Jump to content

''Neden Allah'a inanmıyorsun?'' sorusuna verecek tek bir cevap hakkınız olsa...

Recommended Posts

sevgili kireç vicdanın evrimsel gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz. vicdanın varlığını inkar etsem ıspatınız ne şekildeolur.?

tanrının bütün canlıları evrim yoluyla terbiye ede ede yaratmış olabilecğini düşünüyorum...

insan da diğer canlılar gibi evriminin belli bir aşamasında akla yani vicdana sahip olmuş olmalı ki artık bu aşamadan sonra kendisi sorumluluk alabilir...

belkide kuranda bahsedilen ruhun üfürülmesi isimlerin öğretilmesi emanetin yüklenmesi gibi şeylerle anlatılmak istenen bu aşamadır...

işte bu aşamadan sonra insanlar ancak doğru olanı yapmakla yani akıl ve vicdanlarının gereğini yapmakla memur birer kul olmuştur...

ve insan sadece allaha kul olmak için yani sadece doğruluğu dürüstlüğü adalet ve merhameti uygulamak için varedilmiş yada geliştirlimiş yada evrimleştirilmiştir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 609
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tanrının bütün canlıları evrim yoluyla terbiye ede ede yaratmış olabilecğini düşünüyorum...

insan da diğer canlılar gibi evriminin belli bir aşamasında akla yani vicdana sahip olmuş olmalı ki artık bu aşamadan sonra kendisi sorumluluk alabilir...

belkide kuranda bahsedilen ruhun üfürülmesi isimlerin öğretilmesi emanetin yüklenmesi gibi şeylerle anlatılmak istenen bu aşamadır...

işte bu aşamadan sonra insanlar ancak doğru olanı yapmakla yani akıl ve vicdanlarının gereğini yapmakla memur birer kul olmuştur...

ve insan sadece allaha kul olmak için yani sadece doğruluğu dürüstlüğü adalet ve merhameti uygulamak için varedilmiş yada geliştirlimiş yada evrimleştirilmiştir...

Bu dediğiniz halen devam etmekte bizim yaratılışımızın sonu sonsuz olarak kalacağımız yer olacak

Yaşantımızda nasıl bir hayat istediğimiz gösteriyoruz ve istediğimizide alacağız

Rabbi dinler ona kul olursak cennete eğer dinlemez bildiğimiz okursak karanlıkta yolunu bulamayan insanın

kendine nasıl bir dünya kuracağını düşünebilirsin

Sitelerde Paylaş

Maalesef durum gösteriyor ki ateist arkadaşlar onlara gösterdiğimiz bütün akli, ilmi ve mantıki delillere karşın.. inkarlarında tutunacakları herhangi bir dal ve delil olmaksızın inat ediyorlar.. Ateistlerin her sorusuna ben ve arkadaşlarım verdiğimiz akli, ilmi ve mantıki cevaplarla kaçacak ve kıvıracak herhangi bir dayanak noktası kalmayan BRUTAL ve onun gibi düşünenler siz bizim sorularımıza cevap verseniz de Allah’a inanacak değiliz diyerek aslında Allaha inanmamalarında geçerli bir nedenlerinin olmadığını itraf etmek zorunda kalmıştır.. buda ateizmin ne kadar dayanaksız temeller üzerinde durduğunu ve davalarının ne kadar anlamsız olduğunu göstermektedir.. size tavsiyem inkarınızdan ve inadınızdan vazgeçin..

Sitelerde Paylaş

Maalesef durum gösteriyor ki ateist arkadaşlar onlara gösterdiğimiz bütün akli, ilmi ve mantıki delillere karşın.. inkarlarında tutunacakları herhangi bir dal ve delil olmaksızın inat ediyorlar.. Ateistlerin her sorusuna ben ve arkadaşlarım verdiğimiz akli, ilmi ve mantıki cevaplarla kaçacak ve kıvıracak herhangi bir dayanak noktası kalmayan BRUTAL ve onun gibi düşünenler siz bizim sorularımıza cevap verseniz de Allah’a inanacak değiliz diyerek aslında Allaha inanmamalarında geçerli bir nedenlerinin olmadığını itraf etmek zorunda kalmıştır.. buda ateizmin ne kadar dayanaksız temeller üzerinde durduğunu ve davalarının ne kadar anlamsız olduğunu göstermektedir.. size tavsiyem inkarınızdan ve inadınızdan vazgeçin..

Bu da gösteriyor ki ateizm akli bir sonuç değildir

Hiçbir akıl bu evrenden inkar çıkaramaz...

Demek ateizm hissi bir durumdur..

Sitelerde Paylaş

Her ehlikitap kafir değildir. Bence (ki epey iddialıyım) gerçek bir kafir olmadıkları sürece Budist, Hristiyan vs. cehennemde ebedi kalıcı değildir. Zararsız, kendi halinde bir ehlikitap, kendi seçimleri sonunda kendi yolunu belirledi. Bunun sonucunda belli bir acı (azab) çekeceklerse çekecek. Bundaki matematiği anlamanız lazım.

...

Kendine göre yorumlamaya devam ediyorsun ama yine doğru kabul edelim. Budistler ve Hristiyanlar da sonunda cennete gidecek diyorsun. Ama bunun matematiğine bakarsak Müslüman her zaman daha avantajlı olacaktır. Bir de ateistlere hiç değinmemişsin. Vicdan özgürlüğü varsa inanmamak da özgür bir seçimdir. Ateist, Müslüman, Budist, Hristiyan ve diğer herkesin inanç dahil olmak üzere tüm özgür seçimlerine karşı eşit davranılacak mı? Benim İslam'dan anladığım cevap hayır. Aksini iddia edebilir misin?

Sitelerde Paylaş

Sayın kirec

Bu dünyada yaşıyoruz ve öleceğiz ölüm bizim için bir son olmayacak biliyorsunuz.

Yaratıcı bize ayetleri ile bilgi ve akıl veriyor.

Artık bizim bu ayetleri aklımızı kullanıp kabul etmemiz gerekmiyor mu

Her şeyi bilene en güzeli yaratana sonsuz merhamet ve rızık verene her işinde adaletli olana teslim olmaktan başka çağremiz varmı. Sözüne güvenilir ondan başka ilah mı arıyoruz

Sanırım inat etmeyi bırakıp ona yönelmek daha mantıklı şimdi nasıl diyebiliriz bizim için pim çekilmiştir.

Asıl pim kitabımız elimize verilince çekilmiş olacak dikkat edelimde solumuzdan yada arkamızdan verilmesin

Selametle

Sitelerde Paylaş

Sayın kirec

Bu dünyada yaşıyoruz ve öleceğiz ölüm bizim için bir son olmayacak biliyorsunuz.

Yaratıcı bize ayetleri ile bilgi ve akıl veriyor.

Artık bizim bu ayetleri aklımızı kullanıp kabul etmemiz gerekmiyor mu

Her şeyi bilene en güzeli yaratana sonsuz merhamet ve rızık verene her işinde adaletli olana teslim olmaktan başka çağremiz varmı. Sözüne güvenilir ondan başka ilah mı arıyoruz

Sanırım inat etmeyi bırakıp ona yönelmek daha mantıklı şimdi nasıl diyebiliriz bizim için pim çekilmiştir.

Asıl pim kitabımız elimize verilince çekilmiş olacak dikkat edelimde solumuzdan yada arkamızdan verilmesin

Selametle

tamamen katılıyorum çok güzel bir yorum..

Sitelerde Paylaş

yapı ve ölçüsünü incelediğimizde bedensel anlamda insanla aynı komplike yapıya sahip olan hatta bazı özellikleri itibariyle insandan daha iyi olan bazı canlıların örn.(karıncanın koku almasış kartalın göz ve retina yapısı) her nedense vicdan gelişimine ulaşamamış veya akıl kavramını kendi bedeni üzerinde uygulayamıyor olması evrimcilerin açmazlarından biridir.bu arada insan yaratıcı tarafından komplike bir varlık olarak aklı ruhu vicdanı ve bu kavramları taşıyabilecek bir bedensel yapıyla beraber varlık sahnesine çıkarılmıştır.bu açıdan bakıldığı zaman insan denen varlık Allahın murad etmesiyle irade vasfının doğru veya yanlış tüm iş oluşum ve tercih kavramlarınıda temsil eder. bu temsiliyette başarılı veya başarısız olmak ve bu başarısızlığın veya başarının sonuçlarına razı olmak bu temsiliyetin gereğidir.
Sitelerde Paylaş

kardeşler hayatta ebedi değilizki onu muhafaza etmeye çalışalım.. sonuçta elimizden gidecek onu karlı bir ticarete sarf etmek akıllılık değilmidir? sizi akla davet ediyorum..

Kim ebedi hayattan bahsetti ki? Bunu da siz söylüyor siz karşı tarafın iddiası gibi soruyorsunuz. Arabın kıytırık dini bunu yaptırıyor insana işte, ver eline dini, koyun misali me me..
Sitelerde Paylaş

rahmete, merhamete ve şefkate bakarmısın Allah benim sana verdiğimi(hayat) benim yolumda kullan gene zevk alan sensin gene yaşayan sensin sadece onun yolunda kullanacaksın sonra diyorki ben sana daha güzel bir surette takdim edecem.. zaten veren o elimizde tutamıyoruz, şu veya bu şekilde elimizden çıkıp gidiyor.. amacına uygun şekilde kullanmadığımızda hem elimizden çıkacak hemde asi bir şekilde yargılanıp cezalandırılacaz.. hasaret içinde hasaret.. sizi akla davet ediyorum..

Sitelerde Paylaş

Bu da gösteriyor ki ateizm akli bir sonuç değildir

Hiçbir akıl bu evrenden inkar çıkaramaz...

Demek ateizm hissi bir durumdur..

Ateizm, teizmin delil eksikliğinden doğan bir düşüncedir. Getirdiğiniz deliller bizi tatmin etmiyor. Çünkü birbirinden farklı inanışlar var bunların hepsi de benzer şeyler söylüyor ama farklı tanrılara inanıyor. Hatta aynı din içinde bile bin bir türlü farklı mezhep/yorum var. Bunların hepsi herhalde doğru olamaz. Bir tanesinin diğerinden daha doğru olduğunu gösteren bir delil de yok ortada.

Teistler objektif bakamaz çünkü çoğunluğu içinde doğdukları dini benimsemiştir. Bir teist sadece kendi dini açısından bakar ve diğerlerini kötüleyip durur. Ve bu gerçeğin farkına varmaz.

Sitelerde Paylaş

rahmete, merhamete ve şefkate bakarmısın Allah benim sana verdiğimi(hayat) benim yolumda kullan gene zevk alan sensin gene yaşayan sensin sadece onun yolunda kullanacaksın sonra diyorki ben sana daha güzel bir surette takdim edecem.. zaten veren o elimizde tutamıyoruz, şu veya bu şekilde elimizden çıkıp gidiyor.. amacına uygun şekilde kullanmadığımızda hem elimizden çıkacak hemde asi bir şekilde yargılanıp cezalandırılacaz.. hasaret içinde hasaret.. sizi akla davet ediyorum..

Hıı?
Sitelerde Paylaş

kardeşler hayatta ebedi değilizki onu muhafaza etmeye çalışalım.. sonuçta elimizden gidecek onu karlı bir ticarete sarf etmek akıllılık değilmidir? sizi akla davet ediyorum..

Insan ilk once kendine bakacak bugun bu ulkede islamdiye yasanan dini akla uygun bir yani varmi bugun cuma akilli insan ben neden cumaya gidiyorum diye dusunur bu forma gelenler aklina mantigina birsey yatmadi diye geliyor bununda dogrusu nedense bulunamiyor

Sitelerde Paylaş

karlı ticaretten kastım.. hayat bir ticaret alanıdır ömür sermayendir ömür sermayesini nekadar istikametli kullanırsan o kadar güzel bir ticaret yapmış olursun..

Başlarda tartışmanın gidişatında tecavüze uğrayan bebek var, bu bebeğin ömür sermayesini bilinçli bir biçimde kullanacak yaşa gelmeden neyin sermeyesinin kurbanı oldu? Kullanacak yetisi bile yok, bunu yaşayan muhtaç bir yavruya ne ergumanın var? tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...