Jump to content

''Neden Allah'a inanmıyorsun?'' sorusuna verecek tek bir cevap hakkınız olsa...

Recommended Posts

...hangi argümanla karşılık verirdiniz?

Asla kıvırılamayacağını düşündüğünüz bir cevap olacak bu, karşınızdaki inançlının konudan konuya atlamasına meydan vermeden, onu nakavt ettirecek cinsten olmalı...

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 609
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben şu sıralar bunu kullanıyorum mesela..

Kendi egosunu tatmin edip, önünde eğilecek mi eğilmeyecek mi diye görmek adına ufacık bebeciğe tecavüz edilmesine seyirci olacak kadar şerefsiz, adi ve rezil bir tanrıya tapacak kadar haysiyetsiz, sapık ve onursuz olamadığım için...

Sitelerde Paylaş

Ben de şu argümanı kullanıyorum:

1400 küsur yıl önce "Ben Allah adında bir tanrının elçisiyim. Bana inanan ve itaat edenler sonsuza kadar cennette hurilerle alem yapacaklar, inanmayanlar ise cehennemde sonsuza kadar derileri değiştirile değiştirile yakılacaklar, irinli kan içirilecekler." diyen birisine neden inanayım?

Sitelerde Paylaş

"Vicdan özgürlüğünü kısıtlayan hiçbir şey adil olamaz."

Bu argümana karşı savunma yapabilecek birisiyle karşılaşmadım.

Bana göre bu argümanı düşünen/değerlendiren zeki bir insanın hayatına teist olarak devam etmesi mümkün değil.

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bendeki vicdan onda yok, ben kinimi sonsuza kadar devam ettirip insanları cehennemde sonsuza kadar yakamam çünkü, bu vicdan onun bana verdiğiyse bu itirazıma katlanacak olanda o. Ha yine ben cehennemliğim bilinen allaha göre çünkü onun kanunları bana ters, buna rağmen bana tap diyende o. Herşey onda bittiğine göre, e ben ne yapabilirim, allahtaki malzeme bu..

Yani, gelde inan, saçmalardan seçmeler..

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ateistlere sorulmuş bir soru lakin,yardımcı oalyım nakavt etmenize :)

siz Rahman'ı kendi içinizdeki sınırlamalara sığdıramadığınız için mi inanmıyorsunuz yoksa gerçekten yok diyemi,açayım biraz daha,Allah a küstüm niye o bebeğe tecavüz edilirken cezasını mahşere saklıyor diye işte bu yüzden ona inanmıyorum ceza ona diye mi yoksa tek o saydığınız değil bilimsel ilimsel mantıksal ussal vicdansal hiç bir yönden bi kefeye koyamadığınızdanmı?

bende yıllardır bunu öğrenemedim sizlerden

Sitelerde Paylaş

vicdanın sahibini yok saymakla nasıl bi vicdansızlık yapıldığını kavramak çok zor değil,size aşağılıklık veren bi teoriye iman edip nasıl sonsuzluk bahşedene burun kıvırabiliyorsunuz? budur vicdansızlık,O'na küfrederken bile size her türlü nimeti yinede eşit vereni yok saymaktır vicdansızlık,sana bi anne bi evlat verip sana olan sevgisinin milyarda birini gösteren birine iman etmemek vicdansızlıktır

Sitelerde Paylaş

ateistlere sorulmuş bir soru lakin,yardımcı oalyım nakavt etmenize :)

siz Rahman'ı kendi içinizdeki sınırlamalara sığdıramadığınız için mi inanmıyorsunuz yoksa gerçekten yok diyemi,açayım biraz daha,Allah a küstüm niye o bebeğe tecavüz edilirken cezasını mahşere saklıyor diye işte bu yüzden ona inanmıyorum ceza ona diye mi yoksa tek o saydığınız değil bilimsel ilimsel mantıksal ussal vicdansal hiç bir yönden bi kefeye koyamadığınızdanmı?

bende yıllardır bunu öğrenemedim sizlerden

E bu neyin savunması oldu? Sana görede o bebeğe tecavüz edildi ama yaşasın kötüler için cehennem demek düşüyor, burdaki iğrençliği göremiyor musun? Sapık bir putun yine sapıklığa sebeb olan bir putun vereceği cezaya minnet etmek ne hastalıklı bir durum anlamıyor musun?
Sitelerde Paylaş

bak sende şurayı anlamıyorsun,bir müslüman olarak bebeğe tecavüzü asla ve asla haklı görmek hiç bi kelimeye sığmaz zaten Allah ın laneti üzerindedir,o bebek tecavüzüne kadar niçin inanmıyordun? yada inanıyordunda o vakitten sonramı bıraktın eğer inanıyorsan niye inanıyordun?

Sitelerde Paylaş

o bebeklere olan tecavüz o afrikadaki sömürülen insanlar ve dahası yeryüzünde Rahman'ın kanunlarının yani şeri'atın uygulanmaması sebebiyle oluşmakta,zaten müslümanlara verilen görev bu,asıl bu çirkinlikleri görüp islam seçilmeli başıboş bir insan sınırı olmayan bir insan bebeğe tecavüz ediyor,şeriattan korkan bi toplum olarak söylüyorum şeriatın tam manasıyla uygulandığı bi dünyada bunlar olmaz ki yine olur ama cezasının bir kısmını buradada öderdi

Sitelerde Paylaş

bak sende şurayı anlamıyorsun,bir müslüman olarak bebeğe tecavüzü asla ve asla haklı görmek hiç bi kelimeye sığmaz zaten Allah ın laneti üzerindedir,o bebek tecavüzüne kadar niçin inanmıyordun? yada inanıyordunda o vakitten sonramı bıraktın eğer inanıyorsan niye inanıyordun?

Benim zaten dinim yoktu mechule, vicdanı dinlerle varoluyor sanıyorsunuz ve benim bir yukarıdaki yazdığımı anlamıyorsunuz, senin inancına göre o bebeğe tecavüzün baş aktörü senin rabbin..
Sitelerde Paylaş

vicdanın sahibini yok saymakla nasıl bi vicdansızlık yapıldığını kavramak çok zor değil,size aşağılıklık veren bi teoriye iman edip nasıl sonsuzluk bahşedene burun kıvırabiliyorsunuz? budur vicdansızlık,O'na küfrederken bile size her türlü nimeti yinede eşit vereni yok saymaktır vicdansızlık,sana bi anne bi evlat verip sana olan sevgisinin milyarda birini gösteren birine iman etmemek vicdansızlıktır

Vicdan özgürlüğü, tanımı gereği, bireyin bağımsızlığıdır. Birilerine bağımlı bir vicdan özgürlüğü olamaz. Vicdan özgürlüğünü tanımının dışına çıkartıp yorum yapamazsın.

Aynı mantığa göre bütün farklı din (yüzlece din var) mensupları birbirlerini vicdansız olarak suçlayabilir. Böyle bir mantık doğru olamaz. Bir Yahudi sana vicdansız dediği zaman kabul eder misin? Böyle tek yanlı bir bakış mantık dışıdır.

Sitelerde Paylaş

sizin kabullenemediğiniz , kader kavramı örnek olarak şu açıdan söylenebilir.

o bebeğe tecavüz eden, yada insanları sömüren , yaratıklar, eğer yaratıcının kontrolünde hayatta yönlendirilseydi bunların hiçbirini yapamazdı,

insanlar, kendi seçimleriyle bir yola doğru sürüklenir, rabb bunu yazar, sapkın kişi tecavüzcü de olur, katilde olur, allah bu dünyada bunların olmaması için gerekli uyarıları yapar ama seçim insanlarındır, cezası verilmediği için bu dünyada sizler neden dersiniz ama ceza çoktan kesilmiştir, mühletin dolması beklenmektedir.

ariel şaronu düşünün, sayısız insanı katletti, allah o insanın canını istediği an alacak kudrete sahip , hanisizler yine kabullenemiyorsunuz ya,

sonsuza kadar neden yakıyor allah,

şimdi soruyorum, o tecavüzcüler, o katiller, insanlara zulm edenler, allah kendi iradelerine bıraktığı insanların bu zulmlerinin cezasını,

ebedi cehennem olarak veriyor. buna siz vicdansızlıkmı diyorsunuz. yapılan iğrençliklere siz bile tahammul edemezken hemen cezasının verilmesini beklerken, alemlerin rabbi, mühleti bekliyor,

o kişiler için öyle acı ve elem dolu bir zaman gelecekki, hiçbirşey onları kurtarmaya yetmeyecektir.

Sitelerde Paylaş

şuanda vicdanen hepimiz özgürüz,dileseydim herkesi iman eder yaratırdım der,ama vicdan vermişse,o özgürlüğüde vermiştir,kuralları beğenmemen gerçeği değiştirmez

:) Argümana dikkat edersen vicdan özgürlüğü vermemiş denmiyor. Adil olamaz deniyor. Biraz daha düşünmen lazım.

Sitelerde Paylaş

tecavüze uğrayan bebeğin ailesini düşünün, o haini, şeyinden tutup assalar, sonra dilim dilim kesseler, sonra yaksalar, bu işkenceli ölüm, yeterli gelecekmi, o ailenin acıları sonmu bulacak. o ailenin yerine kendinizi koyun, bir pislik geberdi, acılar son mu bulacak.

allahın rahmeti burada kuşatır, yapılanın cezası, mağdurun uğradığı haksızlık, burada rabbin sonsuz rahmeti ve azameti devreye girer.

bir taraf yaptı etti , öldü bitti, diye kurtulmaz. o eylemi yapanlar , ilelebet , sefil olacaktır.

allaha hamd edip, sabr edenlerde, karşılığını alacaklardır.

Sitelerde Paylaş

:) Argümana dikkat edersen vicdan özgürlüğü vermemiş denmiyor. Adil olamaz deniyor. Biraz daha düşünmen lazım.

adillik kavramı ne? senin inandığın adilliğin nekadarı doğru? adillik seninde sırtında gözlerin olmayışı olabilir mi? senin dediğin tarzda bir dünya olsaydı yaşanılmaz bir çöplük olurdu,hayvan ile insanın yerleri belli olmazdı,senin dediğin adillik düzen vermez,ve bu dünyanın amacı olmaz,sonunda cennet cehennem olmasaydıda bu sefer e ozaman buraya niye boşuna yarattı denilirdi,yani sen ben kimiz ki adil olan ve bu esması tüm aleme yayılmış olan Rahman'ı adilsizlikle suçlayabilelim

Sitelerde Paylaş

...hangi argümanla karşılık verirdiniz?

Asla kıvırılamayacağını düşündüğünüz bir cevap olacak bu, karşınızdaki inançlının konudan konuya atlamasına meydan vermeden, onu nakavt ettirecek cinsten olmalı...

O zaman bu başlık altında bir inançlı olarak, verilen cevapların sağlamlığını test edebilir miyim...

Sıradan gidiyorum.

Ben şu sıralar bunu kullanıyorum mesela..

anibal, on 10 March 2011 - 10:11 AM, said: Kendi egosunu tatmin edip, önünde eğilecek mi eğilmeyecek mi diye görmek adına ufacık bebeciğe tecavüz edilmesine seyirci olacak kadar şerefsiz, adi ve rezil bir tanrıya tapacak kadar haysiyetsiz, sapık ve onursuz olamadığım için...

Önce kavramları kendimce oturtayım:

inanmak, Kuran'da: iman etmek

tapmak için Kuran'da geçen: ibadet, abd olmak; kul olmak diye çevrilir. Şahsen nitelikli köken araştırmalarımda bunun en basit öz anlamının uygun ve uymak gibi birşey olduğuna ulaştım. Abd'i bir yana bırak; kul Türkçe kol'dan gelir; arm gibi... arm arma, artiküle gibi türevleri olan; uymak, ekenmek gibi bir kelimedir. Ayrıca nostratik teoriye inanıyorsanız, adapte kelimesini düşünün.

Kuran'da "İnsanlarla cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım." cümlesi geçer.

Cevap şudur: (dinde tasavvur edilen) Tanrı'nın "bebeklere tecavüz edilme potansiyeli olan" bir dünya yaratmış olması; O'na uymamak gerektiği anlamına gelmez. Aksine O'na uymak, artiküle olmak (eklemlenmemek), adapte olmak... yani kul olmak; Kuran'da geçtiği gibi abd olmak (ibadet); dünyada kötü fiiller işlenmemesinin garantisidir. Kötülük, ondan uzaklaştıkça ortaya çıkan bir durum. İnsan, Kuran'a göre aşağıların en aşığısına atıldığı halde kötülük yapmamayı yüklenmiştir. Tanrı, bizi potansiyel kötülüğe seyirci kalmayalım diye yarattı. Uçurumdan aşağı sarkıp istiridye toplarken, Allah'ın ipine bağlı kalalım diye.

Ben de şu argümanı kullanıyorum:

1400 küsur yıl önce "Ben Allah adında bir tanrının elçisiyim. Bana inanan ve itaat edenler sonsuza kadar cennette hurilerle alem yapacaklar, inanmayanlar ise cehennemde sonsuza kadar derileri değiştirile değiştirile yakılacaklar, irinli kan içirilecekler." diyen birisine neden inanayım?

Aslında, Kuran'da, cehennemde ebedi kalacı olanlar; kafirler, münafıklar ve kötülüğü iyiliğini aşıp kendisini kuşatmış olanlardır. İnanmayanlar değil.

Bu argümana karşı savunma yapabilecek birisiyle karşılaşmadım.

Bana göre bu argümanı düşünen/değerlendiren zeki bir insanın hayatına teist olarak devam etmesi mümkün değil.

Tanrı'ya inanır olarak vicdanının kısıtlanması nasıl oluyor?

Tanrı'ya inanan deyince; Tanrı yerine insanlarca uydurulan şeylere inanmak zorunda kalan zavallılar mı aklına geliyor?

Tanrı inancı vicdanı nasıl kısıltlar? bunu açmanız gerek.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...