Jump to content

Bilim ve yanlış değerlendirilmesi

Recommended Posts

Çevremde insanlardan hep duyuyorum.

Biliminde yetersiz kaldığı şeyler var bugün A dediğine yarın B diyebiliyor.

tarzında söylemler. Bilim her şeyi açıklayamıyor.

Ancak insanların bilim anlayışları sonuçlara odaklı olduğu için (ki bu düşünde sözde her şeyin cevabı olduğu düşündükleri inançlarından kaynaklanıyor. )

BİLİM NEDİR?

bilim bilimsel yöntemlerdir. sonuçları değil.

Bir olayı açıklamak amacı ile ortaya fikirler atılır.

Bu fikirler öncelikle mantık süzgeçinden geçer ve Test edilebilirliği kontrol edilir.

Gözlemler ve değerlendirmeler yapılır.

Sonra deneysel düzenekler oluşturulur. ve veriler toplanır

deneysel sonuçlar ile desteklendikçe fikrin doğruluğu hakkında bir birikim elde edilir.

sonuçlar kontrol edilir.

Diğer kişiler de aynı sonuca ulaşabilir midir.

değerlendirmeler yapılır ve doğruluğu artıkça kuramlaşır (Teori)

BİTTİ Mİ hayır.

Sonuçlardan her daim şüphe duyulur ve kontrol edilmeye devam edilir.

Eğer yanlış olduğu ortaya çıkarda bulunlar üzülmez HATTA sevinir bir yanlıştan dönüldüğü için

Bilimin sonuçları değişebilir ve bilimin kendisinin de iddia edip savunduğu bir olgudur.

BİLİMİN ASIL DEĞİŞMEYENİ KULLANILAN YÖNTEMLERDİR VE BU YÖNTEMLER 1000 YIL ÖNCE NE İSE 1000 YIL SONRA DA O OLACAK

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞMEYEN

TEST EDİLEBİLİR

KOŞULLARI BELİRLENMİŞ

GİBİ GİBİ.

Sitelerde Paylaş

Eline bir ölçüm cihazı alması gerekmiyor ancak

Bilimsel yöntemleri kullanmadığın sürece yapılan çıkarımların geçerlilik derecesi çok düşük kalır.

Bilimi bugünlere getiren kullandığı yöntemde gizlidir.

O yüzden bu yönteme uymayan açıklamalar bilim dışı sayılır

EVET BİLİMSEL YÖNTEM DENİLMESİ ÖNEMLİDİR:

Astrolojiye de bilim deme cüreti gösterebiliyor insanlar

Test edilemez ve kişiye göre değişen sonuçlar vermektedir.

Sitelerde Paylaş

ahmet ate,

teori ye gelenen kısmına kadar düşündüm, herşey bilim dalı oluyor, yani sizin yazdıklarınızı baz alarak söyledim.

bana göre dünyada birçok konu teori ve bilim dalına giriyor.

bilime, elle tutulur gözle görülür şartı getirilirse, saygı duyarım. lakin teori kısmına kadar güzelce okudum, herşey baya iyi sıralanmış.

Sitelerde Paylaş

ahmet ate,

teori ye gelenen kısmına kadar düşündüm, herşey bilim dalı oluyor, yani sizin yazdıklarınızı baz alarak söyledim.

bana göre dünyada birçok konu teori ve bilim dalına giriyor.

bilime, elle tutulur gözle görülür şartı getirilirse, saygı duyarım. lakin teori kısmına kadar güzelce okudum, herşey baya iyi sıralanmış.

Efendim, orada yazan test edilebilrliği kontrol edilir cümlesi zaten şu demektir; materyal çerçevede test edilebiliyor mu? O yüzden aslında birçok şey bilim alanına girmiyor. Bilim test edemediği şeylerle ilgilenmez. Naçizane açıklamam budur.

Sitelerde Paylaş

Efendim, orada yazan test edilebilrliği kontrol edilir cümlesi zaten şu demektir; materyal çerçevede test edilebiliyor mu? O yüzden aslında birçok şey bilim alanına girmiyor. Bilim test edemediği şeylerle ilgilenmez. Naçizane açıklamam budur.

materyal olmadığı sürece, olmaz diyorsun yani .

Sitelerde Paylaş

materyal olmadığı sürece, olmaz diyorsun yani .

Tabi teste tabi tutulabilmesi lazım. Yanlışlanabilmesi lazım, bunu da başlığa ek olarak söyleyeyim. Materyal olan olaylara, materyal açıklamalar ve/veya çözümler, modeller getirmektir bilim. Örneğin bilim, hayaletlerle ilgilenmez ama hayalet gördüğünü söyleyen insanların beyin dalgalarını inceler ve bunların kendi beyin aktivitesi olduğunu bulur (hayaleti ispatlamaktan daha kolay).

Sitelerde Paylaş

Tabi teste tabi tutulabilmesi lazım. Yanlışlanabilmesi lazım, bunu da başlığa ek olarak söyleyeyim. Materyal olan olaylara, materyal açıklamalar ve/veya çözümler, modeller getirmektir bilim. Örneğin bilim, hayaletlerle ilgilenmez ama hayalet gördüğünü söyleyen insanların beyin dalgalarını inceler ve bunların kendi beyin aktivitesi olduğunu bulur (hayaleti ispatlamaktan daha kolay).

sende haklısın,

birgün bilim çok şeyi ispat edecek ben buna eminim.

Sitelerde Paylaş

müreh arkdaşım evet henüz evreni algılamada ve yaşamı algılamada çok kat etmemiz gereken bir yol var ancak zamanla gelişme kaydedildi ve kaydedilecektir.

Kuranin içeriği bir materyal olarak ortadadır. değerlendirilmesi de mümkündür.

Bilimsel yöntemler ve doğanın bilinenleri çerçevesinde bir inceleme yapıldığında dünyadaki bütün dinlerin insanlar tarafından uydurulduğu gayet açık ve net olarak görülmektedir.

Bilim dinlerin hatalı olduğunu defalarca defalarca kanıtlamıştır.

Evet bilimin henüz keşfedemediği bir çok şey var

Ama dinler bu alana girmiyor Çünkü onların yanlışlığı gayet açık ve net olarak bilimsel olarak da ortadadır.

Sitelerde Paylaş

sayın ahmet bey,

mesele nedir biliyormusun, ben bilim ile ilgili bir söz ederken, hemen islami bir ayet, bir hadis kuranı kerim vs. ile söze başlanması, karşıdakiler müslümanları nedne böyle görme eğilimindeler anlamıyorum.

bilim ateistlerin tapulu malı gibi, konulara göre kendi mirasları gibi dağıtılıyor, bir müslüman bilimden söz edemez çünkü gericidir, müslüman bilimle bir arada olmaz. sonra hakaretler.

ben bir söz söylüyorum emin olun yorumumu okumadan direk küfür ve hakaret, bu nasıl ateistliktir.

sanki benim umrumda insanların inançları , görende ben onların peşinden koşuyorum aman ha müslüman olun diyorum sanacak.

o kadar yazı yazdım hiçkimseye gel islama gel müslümanlığa demedim,

neden çünkü burası islamı yayma yeri değildir, islamiyeti yaşayarak tanıtırsın, klavyeden hiçbirşey olmaz.

bende birkaç şey paylasayım dedim, konular ya kilitlendi ya saptırıldı, ya hakaretler.

şunu keşke herkes anlasa ; inanç kişiye özeldir, kişinin özel hayatıdır. başkasını ilgilendirmez.

Sitelerde Paylaş

şunu keşke herkes anlasa ; inanç kişiye özeldir, kişinin özel hayatıdır. başkasını ilgilendirmez.

Ben kişilere saygı duyarım ve fikirlere ya da inandığı şeylere saygı duymam.

Sen de kişilere saygılı bir insan olduğun belli ancak ateizm düşücesine saygı duymama hakkına sahipsin.

Ancak şunu tekrar vurgulamam gerekir.

Ateizm bir anti tez dir. Yani tanrının varlığı için ortaya atılmış olan tezlerin yanlışlanmasıdır.

Ortaya bir tez atmaz. Savunduğu tek konu tanrı düşüncesinin doğru olmamasıdır.

Dini inançların içinde olduğu gibi o inanca inanmayan insanlara hakaret eden bir ideoloji değildir.

Ben

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...