Jump to content

Seytan ayetleri ve sonucu!

Recommended Posts

"Seytan ayetleri" diye ünlenen sözlerin önce Kuran'a ayet olarak sokulduğu, bu sözlerde "Lat, Uzza, Menat" adlı tanrıçalar övüldüğü için putataparların, peygamber ve inanırlarıyla birlikte secde ettikleri, bir olay olarak kaynaklarda yer alır.

“Resûlullah, kafirlerin hidayete ermelerini o kadar çok istiyordu ki, onların hoşuna gidecek ve İslam'a yaklaşmalarını sağlayacak vahiylerin gelmesini arzu ediyordu. Bu arzusu içerisinde ve Kureyşlilerin bir toplantısında iken Necm sûresi nazil oldu ve kendisi onu okumaya başladı. “Gördünüz mü o Lat ve Uzzâ’yı, Ve üçüncüleri olan öteki Menât’ı" sözlerine gelince ağzından şu kelimeler dökülü verdi. “Bunlar, dolgun beyaz vücutlu güzel dilberler ve rütbeleri yüksek ilahelerdir. Onların şefaati muhakkak beklenmelidir."Bundan sonra, Resûlullah sûrenin diğer ayetlerini normal olarak okumaya devam etti ve sûrenin sonunda secde etti. Onunla birlikte Müslümanlar ile müşrikler beraber secde ettiler.

Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem Mekke`de (iken) ( ë aÛävá = Ve`n-Necm) sûresini okuyup bu (sûre-i şerîfe) nin sonunda secdeye vardı. Berâber olanlar da (mü`min ve müşrik) hep secdeye vardılar, yalnız bir ihtiyar (herif varmadı ki, o da) bir avuç çakıl veya toprak alıp alnına götürdü ve: "Bu kadarı bana yeter" dedi. İşte o kimseyi sonra (Bedir`de) kâfir olarak katlolunmuş gördüm. Buhari 555

Böyle bir olayin yasandigini Kuran da destekler.

HACC - 52 Biz senden önce bir resul ve bir nebi göndermedik ki, o bir şey yapmak arzu ettiğinde, şeytan onun arzularına şüpheler karıştırmasın. Bunun üzerine Allah şeytanın karıştırdığı şüpheyi derhal giderir. Sonra da Allah, ayetlerini güçlendirir. Allah, bilendir, hikmet sahibidir.

Kuran bildirir:

HÂKKA - 44-46 O Bizim adımıza bazı laflar uydurmaya kalkışsaydı, Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık. Sonra da onun şah damarını keser atardık.

el vetîne : can damarı

Simdi, dikkatle Muhammedin ölmeden önceki sözlerini okuyalim.

Resulullah (sav), kendisini ölüme götüren hastalığa yakalandığı zaman derdi ki: "Ey Aişe! Ben Hayber`de yediğim (zehirli) yemeğin elemini hep hissediyordum. İşte şimdi kalp damarımın kesildiğini hissettiğim anlar geldi." Buhari 5/713

Yorumu size birakiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu bilgiler hadis kitaplari ve Kuranda bulunuyor. Kaynaklari yukarda verdim. Bunlari sana caminin hocasinin anlatacagini bekliyorsan, daha cok beklersin:

Bu konu hakkinda Ateistlerin yorum yazmayacagini düsünüyordum cünkü bu bilgiler yazili, inkar edilecek gibi degil ve etmelwride gerekmez. Inkar etmeyip onaylasalar, o zaman Kurana hak vermis oluyorlar. Buda olmaz, en iyisi susmak.

Müslümanlar desen, inkar etmek zorundalar, bunlari yazanlarin "islam düsmanlari" oldugunu söylemek zorundalar. Veya onlarda susmak zorundalar.

Ama sonuc degismiyor. Bu bilgiler VAR!

Eee simdi ne olacak?

Kuran diyor " Laf uydurursa, can damarini kesecegiz". Muhammed diyor "kalp damarim kesiliyor".

Nasil bir cözüm bulabiliriz?

a- Kuran dogru söylüyor, Muhammed kafasina göre ayetler sokusturdu ve cezasini cekti. Bu teori Kurandaki sacmaliklari da aciklayabilir ve bir cok sacma ayetin aslinda tanri sözü olmadigini ve sonradan sokuldugunu gösterir. Bu sacmaliklar Kurandan atilir ve gercek din ortaya cikar!

b- Her sey tesadüf. Yazilanlar kafadan, olaylar bir tanrinin istegiyle degil , kendi kendine teasdüfen olusuyor. Yoksa tanri kitabinda neden böyle bir sey yazsin ve peygamberine böyle bir ölüm versin? Her sey tesadüf!!!!!

Bence "b" dogru :)

Baska bir fikri olan var mi?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Var.

c-İçinde biiiir sürü çelişki barındıran hadislere güvenmemek.

Biiir sürü çelişki barındıran Kuran'a güvenmek? Ya da o biiir sürü çelişkiyi göre göre 'Ama burada çelişki yok ki, atayizler iftira atıyor. Bu ayetler birbirini tamamlıyor.' diye kendini kandırmak?

Mesela 'Ücret istemiyorum.' diyen Muhammed'in ganimetlerden pay almak için ayet (Enfal 1, Enfal 41) yazması gibi. Ya da sadaka alması gibi. Çelişki yok burada değil mi? :) Yani hem ücret istemez, hem de ganimetlerden pay alır. Ama çelişmezler.

tarihinde Pirate tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böyle bir olayin yasandigini Kuran da destekler.

HACC - 52 Biz senden önce bir resul ve bir nebi göndermedik ki, o bir şey yapmak arzu ettiğinde, şeytan onun arzularına şüpheler karıştırmasın. Bunun üzerine Allah şeytanın karıştırdığı şüpheyi derhal giderir. Sonra da Allah, ayetlerini güçlendirir. Allah, bilendir, hikmet sahibidir.

Kuran'ın bu ayeti Muhammed'in bir hata yapıp şeytana uyduğunu çok açık gösteriyor.

İşin aslı Muhammed müşrikleri kazanmak için taviz vermiş sonra tepki alınca bundan vazgeçmiştir. Midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olacağını anlayıp çarketmiştir.

Sitelerde Paylaş

Var.

c-İçinde biiiir sürü çelişki barındıran hadislere güvenmemek.

Yukarda yazmistim: "Müslümanlar desen, inkar etmek zorundalar..."

"Hiç kuşkusuz ilk misafir edinen, ilk defa don giyen ve ilk kez sünnet olan Hz. İbrahim'dir" (Muvatta, Sıfatu'n-Nebî', 4)

"Dört şey var ki, bunlar peygamberlerin sünnetlerindendir. Sünnet olmak, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek" (Tirmizî, Ahmed b. Hanbel, Müsned,)

Rivayete göre, Peygamberlerin bazıları sünnetli olarak dünyaya gelmişlerdir. Bunların sayısı 10-17 kadardır. İmam Suyuti bunlardan bir kısmını bir şiirle ifade etmiştir. Bunlar Adem, Şit, Nuh, Sam, İdris, Musa, Salih, Lut, Yusuf, Şuayb, Yunus, Süleyman, Yahya ve Hz. İsa (a.s)'dır. Şiirin sonu "Hatem"le biter ki maksat Hz. Peygamberdir. Hz. Peygamber'in sünnetli doğduğuna dair (bk. İbn Haldun, Mukaddime, İstanbul 1970, II, s. 400; Cevdet Paşa, Kısas-ı Enbiya, İstanbul 1972, I, 59)

Edip Yüksel'e göre aşağıdaki ayet, sünnetle ilgilidir. Bu ayette şeytan insanlara hayvanların kulaklarını yarmalarını emrederek onları nasıl saptıracağını anlatır :

4:119 "Onları saptıracağım, onları kuruntularla oyalayacağım, hayvanların kulaklarını yarmalarını (böylece etlerini haram etmelerini) emredeceğim, ALLAH'ın yaratıklarını değiştirmelerini emredeceğim." Kim ALLAH yerine şeytanı dost ve egemen edinirse apaçık bir kayba uğramıştır.

Edip Yüksel'in bu ayet ile ilgili notu:

" Sünnet denilen merasimle çocukların cinsel organlarını kesenler (Afrika ülkelerinde kız çocuklarının klitorislerini sünnet edip cinsel organlarını parçalayanlar) sağlık açısından gereksiz olan bu ameliyatla hem çocuklara acı çektirmekte ve hem de insanın yaratılışında Tanrı'nın hata yaptığını ima etmektedirler. Kuşkusuz, çocukların düdüllerinin derisi Tanrı'nın yaratılışında bir anomali(bozukluk) değildir; normal bir durumdur..."

Kuran'da sünnet olmak diye bir şey geçmez. Tevrat'ta sünnet olmak geçer. Allah dileseydi Kuran'da da sünnet olmanızı belirtir, sizin dininizin de bir mecburiyeti yapabilirdi.

"İçinde biiiir sürü çelişki barındıran hadislere" inanarak insanlar cocuklarini sünnet ettiririyorlar!?!

Bu Allahin istegi mi? Yoksa yine bir tesadüf olabilir mi?

İşin aslı Muhammed müşrikleri kazanmak için taviz vermiş sonra tepki alınca bundan vazgeçmiştir. Midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olacağını anlayıp çarketmiştir.

Bence de dogru cevap bu :)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben açıkcası bu ayetlerden bahsi geçen ilahelere atıf yada övgüde bulunulduğu ilişkisini çıkartamadım.

Zira muhammedin putperestleri ikna etmek için diğer tanrılarına övgü yağdırmasına pek ihtiyacı yok çünkü araplar kültürleri gereği politeistlikden monoteistliğe geçmekte hiç zorlanmamışlardır...

Sitelerde Paylaş

Sünnet bir gelenektir.Faydası var mıdır onu bilemem.Araştırırım.Yoksa yaptırmam çocuğuma.Kur'an'da böyle bir emir yok zaten.

Tr de doktorlar yeminlerine ihanet ederek eksik bilgilendirme yaparlar ; karşıt görüş Türkçe olarak şu sitede var ; bilimsel altyapısına bakmadım sayfaya denk gelmiştim sadece.

http://www.geocities.com/tabibler/index.html

Sitelerde Paylaş

Ben açıkcası bu ayetlerden bahsi geçen ilahelere atıf yada övgüde bulunulduğu ilişkisini çıkartamadım.

Zira muhammedin putperestleri ikna etmek için diğer tanrılarına övgü yağdırmasına pek ihtiyacı yok çünkü araplar kültürleri gereği politeistlikden monoteistliğe geçmekte hiç zorlanmamışlardır...

Muhammed neden hicret etmek zorunda kaldi?

Sünnet bir gelenektir.Faydası var mıdır onu bilemem.Araştırırım.Yoksa yaptırmam çocuğuma.Kur'an'da böyle bir emir yok zaten.

Görüldügü gibi islam, hemen bir kac asir sonra, bozulmaya baslamis. Allah nasil "ben kitabi koruyorum" der ve dinin az bir zaman icinde bozulmasina göz yumar?

Allah nasil "kitap-peygamber" metoduyla gönderdigi iki din bozuldugu halde, "son din" islami da ayni metodla indirir? ve islam da ayni sekilde bozulur?

Allah mi böyle istiyor? Bilmiyor mu? Tesadüf mü?

Sitelerde Paylaş

Kuran bildirir:

HÂKKA - 44-46 O Bizim adımıza bazı laflar uydurmaya kalkışsaydı, Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık. Sonra da onun şah damarını keser atardık.

el vetîne : can damarı

Sayın poiuz

Şah damarını kesip atmak için dinin tamamlanmasımı beklenmiştir.

Ayet yeteri kadar açık değil mi arzularına şüphe karıştırmasın sonuçta peygamberde et ve kemikten bir insandı ve şeytan baş düşmanı idi.

Ama bu vesveseyide yine yaratıcı indireceği ayetler ile gidermiştir.

Siz ayetlerden yola çıkmadığınız için kuran içinden böyle delilleri çoğaltmanız mümkün :)

Sitelerde Paylaş

Kuran, insanın aynasıdır. Ne yapmak istersen sana onu gösterir.Öldürmek istersen orada öldürme ayetlerini bulacaksın.Yaşatmak istersen orada yaşatma ayetlerini bulacaksın.Şeytanı sevmek istersen ,orada şeytanı sevdirici ayetleri bulacaksın.Sen seç.Herkez seçsin.Müslümanlarda.

Sitelerde Paylaş

Kuran, insanın aynasıdır. Ne yapmak istersen sana onu gösterir.Öldürmek istersen orada öldürme ayetlerini bulacaksın.Yaşatmak istersen orada yaşatma ayetlerini bulacaksın.Şeytanı sevmek istersen ,orada şeytanı sevdirici ayetleri bulacaksın.Sen seç.Herkez seçsin.Müslümanlarda.

Tam siyasetçi kitabı yani, işine geldiği gibi kullanabilirsin. Zaten yazanların amacı da oydu, halkı kendi amaçlarına göre yönetmek. Durum sağa sola saldırmaya uygunsa hemen ona uygun bir ayet bulursun, durum barış yapmayı gerektiriyorsa ona da uygun bir ayet bulursun.

Sitelerde Paylaş

Nereye çeksen oraya gelir demek istiyorsun sanırım. Öyle elastik bir kitap ki isteyen istediği yere çekiyor, istediği gibi yorumluyor. Sapıklar için de ayet var, tecavüzcüler içinde. Sadistler içinde ayet var, kölelik isteyenler içinde. Ne kadar pislik istersen hepsi var. İnsanlara yaptıkları pislikleri aklama olanağı veriyor.

Sitelerde Paylaş

Tam siyasetçi kitabı yani, işine geldiği gibi kullanabilirsin. Zaten yazanların amacı da oydu, halkı kendi amaçlarına göre yönetmek. Durum sağa sola saldırmaya uygunsa hemen ona uygun bir ayet bulursun, durum barış yapmayı gerektiriyorsa ona da uygun bir ayet bulursun.

Sen yönetilmek istiyorsan, orada onuda bulursun.Cehennem istiyorsan yine orada bulursun.
Sitelerde Paylaş

Nereye çeksen oraya gelir demek istiyorsun sanırım. Öyle elastik bir kitap ki isteyen istediği yere çekiyor, istediği gibi yorumluyor. Sapıklar için de ayet var, tecavüzcüler içinde. Sadistler içinde ayet var, kölelik isteyenler içinde. Ne kadar pislik istersen hepsi var. İnsanlara yaptıkları pislikleri aklama olanağı veriyor.

Senin için de ayet var,sadist için de.İçinde olanı kuranda bulacaksın.O senin aynandır.Siz Kuranda, içinizde olanı buluyorsunuz.
Sitelerde Paylaş

Sen yönetilmek istiyorsan, orada onuda bulursun.Cehennem istiyorsan yine orada bulursun.

Kuran'dan bir şey isteyen ben değilim, sensin.

Kendi ağzınla da Kuran'ın ne idüğü belirsiz bir kitap olduğunu da itiraf etmiş oldun zaten. Ona inananlar için her yol var bu kitapta, her türlü kıvırma mevcut.

Sitelerde Paylaş

Senin için de ayet var,sadist için de.İçinde olanı kuranda bulacaksın.O senin aynandır.Siz Kuranda, içinizde olanı buluyorsunuz.

Ben Kuran'da hiçbirşey bulamıyorum. Zerre kadar faydası olmayan aptalca bir kitap. Ortaçağın geri zihniyetini yansıtan dünyaya düz diyen, Muhammedin ev hayatını düzenleyen bir kitap. Çağımızda yaşayan hiçbir soruna çözüm getiremeyen sığ bir kitap. Bir miras paylaşımı yapmış yanlışlarla dolu. Hukuk desen yerle bir. İki kadının şahitliği bir erkeğin şahitliğine bedel. Harem kurabilirsin, pedofili serbest, köle alıp satabilirsin.

Senin gibi cahilleri cehennemle korkutarak kendisine inandırmaya çalışan basit bir kitap. Sen birşeyler bulabiliyorsan bana da haber ver.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...