Jump to content

Bing bang'i kabul etmeyen ateist var mı?

Recommended Posts

Bu teori uzayın genişlemesini açıklıyor.Tamam.Peki uzayın nasıl oluştuğunu da net olarak açıklıyor mu?

Bilimde şu ana kadar öyle bir teori yok. Big bang öncesini tarif etmeye çalışan hipotezler var. Ama bunların da hiçbiri uzayın oluşumuyla (yoktan var olma anlamında kullanıyorum) ilgili değil.

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 322
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilimde şu ana kadar öyle bir teori yok. Big bang öncesini tarif etmeye çalışan hipotezler var. Ama bunların da hiçbiri uzayın oluşumuyla (yoktan var olma anlamında kullanıyorum) ilgili değil.

Sağol.Anladığım kadarıyla evrenin yoktan varolmadığını yani hep varolduğunu düşünüyorsun.Ya da evreni oluşturan enerjinin hep var olduğunu düşünüyorsunuz.Bu bizim tanrı kavramımızla ilginç bir paralellik gösteriyor çünkü biz de tanrının(Allah) başlangıcı ve sonu yoktur diyoruz.

Uzayı(evreni) genişleyen bir balon olarak düşünürsek bu balonun(evrenin) dışında ne vardır?

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla evrenin yoktan varolmadığını yani hep varolduğunu düşünüyorsun.

Bu bizim tanrı kavramımızla ilginç bir paralellik gösteriyor çünkü biz de tanrının(Allah) başlangıcı ve sonu yoktur diyoruz.

Kendi görüşümü belirtmedim ama bilimsel görüşü ele alırsak (benim de görüşümü yansıttığı için) cevap verebilirim.

Soru: Evren yoktan var oldu mu?

Cevap: Bilmiyoruz

Soru: Evren hep var mıydı?

Cevap: Bilmiyoruz

Soru: Evrenin var olması yoktan var olduğunun delili olabilir mi?

Cevap: Hayır

Sonuç: Yukarıdaki cümlen pek anlamlı değil. Bilmediğimiz bir şeyden yola çıkarak bir sonuca varamayız. Dolayısıyla teistik tanrı tanımıyla bir benzerlik kuramıyorum.

Uzayı(evreni) genişleyen bir balon olarak düşünürsek bu balonun(evrenin) dışında ne vardır?

Bilmiyorum. Bu sorudan şunu anlıyorum. Evrenden başka bir sistem daha var (mesela tanrı olsun). Tanrı evreni etkileyebiliyor ama evren tanrıyı etkileyemiyor. Yani etki tepki yasasına ters bir durum doğuyor.

Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum. Bu sorudan şunu anlıyorum. Evrenden başka bir sistem daha var (mesela tanrı olsun). Tanrı evreni etkileyebiliyor ama evren tanrıyı etkileyemiyor. Yani etki tepki yasasına ters bir durum doğuyor.

Lafarasında bile tanrıdan bahsetmememe rağmen ama siz nedense ısrarla bunu yapıyorsunuz.Evrenin dışında ne olduğu konusundaki düşüncelerini merak ettim.Mesela başka evrenler var diyebilirsin.Böyle bir düşünce de var.Hiçbir şey yok demek biraz mantıksız.Tanrı var demek yine bir düşünce.Sence(dolayısıyla kabul gören bilim adamlarınca) evrenin dışında ne var?

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Big Bang'in ateizimle alakası yok. Teizimle de yok.

Big Bang'de yaratılış yoktan değil. Mevcut bir enerjiden kaynağını alıyor.

Sonsuz boşluk içinde vaküm enerjisi var.

O enerjiden doğup batan virtual particles (yalancı parçacıklar) sorumlu.

Onlar doğuyor, 10^-21 saniye yaşıyor ve sonra yok oluyor.

Onlar sürekli olarak doğup battıkları için vakümde bir enerji var.

Ayrıca vakümde belirsizlik ilkesi denen bir temek kanun var.

Ona göre yalancı parçacıkların ömrünün de bir belirsizliği var.

Yalancı parçacıklarda yarım foton enerjisi var. Bu enerji ile doğuyorlar ve onu doğaya geri verip yok oluyorlar.

Onların enerjiyi doğaya iade etme süresi olan 10^-21 saniye içinde enerji ile herşey yapabilirler.

Bu parçacıklardan biri bu zaman diliminde false vacuum oluyor.

Burada false geçici anlamına geliyor. Vacuum ise mümkün olabildiği kadar düşük enerji yoğunluğudur.

Ve yalancı parçacık aniden genişliyor. Bu genişleme sırasında içine enerji pompalanıyor. Ve parçacık enerjisini doğaya iade edemiyor.

Bu konuyu Big Bang'in fiziği başlığı altında Bilim forumunda tartıştık.

Bütün olay budur. Enerji maddeye dönüşünce evren ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

Sonsuz boşluk ..

Bu mevcut enerji hep o sonsuz boşluğun içinde miydi yani?

Sonsuz boşluk anlaşılması çok güç bir olgu.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Lafarasında bile tanrıdan bahsetmememe rağmen ama siz nedense ısrarla bunu yapıyorsunuz.Evrenin dışında ne olduğu konusundaki düşüncelerini merak ettim.Mesela başka evrenler var diyebilirsin.Böyle bir düşünce de var.Hiçbir şey yok demek biraz mantıksız.Tanrı var demek yine bir düşünce.Sence(dolayısıyla kabul gören bilim adamlarınca) evrenin dışında ne var?

:) Sorduğun sorudan tanrıya gelmek çok normal. Çünkü etki tepki yasasına uyan bütüne evren denir. Evrenin tanımı budur. Evrenin dışında demek etki tepki yasasına karşı olan şey anlamına gelir. Bu ancak tanrı gibi bir şey olabilir. Çoklu evren hipotezlerinde bile evrenlerin çarpışacağı (yani karşılıklı etkileşeceği) öngörülmektedir. Evrenin dışında bir şey olup olmadığını bilmiyorum ama varsa mutlaka etki tepki yasasını çiğneyebilen bir şey olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Daha önce de yazmıştım. Bilim bunun cevabını bilmiyor. (Bilim dışında ise neredeyse herkes bildiğini iddia ediyor.)

haci biliyor gibi.

Sonsuz boşluk içinde vaküm enerjisi var.

Sitelerde Paylaş

haci biliyor gibi.

Uzay boşluğunun enerjisi var. Yani uzay boşluğu hiçlik veya yokluk değil. O enerjinin nereden geldiği hakkında şu an kimsenin bilgisi olduğunu sanmıyorum. Bir yerden gelmek zorunda da değil.

Sitelerde Paylaş

Uzay boşluğunun enerjisi var. Yani uzay boşluğu hiçlik veya yokluk değil. O enerjinin nereden geldiği hakkında şu an kimsenin bilgisi olduğunu sanmıyorum. Bir yerden gelmek zorunda da değil.

Evet. Vakümde vaküm enerjisi var.

Vaküm enerjisinden yalancı parçacıklar sorumlu.

Onlar doğup batıyorlar. Her birinde yarım foton enerji var.. Aslında yarım foton enerji olmaz doğada ama yalancı parçacıklarda oluyor.

Kuantum mekaniğine göre enerji küsürü olmayan parçacıklar şeklindedir.

Ama vakümdeki enerji yarım fotondur. Ve geçici olarak vardır. Ama sonsuz boşluğu doldurduğu için vakümdeki enerjiden sorumludur.

Bu enerjiyi Casimir etki ile de göstermek mümkündür.

Bu yalancı parçacıkların ayrıca belirsizliği vardır. Yani 10^-21 saniye içinde ne yapacaklarını bilmek mümkün değildir.

Evren o parçacıklardan birinin false vacuum olması ile ortaya çıkmıştır.

En son teori bu..

Kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zero-point_energy

Zero-point energy

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

In physics, the zero-point energy is the lowest possible energy that a quantum mechanical physical system may have and is the energy of the ground state. The quantum mechanical system that encapsulates this energy is the zero-point field. The concept was first proposed by Albert Einstein and Otto Stern in 1913. The term "zero-point energy" is a calque of the German Nullpunktenergie. All quantum mechanical systems have a zero-point energy. The term arises commonly in reference to the ground state of the quantum harmonic oscillator and its null oscillations.

Zero-point energy is sometimes used as a synonym for the vacuum energy, an amount of energy associated with the vacuum of empty space. When the term is used in this way, sometimes it is referred to as the quantum vacuum zero point energy. In cosmology, the vacuum energy is one possible explanation for the cosmological constant.[1] The variation in zero-point energy as the boundaries of a region of vacuum move leads to the Casimir effect, which is observable in nanoscale devices.

Sitelerde Paylaş

Bu olayı tesadüfle mi açıklıyorlar?Malum sen de seversin tesadüfleri..

Tamamiyle rastlantısal.. Tesadüfi..

Belirsizlik ilkesine bağlı.. Yani bütün olay tesadüflere dayanıyor. Neyin ne zaman ve nasıl olacağı belirsiz.

Heisenberg'in belirsizlik ilkesi olarak bilinen bu yasa son derece önemli. Evrenin başlangıcından olduğu kadar, işlemesinden de sorumlu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...