Jump to content

Nereye kadar

Recommended Posts

Geçen hafta 23 yaşında bir yakınımızı trafik kazasında kaybettik. Anne ve babasının perişan hali beni çok etkiledi. fotoğraflarını yaktılar bir daha görüp perişan olmamak adına.

Ölüm bu kadar yakınımızda olmasına rağmen bu koşuşturma neden,nereye kadar? İnsanların biribirini kırması,düşmanlıklar,açgözlülükler,haksızlıklar vs nereye kadar? Amaç ne?

Bir ateist bu hayattan ne bekliyor? Çok yakınında genç birini kaybederse neler düşünür? Tüm bunlar tesadüfse sevdiklerimizin ölümü neden bizi çok üzüyor ve onları bir daha göremeyeceğinizi düşünmek size ne kazandırıyor?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bu arada forumda geçmiş üyeler de dahil kırdığım kişiler varsa özür diliyorum. Müslümanlardan da varsa haklarını helal etsinler. Dünya insanları kırmayacak kadar kısa. Bundan sonra kimseyle burada ve dışarda ikili kırıcı konuşmalara dahil olmayacağım. Fikirlerimi belirtmeye devam ederim,kabul eden edecektir etmeyen eleştirecektir ama kırmadan..

Selametle..

Sitelerde Paylaş

Öncelikle başın sağolsun...

Toplumda bir algı sorunu var.Ateistler de insandır.Ve emin ol en hümanist insanlar ateistlerdir.Biz Afrika'da ölen çocuklar için üzülürken , siz " EE canım allah onları öyle yaratmış öyle istemiş diğer tarafta mutlu olacaklar " dersiniz.

Biz ki hiç tanımadığımız insanın ölümüne üzülen insanlar , bir yakınımız ölürse üzülmeyecek miyiz ?

Sitelerde Paylaş

Öncelikle başın sağolsun...

Toplumda bir algı sorunu var.Ateistler de insandır.Ve emin ol en hümanist insanlar ateistlerdir.Biz Afrika'da ölen çocuklar için üzülürken , siz " EE canım allah onları öyle yaratmış öyle istemiş diğer tarafta mutlu olacaklar " dersiniz.

Biz ki hiç tanımadığımız insanın ölümüne üzülen insanlar , bir yakınımız ölürse üzülmeyecek miyiz ?

Ateistler iyidir derken bile iftira atıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Geçen hafta 23 yaşında bir yakınımızı trafik kazasında kaybettik. Anne ve babasının perişan hali beni çok etkiledi. fotoğraflarını yaktılar bir daha görüp perişan olmamak adına.

Ölüm bu kadar yakınımızda olmasına rağmen bu koşuşturma neden,nereye kadar? İnsanların biribirini kırması,düşmanlıklar,açgözlülükler,haksızlıklar vs nereye kadar? Amaç ne?

Bir ateist bu hayattan ne bekliyor? Çok yakınında genç birini kaybederse neler düşünür? Tüm bunlar tesadüfse sevdiklerimizin ölümü neden bizi çok üzüyor ve onları bir daha göremeyeceğinizi düşünmek size ne kazandırıyor?

Üzüntülerini anlıyorum da gencin fotoğraflarının yakılmasını anlamada zorluk çekiyorum.

Fotoğrafı görüp perişan olmak ne demek? Bu bencillik değil mi? Yalnız kendi acılarını düşünüyorlar galiba.

Herkes her an ölebilir. Kimsenin yaşayıp ihtiyarlayacağının garantisi yok. Genç de ölünür yaşlı da.. Çocuk da ölünür bebek de..

Bir ateist yaşamdan başkaları ne bekliyorsa onları bekler. Daha fazla beklentisi yoktur.

Görünüşe göre dindarlar yaşamdan ateistlerden daha çok şeyler bekliyorlar ve ölüm onları ansızın yakalayınca, daha büyük bir düş kırıklığına uğruyorlar.

Evet.. Başkalarını kırmadan, dürüst ve verimli, dolu dolu insanca yaşamak İslam'ı veya bir dini yaşamaya elbette yeğlenmelidir.

Ateist için önemli olan bir dine veya bir dogmaya hizmet etmeyen böyle bir yaşamdır.

Sitelerde Paylaş

Sn Optimum bey

Başınız sağ olsun. Rahmetlinin, inandığı cennete kavuşmasını dilerken, üzüntü içerisinde olan yakınlarına sabır, arkadaşı olan sizlere tekrar baş sağlığı ve uzun ömür diliyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu arada forumda geçmiş üyeler de dahil kırdığım kişiler varsa özür diliyorum. Müslümanlardan da varsa haklarını helal etsinler. Dünya insanları kırmayacak kadar kısa. Bundan sonra kimseyle burada ve dışarda ikili kırıcı konuşmalara dahil olmayacağım. Fikirlerimi belirtmeye devam ederim,kabul eden edecektir etmeyen eleştirecektir ama kırmadan..

Yakın çevresinde ölümü yaşayan herkes bu ruh haline giriyor, ama hep geçici olarak. Bir süre sonra tekrar kendiside o anlamsız bulduğu koşuşturmacanın bir parçası olmaya devame diyor.Hayatın boş ve amaçsız oluşunu görmemeye devam ediyor.Sen de öyle olacaksın. Bir kaç ay sonra tekrar hak yemeye başlarsın, bir avuç paranın peşinde koşmaya sürekli nerde daha çok kazanırım, nasıl daha rahat yaşarım, insanları nasıl daha iyi kazıklarım dertlerine geri döner tüm acını unutursun nasılsa.

Neden özellikle ateistlere soruyosun ki hayatın anlamsızlığını? Bizde daha bariz çünki anlamsızlığı değil mi?

Siz normal insanlar bu ruh halini sadece yakınınızda bir ölüme şahit olduğunuzda yaşıyorsunuz, düşman olduğunuz bazıları ise herzaman bu ruh hali içinde...

Anlamsızlık mı hissediyorsun? Daha hiçbirşey hissetmemişsin.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bende bu sabaha karsi inanmazsin ayni seyleri dusundum.Birde beni etkileyen ve oyle dusundugum zaman kendimi rahat hissettigim bir soz var onuda paylasmak isterim."Ben varsam ölüm yok ölüm varsa ben yokum o halde üzülecek ne var" Tabiidirki tam olarak tatbik etmek icin iyi idrak edip kaniksamak lazim su anda bende tam beceremiyorum fakat insani rahatlatiyor bu dusunce tarzi.

Sitelerde Paylaş

Bir kişinin ölümün ardından tek teselli, o kişinin senin hafızana kazılmış olması ve öldüğü gün ağladığın gibi ileride onu özlemle her hatırladığında içinin sıcak bir sevgiyle dolacağını ve yüzünde onu tanımış olmanın vereceği mutlu bir tebessüm belireceğini bilmen olacak.. Yaşanmış ve tecrübe edilmiştir..

Sitelerde Paylaş

Benim tek düşündüğüm şey yaşamın ne anlama geldiğidir. Bir anda ölüp gidiyorsun. Öyleyse buna değecek şeyler yapmalıyız. Ölen kişi için üzgünüm. Belki onun da ne düşünceleri vardı aynı bizim gibi. Ama şimdi o yok. Biz de birgün yok olacağız. Hiç yaşamamış gibi. Düşündüklerimiz, dünyayı daha iyi yapmak isteyen amaçlarımız hepsi yok olacak. Ateistin istediği gerçeği aramaktır. Ancak bu yaklaşımla yakınlarımızı kaybedince göstereceğimiz yaklaşım aynı şey değildir. Bir ateist de inançlı olabilir. Temennileri, umutları ve saf düşünceleri olabilir. Sevdiklerini belki olası bir öbür dünyada görebileceklerine inanabilirler. Bunlar en içsel ve temiz düşüncelerdir. Ateizim karşı çıktığı şey bu temiz düşüncelerin din adı altında sistemleştirilip insanlara dayatılmasıdır.

Din zararsızdır. Ancak tanrı adına şunu öldürmelisin sözüne kadar. O noktadan sonra bir komplonun içindesin demektir. Bundan uzak durmalısınız. Ateistler sizi ateist yapmak istemezler. Bunu umursamazlar. İstedikleri tek şey inancınızın saf kalabilmesini sağlayarak sizi özgür bırakmaktır. Yoksa ister cennete inan ister cehennemden kork.

tarihinde Cuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistler iyidir derken bile iftira atıyorsun.

İftira atmak demek , işlemediği suçla birini itham etmektir.o cevabı veren forumdan birisi. Bu iddiamı kanıtlamadan önce sen belki küçücük çocukları açlıkla susuzlukla hastalıkla sınayan allahının ne yapmaya çalıştığını anlatabilirsin olmaz mı ;)

Sitelerde Paylaş

İftira atmak demek , işlemediği suçla birini itham etmektir.o cevabı veren forumdan birisi. Bu iddiamı kanıtlamadan önce sen belki küçücük çocukları açlıkla susuzlukla hastalıkla sınayan allahının ne yapmaya çalıştığını anlatabilirsin olmaz mı ;)

Orada 'siz' diye ya optimuna ya da tüm müslümanlara kastettin.İftira işte.

Sitelerde Paylaş

Ateist olarak şunu diyebilirim ki onları bir daha göremeyeceğim düşüncesiyle yaşarlarken aileme daha çok bağlanıyorum ve yanlış yapmamaya çalışıyorum.Her anımı ailemle sevdiklerimle mutlu geçirmeye,kalp kırıcı tartışmalara girmemeye bakıyorum.İnançlılar gibi aman nasıl olsa görücem hesaplaşırız mantığıyla hareket etmiyorum.Bende geçen yıl sevdiğim birini çok genç yaşta kaybettim..Ağladım ağladım ve ağladım..Diğerleri gibi öbür dünyada görürsün üzülme diyemedim kendime. (çünkü aynen bu sözü söylüyorlardı ordakiler..ne büyük bir saçmalık) Onlar gibi kavuşacaksın edebiyatı yapıp üzüntümü hafifletemedim..Çünkü böyle birşey yok.Kaybettik ve göremeyeceğiz..Üzüntüsü derinden parçalıyor..Aradaki fark ne demişsin? Fark gerçeği bilmek masallara kanmamak..

Sitelerde Paylaş

Orada 'siz' diye ya optimuna ya da tüm müslümanlara kastettin.İftira işte.

Ben bu teistleri anlamıyorum arkadaş..Hem %99u müslüman bir ülke dersiniz ama kimi göstersen o gerçek müslüman değil dersiniz.

Ortada iftira falan yok gerçekler var.Bana Afrika'daki her 2 çocuktan 1'sinin açlıktan , susuzluktan , hastalıktan dolayı 3 yaşını göremeden ölmesinde suçluyu göster ;)

Allahın günahsız çocukları neyle sınadığını anlat ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...