Jump to content

HugelKultur

Recommended Posts

cT9Oboe.jpg

Yeni bir ekim-dikim sekli. Aslinda yeni degil, cok antik ornekleri var, fakat insanoglu (yine) daha once kaybettigi bir bilgeligi tekrardan kesfediyor diyelim.

Soylenen o ki, bu sekilde olusturulan ekim-dikim alanlari sulamaya ihtiyac duymadan, klasik ekim dikime gore sene boyu cok daha verimli urun verebiliyor.

Once yeri kazip icine curumus kutuk, dal, caput yani odunsal ne bulursaniz dolduruyorsunuz. Bu katman suyu ve minarelleri bir sunger gibi tutuyor ve ustteki tabakalara yil boyu ihtiyac oldukca aktariyor. Klasik ekim yonteminde ustten gelen su, mineraller ile beraber sorul sorul yerin dibine akip gidiyor ve siz tekrar pompalarla o suyu geri cekip tarlaniza tekrar tepeden vermek zorunda kalirken, bu yontem ile bu su yerin dibini boylamadan bitkilerinizin ekildigi katmanin hemen altinda depolaniyor. Ayrica cok daha zengin bir mikrobiyolojik kulture olanak sagladigindan, ust katmanda olen butun organik materyal cok daha cabuk ve etkin bir sekilde parcalanarak topragi surekli besliyor ve etrafina gore daha sicak tutuyor.

Iste bazi hugelkultur ekimi ile klasik ekim karsilastirmalari;

y6Y69jU.jpg

Soldaki klasik, sagdaki ise hugelkultur. Ve soldaki klasik ekilen kisim, sagdaki hugelkultur hazirlanmaya baslandiginda ekiliyor, yani 2 hafta once!

Simdi soru su, bu dunyanin endustriyel tarim ile geldigi noktadaki problemlerine bir cozum olabilir mi? Kapasitesi nedir? Bizden ne ister ve karsiliginda ne verebilir?

Gorunen o ki kisa zamanda buyuk vaatlerle geliyor bu yeni kultur.

Sitelerde Paylaş

Tarim hakkinda pek bilgim yok ama

Bizim bahcivan :D ilkbaharda bitkilerin köküne kiyilmis agac kabuklari serpiyor.

Bunu ilk gördügümde aklima G. Amerikadaki dogal ormanlar gelmisti. Orda insanlar müdahale etmedigi halde ormanlar kendi kendilerine büyüdükce büyümüs ve kendi yagmurunu kendileri yagdirir hale gelmisler.

Birde, TVde Israilin az biraz suyu bitkinin köküne fiskirtarak, az bir miktar suyla cok verim elde ettiklerini gördüm.

Sanirim her yörenin kendine göre metodlari olmasi gerek. Teknolojinin gelmesiyle unutulan metodlarin yeniden arastirilmasi faydali olur. Dogaya önem vermeliyiz, geriye gidersek, eski dinlerde doganin büyük bir rol aldigini görürüz!

Konuyu ne yazik yine baska bir yere cekecegim. Batinin gelismisliginin bir nedenide arastirmaci olmalari. Adamlar bilmem su daga cikmak istiyorlar, bilmem su gölü incelemek istiyorlar. Gelip bizim Ankara yöresindeki bitkileri toplayip gidiyorlar vs vs.

Ve bu bir kac yildir degil, asirlardir böyle. Bu arastirmaci insanlari finanse edenlerin emelleri devamli iyi olmasada, arastirmaci ruhlu insanlar Batiyi ileri götürüyor!

Genleri degistirerek yeni bitkiler gelistiren firmalar "biz böylece dünyadaki acliga care bulmak istiyoruz" deselerde, onlarin asil niyeti para kazanmak.

Herkezin bildigi gibi Kapitalizm para kazanmak istegiyle ilerleme kaydetmek demek. Sistem dogrumu? Hayir ama bundan daha iyi bir sistem su an yok! Lütfen simdi islam-Kuran demeyin, O 1400 sene öncenin cözümüydü, günümüz icin ayagimiza bir prangadan baska bir sey olamaz!

Son söz: Ateisti, müslümani, hristiyani: lütfen cevremize daha hassas yaklasalim, dogayi koruyalim.

En önemlisi: Önce kendimizden basliyalim, baskasinin yapmasini beklemeyelim!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her sene tekrar tekrar yapmak gerekiyor mu acaba? Eğer öyle ise biraz zahmetli gibi

Isin esprisi orada aslinda. Bunu bir kere dogru yaparsan 40 sene sulamaya ihtiyac duymadan hasat elde edebiliyorsun.

Bende cok fazla anlamam tarim isinden ancak bir ovayi sulayacam diye butun bir jenerasyonun kicina kazik gibi maddi bir yuk bindirip sonrada topraklari sulanmadan onceki halinden beter eden(asiri sulama=asiri tuzlanma) bir memleketin evladi olarak bana bir mucizeymis gibi geliyor. Tabi yinede biraz sorgulamak lazim, aramizda ziraat muhendisi arkadaslar varsa bizi aydinlatsin. Benim arastirdigim kadariyla konuda herhangi kritize eden bir kaynak bulamadim. Herkes ne kadar muhtesem birsey oldugundan bahsediyor hugelkulturun.

Kaldiki bu tarla bag bahce olayi degil, bunu kucuk capta yapmakta mumkun. Bahcesi, hatta buyuk saksi koyabilecek alani olanlar dahi bunu cok rahatlikla uygulayabilirler. Sulama capalama derdide olmadigi icin bir kere tohumu ekiyorsunuz, sonrada afiyetle yiyorsunuz anladigim kadariyla.

Neyse, ilgilenen ve konu hakkinda daha fazla bilgisi olan varsa dahada derinlemesine arastirma yapilabilir.

Sitelerde Paylaş

Yahya çok uçuk bu, bana mantıksız geldi..

Banada aksine cok mantikli geldi. Agac dedigimiz zaten su ve mineral tutabilmek uzerine milyarlarca senede evrilmis bir organizma. Bu olup kurudugunda, icerisindeki butun suyu ve minarelleri kaybetmis demektir. Ama bu kapasiteyi ortaya koyan yapisi hala bozulmadan uzun seneler kendisini muhafaza edebiliyor. Bunu yerin altina gomdugunuzde, bir sungerden farksiz sekilde yagan yagmuru ve yuzeyden yagmur sulariyla gelen minarelleri aynen yasayan bir agac gibi tutuyor. Sen boyuncada ozmotik basinc ile ustteki topragin nemi dustukce saliyor, ust taraf bu sekilde surekli nemli kaliyor. Birde bunu etrafina kayalar ile destekleme sahasi yapiliyor. Kayalar esen ruzgardaki nemi o bolgede hapsediyor. Yani aslinda cok ince dusunulmus bircok mekanizma var devrede.

Sitelerde Paylaş

Banada aksine cok mantikli geldi. Agac dedigimiz zaten su ve mineral tutabilmek uzerine milyarlarca senede evrilmis bir organizma. Bu olup kurudugunda, icerisindeki butun suyu ve minarelleri kaybetmis demektir. Ama bu kapasiteyi ortaya koyan yapisi hala bozulmadan uzun seneler kendisini muhafaza edebiliyor. Bunu yerin altina gomdugunuzde, bir sungerden farksiz sekilde yagan yagmuru ve yuzeyden yagmur sulariyla gelen minarelleri aynen yasayan bir agac gibi tutuyor. Sen boyuncada ozmotik basinc ile ustteki topragin nemi dustukce saliyor, ust taraf bu sekilde surekli nemli kaliyor. Birde bunu etrafina kayalar ile destekleme sahasi yapiliyor. Kayalar esen ruzgardaki nemi o bolgede hapsediyor. Yani aslinda cok ince dusunulmus bircok mekanizma var devrede.

Gübreleme olmuyor sürekli, o konulan talaş karton sebzeler 40 sene boyunca nasıl etki ediyor toprağa? Su için verdiğiniz mantıklı geldi fakat kalan diğerleri uzun müddet yeterli görünmüyor..

Kusura bakmayın siz bu konuda uzman olmadığınızı belirttiniz ama soruyorum işte :)

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kücük capta arastirdim.

Hügelkultur bu oluyor:

hugelbedden1m-1y.jpg

Tepecigin(Hügel) icindeki maddeler sistemli sekilde diziliyor, 25 cm yüksekliginde, 2 m genisliginde olmasi öneriliyor, daha fazla su ihtiyaci oldugu belirtiliyor.

Ayrica, tepecigin icindeki minarel veren maddelerin 2 sene sonra yenilenmesi öneriliyor.

6 sene sonrada herseyin yenilenmesi gerektigi söyleniyor.

Sitelerde Paylaş

Gübreleme olmuyor sürekli, o konulan talaş karton sebzeler 40 sene boyunca nasıl etki ediyor toprağa? Su için verdiğiniz mantıklı geldi fakat kalan diğerleri uzun müddet yeterli görünmüyor..

Kusura bakmayın siz bu konuda uzman olmadığınızı belirttiniz ama soruyorum işte :)

Gubreleme soyle oluyor anladigim kadariyla, bitkiyi ekiyorsunuz, meyvesini topluyorsunuz, sonra kalani olup topraga geri karisiyor. Alta yerlestirdiginiz molozlarin burada soyle bir faydasi var suyu tutmanin yaninda, bakteriler icin muthis bir ekosistem sagliyor. Olen bitkinin parcalanmasi ve topraga geri besin olarak donusmesi diger klasik tarim ortamina gore cok daha hizli oluyor. Buna ek olarak sene boyunca elinize gelen butun organik atigi bu kulturun icerisine atabilirsiniz. Bu bakteriler organik her maddeyi yapi taslarina kadar ayirarak toprak icin besine donusturebiliyorlar sonucta.

Buna ek olarak gubrelemede yapabiliyorsunuz saniyorum.

Sitelerde Paylaş

kücük capta arastirdim.

Hügelkultur bu oluyor:

hugelbedden1m-1y.jpg

Tepecigin(Hügel) icindeki maddeler sistemli sekilde diziliyor, 25 cm yüksekliginde, 2 m genisliginde olmasi öneriliyor, daha fazla su ihtiyaci oldugu belirtiliyor.

Ayrica, tepecigin icindeki minarel veren maddelerin 2 sene sonra yenilenmesi öneriliyor.

6 sene sonrada herseyin yenilenmesi gerektigi söyleniyor.

Kullanilan dolgu malzemesine gore sure degisiyor sanirim. Bazi agaclar 30-40 senede curuyormus topragin altinda.

Sitelerde Paylaş

Kullanilan dolgu malzemesine gore sure degisiyor sanirim. Bazi agaclar 30-40 senede curuyormus topragin altinda.

Anladigim kadar,yukari tabakada minareller-gübre bulunuyor.

Burda tahtalar(agac) isiyi tutmak icin icine koyuluyor. Tepecigin yüksekte olmasi daha iyi günes görmesini sagliyor ve toprak daha "sicak" oluyor. Bunun sayesinde yagmur suyu bitkinin köküne daha cabuk ulasiyor(bitkiler icin iyi) ve en alttaki tahtalar isiyi daha iyi izole etmeyi sagliyor. Bu yüzden de tepenin icindeki ve üstündeki maddeler daha cabuk "cürüyor" ve gübre oluyor.

Bu "sicaklik" sayesinde kazanilan effektin yan etkisi ise

daha fazla su isteyen bir yöntem olmasi. Kurumamasi icin daha fazla sulanan toprak minarellerini 2-3 sene sonra kaybediyor. Bu yüzden yukari tabakanin yenilenmesi gerekiyor.

Sanirim 6 sene sonra tahtalar (isiyi tutma) funktionlarini yitiriyorlar ve tepecigin bastan yapilmasi gerekiyor.

Ben böyle anladim :)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anladigim kadar,yukari tabakada minareller-gübre bulunuyor.

Burda tahtalar(agac) isiyi tutmak icin icine koyuluyor. Tepecigin yüksekte olmasi daha iyi günes görmesini sagliyor ve toprak daha "sicak" oluyor. Bunun sayesinde yagmur suyu bitkinin köküne daha cabuk ulasiyor(bitkiler icin iyi) ve en alttaki tahtalar isiyi daha iyi izole etmeyi sagliyor. Bu yüzden de tepenin icindeki ve üstündeki maddeler daha cabuk "cürüyor" ve gübre oluyor.

Bu "sicaklik" sayesinde kazanilan effektin yan etkisi ise

daha fazla su isteyen bir yöntem olmasi. Kurumamasi icin daha fazla sulanan toprak minarellerini 2-3 sene sonra kaybediyor. Bu yüzden yukari tabakanin yenilenmesi gerekiyor.

Sanirim 6 sene sonra tahtalar (isiyi tutma) funktionlarini yitiriyorlar ve tepecigin bastan yapilmasi gerekiyor.

Ben böyle anladim :)

O zaman bu copunu gom, icinden yiyecek ciksin gibi bir durum oluyor. Surdurulebilirligi var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...