Jump to content

Ateizmi Neden Tartışıyoruz?

Recommended Posts

Irkçılık hayvana,kadına şiddet kan bunların temelide dolaylı ya da direk olarak dine dayanıyor c şehrine a yolundan değil b yolundan gitmek gibi.

Aynen öyle...

Dünyadaki her türlü kötülüklerin temelinde din vardır.

O halde herşeyden önce dinlerle mücadele etmemiz gerekmektedir.

O sorunlarla teker teker mücadele edilebilir ve ediliyor da. Ama başarılı olunamıyor.

Çünkü din olgusu araya giriyor ve fiilen sorunların çözümünü önlüyor. Aslında dinler insanlığa karşı suç işliyorlar.

Dinlerin katılmadığı, müdahale etmediği ve çoğu kere neden olmadığı sorunlar yok.

Bu forumda yazan ve ateizmin yalnız teizmin karşıtı bir eğilim olduğunu ileri sürüp, başka hiçbir niteliği ve sorumluluğu olmadığını ileri süren ateistleri bir kere daha uyarmak için bu başlığı açtım.

Çoğu kere ateist ateizmi neden savunduğunu bile bilmiyor.

Tanrı inancı ve dinlerin çağ dışı ilkellikler olduğunu düşünüyor ve onlarla mücadele etmenin insanın kendini ilerletmesi için yararlı olacağını savunuyor.

Oysa ateizm onu izleyenlerin kendilerini ilerletmeleri için değil, karşı olduğu eğilimler insanlığı felakete sürüklediği ve yeni sorunlara neden olduğu için savunulması gereken bir eğilim.

Ateizm temelde iyilik ve kötülük, güzellik ve çirkinlik, doğru ve yanlış arasında yer alan bir eğilim.

Ateist ise bütün bunların etkisi altında zayıf ve nahif, düşünen ama düşündüklerini uygulayamayan, bilen ama bildikleri önemsenmeyen, gören ama kör kabul edilen bir gariban..

Ateizm onu izleyenlerin kendilerini ilerletmeleri için değil, insanlığı felakete sürükleyen dinler ve sapkın geleneklerle mücadele edilmesini sağladığı için çok önemli bir eğilim.

Bu nedenlerden dolayı bizler ateistiz arkadaşlar.

Dinlerin neden oldukları felaketlerle mücadele etmek için ateistiz..

Sitelerde Paylaş

Açlıkla ve önlenebilir hastalıklarla uğraşmak daha önemli değil mi?

Fakir ve düşkünleri eğitmek daha yararlı değil mi?

Savaşları önlemeye çalışmak, ırkçılıkla mücadele etmek, insanlar ve ülkeler arasında dayanışma kurmaya çalışmak çok daha önemli değil mi?

İnsanlığa dinlerden çok daha zararlı eğilimler, gelenekler var.

Hayvanlara yapılan zulumlerin haddi hesabı yok.

Onlarla mücadele etmek daha yararlı değil mi?

din ile zaman kaybeden hatta herşeyin kendi hizmetinde olduğuna inanan bir insandan bu gibi faaliyetleri nasıl beklersin? Öncelikle insanları din sanrılarından kurtarıp daha sonra insanlığa hizmet etmeye çağırmalısın. Kurban bayramlarında din adına yapıyorum diye hayvana yaptığı her kötülüğü normal karşılayan bir insandan hayvanlara saygı göstermesini bekleyemezsin.

Din adına yapıldığı söylenen hiçbir şeyin yanlış olduğunu insanlara gösteremezsin. Çünkü din için yapılıyorsa kesin doğrudur diyorlar. Akılları iptal olmuş durumda.

Sitelerde Paylaş

Ateizmi tartışmalı ve savunmalıyız arkadaşlar.

Çünkü ateizm bize yaşanan mutlulukların, öldükten sonra kazanılacak sahte mutluluklardan daha gerçek olduğunu öğretiyor.

Ateizmi enine boyuna tartışmalıyız arkadaşlar..

Çünkü dinlerin erişmediği, karışmadığı, müdahale etmediği, yozlaştırmadığı bir etkinlik yoktur..

Ateizmi tartışmalıyız arkadaşlar.

Çünkü ateizm mevcut soruların yalnız çözümünde değil, önlenmelerinde de yararlı olacaktır.

Sitelerde Paylaş

İyi de kime ne yararı var bu tartışmaların?

Üstelik kimseyi ateist yapmak da istemiyoruz.

Kendimizi neden bu kadar yırtıyoruz?

Sesimizi kesip, köşemize çekilsek daha iyi olmaz mı?

Sivas'da insan yakanlar forumu okursa bir daha yakmadan önce bir kez daha düşünebilirler diye

Ya da Sivas benzeri bir yakma eylemine girebilecek kadar beyni yıkanmış biri burayı okursa insanları yakmadan önce bir kez daha düşünsün diye.

Sonra "bunları bilseydik yakmazdık" demesinler diye.

Not:Sivas çarpıcı bir örnek olması nedeniyle konu edinilmiştir yoksa hayatın içinde din adına yapılan diğer bütün haksızlıkları, ayrımcılıkları engellemek veya törpülemek için yazıyorum. Okuyan biri belki "aklını başına alır" diye.

Sitelerde Paylaş

Tartışmanın artık gereksiz olduğunu düşünüyorum . Hayatıma keyfime bakıyorum bazen Carl Sagan'ın Pale bule dotunu açıyorum ve aslında ne kadar yanlız çaresiz olduğumuzu düşünüyorum ve inananların neden inandığını insanlığı geçmişten bugüne karşıma alıyorum düşünüyorum ve gülümsüyorum :)

tarihinde Sova tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din artık bir hiçtir fazlalıktır bu çağda, bu çağla bu dinlerin içinde yer alan kurallar taban tabana zıt. El kes diyor, kelle uçur diyor, ırkçılık yapıyor, kadınları insandan bile saymıyor, çocuktan habersiz çocuk sevgisinden habersiz bu dinler, bunların olduğu bir dogmayı insanlar kutsal diye adlediyorsa bu çağda elbetteki bir şekilde mücadele edeceğiz. Kindar, sevgiden yoksun, benden olacaksın yoksa yaşamaya hakkın yok diyen insanın en temel hakkı olan yaşama hakkına gasbeden bir dinde bireysel düşünce ne arar? Sür koyun gibi, gözü görmesin hiç bir şeyi, her türlü çağdışılığa kutsal sanıp hönkürsünler diyor bu dinler..

Sitelerde Paylaş

Ateizm tanrı yoktur demek değildir. Ateizm, insanların tanrısal otoriteye bağlılık gösterme zaafının sömürülmesine karşı verilen bir tepkidir. Ateizm, dünyada kendisini tanrı ilan eden herkese karşıdır. Ateizm, görünen veya görünmeyen bir otoriteyi tebliğ etme hakkını kendinde gören tüm anlayışlara karşıdır.

Sitelerde Paylaş

İyi de kime ne yararı var bu tartışmaların?

Üstelik kimseyi ateist yapmak da istemiyoruz.

Kendimizi neden bu kadar yırtıyoruz?

Sesimizi kesip, köşemize çekilsek daha iyi olmaz mı?

Açlıkla ve önlenebilir hastalıklarla uğraşmak daha önemli değil mi?

Fakir ve düşkünleri eğitmek daha yararlı değil mi?

Savaşları önlemeye çalışmak, ırkçılıkla mücadele etmek, insanlar ve ülkeler arasında dayanışma kurmaya çalışmak çok daha önemli değil mi?

İnsanlığa dinlerden çok daha zararlı eğilimler, gelenekler var.

Hayvanlara yapılan zulumlerin haddi hesabı yok.

Onlarla mücadele etmek daha yararlı değil mi?

Ateist olmak için bana göre belirli bir seviye ve kültür gerekli. Seviyeli insan, kültürlü insan açlığıda düşünür, fakirlere eğitim vermeyide düşünür, savaşları önlemeyide düşünür. Sadece düşünmekle kalmaz yardımlarda yapar.

Ama bir müslüman için olay tamamen sınavdır. Fakirlikte, açlıkta, savaşlarda ona göre tamamen imtihandır. O yüzden ne yardım eder nede düşünür. Zekat vermek, fitre vermek Afrika'da ki çocukların karınlarını doyurmaz. Yani hiçbir müslümanın insanlığa bir faydası yoktur.

İşte bizim gayemizde, tartışma isteğimizde buradan gelmektedir bence. Biz ateistler İslam'ın ne kadar saçma ve gereksiz olduğunun farkındayız, insan beynini nasıl yıkadığının farkındayız. Ne kadar çok tartışırsak, ne kadar çok İslam'ın, tanrının saçmalığından, gereksizliğinden bahsedersek o kadar kişi aydınlanacaktır. Aydınlanan kişiler, bazı şeylerden şüphe etmeye başlayıp sorgulayanlar zaten Ateizm yolunu seçecektir. Ateist olan birisinin dünyaya ve insanlığa olan yararlarını siz benden daha iyi bilirsiniz onun için anlatmaya gerek duymuyorum :)

Hemen kısacık özetlemek gerekirse; Daha çok tartışmalı, daha çok insanı aydınlatmalı ve daha güzel yarınları yaratmalıyız. Ne kadar çok ateist, o kadar güzel bir dünya...

Sitelerde Paylaş

Teistik fikir veya tanrı fikri, her zaman birilerinin aklına gelmiştir ve gelecektir. Kimi cesaret edip peygamberliğini ilan edecek, kalan büyük çoğunlukta onu takip edecektir. Bizim bunun karşıtını savunmamızın nedeni, bu fikrin oluşturduğu zararları görüp, insanlığın evriminin önündeki bu engeli gücümüzün yettiğince bertaraf etmeye çalışmaktır. Fakat fikir bulunmaya devam edecektir. Bizim derdimiz ise yaşadığımız zamanda popüler olan fikirlerin bertaraf edilmesidir.

Genelleme yaptığımın farkındayım burada biz derken şahsi kanaatimden bahsettim. Doğal olarak katılmayan arkadaşlar çıkacaktır.

Sitelerde Paylaş

Ateist olmak için bana göre belirli bir seviye ve kültür gerekli. Seviyeli insan, kültürlü insan açlığıda düşünür, fakirlere eğitim vermeyide düşünür, savaşları önlemeyide düşünür. Sadece düşünmekle kalmaz yardımlarda yapar.

Ama bir müslüman için olay tamamen sınavdır. Fakirlikte, açlıkta, savaşlarda ona göre tamamen imtihandır. O yüzden ne yardım eder nede düşünür. Zekat vermek, fitre vermek Afrika'da ki çocukların karınlarını doyurmaz. Yani hiçbir müslümanın insanlığa bir faydası yoktur.

İşte bizim gayemizde, tartışma isteğimizde buradan gelmektedir bence. Biz ateistler İslam'ın ne kadar saçma ve gereksiz olduğunun farkındayız, insan beynini nasıl yıkadığının farkındayız. Ne kadar çok tartışırsak, ne kadar çok İslam'ın, tanrının saçmalığından, gereksizliğinden bahsedersek o kadar kişi aydınlanacaktır. Aydınlanan kişiler, bazı şeylerden şüphe etmeye başlayıp sorgulayanlar zaten Ateizm yolunu seçecektir. Ateist olan birisinin dünyaya ve insanlığa olan yararlarını siz benden daha iyi bilirsiniz onun için anlatmaya gerek duymuyorum :)

Hemen kısacık özetlemek gerekirse; Daha çok tartışmalı, daha çok insanı aydınlatmalı ve daha güzel yarınları yaratmalıyız. Ne kadar çok ateist, o kadar güzel bir dünya...

Bunlara benzer görüşler tarafımdan yıllar önce ortaya atıldığı zaman bazı ateistler arasında sıcak tartışmalara neden olmuştu.

Onların hemen hiçbiri yok artık bu forumda.

Sanırım bu görüş artık yeterince kabul görmeye başladı..

Türk ateizmi olgunlaşıyor..

Sitelerde Paylaş

En büyük sorunlarımızdan birisi ateizmi insanlara nasıl anlatacağımızı bilmemek.

Bireysel olarak kendimizi ifade etmekten öteye geçen ve artık bir topluluk bilincine dönüşen bir ateizm kültürünün oluşumuna tanıklık ediyoruz.

Ateistforum'un zaman içinde ateizmi anlatmanın doğru yollarını bulmamızı sağlayacağını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

En büyük sorunlarımızdan birisi ateizmi insanlara nasıl anlatacağımızı bilmemek.

Bireysel olarak kendimizi ifade etmekten öteye geçen ve artık bir topluluk bilincine dönüşen bir ateizm kültürünün oluşumuna tanıklık ediyoruz.

Ateistforum'un zaman içinde ateizmi anlatmanın doğru yollarını bulmamızı sağlayacağını düşünüyorum.

Ateizmi anlatmanın doğru yolu yok.

Türkiye'de Müslümanlara hitabeden bir ateizm imgesi oluşturmak mümkün değil.

Örnek bir ateist olmaktan başka çaremiz yok. Aziz Nesin gibi örneğin.

Türk halkı cahil ve bağnaz. Türk aydınları da onlardan farklı değil. Aydın kılıklılar ayrıca korkak, çıkar düşkünü, hırsız, bencil ve sahtekar..

Ateizmi kimseye anlatamayız.

Bütün yapacağımız ateizmin de savunduğu bazı ilkeleri Müslümanların da anlayabileceği bir tarzsa savunmaktır.

Örneğin laikliği savunuruz. Ateizmin temel ilkelerinden biridir.

İnsan haklarını, düşünce özgürlüğünü savunuruz. Onlaran ödün vermeyiz.

Demokrasinin çoğunluğun diktası olmadığını savunur, anayasanın ve çağdaş yasaların ihlal edilmemelerini sağlamaya çalışırız.

Bunların hiçbirinde ateizm lafi geçmez.

Ama ateizm hepsini savunur.

Sitelerde Paylaş

Ateizmi anlatmanın doğru yolu yok.

Türkiye'de Müslümanlara hitabeden bir ateizm imgesi oluşturmak mümkün değil.

Örnek bir ateist olmaktan başka çaremiz yok. Aziz Nesin gibi örneğin.

Türk halkı cahil ve bağnaz. Türk aydınları da onlardan farklı değil. Aydın kılıklılar ayrıca korkak, çıkar düşkünü, hırsız, bencil ve sahtekar..

Ateizmi kimseye anlatamayız.

Bütün yapacağımız ateizmin de savunduğu bazı ilkeleri Müslümanların da anlayabileceği bir tarzsa savunmaktır.

Örneğin laikliği savunuruz. Ateizmin temel ilkelerinden biridir.

İnsan haklarını, düşünce özgürlüğünü savunuruz. Onlaran ödün vermeyiz.

Demokrasinin çoğunluğun diktası olmadığını savunur, anayasanın ve çağdaş yasaların ihlal edilmemelerini sağlamaya çalışırız.

Bunların hiçbirinde ateizm lafi geçmez.

Ama ateizm hepsini savunur.

Çok doğru en doğru strateji bu olur Türkiyede. Ama söyle bir durum var. Mesela biz ateist olduğumuzu net soylemiyoruz laiklik adı altında genel olarak ateizme can veriyoruz belki şu andaki laiklerde bizim gibidir en azından bazıları. fakat bazı zamanlarda müslümanlar tarafından hedef alınınca sanki kırk yıllık müslümanmis gibi davranıyorlar eğer herkes olması gerektiği gibi davransaydi belki bugün Türkiye'de ateist denince hemen akla öcü gelmeyecekti çünkü bizden öncekiler bir altyapı oluşturacaktı aynı şey şuanda devam ediyor bizden sonrakiler için daha iyi bir Türkiye beklemiyor belkide daha kötü sebep ne? Sorun laiklerde, bizlerde yada her zaman müslümanlarda mı? Konuyu biraz çektim ama değinmek istedim.

Sitelerde Paylaş

Çünkü beyninizi tatmin etmeniz gerek. Boşluğu doldurmanız gerek. Birşeylerle sürekli meşgul olmanız gerek ama boşluğu dolduramayacaksınız ölene kadar.

Boşluk sizin aklınızda. Onu doldurmaya çalışıyorsunuz ve herkesde o boşluğunu olduğunu sanıyorsunuz.

Boşluk zayıflıktır.

Zayıfsınız.. Olmayan bir tanrıya sığınacak kadar zavallı ve zayıfsınız.

Sitelerde Paylaş

...

tarafından hedef alınınca sanki kırk yıllık müslümanmis gibi davranıyorlar eğer herkes olması gerektiği gibi davransaydi belki bugün Türkiye'de ateist denince hemen akla öcü gelmeyecekti çünkü bizden öncekiler bir altyapı oluşturacaktı aynı şey şuanda devam ediyor

...

Katılıyorum.

Laikler arasında ateist olanların bunu rahatça dillendirebilmelerini sağlayabilirsek bu büyük bir başarı olur. Laiklik herkesin dindar taklidi yapmasıyla yürümez. Ancak vicdan ve ifade özgürlüğü (ve de eşitlik) varsa laiklik mümkün olabilir. Ateistler ateist kimlikleriyle sesini yükseltmezse şeriat Türkiyeyi ezer geçer. Çoğu insan bunun farkında değil.

Sitelerde Paylaş

Meraklıların haberi olmalı;

Evet fıskla bozulan bir adam, bataklığa düşüp çıkamıyan bir şahıs gibi çokların da o bataklığa düşmelerini istiyor ki, maruz kaldığı o dehşetli halet, bir parça hafif olsun. Çünki musibet umumî olursa, hafif olur. Ve keza bir şahsın kalbinde bir ihtilâl, bir fenalık hissi uyanırsa; yüksek hissiyatı, kemalâtı sukut etmeye başlar; kalbinde tahribata, fenalığa bir meyil, bir zevk peyda olur. Yavaş yavaş o meyil kalbinde büyür; sonra o şahıs bütün lezzetini, zevkini tahribatta, fenalıkta bulur. İşte o vakit o şahıs, tam manasıyla Arz'da yırtıcı bir hayvan, ihtilâli çıkarıp büyüten bir bela, fesadı durmayıp karıştıran bir âfet kesilir.

S- Bir fâsıkın fıskıyla Arz'ın müteessir olması akıldan uzaktır?

C- Madem ki Arz'da nizam var, müvazene de olmalıdır. Hattâ nizam müvazeneye tâbidir. Binaenaleyh bir makinenin dişleri arasına küçük bir şey düşerse makine müteessir olur, belki faaliyeti de durur. Veya faraza iki dağ bir teraziyle tartılır iken, terazi müvazi olduğu vakit bir gözüne bir ceviz ilâve edilirse müvazenesi bozulur. Dünyanın da manevî nizam makinesi böyledir. Mütemerrid bir fâsıkın fıskı, Arz'ın müvazene-i maneviyesinin bozulmasına vesile olabilir.

İşarat-ül İ'caz ( 174 )

Vicdanın en derin noktasın da, ateistlerin süslü suretlerin, altındaki gerçek maalesef budur...

Sitelerde Paylaş

Meraklıların haberi olmalı;

Evet fıskla bozulan bir adam, bataklığa düşüp çıkamıyan bir şahıs gibi çokların da o bataklığa düşmelerini istiyor ki, maruz kaldığı o dehşetli halet, bir parça hafif olsun. Çünki musibet umumî olursa, hafif olur. Ve keza bir şahsın kalbinde bir ihtilâl, bir fenalık hissi uyanırsa; yüksek hissiyatı, kemalâtı sukut etmeye başlar; kalbinde tahribata, fenalığa bir meyil, bir zevk peyda olur. Yavaş yavaş o meyil kalbinde büyür; sonra o şahıs bütün lezzetini, zevkini tahribatta, fenalıkta bulur. İşte o vakit o şahıs, tam manasıyla Arz'da yırtıcı bir hayvan, ihtilâli çıkarıp büyüten bir bela, fesadı durmayıp karıştıran bir âfet kesilir.

S- Bir fâsıkın fıskıyla Arz'ın müteessir olması akıldan uzaktır?

C- Madem ki Arz'da nizam var, müvazene de olmalıdır. Hattâ nizam müvazeneye tâbidir. Binaenaleyh bir makinenin dişleri arasına küçük bir şey düşerse makine müteessir olur, belki faaliyeti de durur. Veya faraza iki dağ bir teraziyle tartılır iken, terazi müvazi olduğu vakit bir gözüne bir ceviz ilâve edilirse müvazenesi bozulur. Dünyanın da manevî nizam makinesi böyledir. Mütemerrid bir fâsıkın fıskı, Arz'ın müvazene-i maneviyesinin bozulmasına vesile olabilir.

İşarat-ül İ'caz ( 174 )

Vicdanın en derin noktasın da, ateistlerin süslü suretlerin, altındaki gerçek maalesef budur...

Bunun Türkçe tercümesini alabilir miyiz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...