Jump to content

''Neden Allah'a inanmıyorsun?'' sorusuna verecek tek bir cevap hakkınız olsa...

Recommended Posts

Çünkü dinlerin hiçbirinde Peygamberler Allaha,Tanrıya...vs inanın demez,bana güvenin der.Ben biliyom Tanrının olduğunu siz bilmesenizde sorun yok bana güvenin yeterlidir dedği için..

Hiçbir peygamber Allahın varlığını ispatlamaya çalışmaz.Hep inanmayanlar ispat ister.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 609
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hiçbir peygamber Allahın varlığını ispatlamaya çalışmaz.Hep inanmayanlar ispat ister.

Eeee bunda anormal bir durum yokki tabiki inanmıyan ispat isticek yoksa nasıl inansın ki ? İnanan insanda Allahın varlığıma inanmıyorki peygamberin sözüne güveniyor,Yani peygamber, Allah var diyor inanan kisilerde öyle inanıyor.Kimse acaba hakikatten bu adam doğrumu söylemis yoksa kafadanmı sallamıs diye ne soran var ne arastıran,körü körüne inanıyo insanlar

Zaten sehçilik, sıhçılık, çükkçülük, bu akımın sonucudur.İnsanlar kendilerine bir efendi belirler kıclarını o efendilerinin atesten kurtarcaklarını sanırlar.

Ne efendisi kardesim insan insanın nasıl efendisi olurmus diye soran yok !

Demekki çevremizde sözüne çok güvenilir bir insan deseki; ben tanrının elçisiyim tanri söle emrediyor böyle emrediyor dese onada inanmamız gerekiyo.

Nerden bakarsan bak bu mantık kafadan sakat 1-0 yenik baslıo teizm de tanrı inanısı..Bir tanrı olcakta insanların birbirine güvenmiceğini ve ispatsız,delisiz inanmıcağını bildiği halde kendine elçi tayin edip öyle insanlara kendini duyurcak akıl,mantık kusura bakmayın ama burda error veriyo..

Sitelerde Paylaş

İman kırıntısı ve umutun ne alakası var okuyup anlamakla? İçinde çaresizce inanma ihtiyacı olan kişiyi de ikna etmek kolay, daha öncede belirttiğim gibi böyle insanlara ne versen yutturursun,

Ortalama inanmak isteyen insan da Kuran'da anılır, kutlanır. Fakat inanmak isteyen kişinin ya IQ'su 140'ın üstündeyse; ya yüzlerce (hatta binlerce) kitap okumuşsa (kendimden bahsetmiyorum; örnek veriyorum), ya analitik düşünebiliyorsa (işte şimdi kendimden bahsediyorum). O zaman, salt inanma isteği, onun inanmasına yetmeyecek. Akılla, rasyonel olarak tatmin olmak isteyecek; tutarlılığa bakacak. Sonra... gördüğü tutarlılıklak, bağlantılar ise umudunu, inancını besleyecek; inandığı için daha bir azimle araştıracak; doğrusuna ulaşmaya çalışacak (örneğin piyasadaki mealler yetmeyecek).

Sitelerde Paylaş

Daha önce söylemiştim, önceleri kalbimle bana öğretilenleri hissediyordum, aklım inanç hissiyatımın yanında belirleyici değildi, sonra ne olduysa hem hissiyatım aklımı bu inancın içine itti düşünmeye, sorgulamaya, hem de aklım inancımın üstündeki ezberi kaldırmaya yeltendi ve yıkıldı kumdan kalem.

Şu an aklım ve kalbim(duygular,hissiyat) ikna olmuyor orada yazılanlara, bir kalıba da girmiyor, sığmıyor düşüncelerim, hissettiklerim.

İnanç kalesinin içinde düşünenleri, öyle hissedenleri ve tam tersi düşünen Ateistleri de çok iyi anlıyorum...

tarihinde Mai ve Siyah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha önce söylemiştim, önceleri kalbimle bana öğretilenleri hissediyordum, aklım inanç hissiyatımın yanında belirleyici değildi, sonra ne olduysa hem hissiyatım aklımı bu inancın içine itti düşünmeye, sorgulamaya, hem de aklım inancımın üstündeki ezberi kaldırmaya yeltendi ve yıkıldı kumdan kalem.

Şu an aklım ve kalbim(duygular,hissiyat) ikna olmuyor orada yazılanlara, bir kalıba da girmiyor, sığmıyor düşüncelerim, hissettiklerim.

İnanç kalesinin içinde düşünenleri, öyle hissedenleri ve tam tersi düşünen Ateistleri de çok iyi anlıyorum...

İnanç bir kale değil, yukarıdan sarkıtılan bir ip olmalı.

Evet, kaleye tırmanıp biraz yükseği görebilirsin ama kilitliysen (şeriat) özgürlüğün olmaz. Kilitli olmasan bile (laik) biraz uzaklaşmak için güvenli kaleden ayrılmak zorundasındır. İpte ise, hem istediğin kadar yukarı tırmanıp olgulara bütün olarak bakabilirsin, hem de uzaklara gidebilirsin (ip seni tutuyorsa, senin onu bırakma özgürlüğün var; fakat aslında tutmuyor; emniyet kemeri gibi yavaşça çekince geliyor). Yüksekten sarkmış bir ip çok yarayışlıdır; güvenle uçurumlardan aşağı inebilir, dağlara tırmanabilirsin.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanç bir kale değil, yukarıdan sarkıtılan bir ip olmalı.

Evet, kaleye tırmanıp biraz yükseği görebilirsin ama kilitliysen (şeriat) özgürlüğün olmaz. Kilitli olmasan bile (laik) biraz uzaklaşmak için güvenli kaleden ayrılmak zorundasındır. İpte ise, hem istediğin kadar yukarı tırmanıp olgulara bütün olarak bakabilirsin, hem de uzaklara gidebilirsin (ip seni tutuyorsa, senin onu bırakma özgürlüğün var; fakat aslında tutmuyor; emniyet kemeri gibi yavaşça çekince geliyor). Yüksekten sarkmış bir ip çok yarayışlıdır; güvenle uçurumlardan aşağı inebilir, dağlara tırmanabilirsin.

İp meteforuyla anlattıklarınız anlamlı...

Sitelerde Paylaş

Ortalama inanmak isteyen insan da Kuran'da anılır, kutlanır. Fakat inanmak isteyen kişinin ya IQ'su 140'ın üstündeyse; ya yüzlerce (hatta binlerce) kitap okumuşsa (kendimden bahsetmiyorum; örnek veriyorum), ya analitik düşünebiliyorsa (işte şimdi kendimden bahsediyorum). O zaman, salt inanma isteği, onun inanmasına yetmeyecek. Akılla, rasyonel olarak tatmin olmak isteyecek; tutarlılığa bakacak. Sonra... gördüğü tutarlılıklak, bağlantılar ise umudunu, inancını besleyecek; inandığı için daha bir azimle araştıracak; doğrusuna ulaşmaya çalışacak (örneğin piyasadaki mealler yetmeyecek).

Kuran'da mı tutarlılık var? Dünya üzerinde bu kadar tutarsız, sıradan yazılmış, karman çorman, ne dediği doğru dürüst anlaşılmayan, gereksiz tekrarlarla dolu bir kitap zor bulunur.

Hem gramer bakımından hem de anlatım tekniği açısından çok zayıf bir kitap, sıradan bir yazar Kuran'dan bin kat daha iyi kitap yazar. Böyle bir kitaba ancak körükörüne inananlar değer verir.

Sitelerde Paylaş

Çeviri:

Peygamberlik iddiasıyla ortaya çıkan hiçbir soytarı, Tanrı’yı ya da kendisinin peygamber olduğunu kanıtlayamamıştır. Çünkü peygamber değillerdir zaten. Sadece şairdir. Tıpkı Arapların dediği gibi.

Günümüzde de ilizyon var, bu işi yapan insanlar var. Bu insanlar bundan 1500 sene önce yaşasalardı ve aynı yetenekleri o zaman da olsaydı, peygamber olduğunu ilan edebilirlerdi ve binlerce insan da arkalarından giderdi. Ya da Muhammed’in yaptığı gibi, seni eleştiren herkesi öldüreceksin, suikast emri vereceksin. Böylece yükselirsin.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da mı tutarlılık var? Dünya üzerinde bu kadar tutarsız, sıradan yazılmış, karman çorman, ne dediği doğru dürüst anlaşılmayan, gereksiz tekrarlarla dolu bir kitap zor bulunur.

Hem gramer bakımından hem de anlatım tekniği açısından çok zayıf bir kitap, sıradan bir yazar Kuran'dan bin kat daha iyi kitap yazar. Böyle bir kitaba ancak körükörüne inananlar değer verir.

Çünkü Kuran sıradan bir yazarın yazdığı edebi bir kitap değildir. Yetenekli bir yazarın yazdığı bir kitap da değildir. Bir insanın, ömrünün bir kısmında Allah'tan indiğine inanılan vahiylerin hafızlara ezberletilen, derilere yazılan bir dergisidir. Bir Kitap (yazıt)'dan dan ziyade bir "Kur'an"dır. Kur'an: okunan, tekrar edilen. Muhammed ss, yıllarca kapanıp eserini bitirmeye çalışan bir edip değil ki; yaşayan, mücadele eden birisi. Vahiy olduğuna inanılan ayetlerde, onun hayatından yıllar içinde başına gelenlerden izler var. Ayrıca, bunların da içinde birbiriyle ilgisiz gibi gözüken kozmolojik (modern kelime olduğuna bakmayın, böyle söylenir) ayetler var.

Sıradan ya da parlak bir edebi bir eser olsa, onların vahiy olduğuna inanmazdım; kimse inanmazdı.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çeviri:

Peygamberlik iddiasıyla ortaya çıkan hiçbir soytarı, Tanrı’yı ya da kendisinin peygamber olduğunu kanıtlayamamıştır. Çünkü peygamber değillerdir zaten. Sadece şairdir. Tıpkı Arapların dediği gibi.

Günümüzde de ilizyon var, bu işi yapan insanlar var. Bu insanlar bundan 1500 sene önce yaşasalardı ve aynı yetenekleri o zaman da olsaydı, peygamber olduğunu ilan edebilirlerdi ve binlerce insan da arkalarından giderdi. Ya da Muhammed’in yaptığı gibi, seni eleştiren herkesi öldüreceksin, suikast emri vereceksin. Böylece yükselirsin.

Soytarı nasıl peygamberliğini ispatlasın.
Sitelerde Paylaş

''Neden Allah'a inanmıyorsun?'' sorusuna verecek tek bir cevap hakkınız olsa...

BAKARA - 256 Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.

NİSÂ - 89 Kendileri küfre saptıkları gibi, sizin de sapmanızı isterler ki eşit olasınız. O yüzden onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin; aldırmazlarsa bulunduğunuz yerde kendilerini yakalayıp öldürün ve onlardan ne bir dost, ne de bir yardımcı edinin!

Tek cevap:

TUTARSIZLIK!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...