Jump to content

Süreci geliştirme ve ilerleme

Recommended Posts

Yoldan sapmis olan bir toplulugu dogru yola iletmek icin ve kendilerininde bu yolda rehber edinebilmeleri icin cebraili kullari Muhammede, Isaya, Musaya, Davuta, Ibrahime ve diger tüm peygamberlere indirdi. Yaraticinin zaten akli basinda insanla bir problemi olmaz!

İyide insanın yaratıcıya kul olmakla görevli :) kulluğunu unuttuğunda onu hatırlatacak elçiler seçiyor demek istiyorsunuz galiba peki kulluktaki maksat nedir sizce ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 147
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyide insanın yaratıcıya kul olmakla görevli :) kulluğunu unuttuğunda onu hatırlatacak elçiler seçiyor demek istiyorsunuz galiba peki kulluktaki maksat nedir sizce ?

Biz yolda sapmıs bir toplumu bununla uyarman için sana sözlerimizi ilettik diyor! Yoldan sapmıs olan bir toplumu iyice açarsak eğer aslında bir başkasına (özellikle insan veya tahtadan yapılmış yapıtlara) değilde asıl yaratıcınızı bilin tanıyın ve ona kulluk edin manalarnıda çıkarabiliriz.

Maksat sınamak. Sınamayı küçük bir anlam ile düşünmemek gerekiyor! Çok geniş bir anlamı vardır.

Sitelerde Paylaş

Biz yolda sapmıs bir toplumu bununla uyarman için sana sözlerimizi ilettik diyor! Yoldan sapmıs olan bir toplumu iyice açarsak eğer aslında bir başkasına (özellikle insan veya tahtadan yapılmış yapıtlara) değilde asıl yaratıcınızı bilin tanıyın ve ona kulluk edin manalarnıda çıkarabiliriz.

Maksat sınamak. Sınamayı küçük bir anlam ile düşünmemek gerekiyor! Çok geniş bir anlamı vardır.

Şimdi insanın yaratılışında bir amaç var diyebilirmiyiz. Yaratıcıyı tanıyında bizden ne istediğini anlayabilirmiyiz demek istiyorsunuz.

Peki bizi neden sınama gereği duyuyor bundaki maksat nedir bu bir çelişki değil mi ?

Sitelerde Paylaş

Şimdi insanın yaratılışında bir amaç var diyebilirmiyiz. Yaratıcıyı tanıyında bizden ne istediğini anlayabilirmiyiz demek istiyorsunuz.

Peki bizi neden sınama gereği duyuyor bundaki maksat nedir bu bir çelişki değil mi ?

Kuran diyor ki insanoğlu yaratıldı ve cennete yerleştirildi. Cennette herşeyi yapmasını ve yanlızca belirlenen bir ağaca yanaşmaması gerektiği söylendi. Ama insan nefsine yenik düştü ve o ağaca yanaştı. İnsanda bir kararlılık bulamadıklarını ve son bir şans daha verilmek üzere sınava tabii tutulacağı söyleniyor.

İşte bu olasılığa ihtimal verdiğinizce bu anlatılanlar sizin için önemli bir hale yani düşünülmesi ve üzerinde durulması gereken bir hale geliyor.

Bu anlatılanların tamamına peri masalı demekte mümkün. Bu yaklaşımda mantıklı bir yaklaşımdır. Kimse kimseyi aşağılayamaz bu düşüncelerinde. Ama tartışmamız gereken konu kimsenin savunduğu şeyde bir kanıtının olmayışıdır.

Kesin olarak bir tanrı yok veya var diyemeyiz. Daha öncede belirttiğim gibi bunun tek bir açıklaması varsa oda felsefik bir açıklamadır!

Sitelerde Paylaş

bence stresi bırakalımda birazcık bilim kurguculuk oynayalım bencede bizi uzaylılar yönetiyo olamaz mı yani aksini ispat edebilen çıksın gelsin bide sevgili mümin arkadaşlara bi sorum olacak hayalllerinizde tanrıyı yada allahı işte nasıl düşünüyorsunuz yani neye benziyor sizce tabii bunun için biraz çocukluğa inmek lazım çocukluk hayallerinize..ama dürüst olun yani hiç düşünmedik diyemezsiniz ben bunu çok merak ediyorum mesela

Sitelerde Paylaş

Peki bizim bu süreci yeteri kadar algılayamadığımızı düşünürsek.

Yaratıcı adı üstünden yaratır sınamak için yarattı ise yaratıcı olması düşünülür burada biraz algı farklı lığı var sanırım.

İnsan cahilliğinin sonucu bulunduğu durumu hak etti zaten buradaki durum net olarak bir yaratıcının var olduğunu gösteriyor

Yaratıcı bizi yaratıyor ve bize biz olma hakkını veriyor ve bize bilmediklerimizi öğretiyor gerekli olan yolu ve bilimi veriyor

ama insan kendini yeterli gördüğünden bu durumu fark edemiyor buda bir yaratıcının olmadığını düşünmekten geçiyor.

Bir yaratıcı var ve biz halen bir evrim süreci içindeyiz evrimin süreci cennet yada cehennemde bitecek

Bu süreci kişi kendi kararları ile alacak eğer yeterli düzeyde düşünmez ise bir yaratıcının varlığını kabul etmez ise

evrimini tamamlayamayacak ve sonucuna katlanacaktır.

Sitelerde Paylaş

bence stresi bırakalımda birazcık bilim kurguculuk oynayalım bencede bizi uzaylılar yönetiyo olamaz mı yani aksini ispat edebilen çıksın gelsin bide sevgili mümin arkadaşlara bi sorum olacak hayalllerinizde tanrıyı yada allahı işte nasıl düşünüyorsunuz yani neye benziyor sizce tabii bunun için biraz çocukluğa inmek lazım çocukluk hayallerinize..ama dürüst olun yani hiç düşünmedik diyemezsiniz ben bunu çok merak ediyorum mesela

Enerji ve karanlık madde dediğimiz şeyler onun temsili olabilir.

tarihinde Pitaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran diyor ki insanoğlu yaratıldı ve cennete yerleştirildi. Cennette herşeyi yapmasını ve yanlızca belirlenen bir ağaca yanaşmaması gerektiği söylendi. Ama insan nefsine yenik düştü ve o ağaca yanaştı. İnsanda bir kararlılık bulamadıklarını ve son bir şans daha verilmek üzere sınava tabii tutulacağı söyleniyor.

İşte bu olasılığa ihtimal verdiğinizce bu anlatılanlar sizin için önemli bir hale yani düşünülmesi ve üzerinde durulması gereken bir hale geliyor.

Bu anlatılanların tamamına peri masalı demekte mümkün. Bu yaklaşımda mantıklı bir yaklaşımdır. Kimse kimseyi aşağılayamaz bu düşüncelerinde. Ama tartışmamız gereken konu kimsenin savunduğu şeyde bir kanıtının olmayışıdır.

Kesin olarak bir tanrı yok veya var diyemeyiz. Daha öncede belirttiğim gibi bunun tek bir açıklaması varsa oda felsefik bir açıklamadır!

Peki bizim bu süreci yeteri kadar algılayamadığımızı düşünürsek.

Yaratıcı adı üstünden yaratır sınamak için yarattı ise yaratıcı olması düşünülür burada biraz algı farklı lığı var sanırım.

İnsan cahilliğinin sonucu bulunduğu durumu hak etti zaten buradaki durum net olarak bir yaratıcının var olduğunu gösteriyor

Yaratıcı bizi yaratıyor ve bize biz olma hakkını veriyor ve bize bilmediklerimizi öğretiyor gerekli olan yolu ve bilimi veriyor

ama insan kendini yeterli gördüğünden bu durumu fark edemiyor buda bir yaratıcının olmadığını düşünmekten geçiyor.

Bir yaratıcı var ve biz halen bir evrim süreci içindeyiz evrimin süreci cennet yada cehennemde bitecek

Bu süreci kişi kendi kararları ile alacak eğer yeterli düzeyde düşünmez ise bir yaratıcının varlığını kabul etmez ise

evrimini tamamlayamayacak ve sonucuna katlanacaktır.

Sitelerde Paylaş

Sagduyuyla seviyesinin gerektigi sekilde konustum. Adam normal degil ki, sacma sapan iftiralar savuruyor etrafina. Benim dogru düzgün konusan ateiste lafim olmadi olmaz da. Bana sürekli din maskesi takip beni öyle elestirmeye calisti. Anlattim didindim ben herhangi bir dinin mensubu degilim diye ama gel gelelim anlatamadim adama. Ikide bir kalkip ta avrupa ve diger ülke insanlarina hakaret ediyormusumda falanda fistan. Birde utanmadan bunu bütün avrupa ve diger ülke topluluklari icin söyledigimi söylüyor. Yahu kisacasi Türkiye de icki icen hirsizlik yapan kul hakki yiyen insanla bunlari yapmayan insan bir olurmu? Dedim ki adamlar bu tarz adamlari yola getirmek icin dinlerinde kendi topluluklarina getirmis oldugu kurallar gibi kurallar getirebilir.

Asikar olan bir diger bilgide avrupa ve diger ülke insanlarinin temizlik anlayislaridir. Koltuk altlari ve etekleri amazon ormanlari gibi olan ve bunlari kesmeyen, topluma acik spor salonlarina ve yüzme salonlarina gidildiginde insanlarin hayvanlar gibi anadan dogma ciplak gezmeleri ve gerekse bunu cocuklari ile girdiklerindede yapmalari, yikanmayi sürekli erteleyen ve otobüs veya benzeri tasitlara binildiginde icerideki her zaman hakim olmus tiksindirici kokulari, hirsizligin ve bir baskasinin hakkinin yenmesinin neredeyse dogal karsilanmasi, bir cok kisiye sorarak bilgi sahibi oldugum konu olan yerde bir para görseniz ne yaparsiniz konusuna direk alip cebime atarim demeleri, icki sigara gibi seylerde büyük tehlike olusturup önüne gecilemez bir hale getirmeleri, Hayvanlar gibi demekte hayvanlara ayip olmasindan utandigim konu olan cinsel iliski meselesinde umursamaz tavirlari ve bir cok cocugun sadece annesi ile ve babasiz olmalarina sebep olmalari, yapilan iyiliklerin neredeyse bir cogu icin karsilikli yapilmasi gibi bir cok seyin dinden uzak kimselerde rastlanmasida ilginc bir durumdur.

4 kadinla evlenmek hayvanliktir deyip daha sonrasinda 2-3 sevgili edinenleri söylemek bile istemiyorum zaten. (4 kadinla evlilik sacmaliktir, savundugum düsünülmesin) Domuz etide ayri bir durum. (avlanan tüm hayvanlar yenilebilir ama sadece domuz eti 3 gün labaratuar testlerinden gecmelidir ve tüketimide sonrasinda olmalidir)

Kisacasi söylemek istedigim dini degerler hice sayilmamali ve gerektiginde toplumlara uygulanmasi gerektigi unutulmamalidir.

Attığın mesaj hala duruyor ve senin ne biçim bir insan olduğunu ortaya koyuyor. Ortaya hiç bir somut kanıt, istatiksel bilgi koymadan çalakalem insanları itham ediyorsun, sonra da ben dinsizim falan diye anlayış bekliyorsun. İnsan olamadıktan sonra dinsiz olsan ne olur? Dinsiz olmanın sana bir ayrıcalık mı sağlayacağını sanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Evet çocukluğumda bende düşündüm bulutların üzerinde ve bizi seyrediyor diye tasvir ederdim :)

Ama şimdi çocuk değilim şimdi daha iyi kavraya biliyorum sen nasıl bir tanrı hayal ediyordun ?

Sitelerde Paylaş

1- Yaraticinin var olabilme ihtimaline inaniyorum

Bu olabilir buna kimsenin bir şey dediği yok.

2- Yaraticinin elcisi yolu ile insanlar arasindan birini peygamber secip mesajlarini diger insanlara aktarmis olmasi ihtimalinide mantikli buluyor ve inaniyorum.

3- Hic bir peygamberin din kurmadigina ve dinin insanlar tarafindan kuruldugu ihtimalini düsünüyor ve inaniyorum.

Bu 2sine birden nasıl inanabilirsin? Peygamber gönderildiğine inanıp, o peygamberin ilettiği mesajlar ile bir inanç akımı yaratmadığı öngörüsü tutarsızdır.

Peygamberin din kurması için Tanrıdan geldiğini söylediği mesajları aktarmaktan başka ne yapması gerekir ki?

4- Kimse burada sadece dinlerin tartisildigini söylemedigi icin forumun inancla ilgili herseyi kapsadigini düsündügümden düsüncelerimi paylasiyorum.

Tabii ki paylaş, paylaş ama mantıksız olduğu söylendiğinde de saldıraya geçme.

5- Dinciyle konustugumda ateist olur ateistle konustugumdada dinci olabilirim. Böyle yapmamin konu ile ilgili kendi düsüncelerimi gelistirebilmem acisindan mantikli bir yaklasim oldugu kanaatindeyim.

Ben ateistle de konuşsam ateistim, dinci ile konuşsam da. Sen kendini nasıl gösterirsen öylesin. O yüzden sana bu kadar eleştiri geliyor.

Sitelerde Paylaş

Attığın mesaj hala duruyor ve senin ne biçim bir insan olduğunu ortaya koyuyor. Ortaya hiç bir somut kanıt, istatiksel bilgi koymadan çalakalem insanları itham ediyorsun, sonra da ben dinsizim falan diye anlayış bekliyorsun. İnsan olamadıktan sonra dinsiz olsan ne olur? Dinsiz olmanın sana bir ayrıcalık mı sağlayacağını sanıyorsun?

ilk okul mezunu kılıklı seni. Görüyorum ki geceleri internet başında ve gün boyuda uyuyan birisin. İşin gücünde yok belliki akşama kadar uyuyorsun. Uykudan açtın gözlerini ve hemen sarıldın bilgisayarına ve açtın ateistforum.org. Boş adam seni. Gerçi bu lafı sen yakın çevrenden hergün duyuyorsundur.

Sen boş bir çerçevenin içini dahi dolduramayacak kadar boşsun. Utanmaz arlanmaz adam. Ateist bilim adamı göster derim kalkar guevera lı bruce lee li liste gönderir bana. Hani bilmesek gueverayı filan bilim adamı diye yutturacaksın adama.

Eminimki sen sırf rahat rahat günah işlemek ve her türlü pisliği yapmak için ateizmi savunuyorsundur. Elinde bir kanıt olmayan ve kendini bilgiili sanan kaz seni!

Sitelerde Paylaş

Bu kavgalara ne zaman son vereceksiniz

admin arkadaşlar neden bu kavgaları görmezden geliyor acaba ?

Eğer buraya kavga etmeye geldiyseniz gidin bir başlık altında edin kimseyi

rahatsız etmeyin lütfen eğer burada bir şeyleri paylaşmak ve öğrenmek

için geldiyseniz insan gibi seviyeli bir şekilde tartışın çocukluk yıllarınızın

çok gerisinden kaldığınızı bilim tartışarak gösteriyorsunuz biraz saygılı olalım lütfen

Sitelerde Paylaş

ilk okul mezunu kılıklı seni. Görüyorum ki geceleri internet başında ve gün boyuda uyuyan birisin. İşin gücünde yok belliki akşama kadar uyuyorsun. Uykudan açtın gözlerini ve hemen sarıldın bilgisayarına ve açtın ateistforum.org. Boş adam seni. Gerçi bu lafı sen yakın çevrenden hergün duyuyorsundur.

Sen boş bir çerçevenin içini dahi dolduramayacak kadar boşsun. Utanmaz arlanmaz adam. Ateist bilim adamı göster derim kalkar guevera lı bruce lee li liste gönderir bana. Hani bilmesek gueverayı filan bilim adamı diye yutturacaksın adama.

O listenin alt tarafındaki bilimadamlarını nerene sokacaksın?

Benim ne olduğum senin ikiyüzlü, yalancı, iftiracı, dönek birisi olduğu gerçeğini değiştirecek mi? Başkalarını öyle görerek mi avutuyorsun kendini?

Eminimki sen sırf rahat rahat günah işlemek ve her türlü pisliği yapmak için ateizmi savunuyorsundur. Elinde bir kanıt olmayan ve kendini bilgiili sanan kaz seni!

Sende gram zeka var mı yahu? Şu lafı dedikten sonra hala nasıl ben dinsizim diyebiliyorsun? Kişilik bölünmesi mi var sende?

Günah dediğin ne be? Günahı kim takar? Binlerce yıl önce birileri çıkmış şu günah, bu haram demiş, sende o heriflerin dediğini kendine kılavuz edinmişsin.

Kendi başına neyin iyi neyin kötü olduğuna karar veremeyecek kadar cahil misin? İlle birilerinin sana şunu yap, bunu yapma demesi mi lazım?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...