Jump to content

bilim ne zaman bir canlı oluşturacak ?

Recommended Posts

Teist

Einstein Spinozacı. Spinoza tanrısı kesinlikle teist tanrı değil. Akılsız ve amaçsız ancak maddenin etkileşim yasalarını belirleyen bir tanrı.

Einstein tek gerçek dinin Budizm olabileceğini ve dini kuralların insanların hayatından çıkması gerektiğini söylemiştir. Budizm tanrısız bir dindir. Her din teist olmadığı gibi tanrıya inanan herkes de teist olmak zorunda değildir. Einstein teist tanrıyı reddeder.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 498
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

önemli olan ateist olmaması. Gerisi beni çok alakadar etmez. Zaten alakadar etmezde sırf sağduyuyu biliyorum sandığı bir konuda doğru olanla bilgilendirmek istedim.

Ateist = Herhangi bir yaratıcıya inanmak ise madem nedir bu temaşesi anlamadım.

Teist bir yaratana ve bir dine inanan kisidir. Sanirim sen deist diyecektin ama kaku deistte degil bildigim kadari ile

Sitelerde Paylaş

Einstein a göre mi karar vereceksiniz ? Neden Einstein i tartışma gereği duyuyorsunuz ki

Sizin Einstein kadar aklınız yokmu yada düşünemiyormusunuz

Karar vermek için yeterli done toplanması gereklidir yoksa bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluruz.

önemli olan ateist olmaması. Gerisi beni çok alakadar etmez. Zaten alakadar etmezde sırf sağduyuyu biliyorum sandığı bir konuda doğru olanla bilgilendirmek istedim.

Ateist = Herhangi bir yaratıcıya inanmak ise madem nedir bu temaşesi anlamadım.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm

Bence önce ateizmin ne olduğunu vikipedia seviyesinde de olsa anlamaya çalış.

Sitelerde Paylaş

Sayın müreh.

- Adem ve Havva, sizin anlattığınız gibi yaratılırken, gözünüzle gördünüz mü? Görmediniz.

- Hangi yılda yaşamışlar, kaç yıl yaşamışlar, kaç çocukları olmuş, nerede yaşamışlar vs. En ufak bir bilginiz var mı? Yok.

- Bilim bir canlı üretse, inancınızı bırakacak mısınız? :) Hayır.

O zaman daha neyi konuşalım?

Sitelerde Paylaş

Sayın müreh.

- Adem ve Havva, sizin anlattığınız gibi yaratılırken, gözünüzle gördünüz mü? Görmediniz.

- Hangi yılda yaşamışlar, kaç yıl yaşamışlar, kaç çocukları olmuş, nerede yaşamışlar vs. En ufak bir bilginiz var mı? Yok.

- Bilim bir canlı üretse, inancınızı bırakacak mısınız? :) Hayır.

O zaman daha neyi konuşalım?

sayın pirate , açıklayayım sorularınızı...

1_ adem ve havva nın hayatını ben anlatmadım, bunu öğrenmek isterseniz islami kaynaklarda mevcuttur,

gözünüzle gördünüz mü , derken , siz tarihi ve gelişmeleri okurken , bunları öğrenirken, herşeyi gözünüzle

görüp , sonramı inandınız, truva savaşı desem, belirli bir zaman dilimini işaret edip,

kaynaklardan cevap vereceksiniz, yada bir atomun parçalanma deneyini sorsam , aynı şekilde görmeden tarif edeceksiniz,

yada geçmişte yaşayan mağara adamlarını sorsam, bunlar gerçekten yaşamış mı, bir vipkent çıkartıp, kanıt olarak sunacaksınız

o dönemin bir çizelgesi, çizelgeyi hazırlayanların kendi fikirleri, ile yapılan bir araştırma yı bana göstereceksiniz.

bende size desem ki, siz bu mağara adamlarını gözlerinizle mi gördünüz, tabiki sizde görmediniz...

2_ hangi yılda yaşamışlar , kaç çocukları gibi sorularınız da islami kaynaklarda mevcut, net bir tam kesin sonuç olmasada,

ortak noktada genel kanı ile tahmini bir varsayımla, yani bigbeng teorisi gibi, yada mağara adamlarının tarihi, çizelgesi gibi,

bir çizelge ile açıklanmıştır, ortalama hz adem vefaat ettiği zaman, soyunun 40 bin civarı olduğu belirtilmektedir.

3_bilim bir canlı üretse inancımı neden bırakayım. burada açılan yada öğrenilmesi, yada aydınlatılmasını bekklediğimiz,

her konuda amaç, kendimize bir doğrultumu çizmektir. bu forumda herkes bir tespit üzerine, inançlarına yön mü veriyor

eğer inancımı neyin değiştireceğini samimice öğrenmek istiyorsanız yazayım.

bilim dinazor çağını geri getirse, insanlık , uzaya koloni kursa, yerçekimini yenip,

yeni bir nesil oluşturacak donanıma gelse, tüm dünya inancını bırakıp, ateist olsa,

bütün insanlık , bilimin varlığıyla tespit ettiklerine iman etse,

kalbimdeki aşkta zerre kadar sarsılma olmayacak, hatta sorgulama duygusu bile oluşmayacak.

gökten bir insan inse, ben tanrıyım dese, yoktan birşeyler var edip, yaratsa,

ölüyü diriltip, diriyi öldürüp, can verip hayat verse, verdiği hayatı geri alsa, 10 bin yıl önceki insanları

hayata geri getirse, her türlü mucize ile insanların her istediklerini yapsa dahi, inancımda zerre kadar sapma olmayacak.

dedim ya yer yarılsa, gök içine geçse, yinede hiçbir güç ve kuvvet beni inancımdan asla zerre kadar şüpheye sokmayacak.

sonuç olarak, öğrenmenin amacı bilgi edinmek mi, yoksa inanç değiştirmek mi,

siz inançsızlar , birşeyleri ispat edip, evet kararımız doğruymuş diyip, vicdanızı mı rahatlatmaya çalışıyorsunuz.

yoksa, gerçekten öğrenmek isteyenleri bir inanç doğrultusunda hareket ettiğinimi sanıyorsunuz.

tarihinde müreh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2_ hangi yılda yaşamışlar , kaç çocukları gibi sorularınız da islami kaynaklarda mevcut,

İslami kaynaklarda mı mevcut? Ben bilimsel delilden bahsediyorum. Ne İslami kaynağı? Fosilleri mi araştırdınız? 'Hadislerde böyle yazıyor.' demekle olmuyor o iş. Kuran'da da dünyanın 4 günde, evrenin 2 günde yaratıldığı yazıyor. İslam kaynakları DELİL niteliği taşıyamaz.

Gözünüzle gördünüz mü sorusu mantıklı bir sorudur. Savaşları gözümle görmedim evet. Siz Truva savaşının olmadığını da iddia edebilirsiniz, bu bana bir şey kaybettirmez. Ama siz Adem-Havva'yı kanıtlayamadığınız sürece EVRİM geçerlidir. Ki kanıtınız yok. Sahte bir iskelet ortaya attınız, o da fos çıktı.

Ayrıca hadislerde, Adem'in 40-50 metre olduğu yazıyor. :D Buna inanmıyorsunuz herhalde değil mi? Ya da Adem'in 2000 sene yaşadığına, binlerce çocukları olduğuna falan?

Yoksa, 'İnsanlık tarihi 7000 senedir. Ben fosillere inanmıyorum.' diyen Cübbeliden farkınız yok demektir.

tarihinde Pirate tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslami kaynaklarda mı mevcut? Ben bilimsel delilden bahsediyorum. Ne İslami kaynağı? Fosilleri mi araştırdınız? 'Hadislerde böyle yazıyor.' demekle olmuyor o iş. Kuran'da da dünyanın 4 günde, evrenin 2 günde yaratıldığı yazıyor. İslam kaynakları DELİL niteliği taşıyamaz.

Gözünüzle gördünüz mü sorusu mantıklı bir sorudur. Savaşları gözümle görmedim evet. Siz Truva savaşının olmadığını da iddia edebilirsiniz, bu bana bir şey kaybettirmez. Ama siz Adem-Havva'yı kanıtlayamadığınız sürece EVRİM geçerlidir. Ki kanıtınız yok. Sahte bir iskelet ortaya attınız, o da fos çıktı.

Ayrıca hadislerde, Adem'in 40-50 metre olduğu yazıyor. :D Buna inanmıyorsunuz herhalde değil mi? Ya da Adem'in 2000 sene yaşadığına, binlerce çocukları olduğuna falan?

Yoksa, 'İnsanlık tarihi 7000 senedir. Ben fosillere inanmıyorum.' diyen Cübbeliden farkınız yok demektir.

güzel yaklaşımlarınız var i lakin fosiller ayrı din ayrıdır. dini öğrenmek için o dinin kaynaklarına, ulemalara, o dinin indiği zamandan kalan, sahabe , havari artık isimleri ne olursa , onların kaynaklarından yararlanır, delil niteliği bilimsel açıdan , yok sanabilir , lakin inananlar için , bunlar delildir, bir sahabenin naklettiği hadis, bir alimin verdiği fetva gibi, bu sizin tarafınızdan delil niteliği taşımaz,

tabiki bir fosilin ortalama kaç yıl kaç asır olduğu net olmasada ortalama bir tarihle belirtilir,

ben fosilleri yada çağları argüman edinirken, din ile bir bağlam kurmadım , tarihi bilgilerin, fosil, insanlık, canlılar gibi, bunların dinle alakasının olduğunu sanmıyorum. süreç ile din ayrıdır. yaşayan bir uygarlığın teknolojisini öğrenmek ayrı, inandıklarını öğrenebilmek ayrıdır.

Sitelerde Paylaş

Ya simdi yazacaklarimi belki 100 defa yazdim , ama yine yazacam. Bu uc din Tevrati kabul eder, peki tevratta ne anlatilir? Ilk bolum, yaratilis bolumunde? Orda Ademden baslayip Musaya kadar olan peygamberler anlatilir, bu anlatim detaylidir, kac yil yasadilar kac cocuklari oldu vs. Iste sadece bu bolum uzerinde yapilan calismada ortaya tanrinin su anki zamandan 6 yada 7 bin sene once Ademi, dunyayi yarattigi ortaya cikiyor. Iyide bulunan milyonlarca yillik fosiller neyin nesi? Onlari hangi allah yaratti?

tarihinde kutsalyaratik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kutsal, din konusuna sen yıkım gözüyle baktığın için, kimse senle bu konuları paylaşmaz, mesela bir yahudiyle sen asla tartışamazsın, sen tartışırsında yahudi konuşamaz.

tek bir soru sorsan cevap veremez. mesela , yahudilikte, kabala , tamamen haram kılınmıştır, yasaklanmıştır, lanetlenmiştir.

kabala cılar ise ülkeyi 2 ye bölmüşler resmen yarısı kabalacıdır, ama yahudidir, şimdi bu ne tezat bir durum, kutsal kitapları men ettiği halde, dinlerini eğip, büküp, var gibi göstermeye çalışmışlar.

Sitelerde Paylaş

Sayın müreh. Bence niye Müslüman olduğunuzu sorgulamalısınız. :) Kuran'ı okumadan önce mi, okuduktan sonra mı? Burası önemli. Daha da önemlisi, eğer Kuran'ı okuduktan sonra ise (ki olmadığını sanıyorum, %99.9 böyle çünkü), anladınız da mı Müslüman oldunuz?

Sorular çoğaltılabilir. Tesadüfen Müslüman olduğunuzu görebilmeniz gerek ki, diğer konulara geçelim. Yoksa düğüm çözülmüyor.

Sitelerde Paylaş

Yeterli doneyi birilerinin düşüncesi üzerinden mi bulmalıyız yoksa kendi gözlem ve çalışmalarımızdan mı ?

Kendin gözle ve çalış bakalım, hangi deneyleri yapıyorsun hangi metodları takip ediyorsun? Başkalarının bilgi birikimi tecrübesi olmadan patlıcan salatası bile yapamazsın.

Sitelerde Paylaş

Sayın müreh. Bence niye Müslüman olduğunuzu sorgulamalısınız. :) Kuran'ı okumadan önce mi, okuduktan sonra mı? Burası önemli. Daha da önemlisi, eğer Kuran'ı okuduktan sonra ise (ki olmadığını sanıyorum, %99.9 böyle çünkü), anladınız da mı Müslüman oldunuz?

Sorular çoğaltılabilir. Tesadüfen Müslüman olduğunuzu görebilmeniz gerek ki, diğer konulara geçelim. Yoksa düğüm çözülmüyor.

bakın sevgili pirate, yorumlarınız bir ateist penceresinden mantıksız gelmiyor.

aslında bazı sorularınızı ters çevirip size sorsam aynı cevabı vereceğimizi anlayabilirsiniz. bu yorumunuzla noktayı koydunuz,

Gözünüzle gördünüz mü sorusu mantıklı bir sorudur. Savaşları gözümle görmedim evet. Siz Truva savaşının olmadığını da iddia edebilirsiniz, bu bana bir şey kaybettirmez. Ama siz Adem-Havva'yı kanıtlayamadığınız sürece EVRİM geçerlidir.

truva savaşı size nasıl birşey kaybettirmiyorsa, size birşeyleri delil diye gösterememem de bana birşey kaybettirmez.

aynı pencereden farklı manzaraya bakıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bir canlı oluşturmanın ne faydası var ki? Canlılar kendi kendine, doğal yollarla zaten oluşuyor. Eğer bir canlıyı oluşturmak faydalı ve gerekliyse eninde sonunda bu olacaktır ama bence değil.

CAnlılar doğal yollarla oluşuyor zaten, laboratuar ortamında canlı amino asitler yapmışlar işte daha ne olsun, en azından Adem ile Havva hikayesinden daha mantıklı ayrıca Richard Dawkins yok ateist değilmiş de rant için bilmem ne yapmış da ne alaka ya

Sitelerde Paylaş

CAnlılar doğal yollarla oluşuyor zaten, laboratuar ortamında canlı amino asitler yapmışlar işte daha ne olsun, en azından Adem ile Havva hikayesinden daha mantıklı ayrıca Richard Dawkins yok ateist değilmiş de rant için bilmem ne yapmış da ne alaka ya

o dediğin asitlerin dizilimine baktınmı hiç,tesadüfen nasıl hücre oluşturuyorlar :)

ayrıca bilim adamlarının en kücük canlıyı oluşturmalarına gerek yok, onu kaya parçasıda oluşturuyor.

çok üst düzey bir gelişim olmasa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...