Jump to content

Süreci geliştirme ve ilerleme

Recommended Posts

Ben burada humeu nietzcheyi tartışmak istiyorum; akıl yorulup zaman harcanmış araştırma yazılarını okumak istiyorum.

Burayı müthiş bir bilgi birikimi olarak görmek istiyorum...

.

Sizden rica etsem bize nietzcheyi tanıtan bir başlık açar mısınız? Ama öyle bir başlık olsun ki nietzche bir portakalın suyu kıvamında olsun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Altına imza atacağım bir yazı, tebrikler güzel tespit ;)

Aynı tespiti bizde yaptık "sadece ateistler" bölümünde durumdan şikayetçi olduk.

Düşünce ve ifade özgürlükleri varmış...

Adamlar fındık kadar beyinleriyle evir çevir temcit pilavı gibi aynı konularda bizi oyalayıp duruyor...

Zaman kaybından başka hiç bir şey değil!

Ben burada humeu nietzcheyi tartışmak istiyorum; akıl yorulup zaman harcanmış araştırma yazılarını okumak istiyorum.

Burayı müthiş bir bilgi birikimi olarak görmek istiyorum...

Özgür akıllı üyenin biri saatleri harcayıp hakikaten emek vererek bir araştırma yazısı yapıyor, saniyesine kalmadan teistin biri gelip aristoyu bile isyan ettirecek bir mantık zeka seviyesi ile tamamen provakatif bir ileti yazıyor, ardından sadece 2 kişinin onu ciddiye alıp laf yetiştirmesi yeterli...

Buyurun el birliği ile çöp edilen bir başlık daha...

Ne bilgi kaldı, ne birikim kaldı, ne konu bütünlüğü kaldı; yüzde 90nı birbirine hakaretle dolu saçma sapan başlıklar...

Şimdi düşünün, yeni yeni sorgulamaya başlamış kafası karışık bir adam, bu foruma geldi...

Ne alır ne öğrenir bu başlıklardan?

Ne şekilde döner bu forumdan?

Zincirlerini kırarak mı, yoksa çok daha sağlam bir teiste dönüşerek mi?

Bence 2.si...

Görünüyor ki sen de hazmedemeyenlerdensin. Sen ve senin gibilerden cuvcuv karsi fikri bir taraflarina sindirmeyenlersiniz. Bu arada o resim deki adamlarin bir cogu teist digerleride agnostik. Bir tane ateist göremezsin aralarinda. O fotograftaki bilim adamlarinin bir tanesinin bile tirnagi olamazsiniz ama kalkmissiniz onlarin gölgeleriyle kendinizi hakli göstermeye calisiyorsunuz.

Cuvcuv kendisini rezil etti zaten. Dürüstlük namina 1 gram bir sey yok adamin genlerinde. Kendisinden büyüklük edip özür diledim ama hala adam olmadi. Cehennemin dibine kadar yolu var. Sikintili adam sikinti yaratir. Aynaya bi baksin hele kendisi bile hak vermez varolusuna.

Sitelerde Paylaş

Görünüyor ki sen de hazmedemeyenlerdensin. Sen ve senin gibilerden cuvcuv karsi fikri bir taraflarina sindirmeyenlersiniz. Bu arada o resim deki adamlarin bir cogu teist digerleride agnostik. Bir tane ateist göremezsin aralarinda. O fotograftaki bilim adamlarinin bir tanesinin bile tirnagi olamazsiniz ama kalkmissiniz onlarin gölgeleriyle kendinizi hakli göstermeye calisiyorsunuz.

Cuvcuv kendisini rezil etti zaten. Dürüstlük namina 1 gram bir sey yok adamin genlerinde. Kendisinden büyüklük edip özür diledim ama hala adam olmadi. Cehennemin dibine kadar yolu var. Sikintili adam sikinti yaratir. Aynaya bi baksin hele kendisi bile hak vermez varolusuna.

tek derdiniz müslüman mı değil mi zaten fukara

Sitelerde Paylaş

Gerizekalı bana ne senin cuvcuv ile arandaki kavgadan...

Ben ne cuvcuvu tanırım ne de seni!

Neyin kafasını yaşıyorsun sen?

tarihinde NovembeR_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tek derdiniz müslüman mı değil mi zaten fukara

Ben kendim hic bir dine inanmiyorum ki kaldi ki müslüman olup olmadigina önem vereyim. Benim lafim orda teistlik korkusu olan adamaydi. Teistlik korkusu olup ta teist fotografi koymakta neymis.

Azicik mantikli ol ve düsün. Foruma yeni gelen insanlar var ve her türlü konuda tartismak istiyorlar. Onlarin tartistigi konular senin daha önce tartistigin konularsa bunlardan sanane. Bimbir cesit konu basligi var. Senin icin uygun olan birini sec yorumunu yap. Aksini yaparak hem kendine hem bir baskasina kötülük etmis olursun.

Sitelerde Paylaş

ucuyorumLan.jpg

Haha faşist züppeler uçuştaa

İnanç hakkındaki bilgisi şu düzeyde olan bir faşist züppe ateistin serzenişleri..

.

Halbuki her inançta olduğu gibi bir iktidarı koruma çabasının ürünüdür inançlar.

Sen daha henüz inancın ne olduğunu bilmiyorsun. Git bak bakayım insanlık tarihine; eşitlikçi, oba halinde yaşayan insanlarda inanç yokmuymuş.

Önce papağan gibi ezberlediğiniz otistik ateizm ezberlerinizden kurtulun..Sonra faşist züppeler olarak müslümanları siteden atma konulara sansür koyma gibi isteklerinize kamuoyu oluşturmaya çalışın bakayım..

Sitelerde Paylaş

ucuyorumLan.jpg

İnanç hakkındaki bilgisi şu düzeyde olan bir faşist züppe ateistin serzenişleri..

Sen daha henüz inancın ne olduğunu bilmiyorsun. Git bak bakayım insanlık tarihine; eşitlikçi, oba halinde yaşayan insanlarda inanç yokmuymuş.

Önce papağan gibi ezberlediğiniz otistik ateizm ezberlerinizden kurtulun..Sonra faşist züppeler olarak müslümanları siteden atma konulara sansür koyma gibi isteklerinize kamuoyu oluşturmaya çalışın bakayım..

Sansür koymak isteseydik hiçbir islami yobaz sitesinde olduğu gibi ağzınızı bile açamazdınız. Konuyu bir kelime bile anlamamış birisin. Ben tartışmanın bir olgunluğa ulaştırılmasından bahsediyorum. İnanç dünyanın neresinde olursa olsun aynı amaca hizmet eder. Asıl konu inancın "DİN" haline dönüştürülmesidir. Bundan da defalarca söz ettim. Senin gibilere artık aldırmıyorum. Çünkü kafanıza girmiyor. Saf inançlı olmak iyi bir şeydir. Ancak bir dine kuralları ile bağlı olmak siyasetin aracı olmaktır. İslamda da bu gibi tarikatler vardır. Özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda Fatih ve Yavuz dönemindeki Anadolu halkına yapılan aşırı baskılar bu tür tarikatleri doğurmuştur. Yani islamın insanı araç haline getirdiği resmi anlayıştan bağımsız, tüm islami olduğu söylenen davranış ve geleneklere karşı çıkan tarikatler. Namaz, oruç gibi. Bunların başında sufilik gelir. Diğerlerini de herkes biliyor. Bektaşilik gibi.

Dediğim gibi anlamanı beklemiyorum ve seninle tartışmıyorum. Umrumda değilsiniz. Benimle saf inançlarını tartışma. Benimle resmi ideolojileri konuş. İslamı bu yönden reddediyorum. Zaten hakim anlayış resmi inancı savunuyor. Kimsenin saf inançlarını savunduğu yok. Adam bana camiyi ve namazı savunuyor. Ya da Allah adının kesinliğini ve değişmezliğini savunuyor. Bu inanç değil. Onu savunan kişi de sistemin adamı olmuş bir köle.

tarihinde Cuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ucuyorumLan.jpg

Müslüman siteler dinsizlere karşı çok hoşgörülü değil mi? Ayrıca atıldıysan bir sebebi vardır. Senin gibi küfürbaz bir yobazı siteden atmak normal zaten. Bunu anlayacak kafa yoktur gerçi sende.

Fındık kadar beyninizle akıl yürütmeyin bazı konularda, zira beceremiyorsunuz. Kapasiteniz yetmiyor. Sizin kapasiteniz, ayetel kürsi okumaktan ve arabın putuna domalmaktan ibaret. Gidin, neyi anlıyorsanız onu yapın.

tarihinde Pirate tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Temelde iki turlu ateist/ dinsiz vardir:

1. Halihazirda olan dini bir cikar araci olarak kullanan halka kendini dinci gosteren kesim. (cemaat liderleri, meshur hocalar, dinci partiler)Kendi hayat goruslerine gore belkide haklidirlar ama insanligin degerlerine gore sahtekar ve ahlaksizdirlar.

2. Bu forumdaki ekseriyat ateist uyeler , meshur katledilen fikir adamlari gibi durust ve acik sozlu olanlar.

Simdi ben Cuvcuv'a desem ki muslumanlar dinadarlar 1. siktaki gibi kullanilmayi hakediyorlar. Ote yandan benim yakin akrabalarim dahil bircok saf ve temiz insan inancli diye somuruluyor buna ne yapabiliriz, aydinlatmaliyiz bir sekilde.

Dinler kazancli bir ticarettir ve para odaklari tarafindan desteklenir dogal olarak. Cunku en ekonomik sosyal kontrol aracidir. muslumanlarda iyi bir tuketicidirler. Paranin dini imani olmadigi icin dini kullanir tabi. Dinden uzak acik fikirli bir topluma her istedigini kolay empoze edemezsin cok iyi bir doktirinin olmasi lazim daha zor ve masraflidir.

Ne kadar az kisi olayin farkinda olursa bu sistem okadar iyi isliyecektir. Bu yuzden USA ve Turkiyede egitim duzeyi ile Evrimi kabul etme orani en dusuk iki ulkedir . Yani zavalli halki encok somurulen iki ulke. Butun dunya musluman olsa buyuk sirketler para odaklari bayram ederlerdi ama herkese kabul ettrimek zor bu dini.

Sitelerde Paylaş

Burası düşünce geliştirme ve ilerleme sitesi. Papağanlar kulubü değil. Kahve muhabbeti açar gibi aynalar veya cinlerin cinayet kelimesi ile bağlantısı gibi mantık kırıntısından bile mahrum konular bu gelişimi baltalamaktadır. Yani çocukluğumuzdan beri zaten bildiğimiz şeyleri buraya yazmanın bir anlamı yok. Ayrıca neden sadece islamla ilgili konuşuluyor. Biz zaten bu dini biliyoruz. Bence bu siteden bütün müslümanlar atılmalı veya islam zırvalarını konuşmaları engellenmeli. Hristiyan ve yahudi kimlikli kişiler alınmalı. En azından onlardan farklı bir dinle ilgili bir şeyler öğrenmiş oluruz.

Sansür koymak isteseydik hiçbir islami yobaz sitesinde olduğu gibi ağzınızı bile açamazdınız. Konuyu bir kelime bile anlamamış birisin. Ben tartışmanın bir olgunluğa ulaştırılmasından bahsediyorum. İnanç dünyanın neresinde olursa olsun aynı amaca hizmet eder. Asıl konu inancın "DİN" haline dönüştürülmesidir. Bundan da defalarca söz ettim. Senin gibilere artık aldırmıyorum. Çünkü kafanıza girmiyor. Saf inançlı olmak iyi bir şeydir. Ancak bir dine kuralları ile bağlı olmak siyasetin aracı olmaktır. İslamda da bu gibi tarikatler vardır. Özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda Fatih ve Yavuz dönemindeki Anadolu halkına yapılan aşırı baskılar bu tür tarikatleri doğurmuştur. Yani islamın insanı araç haline getirdiği resmi anlayıştan bağımsız, tüm islami olduğu söylenen davranış ve geleneklere karşı çıkan tarikatler. Namaz, oruç gibi. Bunların başında sufilik gelir. Diğerlerini de herkes biliyor. Bektaşilik gibi.

Dediğim gibi anlamanı beklemiyorum ve seninle tartışmıyorum. Umrumda değilsiniz. Benimle saf inançlarını tartışma. Benimle resmi ideolojileri konuş. İslamı bu yönden reddediyorum. Zaten hakim anlayış resmi inancı savunuyor. Kimsenin saf inançlarını savunduğu yok. Adam bana camiyi ve namazı savunuyor. Ya da Allah adının kesinliğini ve değişmezliğini savunuyor. Bu inanç değil. Onu savunan kişi de sistemin adamı olmuş bir köle.

Lan bir şey biliyormuş gibi konuşup durma aptal aptal. Faşist taleplerin işte orada kendi laflarınla duruyor, utanmadan daha ne yazıp duruyorsun?. Otistik ateizm dinine ait olduğun için hemen beni müslüman yapmışsın bak gördün mü? Kim dedi ulan sana müslüman olduğumu da yobaz forumlarıyla karşılaştırmaya girerek aklayacağını sanıyorsun kendini? Sen forum adına konuşamazsın ayrıca, sen yetkili değil üyesin, haddini bileceksin, ben burada yönetime bir laf etmemiş senin gibi züppe faşsit ateistlere laf etmişim. Yönetime eleştiri getireceğim vakit çatır çatır konuşuyorum ben zaten. Fikirlerini savunamayacağını anlayınca destek noktaların otistik ateizmin kaçış alanlarında var oluyor gördüğün gibi.

Asıl konu inançtır inanç, inancın dine dönüştürülmesi de değil olay ''kurumsal dinlere ''dönüşmesidir, daha kullanacağın kavramalrı bilmiyorsun kıvırmaya bakıyorsun hemen. Kim dönüştürüyormuş inancı dine, kimmiş ulan bu böyük insanlar? Ne sayıklıyorsun sen? Bana inancı dine dönüştürmüş birileri göster bakayım, yer zaman tarih ver? Ne oldu inanç ile iktidar arasında tarihsel bir bağ kuramadın değil mi ostistik herif.Kendi kendini yöneten obalar halinde yaşayan insanların da inançları vardı ancak uyduruk tanımın olan ''resmi ideoloji''nin esamesi yoktu ortalıkta.

Hiçbir şey bilmiyorsun sen. Hiçbir şeyden anlamıyorsun. Daha bugünkü medeniyet seviyeni bu dinlere borçlu olduğunu bile anlammaışsın, bunu sana söyleyen de ben değilim evrimdir. Anlaşıldı mı? Dinler olmasaydı çook daha iyi olurdu gibi bir üfürükçülüğe ancak senin gibi otistik ateistler inanır. Varsa böyle bir savı olan cengaver gider insanlık tarihinden dinsizliğin verdiği avantajla diğer medeniyetleri alt etmiş ve günümüze kadar gelmiş bir medeniyet gösterir. Yiyor mu?

Siyasal iktidar ile din arasındaki ilişki resmi ideoloji gibi abuk subuk bir kavramla anlatılamaz angut herif, bu sürü davranışlarından kaynanklanır. Yok eğer sen hala birilerinin siyasal iktidarı ellerinde tutmak için dinler ortaya çıkardığını düşünüyorsan bir nane bilmiyorsun demektir. Dinler, milliyetçilik, çıkarcı olmak ,yalan söylemek gibi bir sürü enstrüman ve davranış siyaset içinde kullanılır çünkü bunlar zaten toplum/birey yapısında ve/veya davranışlarında yer edinmiştir. Siyaset bunları yaratmaz, siyaset bunlarla yol alır ki bundan daha doğal bir şey de yoktur. Toplumun siyasetine konu enstrümanların dinsel veya bilimsel olmasını sağlayacak olan ''resmi ideoloji'' diye kıvırarak ortaya sunduğun ucube değildir, toplumun maddeyle olan ilişkisidir. Toplumun maddeyle ilişkisi üretim/tüketim ve diğer toplumlarla olan rekabet/var olma yarışıyla ölçülebilir. Maddeyle ilişki doğal seleksiyondur, orada da işler. Sen ''resmi ideoloji'' olarak otistik ateizmini ortaya koyduğunda değişecek hiçbir şey yok örneğin farkında bile değilsin.

İnsanlar daha büyük toplulukla halinde yaşadıklarında, yerleşik hayata geçtiklerinde, başka topluluklarla karşılaştıklarında, kaynaklar kıtlaştıkça bambaşka sorunlar ortaya çıkar ve bu bambaşka sorunlara getirilen çeştili çözümler doğal seleksiyonla seçilir ve günümüze gelirsin. İstediğiniz kadar otistik ateizminin ezberlerini savun saf inanca karşı çıkmıyorum diye kırk takla at bugün ''resmi ideoloji ya o'' dediğin şeyin temeli insandır. Herşeyiyle binlerce yıllık insandır hem de.

Adam sana allahı savunacak namazı savunacak ya neyi savunmasını bekliyorsun, kötü ve iyi ruhlardan mı bahsetsin, daha da eski kör inançlara dönüp mü karşında dursun, boş laf ediyorsun. Sen evrimle toplumsal hayatın ilişkisini göremiyorsan bu o adamın suçu değil, evrim evrim diye sabahtan akşama ortalıkta dolanıp bir nane bilmeyen senin gibi otistik ateistlerin suçu. Kamusal alanı olan insanın günümüz neoliberal demokrasi yalanında biyolojik alt yapısına hiç uygun olmayan şartlarda yaşaması birbirine yabancılaşması söz konusuyken ortada daha da çok din görmekten rahatsız olmak bir şey bilmemektir.Otistikliktir, tekrara binmiş, çözümlemelerinin yanlışlığında ısrar eden, ezberlerinin dışına çıkamamış papağan edebiyatıdır. Sen daha henüz hiçbir şey bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş

Müslüman siteler dinsizlere karşı çok hoşgörülü değil mi? Ayrıca atıldıysan bir sebebi vardır. Senin gibi küfürbaz bir yobazı siteden atmak normal zaten. Bunu anlayacak kafa yoktur gerçi sende.

Fındık kadar beyninizle akıl yürütmeyin bazı konularda, zira beceremiyorsunuz. Kapasiteniz yetmiyor. Sizin kapasiteniz, ayetel kürsi okumaktan ve arabın putuna domalmaktan ibaret. Gidin, neyi anlıyorsanız onu yapın.

Kes be, bir şey ezberlemişler müslüman siteler şöyle böyle diye gelen geçene aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsunuz.

Otistik herif papağan gibi ezberlediğin şeyleri söyledin de züppelikten başka hiçbir şey çıkmadı yine ortaya gördün mü? Karşındaki adam ateist.

Sitelerde Paylaş

Lan bir şey biliyormuş gibi konuşup durma aptal aptal. Faşist taleplerin işte orada kendi laflarınla duruyor, utanmadan daha ne yazıp duruyorsun?. Otistik ateizm dinine ait olduğun için hemen beni müslüman yapmışsın bak gördün mü? Kim dedi ulan sana müslüman olduğumu da yobaz forumlarıyla karşılaştırmaya girerek aklayacağını sanıyorsun kendini? Sen forum adına konuşamazsın ayrıca, sen yetkili değil üyesin, haddini bileceksin, ben burada yönetime bir laf etmemiş senin gibi züppe faşsit ateistlere laf etmişim. Yönetime eleştiri getireceğim vakit çatır çatır konuşuyorum ben zaten. Fikirlerini savunamayacağını anlayınca destek noktaların otistik ateizmin kaçış alanlarında var oluyor gördüğün gibi.

Asıl konu inançtır inanç, inancın dine dönüştürülmesi de değil olay ''kurumsal dinlere ''dönüşmesidir, daha kullanacağın kavramalrı bilmiyorsun kıvırmaya bakıyorsun hemen. Kim dönüştürüyormuş inancı dine, kimmiş ulan bu böyük insanlar? Ne sayıklıyorsun sen? Bana inancı dine dönüştürmüş birileri göster bakayım, yer zaman tarih ver? Ne oldu inanç ile iktidar arasında tarihsel bir bağ kuramadın değil mi ostistik herif.Kendi kendini yöneten obalar halinde yaşayan insanların da inançları vardı ancak uyduruk tanımın olan ''resmi ideoloji''nin esamesi yoktu ortalıkta.

Hiçbir şey bilmiyorsun sen. Hiçbir şeyden anlamıyorsun. Daha bugünkü medeniyet seviyeni bu dinlere borçlu olduğunu bile anlammaışsın, bunu sana söyleyen de ben değilim evrimdir. Anlaşıldı mı? Dinler olmasaydı çook daha iyi olurdu gibi bir üfürükçülüğe ancak senin gibi otistik ateistler inanır. Varsa böyle bir savı olan cengaver gider insanlık tarihinden dinsizliğin verdiği avantajla diğer medeniyetleri alt etmiş ve günümüze kadar gelmiş bir medeniyet gösterir. Yiyor mu?

Siyasal iktidar ile din arasındaki ilişki resmi ideoloji gibi abuk subuk bir kavramla anlatılamaz angut herif, bu sürü davranışlarından kaynanklanır. Yok eğer sen hala birilerinin siyasal iktidarı ellerinde tutmak için dinler ortaya çıkardığını düşünüyorsan bir nane bilmiyorsun demektir. Dinler, milliyetçilik, çıkarcı olmak ,yalan söylemek gibi bir sürü enstrüman ve davranış siyaset içinde kullanılır çünkü bunlar zaten toplum/birey yapısında ve/veya davranışlarında yer edinmiştir. Siyaset bunları yaratmaz, siyaset bunlarla yol alır ki bundan daha doğal bir şey de yoktur. Toplumun siyasetine konu enstrümanların dinsel veya bilimsel olmasını sağlayacak olan ''resmi ideoloji'' diye kıvırarak ortaya sunduğun ucube değildir, toplumun maddeyle olan ilişkisidir. Toplumun maddeyle ilişkisi üretim/tüketim ve diğer toplumlarla olan rekabet/var olma yarışıyla ölçülebilir. Maddeyle ilişki doğal seleksiyondur, orada da işler. Sen ''resmi ideoloji'' olarak otistik ateizmini ortaya koyduğunda değişecek hiçbir şey yok örneğin farkında bile değilsin.

İnsanlar daha büyük toplulukla halinde yaşadıklarında, yerleşik hayata geçtiklerinde, başka topluluklarla karşılaştıklarında, kaynaklar kıtlaştıkça bambaşka sorunlar ortaya çıkar ve bu bambaşka sorunlara getirilen çeştili çözümler doğal seleksiyonla seçilir ve günümüze gelirsin. İstediğiniz kadar otistik ateizminin ezberlerini savun saf inanca karşı çıkmıyorum diye kırk takla at bugün ''resmi ideoloji ya o'' dediğin şeyin temeli insandır. Herşeyiyle binlerce yıllık insandır hem de.

Adam sana allahı savunacak namazı savunacak ya neyi savunmasını bekliyorsun, kötü ve iyi ruhlardan mı bahsetsin, daha da eski kör inançlara dönüp mü karşında dursun, boş laf ediyorsun. Sen evrimle toplumsal hayatın ilişkisini göremiyorsan bu o adamın suçu değil, evrim evrim diye sabahtan akşama ortalıkta dolanıp bir nane bilmeyen senin gibi otistik ateistlerin suçu. Kamusal alanı olan insanın günümüz neoliberal demokrasi yalanında biyolojik alt yapısına hiç uygun olmayan şartlarda yaşaması birbirine yabancılaşması söz konusuyken ortada daha da çok din görmekten rahatsız olmak bir şey bilmemektir.Otistikliktir, tekrara binmiş, çözümlemelerinin yanlışlığında ısrar eden, ezberlerinin dışına çıkamamış papağan edebiyatıdır. Sen daha henüz hiçbir şey bilmiyorsun.

Sözcük dağarcığına daha çok sözcük daha az hakaret katmalisin ki ulyazilarini okuyanlar en azından adam olduğunu sansınlar.

Saldırmak amacindasin. Tartışmak istemiyorsun ve sadece hakaret ediyorsun. Çok adam tanıdım. Adam olmayanları da tanıdım senin gibi. Söylediklerimde toplumların inanç temelli evrilmeleri ile ilgili hiçbir şey yok. Temelimizi inançtan almış olmamız da hiçbir şey değiştirmez. Ateist bir temelden alsaydık temelimizi ve aynı kötülükleri ateizmden almış olsaydık aynı eleştiriyi ona yapardık.

Herseyi Degil ama Cok şey bildigimi düşünüyorum. Sen de bildiklerini yaz da öyle konuşalım. Karsı tezlerle tartışmaya katil. Yoksa sonun forum çöplüğü olur. Sadece saldırmak ve insanları belli kaliplarla tanımlamak ve nefretini kusmak için üye oldugun belli. Müslüman degilsen bile gerceklerin suratına çarpılmasından rahatsız olmuş biri oldugun Cok belli. Yoksa bu hakaretleri edeceğine medeni bir tartışma zemininde benim haksız oldugumu anlatmayı denerdin. O kadar adam olmadıgını bildigim için sana kızmıyorum. Bu sitede fikirlerine katılmadığım ama adamlıkları ve olgunlukları ile takdir ettigim kisilerdn biraz adamlık öğren ve gel. Ya da bana tekrar gelme. Çünkü böyle konuşan bir insanla tekrar karşılaşmak istemem. Adamlığı öğren o da senin olsun.

Ayrıca yazdıkların o kadar karışık ve saçma sapan şeyler ki cevap vermeye bile değmez. Dinin ne olduğu belli. Sadece bir dine mensup kör insanlar senin gibi konuşur. Düşüncelerime katılmıyorsan katılmıyorsun demektir. Bu hiçbir şey bilmediğim anlamına gelmez. Devlet olmayı başarmış her toplumun sistematik bir dini vardır. Bunun istisnası yoktur.

Ayrıca dini reddeden insanlara ateist demen de ne kadar boş bir kafan olduğunu gösteriyor. Eminim çok akıllı birisin ama kafan boş. Körelmiş düşüncelere sahip olmak ve karşındakini aşağılamak da bir dinin üyesi olduğunu gösteriyor. Sen akılsızlık ve hakaret dinine mensupsun. Müslüman olman gerekmiyor. Çünkü aynı özellikler onlarda da görülüyor. Zaten bir insanın bir dine mensup olması değildir sorun akılsızca ve hakaret edercesine karşısındakine ve diğer tüm inançlara, dinlere saldırmasıdır. Sen de kesinlikle bu özelliklere sahip yobaz bir insansın. İster müslüman ol istersen yahudi farketmiyor. Zaten dinleri insanlar için zararlı yapan özellikler de bunlar. Ben bu özellikleri sende farkettiğim için sana müslüman muamelesi yaptım. Hangi dinden olduğun farketmiyor. Bu yaklaşım özelliklerini gösteren bir ateist de olsa ki olması mümkün değil ona da aynı yobaz muamelesi yaparım. Demek ki tam ateist olamamış.

tarihinde Cuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kes be, bir şey ezberlemişler müslüman siteler şöyle böyle diye gelen geçene aynı şeyi tekrarlayıp duruyorsunuz.

Otistik herif papağan gibi ezberlediğin şeyleri söyledin de züppelikten başka hiçbir şey çıkmadı yine ortaya gördün mü? Karşındaki adam ateist.

Benim sana müslüman yakıştırması yapmam akılsızlığını ve yobazlığını farketmemden kaynaklandı. Senin bana ateist takıştırması yapman yine aynı özelliklerine dayanıyor. Çünkü bir sorun varsa onu kişide ararsın. Ateisti doğru yapan düşünme biçimidir. Ateist ve müslüman kelimeleri sadece düşünüş biçimimizin nasıl olduğunu anlatmat için uydurulmuş kelimelerdir. Müslümanlar bağımsız ve gerçekçi düşünemezler. Düşünüş biçimlerinde sorgulama yoktur. Sende tahammülsüzlük olduğu için hangi dinden olduğun umrumda değil. Sen sorunlu birisin. Ben ateist değilim. ama düşünme biçimim özgür, etki altında kalmayan, ideolojileri umursamayan ve sorgulamacıdır. Katılmadığım düşüncelere sahip insanları aşağılama yarışına girmem.

Ne yazık ki gösterdiğin tüm belirtiler senin bir yobaz ve sorunlu biri olduğunu gösteriyor. Herkes herkesin düşüncelerine katılmak zorunda değildir. Ancak kesin olan şey insanın değişebildiği gerçeğidir. Düşünme biçimlerimizi ve yaklaşımlarımızı değiştirebilir. Kısaca adam olabilmek için hepimizin fırsatı vardır. Yobaz ve insanları değersiz görenler nedense hep müslüman, yahudi veya herhangi saplantılı inanç ve düşüncelere sahip insanlar çıkıyor. Bu bir tesadüf olamaz.

Sitelerde Paylaş

Evrimi cok biliyon ya, evrim de evrim diye sayiklayisin ondan sanirim. Her boka dogal seleksiyon. Baska sekilde aciklamaya kapasiten yetmez zaten. Milleti bilim bolumune gonderecegine azicikda kendin git oku ne yaziyor diye, angut.

Arada geliyorsun, "fasitler", "bilgisizler" diye sayiklayip atiliyorsun. Allah sonunu hayir etsin...

Sitelerde Paylaş

İnsanlığı geri atan tek tanrılı ve kitaplı dinlerdir, bu dinler olmasaydı veya en azından herşeye burnunu sokmayıp sadece insanı daha iyi yapacak noktalara odaklansalardı insanlık şu durumundan bir çok yönden daha ilerde olurdu.

Bu dinler arasi ayrimcilikta neymis Sagduyu?

Cuvcuv konustukca batiyorsun. Senin buraya gelip bu konuyu acman dahi karsi fikirilere tahammül edemedigin icin. Insanlara hakaret etmeyi cok iyi beceren sen kalkipta karsindakini hakaret etmesiylemi elestiriyorsun. Bu arada insanlarla fikir alisverisi yapmak gibi bir niyetin yok senin. Sen ancak seninle ayni fikirde olan insanlarla bilgi alisverisi yaparsin. Karsi fikir senin icin ölü bir beden kadar cansiz. Hal böyle iken birde utanmadan mantikli cözümlerle gelin diyorsun adamlara. Onlarin gelecegi hic bir fikir seni memnun etmiyecekken bile bile davet etmekte neymis? Azicik dürüst ol dürüst. Dürüstlükle benliginden hic bir sey kaybetmez aksine deger bulursun.

Ateist insanlarinda bugün önder liderleri tarafindan kullanildigida apacik kesindir. Fakat bu temeldede aynidir diyemeyiz. Insanlar hep birseylerden cikar saglama pesinde oldugu icin her türlü olasilik mümkündür. Bugün islam dinine ve diger dinlere inananlarin liderleri tarafindan sürekli sömürüldügünü görürüz. Bu beyaz renge beyaz demek kadar kesin bir seydir. Gerek islam peygamberinin ve gerekse arkasindan gelen halifelerin ne zorluklar altinda dinlerini tasimis olduguda tarihsel bir gercektir. Sürekli öldürülme tehdidi altindalardi ve kimiside öldürüldü. Neden cünkü cikarci insanlarin deligine comak sokuyorlardi.

Bugün hindularin yaptigi gibi tanrilarini parayla satan bir dine karsilardi. Daha sonrasinda yine mevki ve söhret icin hz.hüseyininde öldürüldügünü tarih bize cok iyi anlatiyor. Buda bana islam dini aslinda artik eskisi gibi degil ve hatta ve hatta kuraninda o insanlar tarafindan degisiklige ugradigini gösteriyor. Gelen liderler kurani kendi cikarlari dogrultusunda derleyerek bunu islami yasam sekli haline getirdiler. Insanlar sürekli aptallassin ve itiraz edemesin diye sürekli aldatildilar ve alimlere sormalari ve dini onlardan ögrenmeleri gerektigi söylendi. Gerek Emeviler döneminde gerekse Osmanli dönemindede ayni gelenek devam etti. Ve bugünki iktidar gibi milleti kullanmaya aptallastirmaya devam edildi.

Simdi birisi kalkip diyecekki ne biliyorsun belki bu islam peygamberi zamanindada öyleydi. Bunun aksini ispatlayacak bir kanidimiz var mi ? yok. Bunu ancak ve ancak felsefetik bir anlatim sekli ile aciklayabiliriz. Ben sahsen islam dinini ateist ler ile tartismanin cok büyük bir avantaj oldugunu düsünüyorum. Cünkü onlar insanlari hic cesaret edemedigi konulari tekrar tekrar sorgulamalarina sebep oluyorlar. En azindan bazilari icin. Ama bir ateist bunu dayatma telasi icindeyse eger o zaman yaptigi onu bosluga götürür ve karsisindakinide dahada keskin bir nisanci haline getirir.

Bu arada belirtmeden edemiyecegim. Dün Sagduyu ile güzel bir tartisma yasadik ve bu tartisma kesinlikle hakaret alanina 1mm bile girmedi. Hee sonuc ne oldu diye sorarsaniz su anda ortada ve benim konuya yaklasmadigim farkli bir yönden yanasti.

Cuvcuv, sen bunu beceremedin ama bu bunu beceremeyecegin anlamina gelmez. Cok cabuk kiziyor cok cabuk hakarete basvuruyorsun. Dayatma anlayisindanda vazgec.

Sitelerde Paylaş

Müslüman siteler dinsizlere karşı çok hoşgörülü değil mi?

Bu söylemi bütün ateler dillendirir ama yanlıştır. Bu forumda siz bize muhtaçsınız. Ama dini forumlarda size pislik gözüyle bakıldığı için ortalığı kokutmanıza izin vermezler ve üzerinize sifonu çekerler.

tarihinde guraba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu dinler arasi ayrimcilikta neymis Sagduyu?

Cuvcuv konustukca batiyorsun. Senin buraya gelip bu konuyu acman dahi karsi fikirilere tahammül edemedigin icin. Insanlara hakaret etmeyi cok iyi beceren sen kalkipta karsindakini hakaret etmesiylemi elestiriyorsun. Bu arada insanlarla fikir alisverisi yapmak gibi bir niyetin yok senin. Sen ancak seninle ayni fikirde olan insanlarla bilgi alisverisi yaparsin. Karsi fikir senin icin ölü bir beden kadar cansiz. Hal böyle iken birde utanmadan mantikli cözümlerle gelin diyorsun adamlara. Onlarin gelecegi hic bir fikir seni memnun etmiyecekken bile bile davet etmekte neymis? Azicik dürüst ol dürüst. Dürüstlükle benliginden hic bir sey kaybetmez aksine deger bulursun.

Ateist insanlarinda bugün önder liderleri tarafindan kullanildigida apacik kesindir. Fakat bu temeldede aynidir diyemeyiz. Insanlar hep birseylerden cikar saglama pesinde oldugu icin her türlü olasilik mümkündür. Bugün islam dinine ve diger dinlere inananlarin liderleri tarafindan sürekli sömürüldügünü görürüz. Bu beyaz renge beyaz demek kadar kesin bir seydir. Gerek islam peygamberinin ve gerekse arkasindan gelen halifelerin ne zorluklar altinda dinlerini tasimis olduguda tarihsel bir gercektir. Sürekli öldürülme tehdidi altindalardi ve kimiside öldürüldü. Neden cünkü cikarci insanlarin deligine comak sokuyorlardi.

Bugün hindularin yaptigi gibi tanrilarini parayla satan bir dine karsilardi. Daha sonrasinda yine mevki ve söhret icin hz.hüseyininde öldürüldügünü tarih bize cok iyi anlatiyor. Buda bana islam dini aslinda artik eskisi gibi degil ve hatta ve hatta kuraninda o insanlar tarafindan degisiklige ugradigini gösteriyor. Gelen liderler kurani kendi cikarlari dogrultusunda derleyerek bunu islami yasam sekli haline getirdiler. Insanlar sürekli aptallassin ve itiraz edemesin diye sürekli aldatildilar ve alimlere sormalari ve dini onlardan ögrenmeleri gerektigi söylendi. Gerek Emeviler döneminde gerekse Osmanli dönemindede ayni gelenek devam etti. Ve bugünki iktidar gibi milleti kullanmaya aptallastirmaya devam edildi.

Simdi birisi kalkip diyecekki ne biliyorsun belki bu islam peygamberi zamanindada öyleydi. Bunun aksini ispatlayacak bir kanidimiz var mi ? yok. Bunu ancak ve ancak felsefetik bir anlatim sekli ile aciklayabiliriz. Ben sahsen islam dinini ateist ler ile tartismanin cok büyük bir avantaj oldugunu düsünüyorum. Cünkü onlar insanlari hic cesaret edemedigi konulari tekrar tekrar sorgulamalarina sebep oluyorlar. En azindan bazilari icin. Ama bir ateist bunu dayatma telasi icindeyse eger o zaman yaptigi onu bosluga götürür ve karsisindakinide dahada keskin bir nisanci haline getirir.

Bu arada belirtmeden edemiyecegim. Dün Sagduyu ile güzel bir tartisma yasadik ve bu tartisma kesinlikle hakaret alanina 1mm bile girmedi. Hee sonuc ne oldu diye sorarsaniz su anda ortada ve benim konuya yaklasmadigim farkli bir yönden yanasti.

Cuvcuv, sen bunu beceremedin ama bu bunu beceremeyecegin anlamina gelmez. Cok cabuk kiziyor cok cabuk hakarete basvuruyorsun. Dayatma anlayisindanda vazgec.

Benimle ilgili daha fazla sallama kardeşim. Ben asla hakaret etmem. Öyle anlaşılmissa da özür dilerim. Küçümsedigim ne kisiliginizdir ne de bildikleriniz ya da inançlarınızdir. Sadece tartismaları soyutluktan kurtaramayışınız ve yaklasimlarınızın çok basit kalması.

Cogu kez ' ölünce goreceksiniz' mantığıyla tartıştığını sanan birisine be anlatabilirsin ya da ne tartisabilirsin bu adamla. Özellikle Serdaar kod adlı uyeyle. Bana benim gibi düşünen adam lazım değil. Düşüncelerimi değil yöntemlerimi kabul ettirmeye çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

Benimle ilgili daha fazla sallama kardeşim. Ben asla hakaret etmem. Öyle anlaşılmissa da özür dilerim. Küçümsedigim ne kisiliginizdir ne de bildikleriniz ya da inançlarınızdir. Sadece tartismaları soyutluktan kurtaramayışınız ve yaklasimlarınızın çok basit kalması.

Cogu kez ' ölünce goreceksiniz' mantığıyla tartıştığını sanan birisine be anlatabilirsin ya da ne tartisabilirsin bu adamla. Özellikle Serdaar kod adlı uyeyle. Bana benim gibi düşünen adam lazım değil. Düşüncelerimi değil yöntemlerimi kabul ettirmeye çalışıyorum.

Hakaret etmeyi de fazla abartmamak lazım, her tartışma da karşındakinin fikrinin ne kadar saçma olduğunu veya tartışılan kişinin ne kadar kafasız olduğunu ortaya koymak için hakaretvari terimler kullanmak da fikir özgürlüğüne girer. Ama hiç bir fikir belirtmeden sırf hakaret etmek bunun dışındadır.

Önemli olan küfür etmemek ve iftira atmamaktır, asıl ayıp olan, kınanması gereken bunlardır.

Sitelerde Paylaş

Peki bu dinler neden hala var? Bilim; dünyanın altı bin yaşında olduğu, insanın bir erkek ve bir dişi olarak bugünkü haliyle gökten pat diye düştüğü, tüm canlıları hatta evreni ilahi bir gücün yarattığı vb açıklamaları net olarak geçersiz kılmışken, neden bu insanlar hala dini öğretilerin peşinden koşuyor, neden hala ibadethaneler doluyor?

Dinleri anlamak ve açıklamak için elbette evrimden ve doğal seçilimden yararlanacağız. Ateistlerin duymaya tahammül edemediği şey, dini davranışların hayatta kalım savaşında geliştirdiği en önemli, en yararlı ve en etkin çözüm olduğu. Hiç hoşlanmasak da bu böyledir.

İnsan sadece biçimsel olarak evrimleşmemiştir, davranışlardaki değişiklikler de çok keskin ve radikaldir, maymun atalar dönemimizde alfa erkeğin egemen olduğu katı bir hiyerarşi ile sağlanırken düzen, avcı-toplayıcı toplumlara dönüştüğünde eşitlikçi bir davranış göstermiştir. Yani maymun atalar koordine olurken çok daha basit davranmış ve alfa birey etrafında toplanarak sorunlarını çözmüş. Avcı toplayıcı toplumlar, geçmişten farklı olarak eşitlikçi ilkeyle hareket etmiş. Dinsel davranış, erkek egemen yaşamdan eşitlikçiliğe geçildiği sırada, tam da bu aşamada ortaya çıkmış. Çok ilginç, değil mi? Bugünkü din anlayışıyla tamamen tezat...

Dinsel davranışlar, insanın entelektüel yanını geliştirmeye başlamasıyla ortaya çıkmış bir "çözüm"dür. Bir grubun üyeleri arasında iletişim kurmak ve etkileşimde bulunmak, bunlarla beraber ortaya çıkan yetenekleri (müzik, dans vb) kullanmak, sonraki aşamada ortaya çıkan dil ve onun yepyeni sistemler oluşturmaya neden olacak kadar önemli olduğunun farkedilmesi, aynı aşamada bir başka bireyin amacını veya bildiği şeyi anlama, yani "çıkarsama" yapma yeteneği vb pekçok beceri geliştirmiştir insan.

Bu süreçte, ortaya çıkmış tüm bu yeteneklerin ihtiyaçlarla uyumlu hale getirilmesi ve doğru kullanılması gerekir ki gruplar arasında süren acımasız ve öfkeli yarışta hayatta kalınabilsin.

İnsan bencildir, kendi ihtiyaçları önceliklidir ve kişisel çıkarlar çeşitli yöntemlerle törpülenmelidir. Daha da önemlisi, grubun savunmasında yalnızca özverili ve ahlaklı olmak yetmeyecek, erkek bireylerin grup için kendi yaşamlarından vazgeçebilecek kadar hırslı ve gözü kara olmaları gerekecektir. Gruba tam bir bağlılık...

Hep söylediğimiz gibi, insan hem iyidir hem kötü; bütün bireyler toplumsal dayanışma içinde olmak istemeyebilir. Bu bireylerin sayısı çok az bile olsa risklidirler, oysa gurplar (sürüler de diyebiliriz) varlıklarını sürdürmede çok acımasız çatışmaların içinde olacakları için çeşitli kontrol mekanizmaları geliştirmelidirler.

Gelişen çözüm, dinsel davranış olmuştur. Kendi toplumlarının kurallarına en sorunsuz biçimde uyanlar, toplumuyla duygusal bağ kuranlar, ahlaklı yaşayanlar, doğaüstü cezalandırma mekanizmasından en çok korkanlardı.. Bu gibi toplumların toplumsal dokusu diğerlerinden çok daha güçlüydü, çok daha uzun süre dayandılar, dirençlilerdi.

İnsanlık tarihine baktığımızda dinlerin çok önemli ve çok yararlı olduğunu zaten görüyoruz. Bunu tartışmak bile hata olur çünkü varlığını "dinsiz" olarak sürdürmüş tek bir toplum bile yoktur. En ilkel kabilelere bakın, mutlaka dinsel bir davranış, bir ritüel göreceksiniz.

Dinler örgütlü/kurumsal yapılar haline geldikten sonra kötüye kullanılmıştır, en güçlü sömürü araçlarından biri olmuştur ve insanlığa çok büyük zararlar bağışlamıştır elbette. Ancak onun yararları ve insanlığı bugüne taşımadaki işlevi reddedilemez.

Bugün gereksizdir, dini inanç ve davranış olmadan da insan pekala doyumlu yaşayabilir ve dinlerin siyasal iktidarlarca kullanılmasının önüne kendiliğinden geçilmiş olunur.

Bunu hepimiz isteriz. Varoluşu sorgularken alınacak yanıtlar artık vardır, modern bilim yeteri kadar aydınlatır bizi.

Fakat bu kadar basit değildir işte. Milyonlarca yıldır aktarılan bir eğilimdir dini inanç. İnsanın içgüdülerine öyle güzel hitabeder ki, dini davranışın genetik bir temele sahip olması bile muhtemeldir. Ya da daha ihtiyatlı olup mem diyelim. Bilindiği gibi tüm dinlerin ortak veya evrensel özellikleri vardır ve hepsi hala pratik edilir, yaşanır.

Bu konu çok uzun ve çok yönlü bir konu. Önceki üyeliğimi sildirdiğim dönemde hep uzun uzun yazmak ve tartışmak istediğim konuydu. Ateistleri ve ateizmi "içeriden" eleştirmek istemiştim. Bizler dinlerin bütün kötü ve zararlı yanlarını yıllardır konuşuyor ve anlatıyoruz ama çok fazla yanlıyız. Bu anlamda eksiğiz ve bilimsel değiliz. Ben de dahil hepimiz.

Dinlerle mücadele edilmeli, dinler siyasalların en güçlü oyuncağı olmaktan çıkmalı ki insanlık daha fazla rahat etsin, en azından din üzerinden sömürü ayağını bitirebilelim. Bizim sorunumuz bu. Ancak bunu yaparken insanların yaşamında dinin yeri ne, bu insan bunca net bilgiye rağmen neden hala bu kadar güçlü biçimde inanıyor, dinler toplumlara ne tür yararlar getiriyor ki ondan vazgeçmeyip bir solukta etrafında toplanıp grubunu kolluyor, bilmek gerek.

Müslümanları susturalım, her gelen zıpçıktıya anlatmaktan usandık, hepsini atalım gitsin, biz zaten çözdük bitirdik diğerlerinden bize ne derseniz size en hafif tabirle "Cahil" derler. Bu tavırda züppelik var mı dır? Evet, elbette vardır.

Faşizanlık? O da vardır.. Bu forum fikir özgürlüğü konusunda oldukça esnektir ve en katı yobazı da ağırlar en laik müslümanı da. Farklı inanç mensuplarını da.. Kurallara uyulduğu sürece her düşünce ve dinden insan yazacak, düşüncelerini savunacaktır. Sıkılan bıkan ilgilenmez, olur biter. Forumda başka alanlar da var, isteyen gider oralarda yazar. Kimse onlara engel değil.

Bu başlıkta yazılanları istemek akıl işi değildir. Kişiselleşmemesi, öfkelendirmemesi imkansızdır çünkü zaten talep büsbütün kişiseldir, uçuktur, kötüdür, forumun amacına temelden aykırıdır. Diretmek yerine susmak ve yazılanları anlamaya çalışmak en iyisi olacaktır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...