Jump to content

Müslümana Göre Hayatın Anlamı/Amacı

Recommended Posts

Elcevab: Allaha iyi bir kul olmak.

Yok, boyle sormayacagim. Bir an icin zihin ve hayal gucunuzu zorlayip, bu forumda iddia edildigi gibi Allahin olmadigini ve dinin yalan oldugunu varsayin. Hayatin Anlami/Amaci nedir?

Anlayabiliyorum ki Dinden soyutlayip dusunmeniz cok zor ama bence baska turlu bakis acisini degistirmeye imkan yok.

Din yalan olsa nasil yasardiniz? Nelere deger verirdiniz? Hayatta ne yapmak isterdiniz?

Ahlak anlayisiniz nasil olurdu?

Nacizane ilk basligimi acmama su fikir sebep oldu :

3 gun boyunca Allah melek dahil kimsenin sizi goremiyecegini ve yaptiklarinizin amel kitabina yazilmayacagini bilseniz ne yapardiniz?
(3 gun gorunmezlik basligindaki konu)
Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çok güzel, çok önemli ve en temel sorular. Dilerim herkes içtenlikle yanıt verir, saldırıdan uzak, nitelikli ve zevkle takip edilen bir tartışma olur.

Bunların, inançlı olan herkesin kendisine sorması arzu edilen sorular olduğu konusunda herhalde herkes hemfikirdir. Bu cevapları ateistlere değil kendilerine verdiklerini ve kendilerini tanıyıp anlama konusunda bir adım olabileceğini düşünmeliler.

Din yalan olsa nasil yasardiniz? Nelere deger verirdiniz? Hayatta ne yapmak isterdiniz?

Sitelerde Paylaş

Evren yalan olmadan din yalan olmaz olamaz?

Boşuna hayal kurmayın....Ölümle uyandığınız da anlayacaksınız..

Aklı olan önceden uyanır...

Sitelerde Paylaş

Ah bunlar ahhh.

Arkadasim bir ironi , diyelimki birden bire herkes dinlerin yalan oldugunu kesfetti , iste o anda nasil yasardiniz? ahlak anlayisiniz ne olurdu?

Bu soruya dahi cevap veremiyecek kadar korkar oldugunuzu her yerde ortaya koyuyorsunuz, ben daha once yine buna benzer bir soru sordum, "eger allah gelse ve basin toplantisi yapip, Muhammed diye bir peygamber yollamadigini soylese, islam diye bir dinin kendi dinlerinden biri olmadigini soylese ne yaparsiniz" seklinde bir baslik acmistim, ordada cevap veremediniz. Biri bana sordu tam tersi olsa sen ne yaparsin diye bende " ne yapacam Allaha inanir, ona isterse ibadet ederim" dedim.

Biraz cesur olun, kabugunuzu kirin, kokruyu ustunuzden atin be yahu. Simdi baslik sorusunu yanitla serdar, korkma.

Sitelerde Paylaş

Aslinda bu soruyu Turkiyede yasayan Muslumanlara sormamak lazim, cunki bunlarin Islami ne Kurana uyuyor nede hadislerde anlatilanlara.

Türkiyedeki müslümanların çoğu mezheplere göre mürted sayılmalı aslında. :)

Diğerlerinin de pek farkı yok ya,neyse.

Sitelerde Paylaş

Aslinda bu soruyu Turkiyede yasayan Muslumanlara sormamak lazim, cunki bunlarin Islami ne Kurana uyuyor nede hadislerde anlatilanlara.

Sözlediklerinin hepsi ateistlerin kafasındaki hezeyanlar...O hezeyanları gerçek sayan bütün herkes yoldan çıkar.Çünkü sistem kaldırmaz..

Ama Allaha şükür biz gerçekle hezeyanı fark ediyoruz....darısı fark edemeyenlere çıksın..

Sitelerde Paylaş

ee peki bundan ne gibi bir mana çıkarmalıyız.. böyle olması seni teselli ediyor?

Sitelerde Paylaş

Ne mana cikarirsan cikar o senin bilecegin birsey, onun bunun demesiyle manalar cikartilmaz.

Aslinda ne dedigini pek anlamadim H.D

o zaman ben sana şöyle diyeyimki senin gibilerin fazla olması sana çok teselli vermesin.. çünkü bu dünyada musibette ortaklık etmek bir teselli kaynağıyken diğer tarafta bu kayde pek esassızdır. nasıl?

mesela bir sınava girdin ve zayıf aldın, senin gibi zayıf alanların çokluğu adedince teselli bulursun.. veya deprem oldu evin yıkıldı depremde evi yıkılanlar adedince teselli bulursun.. bu dünyevi bir kayde olup diğer tarafta hiç bir esası yoktur. yani senin diyeceğim o ki senin gibilerin çokluğu seni pek sevindirmesin.. diğer tarafta pek işine yaramayacak..

Sitelerde Paylaş

Kişi o zaman bir şeyin olmasını Allah tan bekleyeceğine o şeyin olması için daha çok çaba gösterirdi!

Müslümana şöyle soracaksın.

Hani bilsen herşeyin aslında tezgah olduğunu o zaman ne yapardın?

1- İçki içermiydin?

2- Evlenmeden önce cinsel ilişkiye girermiydin?

3- Adam öldürürmüydün?

4- Temizlenirmiydin?

5- Hırsızlık yaparmıydın?

6- Kul hakkı yermiydin?

7- Zekat verirmiydin?

8- Başın açık gezermiydin?

Sitelerde Paylaş

H.D, bak bisey diyeyim size, bu tur tehditler ile bir ateisti korkutamazsiniz, oteki dunya denen yerde yanarmisiniz, huriler ile 24 saat sexmi yaparsiniz o sizin bileceginiz birseydir, ama bu dunyada yasar iken once mantiginiza, akliniza ve hur iradenize sahip cikip ona gore cevrenize yardimci olmaya calisin.

Sitelerde Paylaş

H.D, bak bisey diyeyim size, bu tur tehditler ile bir ateisti korkutamazsiniz,

Evet ateist korkmaz çünkü duygularını yitirmiştir..

Ateist hayal kurmaz çünkü duygularını yitirmiştir

Ateist insanlık bilmez çünkü insaniyetini yitirmiştir...

Ateist ölüme inanmaz çünkü aklını yitirmiştir..

Ateist kendini özgür zanneder...

Halbuki şeytana hem kul hem köledir..

Kömür olmak için çalışanlara hayırlı olsun....

Birazcık akıl olsa insan ne olacam demeli değil mi?

Artık siz karar verin..

Sitelerde Paylaş

Olayı çok iyi çözmüşsün Serdaar...

Zeka fışkıracak Serdarı sıksan zeka...

Diğerlerini de irdele istersen,,,Belki aynada kendini görürsün..

Belki de kendinden korkarsın...

Zira kalp ve ruhta akrep ve yılanları insanı korkutur, insan olanı tabii ki..

Sitelerde Paylaş

Turnusol kagidi degilki insan olani olmayani belirlesin bu soru.

Ben kendimden ornek vereyim , Musluman olarak surdugum hayata hemen hemen aynen devam ediyorum. Ahlak olarak evlilik disi iliskiye girmezdim simdi zaten evliyim hic yapmam. Calmam cirpmam durust olmaya calisirim bunlar zaten evrimimizden gelen icimizdeki guduler. Saglikli bir insan zaten haksiz kazanctan, baskasina zulmetmekten kacinir hoslanmaz. Simdi Gavurlara da insan gibi bakiyorum muslumana da her insan saygiyi hakediyor. Eskiden dinimden olmayana pek yakinlik saygi filan gostermezdim Kuranin buyrugu boyle.

En buyuk fark Hayata bir amac belirlemek, birsekilde anlamlardirmak. Zor sorularla muhattap olmayi goze almak. Burasi biraz cesaret istiyor.

Askerdeyken kafasi rahat olan insanlar gibi ozgurlugunuzu Dinin eline verince zor sorulardan muaf rahat ediyorsunuz ama buyuk firsatlarida kaciriyorsunuz.

Tarih boyunca dinden uzak olanlar insanliga buyuk kazanclar getiren buyuk isler yapmislardir. Bunun bir sebebi de kendilerine ozgurce bir hayat amaci yasama sebebi belirlemek. Bircok kapasiteli dindar kisi bundan mahrum kaliyor.

Dini butun kardeslerin basliga icten cevap vermesi umuduyla. (Serdar i muaf tutabiliriz isterse)

tarihinde hoca-efendi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...