Jump to content

(The Change) Değişim!

Recommended Posts

Sn Forum Üyeleri

Gerek sosyal hayatta, gerekse İnternet üzerinden yöneltilen sorular ile bir çok arkadaşımız,

"Tarikat kökenli bir insansınız. Neden İslam inancını terk ettiniz?" sorularının cevaplarını istemektedir.

Neden islam inancını terk ettiğime dair "The Change" "Değişim" simli bir kitap yazmaktayım.

Bu kitabımda, çocukluk yıllarımdan başlayarak İslami hayatımı, tarikat ve tasavvuf hayatımda tahsil ve gelişim sürecimi, İslam inancını sorgulama sürecimi, hangi nedenlerden dolayı İslamı terk ettiğimi yazmaktayım.Kitabım bittiğinde, e-kitap formatın da, gerek sosyal ağlar üzerinden, gerekse forumlar üzerinden ücretsiz olarak yayımlanacaktır.

Bu bağlamda, gerek konular üzerinden gerekse özel mesaj yolu ile gerekçelerimin sorulmamasını istirham ediyorum.

Not: Çok sevdiğim bir kaç arkadaşım tarafından, ingilizce diline de çevirilecektir.

Sitelerde Paylaş

Satarsan müşterin olurum :) En azından bağış sistemi kur.

Sn Mammal

Çocuklarıma bırakmak istediğim bilgi tabanlı miras projelerim var. "Değişim", "Neo Kur'an", "Dinlerin Evrimi", "Tanrının Kökeni" gibi başlıklar içeren kitaplarımda, edindiğim tüm bilgiyi, ön yargısız ve yalın bir lisan ile metne dökmek istiyorum.

Yazacağım bu ve benzeri kitaplarım ile çocuklarım, babalarının hayatından çok önemli bir kesiti delilleri ile okurlarken, Teolojik ve Ontolojik olarak yaşanan değişim ve gelişmeleri görecek, bu temel üzerine bir varlık fikri inşa edecekler . Bu nedenle yazdığım ve yazacağım tüm e-kitapları ücretsiz olarak yayımlama kararı aldım ve bu kararımı uygulayacağım.

Sitelerde Paylaş

Bence işin bilimine fazla girme.

Senin rütben ne ki dinlerin evrimi, tanrının kökeni ile ilgili bir şey yazabiliyorsun? (sataşma değil bu yanlış anlamayın)

Hani yazabilirsin ama rütben olmadığı müddetçe kişisel görüşlerden öteye geçemez.

Anılarından oluşan bir şey yazabilirsin mesela..

Sitelerde Paylaş

Bence işin bilimine fazla girme.

Senin rütben ne ki dinlerin evrimi, tanrının kökeni ile ilgili bir şey yazabiliyorsun? (sataşma değil bu yanlış anlamayın)

Hani yazabilirsin ama rütben olmadığı müddetçe kişisel görüşlerden öteye geçemez.

Anılarından oluşan bir şey yazabilirsin mesela..

Sn Cinci Hoca bey

Bir konuda haklısınız. Teoloji noktasında Akademik bir eğitimim yok.Ancak uzun süren bir tarikat hayatım ve bu hayatımda edindiğim Akademik olmasa da, eski lisan ile Medrese eğitimi diyebileceğimiz bilgilere haizim. Son dönemde edindiğim bilgiler ile müttefik olarak, ilk dönemde edindiğim tüm bilgilerin yoğrulmasından mütevelli bir düşünce eseri meydana getirmek istiyorum.

"Tanrının Kökeni"nde, genel bakış açısı ile Desitik bir tanrı modelini değil, daha çok Teistik lokal tanrı Allah'ı ve Allah ile ile paralellik arz eden Panteistik tanrı modelini esas almak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sn Cinci Hoca bey

Bir konuda haklısınız. Teoloji noktasında Akademik bir eğitimim yok.Ancak uzun süren bir tarikat hayatım ve bu hayatımda edindiğim Akademik olmasa da, eski lisan ile Medrese eğitimi diyebileceğimiz bilgilere haizim. Son dönemde edindiğim bilgiler ile müttefik olarak, ilk dönemde edindiğim tüm bilgilerin yoğrulmasından mütevelli bir düşünce eseri meydana getirmek istiyorum.

"Tanrının Kökeni"nde, genel bakış açısı ile Desitik bir tanrı modelini değil, daha çok Teistik lokal tanrı Allah'ı ve Allah ile ile paralellik arz eden Panteistik tanrı modelini esas almak istiyorum.

Tarikattan öğrenilenler çizgisinde olabilir mesela, ama akademik geçmişiniz yoksa cüret etmeyin derim.

Mesela bazı kitaplar var adamlar ders kitabı diye yazmış. Yüzüne bakan yok. Çünkü adamın rütbesi o kadar yüksek değil.

Daha iyisi varken adam niye senin kitabını okusun ki.

Ama aynı kitap ders notları diye yayınlansa okunuyor..

Neyse kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş

Sn Mammal

Çocuklarıma bırakmak istediğim bilgi tabanlı miras projelerim var. "Değişim", "Neo Kur'an", "Dinlerin Evrimi", "Tanrının Kökeni" gibi başlıklar içeren kitaplarımda, edindiğim tüm bilgiyi, ön yargısız ve yalın bir lisan ile metne dökmek istiyorum.

Yazacağım bu ve benzeri kitaplarım ile çocuklarım, babalarının hayatından çok önemli bir kesiti delilleri ile okurlarken, Teolojik ve Ontolojik olarak yaşanan değişim ve gelişmeleri görecek, bu temel üzerine bir varlık fikri inşa edecekler . Bu nedenle yazdığım ve yazacağım tüm e-kitapları ücretsiz olarak yayımlama kararı aldım ve bu kararımı uygulayacağım.

Üstelemek istemem ama kitabı basılı hale getirmek için bağış alternatifi düşünülebilir.

Sitelerde Paylaş

Bence türkçe bir kitabın başlığı ingiliz olamamalı. Değişim iyi.

Değişim derken okuyucuyu da değiştireceğine inanıyor musun yoksa kendi değişiminin hikayesi mi?

Sn Forum Üyeleri

Gerek sosyal hayatta, gerekse İnternet üzerinden yöneltilen sorular ile bir çok arkadaşımız,

"Tarikat kökenli bir insansınız. Neden İslam inancını terk ettiniz?" sorularının cevaplarını istemektedir.

Neden islam inancını terk ettiğime dair "The Change" "Değişim" simli bir kitap yazmaktayım.

Bu kitabımda, çocukluk yıllarımdan başlayarak İslami hayatımı, tarikat ve tasavvuf hayatımda tahsil ve gelişim sürecimi, İslam inancını sorgulama sürecimi, hangi nedenlerden dolayı İslamı terk ettiğimi yazmaktayım.Kitabım bittiğinde, e-kitap formatın da, gerek sosyal ağlar üzerinden, gerekse forumlar üzerinden ücretsiz olarak yayımlanacaktır.

Bu bağlamda, gerek konular üzerinden gerekse özel mesaj yolu ile gerekçelerimin sorulmamasını istirham ediyorum.

Not: Çok sevdiğim bir kaç arkadaşım tarafından, ingilizce diline de çevirilecektir.

Sitelerde Paylaş

Bence türkçe bir kitabın başlığı ingiliz olamamalı. Değişim iyi.

Değişim derken okuyucuyu da değiştireceğine inanıyor musun yoksa kendi değişiminin hikayesi mi?

Sn Rhodium

Hayatımdan çok önemli bir kesiti yazmamın iki ana nedeni var.

Çocuklarıma nedenlerimi yazılı metinler halinde nakletmek, ve tarikat eğitimi almış, tasavvuf edebi ile edep'lenmiş, İslam'i ilimleri, neredeyse çocuk yaşlardan itibaren edinmeye başlamış birey, hangi nedenlerden dolayı, toplumunun sahiplendiği inancı terk edebilmektedir? in cevaplarını verebilmektir.

Kimseyi değiştirmek gibi, gizli veya aşikar bir misyonum yok. Okuyucu birey, inancımı terk etmeme neden olan delillerden etkilenebilir mi? yoksa, "Sudan, basit bahaneler" diyerek inancına sahip çıkar mı? bu süreci bilme imkanım maalesef yok.

Sitelerde Paylaş

Böyle konulu bir kitap iyi iş çıkarabilir. Ancak kişisel hayatınız şeklinde değilde mesela roman olarak. Yaşadıklarınızdan yola çıkan bir macera gibi. Daha fazla abartarak yada epik bir anlatıma bürünerek mesela.

Tabi anladığım kadarı ile kendi fikri düşüncelerinizde var. İşte bunlarda diyaloglar da kurgulanabilecek felsefelerle yansıtılabilir. Mesela kürsüde bir cuma imamı konuşur imamı dinleyen kişi farklı düşüncelere giderek sorgulamalarla kafasından geçenler yansıtılır. Tabi aslında bunlar sizin kendi felsefi düşüncenizdir gibi....

Neyse girişiminizden dolayı sizi tebrik eder ve kitabınızı tamamlayıp yayınlamanızı gönülden dilerim.

Sn Rhodium

Hayatımdan çok önemli bir kesiti yazmamın iki ana nedeni var.

Çocuklarıma nedenlerimi yazılı metinler halinde nakletmek, ve tarikat eğitimi almış, tasavvuf edebi ile edep'lenmiş, İslam'i ilimleri, neredeyse çocuk yaşlardan itibaren edinmeye başlamış birey, hangi nedenlerden dolayı, toplumunun sahiplendiği inancı terk edebilmektedir? in cevaplarını verebilmektir.

Kimseyi değiştirmek gibi, gizli veya aşikar bir misyonum yok. Okuyucu birey, inancımı terk etmeme neden olan delillerden etkilenebilir mi? yoksa, "Sudan, basit bahaneler" diyerek inancına sahip çıkar mı? bu süreci bilme imkanım maalesef yok.

Sitelerde Paylaş

"Değişim" çok genel, anlamsız olur, hem de Obama'dan arak.

Daha iyi bişiler bulmamız lasım. Benim gibi bir editöre ihtiyacın var.

Kitab yaz bitir, ben gereksiz bölümleri silerim, sonra my printer (pirıntırım okunur) da var, bikaç kartuş alır yayına veririz, sonra da bi çay bi sucuklu söler yeriz.

Sitelerde Paylaş

Sn Forum Üyeleri

Bu dilekçe uslubuyla yazarsanız samimiyetten uzak ''asabi arzuhalci'' kıvamında olur, daha güncel bir dil kullanırsanız '' Yes we can'' diyebilirsiniz :)

Sitelerde Paylaş

Hem niye ki, kitap yazacaksan, malzemeye ihtiyacın olacaktır.

Anlatacaksan kendi hikayeni anlat, o para eder.

Anlat bilelim, yurdun camından nasıl atlayarak kaçtın?

Sitelerde Paylaş

ehli tarikatten bir kısmında genellikle, ehli tarikat olmayan diğerlerine nisbeten bir adım öndeymiş zannından mütevellit bir böbürlenme, bir allame duruşu, bir kurtultum bakışı olması kuvvetle muhtemeldir, 'şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır'ı hadis i şerif sananlar ise oldukça fazladır, bunlardan bir kısım cenneti şeyhlerinin de duası, tebası ile garantilediğini dille söylemese de, aklından geçtiğinde tevbe çekse de, gönülden inanmaktadır, onun bunun, tek başına, kendi çabasında yaşadığı islamı biraz güdük, biraz eksik, güdük ve eksik olmasa da temelsiz, temeli olsa da, küçük bir ruzigarda yıkılmaya mahkum göreni ise öyle böyle değil, çok çoktur. sürüden kopanı kurt kapar vird-i ekber gibi, bir reddi mümkün olmayan tebliğ cümlesi gibidir,

-yaa işte hacım, öyle değil midir ki, hangi koyun sürüden ayrıla, onu bir boz ayı ilen kurt kapa, parçalaya...

doğru tabi, birlikten doğar kuvvet.

diyeceğim ki onların yaşadıgı islam, ötekinin ki 'vah vah Allah kurtarsın, doğru yola süluk ettirsin'lik de, demeyeceğim.

düşün ki bu zihniyette olup, o yükü yüklenip ateizmin kollarınada gözlerini açanı,

gelelim konuya, bir de buralarda terakki edegelmiş bir kardeşimiz, aydınlanmış, afyonu patlamış, doğru yolu bulmuş da, islamdan çıkayazmış, bir de kitap yazadurmuş,

anlaşılıyor ki, kitabın türü bir müridin güncesi, ama büyük düşünmek globıl olmak, ingilizce bilen çok sevgili arkadaşlara çevirtmek lazım, the change, the real face of ISLAM, uuu, çok heyecanlandım birden, adam ehli tarikatmiş lan, kaç etek öptü,secdede alnı nasır mı oldu, sohbeti dinlerken ayakları mı yamuldu, örtüler altında zikr çektiğini sanıyordu terakkide bir adım önde olan hocası da bu kafasındaki soruları çekiyordu, hocası tevbe de, uyma nefsine telkini veriyordu, oysa bilime aşık kimliği susmak bilmiyor, soruyor, soruyor, hocalarına mat ettikçe, cevap alamadıkça, önceden garipsediği histen artık haz alıyor, şeytanın ruhunu ele geçirdiğini düşünüp korkuyordu, ki bir gün kalktı baktı dünya hala eskisi gibi de, bu bitmez virdleri, katı kuralları reddetti, dünya da başına yıkılmadı, o bilmeyecek de ben mi bilecem, işin iç yüzünü.

canım yaa...

neyse, zaman tarikat zamanı değil hacılar, kendinizi kandırmayın, zaman hakikat zamanı, tarikatin duvarları arkasına saklanıp, örtü altına kapanıp, kafadaki soruları susturup trilyon kere zikr çekmek ile sorumluktan, vazifeden kurtulamazsınız, insan soran sorgulayan varlık, sorma, sorgulama diyenden kaçın, fıtrata muhalefet edilmez, bu fıtratı halkeden cevabsız bırakmaz, ve dahi basamaklardan müteşekkil terakki yönü insanın enaniyetini ziyaesi ile tahrik edip, en hakiki amaçlardan olan bu terakkiye mani olabilir, perde çekebilir, yani bu enaniyet ne menem şeydir bir kurtulsak diye de heves etmesen daha iyidir bana sorarsan, enaniyet enedendir, ene ki bir misal unsurudur, vahid i kıyas diye bir durumun ki, tevhid idrakini başka yolu var mı bilmiyorum, olmazsa olmazıdır,

Allahüâlem

aramızdaki hevesli arkadaşlara selam eder, e kitap ragbetlerinin best downer olmasını temenni ederim,

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...