Jump to content

''Neden Allah'a inanmıyorsun?'' sorusuna verecek tek bir cevap hakkınız olsa...

Recommended Posts

eğer bir imtihan varsa bunun sadece inanca dayalı bir şey olduğunu düşünmek bana da doğru gelmiyor...

ben tanrı olsaydım en azından böyle mantıksız bir imtihan yapmazdım demek geliyor içimden...

eğer adil bir tanrı yada adil bir gerçeklik varsa ve biz bir şekilde sınavdan geçiriyorsa...

bu sınav nasıl olmalıydı...

elimizde her türlü sınav araç gereçi hazırlamak elde etmek imkanı verilse ve bize adilane bir sınav yapma ihtmali sunulsa neler yaparız...

öncelikle sınav için uygun bir ortamı yaratmamız gerekiyor...

dünya gibi bir yer olması mümkündür marsta neyin sınavını yapabiliriz ki yada güneşte...

bitkileri sınav yapmanın pek mantığı olmaz sanıyorum...

hayvanları da belki bir imtihandan geçirmeyi düşünebiliriz ama ne elde ederiz acaba...

isterse yanlış olanı da yapabilen isterse doğru olanı seçebelicek olan bir canlı yaratmamız lazım önce...

yani aklı fikri olmalı bir de özgür iradesi olmalı ...

seçimlerini gerçekleştirebilecek eli kolu gücü kuvveti filan olmalı...

yani insan bu iş için biçilmiş kaftan...

kötülüğü yapabilecek iken iyiliği seçen insan...

bu bence evrendeki en değerli misafirdir...

tüm evrenin en seçkin parçasıdır...

böyle bir varlığı yokluğa mahkum etmek ne evrene ne gerçekliğe ne tanrıya yakışır...

tanrıyla birlikte sonsuza değin yaşamak onun gibileri için en güzel karşılık olabilir ancak...

tanrı sonsuz yaşamında kendi arkadaşlarını seçmek için böyle bir sınav yapıyor olabilir...

onunla beraber olup evrenin bundan sonraki macerasını izlemek ve yaşamak için seçkin ruhların seçkin ve değerli kimselerin seçimini yapmak için evrenin bu küçük köşesinde bir düzenek kurulmuş olabilir...

tabi bütün bunlar bizim hayal dünyamız...

içinde yaşadığımız hayatı anlamlandırma çabalarımız...

Biz 5 kardeşiz.Beşimizin de fiziki görüntüsü farklı özellikler taşıdı gibi, zeka düzeyimiz,hayatı kavrayış, anlayış biçimimiz,sevgi,öfke,sabır,hoşgörü seviyemiz ve işimiz tıpatıp aynı değil.Aynı aile oratmında, aynı kültürün çarkında yetşmemize rağmen inançlı olmamıza rağmen inanç düzeyinde dahi inanza olan uzaklıklarımız farklı farklı.Hayat bana başka bir sosyal statü kaznadıdırken her birimizi farklı farklı yollardan hayat içinde tanımladı.

Ne ırkımızı,ne dilimizi, ne kültürel değerlerimizi, ne zeka düzeyimizi,ne fiziki yapımızı, duygu dünyamızı seçebildik özgür irademizle, geriye de pek fazla bir şey kalmadı, geriye kalana ''özgür irade'' desen ne anlamı var ki?

Bu anladığımız manada her insanın aynı niteliklerle,aynı şartlarda aynı sınava tabi tutulması olamaz.

Sesi güzel olmayanla, müzik kulağı olmayanla, müzikten haz alamayanla tam tersi özelliklerde olan biriyle birlikte yapılan bir sınavın tek anlamı bu özelliklere sahip olanı ayırd etmek, seçmek; diğerinin bu sınavdan kalması bir ceza almasını gerektirmiyor... :)

Ben kendimden kaçamam her insanın kendinden başkası olamayacağı gibi.Benim inanç konusundaki duruşum,algılayışım, hissedişim kendim akadar, siz olsaydım siz gibi anlayacak,siz gibi düşünecek,siz gibi hissedecektim, bana bir başka kişiliği tercih etme tercihi sunulmadı kimseye sunulmadığı gibi.

Birinin, bir gücün yazdığı senaryoyu o öyle istediği için oynuyor olmaktan fazlaca bir şey değil bu; adı sınav olsun, başka bir şey olsun ne olursa olsun.

Hayat devam ediyor...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 609
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biz 5 kardeşiz.Beşimizin de fiziki görüntüsü farklı özellikler taşıdı gibi, zeka düzeyimiz,hayatı kavrayış, anlayış biçimimiz,sevgi,öfke,sabır,hoşgörü seviyemiz

Birinin, bir gücün yazdığı senaryoyu o öyle istediği için oynuyor olmaktan fazlaca bir şey değil bu; adı sınav olsun, başka bir şey olsun ne olursa olsun.

Hayat devam ediyor...

Neden iyileri oynamıyorsun?

Sitelerde Paylaş

İnanç konusunda senin gibi düşünmüyorum diye niye kötü olayım,ben katil miyim,hırsız mıyım, yalancı mıyım,sahtekâr mıyım?

Öyle değilsin tabii ki de..

Ama kötülere taraf gözüküyorsun?

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyle değilsin tabii ki de..

Ama kötülere taraf gözüküyorsun?

Kötü tanımını Kuran'a göre yaparsan 5 milyar insan kötü...Türkiye'de yapılan kötülüklerin müsebbibi de nüfusun %5'lik kısmına ait zaten...

tarihinde Mai ve Siyah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kötü tanımını Kuran'a göre yaparsan 5 milyar insan kötü...Türkiye'de yapılan kötülüklerin müsebbibi de nüfusun %5'lik kısmına ait zaten...

Aklın gereğini yerine getirmeyen iyi olabilir mi peki?

Sen sayılara takılma

Doğrular takıl..yeter..

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz 5 kardeşiz.Beşimizin de fiziki görüntüsü farklı özellikler taşıdı gibi, zeka düzeyimiz,hayatı kavrayış, anlayış biçimimiz,sevgi,öfke,sabır,hoşgörü seviyemiz ve işimiz tıpatıp aynı değil.Aynı aile oratmında, aynı kültürün çarkında yetşmemize rağmen inançlı olmamıza rağmen inanç düzeyinde dahi inanza olan uzaklıklarımız farklı farklı.Hayat bana başka bir sosyal statü kaznadıdırken her birimizi farklı farklı yollardan hayat içinde tanımladı.

Ne ırkımızı,ne dilimizi, ne kültürel değerlerimizi, ne zeka düzeyimizi,ne fiziki yapımızı, duygu dünyamızı seçebildik özgür irademizle, geriye de pek fazla bir şey kalmadı, geriye kalana ''özgür irade'' desen ne anlamı var ki?

Bu anladığımız manada her insanın aynı niteliklerle,aynı şartlarda aynı sınava tabi tutulması olamaz.

Sesi güzel olmayanla, müzik kulağı olmayanla, müzikten haz alamayanla tam tersi özelliklerde olan biriyle birlikte yapılan bir sınavın tek anlamı bu özelliklere sahip olanı ayırd etmek, seçmek; diğerinin bu sınavdan kalması bir ceza almasını gerektirmiyor... :)

Ben kendimden kaçamam her insanın kendinden başkası olamayacağı gibi.Benim inanç konusundaki duruşum,algılayışım, hissedişim kendim akadar, siz olsaydım siz gibi anlayacak,siz gibi düşünecek,siz gibi hissedecektim, bana bir başka kişiliği tercih etme tercihi sunulmadı kimseye sunulmadığı gibi.

Hayat devam ediyor...

insanlar arasındaki bahsettiğiniz farklılıkların hiç birisi iyi bir insan olmaya engel yada avantaj değildir...

her kültürde her çağda her zeka düzeyinde her farklı kabiliyette dilde dinde renkte cinsiyette bulunan insanlar içinden imrenilecek kadar iyiler yada nefret edilecek kadar kötüler çıkabiliyor...

imtihan eğer iyi bir insan olabilmekten ibaret ise bu konuda tüm insanların eşit şartlarda olduğunu görebiliriz...

her insan iyi bir insan olabilir ...

her insan kötü bir insan olabilir...

Sitelerde Paylaş

insanlar arasındaki bahsettiğiniz farklılıkların hiç birisi iyi bir insan olmaya engel yada avantaj değildir...

her kültürde her çağda her zeka düzeyinde her farklı kabiliyette dilde dinde renkte cinsiyette bulunan insanlar içinden imrenilecek kadar iyiler yada nefret edilecek kadar kötüler çıkabiliyor...

imtihan eğer iyi bir insan olabilmekten ibaret ise bu konuda tüm insanların eşit şartlarda olduğunu görebiliriz...

her insan iyi bir insan olabilir ...

her insan kötü bir insan olabilir...

Bu şuna benzer, her insan matematik öğretmeni olabilir, ama herkes matematik öğretmeni olacak kabiliyette değildir,kabiliyeti de olabilir hayat şartları imkan vermemiştir...

İnsan salt insan kelimesi olarak hiçbir şey efendim;insanın kişiliği, biyolojik,psikolojik,sosyolojik,ailevî şartların, hayatın ona ne yaşattığının onda bıraktığı izlerin yekününden oluşur.

Kimse bu bağlamda aynı şartların etkisiyle aynı kişilik yapısını geliştirmez..Dindar bir ailenin bir çocuğu din baskısını kişiliğinin etkisiyle kaldıramayıp asi ruhlu, inanç düşmanı ve insan düşmanı olabilir, kötü bir insan olabilir; diğer çocuk ailesinin anlayışını kabullenebilir, istenilen bir kişiliğe çatışma yaşamadan bürünebilir, örneğin...

Adam inançlıdır, intihar bombacısı olarak eğitilip onlarca insanın canına kıydırlabilir, adam inançlıdır, bilinç düzeyi yüksektir,dini algısı farklıdır, intihar bombacısı yapamazsın bu adamı...

Anlatmak istediğim şu ki insanın iyi olması ve kötü olması ''insan iyi de olabilir kötü de olabilir.'' şeklinde kişiyi kişi yapan sebeplerden soyutlayarak sadece kişinin salt iradesine bağlı olarak ifade edilemez, bana göre.

Kişi vardır mülayim mizaçlıdır, kimseyi incitmez; kişi var asabidir, önüne geleni kırar, daha da beterini çok kolay yapar, mizacı bu.

tarihinde Mai ve Siyah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu şuna benzer, her insan matematik öğretmeni olabilir, ama herkes matematik öğretmeni olacak kabiliyette değildir,kabiliyeti de olabilir hayat şartları imkan vermemiştir...

İnsan salt insan kelimesi olarak hiçbir şey efendim;insanın kişiliği, biyolojik,psikolojik,sosyolojik,ailevî şartların, hayatın ona ne yaşattığının onda bıraktığı izlerin yekününden oluşur.

Kimse bu bağlamda aynı şartların etkisiyle aynı kişilik yapısını geliştirmez..Dindar bir ailenin bir çocuğu din baskısını kişiliğinin etkisiyle kaldıramayıp asi ruhlu, inanç düşmanı ve insan düşmanı olabilir, kötü bir insan olabilir; diğer çocuk ailesinin anlayışını kabullenebilir, istenilen bir kişiliğe çatışma yaşamadan bürünebilir, örneğin...

Adam inançlıdır, intihar bombacısı olarak eğitilip onlarca insanın canına kıydırlabilir, adam inançlıdır, bilinç düzeyi yüksektir,dini algısı farklıdır, intihar bombacısı yapamazsın bu adamı...

Anlatmak istediğim şu ki insanın iyi olması ve kötü olması ''insan iyi de olabilir kötü de olabilir.'' şeklinde kişiyi kişi yapan sebeplerden soyutlayarak sadece kişinin salt iradesine bağlı olarak ifade edilemez, bana göre.

Kişi vardır mülayim mizaçlıdır, kimseyi incitmez; kişi var asabidir, önüne geleni kırar, daha da beterini çok kolay yapar, mizacı bu.

size yada sevdiklerinize kötülük yapan birini efendim onun mizacı böyleymiş yaşam şartları onu bu yöne itmiş deyip eleştirmekten vaz geçer misiniz...
Sitelerde Paylaş

size yada sevdiklerinize kötülük yapan birini efendim onun mizacı böyleymiş yaşam şartları onu bu yöne itmiş deyip eleştirmekten vaz geçer misiniz...

Başkasına kötülük zaten ahlaksızlığa girmektedir. Ona mizaç denmez. Anladığım kadarıyla orada kötülükten değil fevri davranışlardan bahsetmek istemiş.

Sitelerde Paylaş

Hayır, yaşadığımız gerçeklikle felsefi arka plandaki anlam farkından, Allah'ın adil sınav sisteminin gerçekte dar bir alanı, sığ bir anlayışla gördüğünden bahsediyorum.

Örneğin:

Savaşa ortaya çıkardığı sonuçlar itibariyle karşıyım, karşı olduğum savaş denilen bir olgunun var olması, yaratılmış olması; ama başka bir açıdan savaşın kaçınılmaz olduğunu da biliyorum.Öreneğin Kurtuluş Savaşı'nı atalarımız yapmış olmasaydı bugün Türkiye Cumhuriyet'i olmayacaktı...

İnsanın kötülük yapması salt her türlü etkenden soyutlanmış iradesine bağlanamaz diyorum, birinin işlediği suçu mizacına bağlayıp hoşgördüğüm, hoşgörelim anlamı çıkmasın.

Ama şu noktaya dikkat etmek gerekiyor.Bir insanı suça iten sayısız sebep vardır, bu sebepleri insan özgür iradesiyle mi oluşturuyor,düşünmek lazım.

Namus davası denen davalar örneğin, namus cinayetleri kültürel olarak kadın ve erkeğin rollerini kişiliğimize kodladığı için bu kodlarla hareket ediyor kişi, bu kodlarla kodlanmayan, bu kültürün etkisiyle kişiliği şekillenmemiş veya bu kültürün etkisini hissetmeyen insanın davranışı farklı olur değil mi?

Dediğim, tekrar edeyim insanın iradesi kendi şartlarından,kültüründen,hayatın kendisine yaşattıklarından bağımsız hareket eden tek yönlendirici bir güç değildir.

Bunu söylerken de savaş örneğinde dediğim gibi biri benim canımı yaksa cezasını çekmesini isterim, bu gerçekliğin başka bir boyutu.

Dünyada kötülüklerin olduğunu bilmek ona göre hareket etmek ayrı, neden bu kadar kötülük yaratıldı demek ayrı, bunu konuşmak,düşünmek ayrı.

Ben de söylerim herkes iyi de olabilir kötü de olabilir diye, isterse insan Mevlana olabilir de derim, ama öyle işslemiyor sistem...

Sitelerde Paylaş

İnanç konusunda senin gibi düşünmüyorum diye niye kötü olayım,ben katil miyim,hırsız mıyım, yalancı mıyım,sahtekâr mıyım?

katil hırsız veya sahtekar olmamanın sebebi nedir.yani sen şimdi kötü olsan olursun.ne istersen o olursun iyi olupta napacan. mesela ben iyi olmak isterim çünkü inandığım allahın vaadi var iyilere.kötülerede vaadi var tabii.kısaca herkes içindeki iyi olma veya kötü olma dürtüsünü bir yere yerleştirmelidir.kimse ben öylesine işte iyi olmak isterim diyemez.bunu mantığa yerleştirmek gerekir.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...