Jump to content

Tarih böyle bir oyunun benzerini görmedi...

Recommended Posts

Ronnie O'Sullivan Snooker'ın tartışılmaz en mükkemmel oyuncusudur.. Aşağıdaki video bunun kanıtı..

Snooker'da masanın en yüksek sayısı 147'dir.. Bu sayıyı Yapmak kolay değildir. Fakat pek çok usta snooker oyuncusu yapmıştır.. En ustası bu rakamı snooker hayatı boyunca en fazla 4-5 kere yapmıştır (Resmi maçlardan söz ettiğimizi unutmayın, bunlara antrenmanlar dahil değil...) Sanırım Ronnie'nin de taş çatlasa bu kadar 147'si vardır. Fakat Ronnie (Nam-ı diğer Rocket) 147'yi en kısa zamanda resmi bir maç esnasında kameralar karşısında yapmıştır... Aynısını (aynısını derken zamandan söz ediyorum) bu güne kadar tekrar eden yoktur.. Bırakın tekrarnı, aynı sürenin yakınına bile yaklaşan yoktur... Zaten izlediğinizde çok az düşünerek ne kadar süratli oynadığını göreceksiniz...

Uzaymayayım, buyrun izleyin;

http://www.youtube.com/watch?v=dnYvlQq3_wk

Sitelerde Paylaş

Rocket çok iyidir ama benim favorim Mark Selby.Bu rocketin öğrencisi Judd Trump diye biri de var.O da çok iyidir.Daha genç ama.Snooker izlemesi gerçekten çok eğlenceli.

snooker=yetenek+zeka+planlama+risk alabilme cesareti

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Snooker'ın gelmiş geçmiş en büyük efsanesi Stephan Hendry'dir. 7 kere dünya şampiyonu olmuş bu oyuncunun sayısız sıralama turnuvası şampiyonluğu da mevcuttur. 21 yaşında Dünya şampiyonu olan Stephan Hendry, hala en genç dünya şampiyonu ünvanını taşımaktadır. 80'li ve 90'lı yıllarda fırtına gibi esen Stephan Hendry 2000'li yıllarda süratle form kaybına uğramış ve bir daha eski parlak günlerine dönememiştir. Geçen sene dünya şampiyonasında 13-2'lik çok ağır bir malubiyetten sonra snooker'ı bıraktığını ilan etmiştir. İşte size onun son oyununda yaptığı müthiş 147;

Sitelerde Paylaş

Yarı yarıya zaman farkından daha fazla fark var, ilk videoda oynanan süreyi biraz zor geçerler, mümkündür ( iki oyun arasında bariz süre farkıyla bunu başaran oyuncu var sonuçta) ama zor..

Gerçekten helal olsun..

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hep ince görüceksin yani, fazla falso vermeyeceksin, pike yapmak falan yasak bu tür turnuvalarda.

Bizim bir Semih Saygıner vardı o nooldu, bilardo masası işine mi girdi?

Falso vermek falan yasak değil.Bu şov oyunu değil.Plan oyunu.

Sitelerde Paylaş

Biraz bu oyundan söz etmemiz lazım...

Türkiye'de bu oyun (Snooker) oynanmıyor.. Masasını da bulmak neredeyse imkansız.. Türkiye'de sevilen bilardo üç toplu olanı.. Son yirmi-yirmibeş yıl içinde delikli denilen pool bilardo da meşhur oldu.. Bana sorarsanız pool bilardo (Amerikan derler) amele oyunu. Vur-kır parçala tarzında... Snooker zarif ve pool masasının iki misli büyüklükte bir masada oynanıyor.. Resmen utalık isteyen bir oyun..

Ben yıllarca üç toplu bilardo oynadım.. Ustası olamadım, ama çok zevk aldım. Hala elimde iki adet şahsi ıstaka mevcuttur.. Sonra snooker ile salt seyirci olarak tanıştım(Almanya'da).. Seyrederken müthiş keyif aldım.. Zaten bir ben değil, tüm dünya snooker'dan büyük keyif almakta... Çünkü bu oyunda iyi oynayan bir ustanın oyununu seyretmek müthiş zevkli...

Snooker, İngilizlerin ata oyunu desek doğrudur.. En iyi onlar oynuyor.. Ama son yıllarda başta Çin'liler olmak üzere İngilizleri zorlamalar başladı.. Yakında bir şampiyonları da olursa hiç şaşırmamalı...

Günümüzde eursport tüm snooker turnuvalarını canlı veriyor ve bizler de keyifle seyrediyoruz..

devam edicem

Sitelerde Paylaş

Snooker asla Amerikan adı verilen bilardoyla karıştırılmamalıdır.. Amerikan bilardosu (ben amele bilardosu derim) da 6 deliklidir, ama kuralları çok basittir. Burada Amerikan bilardosunu değil, snooker'ı izah etmeye çalışacağım...

Snooker'da 7 farklı renkte top vardır: Kırmızı(1), sarı(2), yeşil(3), kahverengi(4), mavi(5), pembe(6), siyah(7)... Her topun yanındaki rakam, deliğe düşürüldüğünde düşüren oyuncunun hanesine yazılan rakamdır.. Yalnız her topu kafanıza göre düşüremezsiniz. Önce bir kırmızı (ki sayıları 15 adettir) sonra bir farklı renkte top düşürmek zorundasınızdır.. Kırmızı düştü mü içeride kalır, ama kırmızıdan sonra düşürülen farklı renkteki top düştükten sonra tekrar masaya çıkarılır ve belirlenmiş noktasına konulur.. Oyun bu şekilde sürer gider.. (Dünya kadar kuralı vardır, bunları anlatmak çok zor... Ben sadece oyunun nasıl yürüdüğünü kısaca izah ettim..)

Seyrederken çok basit gibi görünen bu oyun son derece zordur.. Kendi adıma Almanya'da snooker oynamayı denemiştim.. Çok zor olduğunu bizzat gördüm.. Ama yine Almanya'da pool adı verilen (Nam-ı diğer Amerikan) amele oyununu hiç bilmediğim halde birilerini yenmiş, biralarını içmiştim..

bitti

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...