Jump to content

Ölümden sonra ne olacak?

Recommended Posts

Canlı ne demekte ne? Canlıyız işte, cansız maddeden canlı ortaya çıkmış, ben bilim insanı değilim ama bunun tartışıldığı başlıklar var burda, robotların hormonu iç güdüsümü var? Robot cansız madde..

Teknik olarak robotlar da bizim gibi atomlardan oluşuyor. :unsure:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Canlı ne demek?Bizi asimodan ayıran ne?İleride robotlar bizim gibi olacak mı?

Canlı üreme, çoğalma, beslenme ... gibi bildik özelliklere sahip.

Ancak şu özelliği çok önemli: Milyarlarca yıldır doğal seçilime uğramış olmak. Robotlara karşı canlıların en büyük avantajı bu milyarlarca yıllık mirastır. Robotların işi zor ama ileride organik robotlar veya yarı robotlar şu anki canlılar gibi hatta daha başarılı olabilir.

Sitelerde Paylaş

bir tohum var, o tohum dunya yeniden balcik halini alinca beslenecek ve gobek bagi topraga baglanmis gibi topragun hemen aldindan yumurta gibi cikacagiz bir batakligin ustunde vucudumuza uygun minik tumsekler olacagiz. sonrada ilk insan Adem baba gibi yani bir bitki gibi cikacagiz. biz bitkileri kendimize benzetiriz halbuki biz bitkilere benzeriz.sonrada onceden vefat etmis ruhumuz uyanirken nasil bedenimize giriyorsa burdada uyaninca bedenimize girecek.

Sitelerde Paylaş

Canlı üreme, çoğalma, beslenme ... gibi bildik özelliklere sahip.

Ancak şu özelliği çok önemli: Milyarlarca yıldır doğal seçilime uğramış olmak. Robotlara karşı canlıların en büyük avantajı bu milyarlarca yıllık mirastır. Robotların işi zor ama ileride organik robotlar veya yarı robotlar şu anki canlılar gibi hatta daha başarılı olabilir.

Çoğalma,beslenme.. canlı olmak için bir koşul mudur yoksa canlıların ortak bir özelliği midir?

Sitelerde Paylaş

bilim insanin birebirinide yaratabilir, evrim arastirmalari sonucu tipatip insana ebnzeyen fozilde bulunabilir, ama ruhu yoktur. ama insan tum canlilardan ayri topraktan bir bitki gibi (insan bitkisi:-) ) olusmustur. nasilki bitkiler sadece celikle uremiorlarsa eseyli uruyorlarsa insan oglu da ondan sonra eseyli uremistir.

Sitelerde Paylaş

bilim insanin birebirinide yaratabilir, evrim arastirmalari sonucu tipatip insana ebnzeyen fozilde bulunabilir, ama ruhu yoktur. ama insan tum canlilardan ayri topraktan bir bitki gibi (insan bitkisi:-) ) olusmustur. nasilki bitkiler sadece celikle uremiorlarsa eseyli uruyorlarsa insan oglu da ondan sonra eseyli uremistir.

Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Koşul olamaz. Ortak özelliktir. Çünkü canlı tanımı ortak özelliklere bakılarak yapılan bir şey.

Topun tanımını yaparken de 'yuvarlak ve içinde hava olan şey' mi demeliyiz?

Canlı tanımı çok saçma geliyor bana,anlayamıyorum.Taş da atomdan oluşuyor biz de.

Sitelerde Paylaş

Topun tanımını yaparken de 'yuvarlak ve içinde hava olan şey' mi demeliyiz?

Canlı tanımı çok saçma geliyor bana,anlayamıyorum.Taş da atomdan oluşuyor biz de.

Topun tanımı için de öyle şeyler diyebilirsin elbet.

Bilimde buna emergent (meydana gelen, belirgen vb. adlandırılıyor) özellik deniyor. Belirgen özellikler istatistikseldir. Canlılık da belirgen bir özelliktir. Mutlak bir tanımlama yapılamaz. Bu top için de geçerlidir. Hatta bu, atom için bile geçerlidir. Şu anda belirgenin tersi olan temel özellikler nelerdir dersen bilimde bunların sayısı çok az ve azalmaya devam ediyor. Artık çoğu şey istatistikle açıklanıyor. Zaman kavramının bile temel özellik olmayabileceği tartışılıyor.

Sitelerde Paylaş

Topun tanımı için de öyle şeyler diyebilirsin elbet.

Bilimde buna emergent (meydana gelen, belirgen vb. adlandırılıyor) özellik deniyor. Belirgen özellikler istatistikseldir. Canlılık da belirgen bir özelliktir. Mutlak bir tanımlama yapılamaz. Bu top için de geçerlidir. Hatta bu, atom için bile geçerlidir. Şu anda belirgenin tersi olan temel özellikler nelerdir dersen bilimde bunların sayısı çok az ve azalmaya devam ediyor. Artık çoğu şey istatistikle açıklanıyor. Zaman kavramının bile temel özellik olmayabileceği tartışılıyor.

Bu emergent biraz saçma geldi bana.Tam bilmediğimiz şeyleri tanımlamak için ortaya atılan bir şey gibi.

Bir deneyde t anında benim vücudumda bulunan tüm atomların aynılarını aynı anda,aynı yerde,aynı dizilişte birleştirsek benim canlı bir kopyam oluşur mu?Benden bir farkı olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Bu emergent biraz saçma geldi bana.Tam bilmediğimiz şeyleri tanımlamak için ortaya atılan bir şey gibi.

Bilimde tam bilmek diye bir şey yok. Her zaman hata payları vardır.

Emergence teorisi çoğu teorinin merkezi olan ve bilimin en temel teorisi olarak kabul edilen bir yaklaşım. Bu saçma geldiyse bilimde daha pek çok şey saçma demektir.

Bir deneyde t anında benim vücudumda bulunan tüm atomların aynılarını aynı anda,aynı yerde,aynı dizilişte birleştirsek benim canlı bir kopyam oluşur mu?Benden bir farkı olmaz mı?

Evet senden bir farkı olmaz.

Sitelerde Paylaş

sıkıcı bir ateistin yaptığı gibi"kurtçuklar yiyecek döngü başlayacak toprağa karışacak" şeklinde bir cevabım olmayacak ama kötü kimseler Cehenneme gidip yaptıklarının cezasını ödeyecekler.Cennetten hiç bahsetmiyorum insan organizması seviye olarak bunun için çok geridedir.

Sitelerde Paylaş

Hepimiz bir gün öleceğiz.Peki öldükten sonra tam olarak ne olacak?Artık 'olmamak' insana ne hissettirecek?Hissetmek de olmayacak gerçi.Hayal edebilen varsa söylesin ne olacağını.

Bu konuyu açamandaki amaç ölüm ve ötesini merakmı, ölüm korkusumu anlamadım ama bu konu defalarca tartışıldı. Ölüm hepimiz korkutur,inanda olsak inanmayanda olsak ölüm soğuk korkunçtur. Biraz inanır olduğum zamanlarda Ölüm Korkusu düşününce aklımı kaçıracak kadar korktuğum bir olguydu. Ateizmi seçtikten sonra ise algılar tamamen değişiyor..Etrafımızda hergün birileri ölüyor..En son 22 yaşında yeğenim öldükten sonra onların yapıp gittikleri bir yerden ben neden korkacağım die sordum kendime..Sevdiklerimiz,arkadaşlarımız hepsi gidiyor birgün bizde gideceğiz, ''Gidenler memnun ki yerinden dönen yok geriye '' demişler ya..Takma kafaya..

Sitelerde Paylaş

öldükten sonra geri gelen hiçkimse olmadığı için, bilim insanları yok oluş , yada hiçlik diyorlar, bu gurupta kendi aralarında ikiye ayrılıyor, bir taraf , enerji asla yok olmaz, farklı bir biçimde doğada biçimleneceğine, inanıyor,

neticede enerji asla yok edilemez. biçim değiştirir.

islami düşünceye göre, sadece yorumlar üzerinden giderek, genel olarak,

kişinin dünya hayatı baz alınarak, nasıl yaşarsan öyle ölürsün, nasıl ölürsen öyle dirilirsin...

diye bir ansiklopediyi dolduracak kadar büyük lakin 2 kelime ile bitirilen sözcükle detaya inmeden tamamlanır.

detay isteyenlere yazabilirim, lakin baş ağrısı yapmak ve uzun yorumlarla insanları germek istemiyorum.

saygı benden, hürmet sizden....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...