Jump to content

bilim ne zaman bir canlı oluşturacak ?

Recommended Posts

sevgili hocaefendi, verdiğiniz örnekler bu konunun tekelini teşkil etmiyor, yani bu örnek konunun örneğine bir örnek.

asıl kastettiğim hayat verme...

bunu insan düşününce algılanması yada anlatılması çok zor ifadeler.

bir canlı oluşturup kan , dolaşım , sinir gibi sistemleri yaptık herşeyi hazır, ilk ateşlemeyide yaptık kalbi çalıştırdık, bu böyle normal bir canlı gibi hayatını sürdürecek mi, yoksa kurmalı saat gibi sönüp gidecekmi,

örneğin bakteri örnekleri veriyorlar, bu bakterilerin yüzlerce çeşidi, marstan gelen göktaşlarında mevcut, ölü gezegende yaşadığı varsayılan bakteriler.

düşünebiliyomusun.

bakteri bir taş parçasında bile , bir insan yada teknoloji olmadanda oluşabilir, buna sözüm yok.

hayatı verebileceklermi, o enerjiyi neyle aşılayacaklar. elektrik değilki akü takıp yollayalım, yada tutulacak bir yanı yokki şırıngaya çekip saklayalım.

can suyu verilip nasıl canlandıracaklar.

işte bu imkansız olduğu için bilim yapamıyor.

yoksa seneler önce yapılmıştı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 498
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sevgili hocaefendi, verdiğiniz örnekler bu konunun tekelini teşkil etmiyor, yani bu örnek konunun örneğine bir örnek.

bir canlı oluşturup kan , dolaşım , sinir gibi sistemleri yaptık herşeyi hazır, ilk ateşlemeyide yaptık kalbi çalıştırdık, bu böyle normal bir canlı gibi hayatını sürdürecek mi, yoksa kurmalı saat gibi sönüp gidecekmi,

örneğin bakteri örnekleri veriyorlar, bu bakterilerin yüzlerce çeşidi, marstan gelen göktaşlarında mevcut, ölü gezegende yaşadığı varsayılan bakteriler.

düşünebiliyomusun.

bakteri bir taş parçasında bile , bir insan yada teknoloji olmadanda oluşabilir, buna sözüm yok.

hayatı verebileceklermi, o enerjiyi neyle aşılayacaklar. elektrik değilki akü takıp yollayalım, yada tutulacak bir yanı yokki şırıngaya çekip saklayalım.

Biraz yanlis konuya girmisim.

Evet tam olarak frankestayn canli yapip ayaga kaldirsinlar diyorsun yani. Ama o da imkan dahilinde gorunuyor. Ben muhendisim biyolojiyi derin bilmem ama canlilari yasatan en onemli organ beyin. Beyin nakli gerceklestirilebildigi anda dedigin olur. Bu siralar bircok organimizi laboratuarda olusturabiliyorlar eskiyen ciger, bobrek falan degistirilebilir . Canlilari cok ozel gorme, bizde cok gelismiz bir makineyiz sonucta. Milyarlarca yilda gelismis, bir iki yuzyilda bunun tum detaylarini cozmeyi bekleme, Allah(!) uzun omur verirse gorebilirsin.

Zaten bilim insanlari yaslanmayi durdurup olumu askiya alablirlerse yakin zamanda onu yapanlar muslumanlara da bu imkani sunar zaten. Ama kimler ben bu diyardan biktim olumu tercih ediyorum der o zaman?

Sitelerde Paylaş

Biraz yanlis konuya girmisim.

Evet tam olarak frankestayn canli yapip ayaga kaldirsinlar diyorsun yani. Ama o da imkan dahilinde gorunuyor. Ben muhendisim biyolojiyi derin bilmem ama canlilari yasatan en onemli organ beyin. Beyin nakli gerceklestirilebildigi anda dedigin olur. Bu siralar bircok organimizi laboratuarda olusturabiliyorlar eskiyen ciger, bobrek falan degistirilebilir . Canlilari cok ozel gorme, bizde cok gelismiz bir makineyiz sonucta. Milyarlarca yilda gelismis, bir iki yuzyilda bunun tum detaylarini cozmeyi bekleme, Allah(!) uzun omur verirse gorebilirsin.

Zaten bilim insanlari yaslanmayi durdurup olumu askiya alablirlerse yakin zamanda onu yapanlar muslumanlara da bu imkani sunar zaten. Ama kimler ben bu diyardan biktim olumu tercih ediyorum der o zaman?

neticede , bilim organ , yada ameliyat, cerrahi operasyonlarda, keşfettiği kendi üretimleri, kendi yazılmış dna larıyla olmuyor, sııfırdan bir yaratılış yok, var olanın kopyası yada var olanın çoğaltılması, bir hücreyi alıp çoğaltıyorlar vs vs.

bunda hemfikiriz, tıp bu konuda oldukça başarılı sonuçlar alıyor.

lakin benim kastettiğim, aklı fikri ve bir beyni olmayan madde, bunları yapıyor, elinde sıfır imkan ve sıfır materyal var bu maddenin, hayatı oluşturuyor evreni oluşturuyor, can suyunu veriyor.

bilinçsiz bir madde ...

peki bilinçli insanlar neden tek bir canlı oluşturamadı, ellerinde muazzam materyal ve imkan olduğu halde,

karşılaştırmasını yapınca komik demek bile yetersiz kalıyor.

bir tarafta beyin diğer tarafta madde...

Sitelerde Paylaş

neticede , bilim organ , yada ameliyat, cerrahi operasyonlarda, keşfettiği kendi üretimleri, kendi yazılmış dna larıyla olmuyor, sııfırdan bir yaratılış yok, var olanın kopyası yada var olanın çoğaltılması, bir hücreyi alıp çoğaltıyorlar vs vs.

bunda hemfikiriz, tıp bu konuda oldukça başarılı sonuçlar alıyor.

lakin benim kastettiğim, aklı fikri ve bir beyni olmayan madde, bunları yapıyor, elinde sıfır imkan ve sıfır materyal var bu maddenin, hayatı oluşturuyor evreni oluşturuyor, can suyunu veriyor.

bilinçsiz bir madde ...

peki bilinçli insanlar neden tek bir canlı oluşturamadı, ellerinde muazzam materyal ve imkan olduğu halde,

karşılaştırmasını yapınca komik demek bile yetersiz kalıyor.

bir tarafta beyin diğer tarafta madde...

Ben agir bir ateist degilim. Doga ustu seylere inanabilirim. Belki agnostik diyebilirsin yani yasamin evrenin baslangici ve anlami olablir bu da bir cesit bilinc ile olabilir ma cok kucuk ihtimal elimizdeki verilere gore.

1. Aciklik getirelim tekrar olmasin: Bilim sentetik yasam formlari olusturabliyor ve bu hucreler yasiyor. Hic dogada var olmayan bir bakteri tamamen degisik genlerle olusturulablir.

2. Evrende bilincsiz veya cok az ve kor bir bilinci oldugunu dusunsek maddenin canli olusturmasi milyarlarca yil zaman aldi. yani yasamin baslangicindan buyana gecen sure bir yil olsa bizim bilim ile ciddi olarak ugrastigimiz zaman 0.7 saniye. E biraz insaf , insan beynini sadece aman sentetik canli yapayim diye yormuyorki. bilimin belki yuzde birden az arastirmasini bu konuda yapiyordur. daha onemli isleride var bilim adamlarinin.

3. Sonucta 20 yil sonra bilim adamlari aciklasa : "Evren yaratilmistir kesin olarak saptadik" . Bu ne Kuranin ne islamin ne diger uydurulmus dinlerin sacmaligina bir halel getirmez.

Sitelerde Paylaş

haklı olduğunuz konular var hoca efendi, zaten bahsettiğiniz konulara ben karşı çıkmıyorum, olabilirliği yüksek bir çoğuda hayata geçirilmiş olaylardır, benim bilimin yapay ve sentetik ürettikleri değil, örneğin ölü gezegen marsta bile bakteri oluşabiliyorsa heryerde oluşabilir, donma noktasında ve daha altında yaşayan çoğalan baktireler tamamen çeşitli yaşam formları var ken, üstelik bunlara bir el değmeden kendiliğinden oluşabiliyorsa, bilimin akıllı bir beyin ve cihazlar yardımıyla oluşturdukları devede kulak bile olamaz.

ölü bir gezegen bunları yaparken yada aklı ve bilinci olmayan bir madde oluşturabiliyorsa, bilim adamlarıda bunların yaptığı örnekler gibi değilde, daha elde tutulur neticeler alması gerekir.

doğa çamurdan araba yapıyor bilim kartondan araba yapıyor, aradaki fark bu doğa kendiliğinden üretiyor bilim kopyasını sunuyor.

birçok deney yapıldı, yeni yaşam formu adı altında lakin canlılara hayat veremediler, kopya olarak çoğaltmak ayrı, yapılan canlıya hayat vermek apayrıdır.

Sitelerde Paylaş

Başlığa bak hizaya gel bilim neden var bunu sorgulyacak beyin varmı sizde putunuz neden basiten yartmamış bilimin olmasına izin vermiş en basitinden insanı örnek vereyim bu kadar karmaşık yapıya ne gerek vardı. karmaşık yapı yapacaksan insana merak dugusunu vermeseydin insan meraktan arştırır diye düşünmemiş arap putu Allah. karmaşık yapmasında neden nedir yeni iş sahasımı açmakmı nedeni bizmi bilmiyoruz?

hayli allahı insanla yarışa koymayın sanırım bu başlık hazmedeme duygusundan yola çıkarak açılmış.

not: müslümanlar sizden ricam hasat olduğunuzda doktora baş vurmayın lütfen

arap putu allaha baş vurun iyi olacaksınız.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığa bak hizaya gel bilim neden var bunu sorgulyacak beyin varmı sizde putunuz neden basiten yartmamış bilimin olmasına izin vermiş en basitinden insanı örnek vereyim bu kadar karmaşık yapıya ne gerek vardı. karmaşık yapı yapacaksan insana merak dugusunu vermeseydin insan meraktan arştırır diye düşünmemiş arap putu Allah. karmaşık yapmasında neden nedir yeni iş sahasımı açmakmı nedeni bizmi bilmiyoruz?

hayli allahı insanla yarışa koymayın sanırım bu başlık hazmedeme duygusundan yola çıkarak açılmış.

not: müslümanlar sizden ricam hasat olduğunuzda doktora baş vurmayın lütfen

arap putu allaha baş vurun iyi olacaksınız.

başlığa bakınca trene bakar gibi olman, senin sorunun,

bu başlığa bakınca, iki cümle yazacak potansiyelin olduğu belli, bari araya salça olma, yazacak birşeyin var ise buyur yaz tartışalım, iftiralarla, hakaretlerle bir yere varamazsın.

Sitelerde Paylaş

ateist arkadaşlara ikinci sorum şu olacak,

eğer bilim adamları açıklama yapıp, bilim bir canlı bir hayvan yada bir yaratık yapacak düzeydedir, lakin ona hayat verme gücüne sahip değiliz, beden enerjisini yaşam suyunu, hayatı veremiyoruz... bilim asla bir canlıya hayat veremez...

diye bir açıklama yaparlarsa, ateistlerin dünyaya olan bakış açıları nasıl olur...

Sitelerde Paylaş

eğer bilim adamları açıklama yapıp, bilim bir canlı bir hayvan yada bir yaratık yapacak düzeydedir, lakin ona hayat verme gücüne sahip değiliz, beden enerjisini yaşam suyunu, hayatı veremiyoruz... bilim asla bir canlıya hayat veremez...

diye bir açıklama yaparlarsa, ateistlerin dünyaya olan bakış açıları nasıl olur...

Sübhanallah secdeye geliriz.

Çok fazla ihtimal kullanmışsınız. Hiçbir canlının hayatı sıfırdan başlamıyor. Başka bir canlıdan oluşuyor. Yaparlar bir canlı, onu başka bir canlının bedeninde geliştirirlerse sizin bakış açınız ne olur?

Sitelerde Paylaş

yaparlarsa diyorsunuz ya, yapmaları lazım değilmi, bunu ölü gezegen mars yapıyor, akıl ve fikir sahibi değil kaya parçası yapıyor,

peki insan bu kadar donanım ve materyalle hala yaparsa, demek bana pek umut verici gelmiyor.

yapabilselerdi emin ol yaparlardı, yaptılar ama hayat veremediler.

Sitelerde Paylaş

yaparlarsa diyorsunuz ya, yapmaları lazım değilmi, bunu ölü gezegen mars yapıyor, akıl ve fikir sahibi değil kaya parçası yapıyor,

peki insan bu kadar donanım ve materyalle hala yaparsa, demek bana pek umut verici gelmiyor.

yapabilselerdi emin ol yaparlardı, yaptılar ama hayat veremediler.

Canlı derken siz neyi kastediyorsunuz? Bildiğimiz bütün türlerin dışında birşey mi? Eğer öyleyse ne amacı olacak öyle birşeyin? Kırmızının ispatını alabilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

Ben de hep ölüleri diriltecek bir teknoloji olsa da muhammedi mezarından kaldırıp yaptığı şeyi gösterme imkanımız olsa diyorum... Kendi bile attığı yalana bu kadar insan hala inanıyor olmasına şaşırıp kalacaktır diye düşünüyorum.

Şunu anlamanız gerekiyor ki başkasının teorisini eleştirirken kanıt arayan sizler , kendi teorinize inanırken hiç bir kanıt aramıyorsunuz.

Ben şimdi çıkıp desem ki bizi uçan spagetti canavarı yarattı.Sen de bunun aksini ispatlamak için kanıt sunamazsın.

tarihinde carl sagan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bizimkine teori diyorsunuz ama sizin teorinize sunduğunuz kanıtlar bilimsel veriymiş gibi konuşuyorsunuz.

ben çok açık yazdım, buna evet yada hayır neden diyemiyorsunuz, inançlarla , dinle kelime oyunu yapmayı bırakın, bilim dünyası neden bir hayat veremiyor, ahh yapsaydı , elbet birgün yapacak, yaparsa utanacakmısın, bu ne anlamsız cümleler , bir soru soruyoruz felsefik cümle ile yanıt veriyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ben bu basligin cevabini verdigim kanaatindeyim. Evet hayat veremiyor dogrudur. Neden veremedigini de yazdim teknoloji o kadar ilerlemedi. Telefonu icad edenin neden direk dokunmatik Iphone yapamiyor diye itham edilmesi gibi birseydir.

Bu soru 150 yil once lokomotif ile ulasim saglanan bir cagda, bak Tanri kuslari ucuruyor sizin dandik biliminiz bir ucan bir arac yapamadi demek gibidir. sonucta ucan hatta kuslarin ve hicbir canlinin cikamayacagi uzaya cikan araclar yapildi.

Gorunen koy klavuz istemez, google gozluklerini duydunuzmu? artik birkac sene icinde internet gozluklerde veya lenslerde olacak yolda yururken yuz tanimasiyla herkesin adi sani facebooku filan gozlugunden gosterilecek.

Sitelerde Paylaş

düşünebiliyomusun.

hayat verme dediğin nedir anlamadım önce bunu açıklaman gerekir. bakteriler canlıdır. yani hayatları vardır. bakterilerde de akü olmamasına rağmen enerji vardır. bakterilerden ökaryotlara oradan da çok hücrelilere, memelilere, insana vs davranış açısından basitten karışığa doğru bir çizelge alırsak çizelgenin neresinde senin şu hayat? can suyu diye ne olduğu belli olmayan bir şey uydurup sonra da bilimden bunu oluşturmasını beklemek de ne oluyor? bilimden neyi talep ettiğinden bile haberin yok.

ikincisi bilimden hayat oluşturmasını neden istiyorsun ve buradan varacağın sonuç nedir?

Sitelerde Paylaş

hayat verme dediğin nedir anlamadım önce bunu açıklaman gerekir. bakteriler canlıdır. yani hayatları vardır. bakterilerde de akü olmamasına rağmen enerji vardır. bakterilerden ökaryotlara oradan da çok hücrelilere, memelilere, insana vs davranış açısından basitten karışığa doğru bir çizelge alırsak çizelgenin neresinde senin şu hayat? can suyu diye ne olduğu belli olmayan bir şey uydurup sonra da bilimden bunu oluşturmasını beklemek de ne oluyor? bilimden neyi talep ettiğinden bile haberin yok.

ikincisi bilimden hayat oluşturmasını neden istiyorsun ve buradan varacağın sonuç nedir?

konuya kamil olduğunuz her açıdan belli ama yinede tane tane yazarak anlatmaya çalışayım.

yazdığın bakteriler vs. bunları bilim oluşturuyor değilmi, hayatsa onlarında içinde enerji var yani hayat buluyorlar.

bu dediklerini mars tan gelen bir göktaşını inceleyenlerde görmüşler, ölü gezegende bakteriler yaşıyormuş, demekki bilim adamlarının yaptıkları çok anormal birşey değil, bir kaya parçası bile bunları yapabiliyor.

can suyu nedir demişsin, bunu ve buna benzer birçok kelimeler bizim kültürümüzde mevcuttur, ben hitabımı türklere yaptığım için sen anlamamış olabilirsin, bir fidan ekince ilk verilen suya can suyu denir yada bir bitki....

buraya kadarıda tamam ise, kaya parçasının bile akıl ve fikir sahibi olmadan ürettiği bakterileri, bilimin üretememesi zaten mümkün değil, doğaya bırakırsan oto meydana gelir zaten. hayat verme denirken sen ne anlıyorsun bilmiyorum ama , et , kemik, organlar birleştirildikten sonra, yaşam enerjisinin üflenmesi diyelim, hareket , güdü gibi kabiliyetlerini sergileyecek gücün aşılanması...

bilmem anlatabildimmi...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...