Jump to content

Neanderthaller

Recommended Posts

• İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Buna emin misin? Bu konuda farkli gorusler oldugunu belirtmek lazim.

Yaratmaz ama seçer...

Daha ziyade BrainDamage'nin dediği gibi. Onun açıklamasına katılıyorum. Doğa veya iklim şartları gen havuzunda oluşan mutasyonlardan en yararlı olanları veya hayati önem teşkil edenleri seçiyor. Bazı özel durumlarda İklim şartlarının kendisi bizzat mutasyonlara neden olabilir. Mesela mor ötesi ışınların, radyoaktivitenin mutasyonlara yol açması gibi, buna da katılıyorum, yalnız bunları doğrudan iklim şartları olarak değerlendirmemek de gerek. Doğa olayları olarak tanımlayabiliriz sanırım.

Sitelerde Paylaş

Daha ziyade BrainDamage'nin dediği gibi. Onun açıklamasına katılıyorum. Doğa veya iklim şartları gen havuzunda oluşan mutasyonlardan en yararlı olanları veya hayati önem teşkil edenleri seçiyor. Bazı özel durumlarda İklim şartlarının kendisi bizzat mutasyonlara neden olabilir. Mesela mor ötesi ışınların, radyoaktivitenin mutasyonlara yol açması gibi, buna da katılıyorum, yalnız bunları doğrudan iklim şartları olarak değerlendirmemek de gerek. Doğa olayları olarak tanımlayabiliriz sanırım.

Doga kosullari diyelim o zaman. Ayni gen, doga kosullarina bagli olarak farkli islev goremez mi, mutasyona ugramadan?

Sitelerde Paylaş

Doga kosullari diyelim o zaman. Ayni gen, doga kosullarina bagli olarak farkli islev goremez mi, mutasyona ugramadan?

Demek istediğini aşağı yukarı açıklayacak benzer bir örnek verebilir misin yahya? Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım. Belki bir örnek vermek ne demek istediğini pekiştirebilir.

Sitelerde Paylaş

Epigenetikten mi bahsediyorsun?

Evet.

Demek istediğini aşağı yukarı açıklayacak benzer bir örnek verebilir misin yahya? Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım. Belki bir örnek vermek ne demek istediğini pekiştirebilir.

Bir A geni, bir bitkinin herhangi bir ozelliginden sorumlu olsun diyelim. Bu gen X ortaminda bir ozellik ortaya koyarken, Y ortaminda bundan farkli bir ozellik ortaya koyabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Evet.

Bir A geni, bir bitkinin herhangi bir ozelliginden sorumlu olsun diyelim. Bu gen X ortaminda bir ozellik ortaya koyarken, Y ortaminda bundan farkli bir ozellik ortaya koyabilir mi?

Bir genden farklı protein sentezlenir mi sorusunun uzun versiyonu mudur? Bir genden çok sayıda protein sentezlenir zaten proteinde özellik demektir. Birde bitkilerde son 10 yılın modası var transgene silencing yeni DNA dizilerinin genoma eklenmesi olayı daha paramutasyonu anlamaya başlamıştık bunu çıkarttılar kafamıza.

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir genden farklı protein sentezlenir mi sorusunun uzun versiyonu mudur? Bir genden çok sayıda protein sentezlenir zaten proteinde özellik demektir.

Ne kadar sentezlenecegi diyebiliriz. Mesela bir genden bir ortamda 1 milyon protein sentezlenirken, bir baska ortamda 2 milyon sentezlenebilir. Buda organizmanin ayni geni tasimasina ragmen farkli ortamlarda karakteristigini degistirir, mesela.

Yani ortam sartlari en az genetik kadar bir canli organizmanin sonuc itibariyle ortaya koyacagi ozelliklerde etkilidir ve bu sadece dogal secilim yoluyla degil, cok daha farkli mekanizmalar yardimiylada olabilir.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar sentezlenecegi diyebiliriz. Mesela bir genden bir ortamda 1 milyon protein sentezlenirken, bir baska ortamda 2 milyon sentezlenebilir. Buda organizmanin ayni geni tasimasina ragmen farkli ortamlarda karakteristigini degistirir, mesela.

Yani ortam sartlari en az genetik kadar bir canli organizmanin sonuc itibariyle ortaya koyacagi ozelliklerde etkilidir ve bu sadece dogal secilim yoluyla degil, cok daha farkli mekanizmalar yardimiylada olabilir.

Tabikide yukarıda belirttiğim mutasyon türleri çerçevesinde fenotip değişiyor. Millet genetiği artık proteomiksle beraber çalışıyor. Ekspresyonları gözlemeden sequencing ile işi götürmek geride kalıyor yavaş yavaş.

Sitelerde Paylaş

Tabikide yukarıda belirttiğim mutasyon türleri çerçevesinde fenotip değişiyor. Millet genetiği artık proteomiksle beraber çalışıyor. Ekspresyonları gözlemeden sequencing ile işi götürmek geride kalıyor yavaş yavaş. Sonuça Jaques Monod'un kinetiği yine yanlışlanmıyor ortama koyuyorsun hop aynı genden direnç sistemi çıkartıyor, farklı ortama koyuyorsun aynı genden başka direnç sistemi çalıştırıyor. Proteom analizi yapıyorsun Jacques reyizin ellerinden öpüyorsun.

Sitelerde Paylaş

Evet.

Evet böyle bir şey vardı, bir çuha bitkisiydi sanırım, aynı renk genine sahip olmasına karşı çiçekleri Himalayalarda sarı başka bir iklim ortamında ise beyaz açıyordu. Tam olarak anımsayamıyorum şu an. Yeni bir bulguydu, bu yüzden konuya hakim değilim şu an.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet.

Benim bildiğim aynı gen, işlevsel ise, her zaman ve her canlıda aynı proteini şifrelemek zorunda.

Eğer aynı gen bir takım transkripsiyon faktörlerine bağımlı ise, yeni canlıda etkinliği nötralize edilebilir veya abartılabilir.

Ama sonuç olarak aynı proteini şifrelemek zorundadır.

İnsan insülin geni bakterilerde insülin şifreler örneğin.

Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim aynı gen, işlevsel ise, her zaman ve her canlıda aynı proteini şifrelemek zorunda.

Eğer aynı gen bir takım transkripsiyon faktörlerine bağımlı ise, yeni canlıda etkinliği nötralize edilebilir veya abartılabilir.

DNA'nin herhangi bir parcasini alirsak, bundan sentezlenecek protein herzaman ayni olacaktir tabiki cunku kod bellidir. Fakat seninde soyledigin gibi, isin icine transkripsiyon faktorleri girdiginde, bir gen agindan ne cesit, ne sayida, ne etkide protein sentezlenecegi sorusu sorulmadan once, bunun hangi sartlarda sentezlendigi sorusu sorulmalidir. Bir bitkinin herhangi bir ozelliginden sorumlu bir genin A ve B versiyonlari varsa dogada, amazon ormanlarinda bu genin A versiyonu bitki koklerini 5 birin genisliginde yaymasini sagliyor, B versiyonu 7 birim yaymasini sagliyor diyelim. Sadece ortami Gobi colune degistirdigimizde, A versiyonu bu sefer 8 birim etkisi yaparken, B versiyonu 2 birim etkisi yapabilir.

Kozmopolit arkadas iklimin evrim surecinde sadece dogal secilim anlaminda baskisi yaptigini soylemisti, bende bunu eklemek istedim cunku bu ayni etkiler kalitimsal da olabiliyor. Yani evrimsel surecin dogal secilim kadar keskin bir parcasi.

Evet böyle bir şey vardı, bir çuha bitkisiydi sanırım, aynı renk genine sahip olmasına karşı çiçekleri Himalayalarda sarı başka bir iklim ortamında ise beyaz açıyordu. Tam olarak anımsayamıyorum şu an. Yeni bir bulguydu, bu yüzden konuya hakim değilim şu an.

Bende cok degilim aslinda. Ama ortam bir canlinin ortaya koydugu ozelliklerde cok buyuk etkiler yapiyor, dogal secilim haricinde de bunlari gozlemlemek mumkun. Eger ilgilenirseniz bu baslik altinda kaynaklar vs mevcur;

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51250

Sitelerde Paylaş

Neanderthallerin Homo Sapiens türünden daha zeki olma ihtimalleri var mıdır? Neden nesilleri tükenmiş olabilir?

Daha zeki olma ihtimallerini bilemeyeceğim, ama izlediğim bir belgesele göre, homo sapiens sapiens(ki neandertaller homo sapiensin bir alt türü olarak kabul edilmektedirler, soruyu yanlış sormuşsunuz.) türünün sahip olduğu bazı özelliklerden yoksunlarmış. İleri konuşma becerileri gibi. Üstüne üstlük homo sapiens sapiens'in beraberinde getirdiği belli başlı hastalıklara karşı bağışıklıkları olmadığı söyleniyor, artı olarak bu iki tür arasında yaşanan çatışmalar da büyük ihtimalle silahları daha gelişmiş olan homo sapiens sapiens lehine gelişmiş olabilir. Büyük ölçüde etle beslenen, ve av hayvanlarına bağımlı olan Neandertallerin modern insan tarafından av alanlarından uzaklaştırılması, bu türün neslinin tükenmesinde bence en büyük rolü oynamıştır.

Sitelerde Paylaş

Efendim alternatif splicing ve transsplicing denen durumlar var. Bu şartlar altında değişiyor. O bir gen bir protein hipotezi geçerliliğini yitirdi.

http://genome.cshlp....ontent/17/6/669

Ama temel genler için tartışılır. Glikolizi başlatan enzimlerin genleri gibi. Her canlıda aynı olduğu bilgileri hala güncel.

Sitelerde Paylaş

Efendim alternatif splicing ve transsplicing denen durumlar var. Bu şartlar altında değişiyor. O bir gen bir protein hipotezi geçerliliğini yitirdi.

http://genome.cshlp....ontent/17/6/669

Ama temel genler için tartışılır. Glikolizi başlatan enzimlerin genleri gibi. Her canlıda aynı olduğu bilgileri hala güncel.

Alternatif splicing dedigin, hacinin belirttigi transcription faktorlerin gen aginin ortaya cikardigi proteni etkilemesi degil mi?

Yani gen duruma gore ya "P" yada "l" seklinde protein cikarabiliyor diyelim, ama bu protein zaten birden fazla sentezin sonucu, yani "l" ve "c" parcalarindan olusuyor, detayina baktigimizda genin bir bolumu her zaman "P" nin "l" sini, diger bir bolumu ise "c" sini sentezliyor ve bu degismiyor mutasyon gecirmedigi surece, ama onun uzerine "c" gelipte bunlarin birlesip "P" yi olusturup olusturmayacagi, transcription faktorlere, bir baska deyisle ortama bagli oluyor, diye biliyorum ben. Ama kulliyen yalanda olabilir tabi.

Lan baya bi bizim berber gibi anlattim, ama artik anlayin iste. Benim kot kafa ancak bu kadarini anlamis.

Sitelerde Paylaş

Alternatif splicing dedigin, hacinin belirttigi transcription faktorlerin gen aginin ortaya cikardigi proteni etkilemesi degil mi?

Yani gen duruma gore ya "P" yada "l" seklinde protein cikarabiliyor diyelim, ama bu protein zaten birden fazla sentezin sonucu, yani "l" ve "c" parcalarindan olusuyor, detayina baktigimizda genin bir bolumu her zaman "P" nin "l" sini, diger bir bolumu ise "c" sini sentezliyor ve bu degismiyor mutasyon gecirmedigi surece, ama onun uzerine "c" gelipte bunlarin birlesip "P" yi olusturup olusturmayacagi, transcription faktorlere, bir baska deyisle ortama bagli oluyor, diye biliyorum ben. Ama kulliyen yalanda olabilir tabi.

Lan baya bi bizim berber gibi anlattim, ama artik anlayin iste. Benim kot kafa ancak bu kadarini anlamis.

Şimdi a+b+c+d geni bir a+b+d şeklinde amino asit dizisi yapıp X proteinini çıkartıyor. Alternate splicing oluyor a+c+d devreye giriyor aynı genden Y proteini çıkıyor. Ökaryotlarda çok rastlanan bir durum bu. Özellikle insanda 20.000 genden beklenenden daha fazla protein çıkmasının sebebi.

Trans splicng de de iki adet alakasız RNA birleşip ligate oluyor. Hatta kanser hücrelerindeki fusion transcriptin sebebi olarak düşünülüyor.

Benim kafanın anladığı da bu.

Sitelerde Paylaş

Şimdi a+b+c+d geni bir a+b+d şeklinde amino asit dizisi yapıp X proteinini çıkartıyor. Alternate splicing oluyor a+c+d devreye giriyor aynı genden Y proteini çıkıyor. Ökaryotlarda çok rastlanan bir durum bu. Özellikle insanda 20.000 genden beklenenden daha fazla protein çıkmasının sebebi.

Trans splicng de de iki adet alakasız RNA birleşip ligate oluyor. Hatta kanser hücrelerindeki fusion transcriptin sebebi olarak düşünülüyor.

Benim kafanın anladığı da bu.

Tamam, ayni seyden bahsediyoruz. a herzaman a, ama kimlerle bir araya gelecegi transription factore bagli. Hacida onu soylemis zaten anladim kadariyla.

Zaten genin a bolgesi herzaman a sentezlemese, cikarir atarim dna mi, bu bir ise yaramiyor diye.

Yani sonuc itibariyle, neandethallere kuzey avrupa soguklarinin direk etkisi olmusmudur? Olmus olabilir. Ortam sartlari canlinin genetik materyalinin ortaya cikardigi urune direk etki edebiliyor. Yukaridaki ornekler var, transkripsiyon faktorleri var, hatta bazi bitkilerde gorulen "jumping genes" denen, bitkinin ortam sartlarindaki keskin degisiklikler sonucu "mutasyon falan bekleyemem, benim isim acele" diyerek kendi genomunu deste karar gibi tekrardan karmasi gibi enteresan hadiseler var(bunu bulan kadinla butun bilim camiasi once dalga geciyor, bu kesfinden 30 sene sonra ozur dileyip nobel odulu veriyorlar), varda var. Bunlar mammal'in dedigi gibi, epigenetik altinda inceleniyor ve evrim teorisine buyuk katkilar yapmaya hazirlaniyor. Hayat anlayisimizi derinden etkileyecek etkileri olacagini dusunuyorum bu mevzunun o yuzden yakin takibe almakda fayda var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...