Jump to content

Ateistlerin cennetlik davranışlar göstermesi

Recommended Posts

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/08/05/cilgin_bagis_121_milyar_dolar

http://sohbet.chatcity.cc/forum/topic.asp?id=31655

Açıkçası Bill gates'i insanlara hayrı dokunan ve davranışlarıyla örnek olan birisi olarak görüyorum.

Bu sayfada bill gates'in ateist olduğu açıklanıyor.

http://www.celebatheists.com/index.php?title=Bill_Gates

İslam'a göre Ateistlerin cehennemlik aşağılıklar oldukları kabul edildiğine göre, Aşağılık birinin cennetlik davranışlar göstermesi anormal değilmidir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

İslam'a göre Ateistlerin cehennemlik aşağılıklar oldukları kabul edildiğine göre, Aşağılık birinin cennetlik davranışlar göstermesi anormal değilmidir?

İslam'a göre anormal olup olmamasının bir önemi yok. Çünkü sonuçta biz ateistlerin gideceği yer belli.

Ahlak açısından baktığımızda yaptığı normal. Ateist bakış açısı insanı sıradan bir konuma getirir. Diğer canlılardan üstün olmadığımızı ve sadece bir memeli hayvan olduğumuzu bize öğretir. Bu bize eşitsiz bakış açısının ne kadar saçma olduğunu öğretir. Eşitsizliğe karşı olan bu düşünce yapısını her şeye uygularız. Göreceli düşünürüz. Bu da bizi empatiye götürür. Bir gün ölüp yok olacağımızı bildiğimiz için hayatımızdaki her dakikaya büyük önem veririz ve hayattayken insanlar için yapabileceğimiz en iyi şeyleri yapmaya çalışırız.

Sitelerde Paylaş

. Bir gün ölüp yok olacağımızı bildiğimiz için hayatımızdaki her dakikaya büyük önem veririz ve hayattayken insanlar için yapabileceğimiz en iyi şeyleri yapmaya çalışırız.

Hayattayken en önemli şey sonsuz hayatı kazanmaktır..

Sitelerde Paylaş

Ateist, agnostik vb. inançsızların, din inanırlarından çok daha fala yardımsever oldukları (merhamet!) kanıtlanmış bir şeydir zaten. Çok hoş araştırmalar yapmışlar ve sonuç hiç de şaşırtıcı değil.. Bu konuda açılmış bir başlıkta düşüncelerimi ve bu araştırmaları yazmıştım.

Yeniden yazmak yerine buraya alıntılayayım.. http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=53721&st=120#entry967389

...

Ateist, agnostik ve dindar olmayan insanların, koyu dindarlardan çok daha fazla yardımsever, şefkatli, iyiliksever, ve empati yeteneği geliştirmiş oldukları bilimsel çalışmalarla kanıtlandı.

Social Psychological and Personality Sciense dergisinin 26 Nisan sayısında yayınlanan makaleye göre ateistler ve dinle ilişkisi olmayan diğerlerinin yardım yaparken yardım etmek istedikleri insanalrla duygusal bağ kurdukları ve bu yönlerinin çok gelişmiş ve güçlü olduğu gözlenmiş. Koyu dindarları yardıma sevkenden etmenlerse bağlı oldukları dinin öğretileri, aidiyetleri ve itibar kaygıları olmuş. Yani dindarların o çok savundukları "merhamet ve fedakarlık" duyguları yok ya da harekete geçmiyor.

Araştırma California Üniversitesinde, geniş çaplı ve üç sistematik halinde tekrarlanarak gerçekleşiyor. Araştırmacılardan Laura R. Saslow bu deneyimde, bir ateistin yabancılara karşı fedakarlık göstermek için duygularının etkisi altında fazlasıyla kalması durumunu bulmakla ilgilendiğini belirtiyor. Koyu dindarlar Yahudi, Hristiyan ve Müslüman inanırlardan oluşuyor.

İlk çalışmayı 1300'den fazla yetişkin arasında ulusal anlamda yapıyorlar ve gelen verilerde şefkat yaklaşımının, bir bireyin ne denli fedakarca davranış göstermesiyle bağlantılı olduğunu buluyorlar. Bu bağlantının, dindarlarla karşılaştırıldığında, en yoğun olarak ateistlerde ve dindar olmayan kesimde görüldüğünü belirtiyorlar.

İkinci bir çalışma daha yapıyorlar. Burada da 101 kişiye "tarafsız" bir video ya da sefalet-yoksulluk içindeki küçüklerle ilgili çok yaralayıcı bir video izletiyorlar. Her birine verilen 10'ar doları da istedikleri gibi verebilecekleri söyleniyor. Tabii yine ateistler ve dindar olmayan videoyu izlediklerinde bolca para veriyor ancak koyu dindarların fedakarlığı değişmiyor.

Son deneyi de sayısı 200'ü aşan kolej öğrencileriyle gerçekleştiriyorlar. Öğrencilere mevcut fedakarlık düzeylerini anlatmalarını istiyorlar ve onlar not alındıktan sonra kendilerine bir miktar para veriyorlar. Ardından, verilen paranın istedikleri bir yabancıyla paylaşabilecekleri ya da ondan saklayabilecekleri iktisadi bir oyun oynatıyorlar. Sonuç yine şaşırtmıyor.. En fazla paylaşım yapanlar, o an fazla fedakarlık yapanlar, inancı en düşük kesim oluyor.

Araştırma sonuçları inançsızlar için değil ama dindarlar için çok çarpıcı. Araştırmacılar, bu araştırmanın; kendilerine daha az güven duyulma eğilimi olsa da, sözkonusu olan merhamet duygusu olduğunda, inançsızların veya inancı düşük olanların yardım etmeye koyu dindarlardan çok daha meyilli olduklarını gösterdiğini söylüyor.

Kısacası bu büyük araştırma, Tanrı'ya inanmayanların iyilik yapmak için hiçbir nedenlerinin olmadığı mitini yerle bir etmekle kalmıyor, daha da yardımsever olduklarını açıkça ortaya koyuyor.

Dindarlar sussun artık. Onların yabacı kavramı bile handikaplı. Kendi dininden olan ama tanışmadıkları insanlar onlar için yabancı. Yani başka din, ırk ve milletten olanlar, yabancı dairesi içine bile dahil değildir; onlara yardım etmez, mutlaka kendi cemaatleri içinde dönerler. Oysa ateistler uluslarası yardım kuruluşları oluşturur ve dünyanın her yerine hiç düşünmeden yetişmeye çalışırlar.

İlgili araştırmanın linkini vereceğim ama özetiyle karşılaşacaksınız. Kısa süre öncesine kadar herkes ulaşabiliyordu ama şimdi üyelik istiyor, ayrıca üyelik paralıdır. Dileyenler üye olup araştırmayı inceleyebilir.

http://spp.sagepub.c...444137.abstract

Bu da yukarıda sürekli alıntı yaptığım/aktardığım makalenin orijinali. Araştırmayı, henüz yayınlanmadan duyuran yer zaten UC Berkeley.

http://newscenter.be...nandgenerosity/

....................

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin insanliga yardim etmesi icin Allah korkusuna ihtiyaclari yoktur, insani yardim sadece insanliga olan saygidan ibarettir yoksa

Din kardesimiz, sevap isle gibi dinsel acidan cikar saglamak icin yapilan yardimlar yardim degildir ve sadece zoraki davranislaridr. Zaten bu tur teistlerin insanlikla uzaktan yakindan alakasi yoktur.

Acaba Kuranda anlami cok degisik olsa dahi bu Muslumanlarin Kuranda insanlara yardim et diyor gorusu olmazsa bunlar ne yapar, Yada Kuranda baska kadinlara yan gozle bakma diyor (aslinda oyle birsey yok) olmazsa bunlar sokakta gordukleri her kadina tecavuzmu eder. Bunlari dizginleyen Kuranmi?`Bu davranis insani davranismidir?

Sitelerde Paylaş

Bu konu benimde hep kafamı kurcalamıştır. Şöyle iyi bilen biri çıksada cevap verse iyi olur.

Ameller niyetlere göre Allah katında ya makbuldür ya da değildir.

Buna bir misalle aydınlatalım:

Bir mağazada yangın çıkar, içerde çok güzel bir kadın baygın halde yatmaktadır. Adamın biri bu manzarayı görünce büyük bir cesaretle içeri dalar ve bayanı kucaklar. Bu adam baygın kadını tecavüz etmek maksadıyla evine götürürken kalp krizinden ölür. Olayı dışardan izleyenler ne kahraman adam canı pahasına kadını kurtardı hatta canından oldu derler.

Sitelerde Paylaş

Ameller niyetlere göre Allah katında ya makbuldür ya da değildir.

Buna bir misalle aydınlatalım:

Bir mağazada yangın çıkar, içerde çok güzel bir kadın baygın halde yatmaktadır. Adamın biri bu manzarayı görünce büyük bir cesaretle içeri dalar ve bayanı kucaklar. Bu adam baygın kadını tecavüz etmek maksadıyla evine götürürken kalp krizinden ölür. Olayı dışardan izleyenler ne kahraman adam canı pahasına kadını kurtardı hatta canından oldu derler.

Bu kadar sapık bir yorumu yapmak için herhalde teist olmak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...