Jump to content

Müslümana Göre Hayatın Anlamı/Amacı

Recommended Posts

Bu fikirlerini bir Esinle paylasirsan (bekarsan ilerde paylas) , kolaylikla yanlis oldugunu gorursun.

Bak birtanem, ben senden baskasina bakmam Fakat Allah korkusu olmasa varya... diyebilirsen ve sonrasinda saglam kalabilirsen goruselim. Allahtan mi daha cok korkarsin yoksa esine yakalanmaktanmi onu goruruz.

Eslerimizi aldatmamamiz , tek eslilik bizim homo-sapiens turunun bir ortak ozelligi (Arada Araplar gibi istisnalar var ama) . Dogada bircok tur de olene kadar tek esli yasiyor , bircok kus turu bilinen tek esliler, onlarda aldatmaz.

1.si bak ben demiyorum cinci hoca adlı üyeden alıntı yapıyorum isveç norveç başlığından:

Evlilik dışı ilişki ya da evliyken başka biriyle ilişkiye girmek kötü bir şey değildir. Herkes yapmalı. dedi cinci hoca nickli üye...

ben zaten biliyordum da ateistlerin bu tip düşüncelerini ama bazı ateistler bunu yalanlıyorlardı, iyi olmuş cinci hocanın bunu dürüstçe dile getirmesi.

2. si kadınlara kaldıysak işimiz iş :D dişi sineğin bile yanına yaklaşmasını istemezler, geç onları onlar duygusal ama bir o kadar da sinsi yaratıklar. her erkek bana baksın isterler ama kendi erkeği kimseye bakmasın isterler..diyorum ya geç onları...

sen bana asıl şunun cevabını ver bir atesit olarak, farz et ki...

20 yıllık evlisin eşine karşı aşkın heyeceanın bitmiş ama seviyorsun çocuklarının anansı senin eşin ne de olsa ama vücudu pörsmüş sarkmış heyecanınızı kaybetmişsiniz vs. ama seviyorsun..

bir gün işin gereği şehir dışına gidiyorsun ve karşına adriana lima tipinde bir kız çıkıyor ve senle sadece tek gecelik ilişki istiyor ve sen de eşinin duymayacağından 100 de 100 eminsin ...

ne yapardın? kızı gerçekten geri mi çevirirdin? ve evetse niye? allah yok diyorsun, ceza da yok öldükten sonra.

eşin de duymayacak haliyle üzülmeyecek ve yuvan bozulmayacak...ee seni alıkoyan ne?

gerçekten bir erkek olarak cevapla, politik konuşma. eğri oturup doğru konuşalım ;)

tarihinde Vicdanımın Sadakası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1.si bak ben demiyorum cinci hoca adlı üyeden alıntı yapıyorum isveç norveç başlığından:

Evlilik dışı ilişki ya da evliyken başka biriyle ilişkiye girmek kötü bir şey değildir. Herkes yapmalı. dedi cinci hoca nickli üye...

ben zaten biliyordum da ateistlerin bu tip düşüncelerini ama bazı ateistler bunu yalanlıyorlardı, iyi olmuş cinci hocanın bunu dürüstçe dile getirmesi.

2. si kadınlara kaldıysak işimiz iş :D dişi sineğin bile yanına yaklaşmasını istemezler, geç onları onlar duygusal ama bir o kadar da sinsi yaratıklar. her erkek bana baksın isterler ama kendi erkeği kimseye bakmasın isterler..diyorum ya geç onları...

sen bana asıl şunun cevabını ver bir atesit olarak, farz et ki...

20 yıllık evlisin eşine karşı aşkın heyeceanın bitmiş ama seviyorsun çocuklarının anansı senin eşin ne de olsa ama vücudu pörsmüş sarkmış heyecanınızı kaybetmişsiniz vs. ama seviyorsun..

bir gün işin gereği şehir dışına gidiyorsun ve karşına adriana lima tipinde bir kız çıkıyor ve senle sadece tek gecelik ilişki istiyor ve sen de eşinin duymayacağından 100 de 100 eminsin ...

ne yapardın? kızı gerçekten geri mi çevirirdin? ve evetse niye? allah yok diyorsun, ceza da yok öldükten sonra.

eşin de duymayacak haliyle üzülmeyecek ve yuvan bozulmayacak...ee seni alıkoyan ne?

gerçekten bir erkek olarak cevapla, politik konuşma. eğri oturup doğru konuşalım ;)

Egri oturup dogru konusalim. Inancli inancsiz hemen hemen ayni ihtimalle atlardi , orada insanin kendi vicdanina ve esiyle iliskisine olan saygisina kalmis. Ben bilemem hatunu gormeden :)

Belki evlilik oncesi benzer guzellerle gonul eglendirmis olan inancsiz kisi , "bilmedigimiz halt degil" diye bir ihtimal hayir diyebilir. Ama hanimindan baskasina el surmemis sakirdin durumu daha zor.

Tek fark inancli olan yapar ve allahtan af diler, Inancsiz yapar ve vicdani ile basbasa kalir. Unlu MAfya Alcapone un lafini hatirla : "Cocukken hergun Allaha dua ederdim bisikletim olsun diye, sonradan anladimki Allahin calisma yontemi farkli, kendime bir bisiklet caldim ve Allaha Affetmesi icin hergece dua ettim "

Sitelerde Paylaş

Evet bazi ciftlerin boyle fantazileri var, ama esin razi olduktan sonra. Zaten buna islamda izin veriyor (ama sadece erkege) ikinci, ucuncu, dorduncu. sonra ikinciyi bosayip besinci... careler turkenmez.

Fakat Aldatmak herturlu insanlik yonunden Ahlaksiz bir hareket. Tekrar sor sen Cinci hocaya, bunu demek istememistir.

Sitelerde Paylaş

Belki evlilik oncesi benzer guzellerle gonul eglendirmis olan inancsiz kisi , "bilmedigimiz halt degil" diye bir ihtimal hayir diyebilir. Ama hanimindan baskasina el surmemis sakirdin durumu daha zor.

yanılıyorsun, bence alışmış kudurmuştan beterdir :)

mesela 30 yaşına kadar bakir kalmış biri "en çılgın çağlarımda nefsime hakim oldum, giderayak da hakim olayım, ki önceki yaptıklarım boşa gitmiş olmasın ve cehennemi boylamayayım" diye düşünür ve eşine karşı kul hakkı işleyeceğini düşünerek nefsine hakim olabilir...

inançsız biri için eşi duymasın yeter, neyin vicdan azabını çekecek ki? yani kadıncağız duymadığı sürece üzülmeyecek ve sorun da olmayacak ....

yani fikir yürütürsem bu gibi sonuca varıyorum...

Sitelerde Paylaş

yanılıyorsun, bence alışmış kudurmuştan beterdir :)

mesela 30 yaşına kadar bakir kalmış biri "en çılgın çağlarımda nefsime hakim oldum, giderayak da hakim olayım, ki önceki yaptıklarım boşa gitmiş olmasın ve cehennemi boylamayayım" diye düşünür ve eşine karşı kul hakkı işleyeceğini düşünerek nefsine hakim olabilir...

inançsız biri için eşi duymasın yeter, neyin vicdan azabını çekecek ki? yani kadıncağız duymadığı sürece üzülmeyecek ve sorun da olmayacak ....

yani fikir yürütürsem bu gibi sonuca varıyorum...

Yanlış yürütüyorsun aklı ben evliyim, hiçte böyle düşünmüyorum. Albert Einstein'ın bir lafı vardır: "Gökte biri olduğu için ahlaklı olacaksın etmişim böyle ahlağa" diye tefsirini vereyim. Bak bir daha yazayım yanlış anlaşılmasın laf böyle değil tefsiri o. Meal'de diyebilirsin.

Şunu anlaman gerek ahlak insandan insana değişir. Ben böyle düşünmeyebilirim başkası düşünebilir ama.

Sitelerde Paylaş

Yanlış yürütüyorsun aklı ben evliyim, hiçte böyle düşünmüyorum. Albert Einstein'ın bir lafı vardır: "Gökte biri olduğu için ahlaklı olacaksın etmişim böyle ahlağa" diye tefsirini vereyim. Bak bir daha yazayım yanlış anlaşılmasın laf böyle değil tefsiri o. Meal'de diyebilirsin.

Şunu anlaman gerek ahlak insandan insana değişir. Ben böyle düşünmeyebilirim başkası düşünebilir ama.

:D tefsir iyiymiş

şaka bir yanada tabi ki sen gibi iyi insanlar da var, yani allah olmadan da dürüst olabilen ama malesef istisnasınız bence...

ah şu insanların genelinin gerçekten bir Allah olmadan da iyi olabileceklerine inansam....belki vazgeçerdim kuru inadımdan...

Sitelerde Paylaş

Anlaşmanın şartlarına uymadığı için. İnsan bir kişiyle evlenirken onu aldatmayacağına dair söz verir, aldatırsa bu sözünü çiğnemiş demektir.

İyi de herkes senin sözünü tuttuğunu sanacak.Bir problem çıkmayacak yani.Vicdan azabı çekerim deme sakın.

Sitelerde Paylaş

:D tefsir iyiymiş

şaka bir yanada tabi ki sen gibi iyi insanlar da var, yani allah olmadan da dürüst olabilen ama malesef istisnasınız bence...

ah şu insanların genelinin gerçekten bir Allah olmadan da iyi olabileceklerine inansam....belki vazgeçerdim kuru inadımdan...

Vicdanimin sadakasi, kendini ve insanligi bukadar hor gorme. Insanlarin cogu aldatmaz. Sen mesela gercegi gorup dinden ciksan, hadi bakalim hersey serbestmis .. hopaaa diye davranmazsin. Ahlakin dine bagli oldugu dusuncesi bir ILLUZYON.

Ahlak kisiseldir , herkesin bir dunya gorusu vardir ve toplumsal kurallarda buna etki eder. Mesela benim esim kapalidir ve namaz da kilar benim ickime filan karismaz, dinsiz degil de gunahkar oldugumu dusunuyor bana kiziyor ama onunla bu konulari konusup tadimizi kacirmam. Giyiminede karismam, hatta ben muhafazakar biriyim diyebilirim.

Sitelerde Paylaş

Vicdanimin sadakasi, kendini ve insanligi bukadar hor gorme. Insanlarin cogu aldatmaz. Sen mesela gercegi gorup dinden ciksan, hadi bakalim hersey serbestmis .. hopaaa diye davranmazsin. Ahlakin dine bagli oldugu dusuncesi bir ILLUZYON.

Ahlak kisiseldir , herkesin bir dunya gorusu vardir ve toplumsal kurallarda buna etki eder. Mesela benim esim kapalidir ve namaz da kilar benim ickime filan karismaz, dinsiz degil de gunahkar oldugumu dusunuyor bana kiziyor ama onunla bu konulari konusup tadimizi kacirmam. Giyiminede karismam, hatta ben muhafazakar biriyim diyebilirim.

wooooow :o şok şok şok oldum !

eşin kapalı ha , ilginç....

gerçekten enteresan...

yok insanlığı hor gördüğüm yok, ama toplum müslüman olduğu için ateistlerin de hal ve hareketlerini kısıtlıyor, kabul edersin ki ...

ama eğer herkes ateist olsa toplumsal ahlak diye bir şey kalacak mı?

ben asıl işin bu tarafındayım....

bazen insanoğlunu "Allah/cehennem korkusu" ile korkutmakta fayda yok mu dersin ?

Sitelerde Paylaş

yani dün soracaktım ama acelem vardı çıktım soramadım...

aklıma takıldı da...

yanlış yürütüyorsun aklı dedin ya ,

yani orada bir örnek verdim o şekil bir insan öyle düşünmesi gerekmez mi mantıklı olarak düşünecek olursak?

peki siz nasıl başarıyorsunuz nefsinize/kendinize hakim olma olayını ? hani müslümnalar Allah korkusu ile kendine hakim olabilir ama sizi nefsinizin istediğini yapmaktan alıkoyan nedir?

yani uç noktalardan bahsetmiyorum(adam öldürmek, uyuşturucu gibi vs) sadece sıradan başka kadına bakmamak, aldatmamak gibi olaylardan bahsediyorum....nasıl sahip çıkıyorsunuz kendinize?

Sitelerde Paylaş

yani dün soracaktım ama acelem vardı çıktım soramadım...

aklıma takıldı da...

yanlış yürütüyorsun aklı dedin ya ,

yani orada bir örnek verdim o şekil bir insan öyle düşünmesi gerekmez mi mantıklıolarak düşünecek olursak?

peki siz nasıl başarıyorsunuz nefsinize/kendinize hakim olma olayını ? hani müslümnalar Allah korkusu ile klendine hakim olabilir ama sizi nefsinizin istediğini yapmaktan alıkoyan nedir?

yani uçnoktalardan bahsetmiyorum(adam öldürmek, uyuşturucu gibi vs) sadece sıradan başka kadına bakmamak, aldatmamak gibi olaylardan bahsediyorum....nasıl sahip çıkıyorsunuz kendinize?

Cevaplayalım, eşimi seviyorum ve aldatmayı ona saygısızlık olarak görüyorum. Çok garip değil mi?

Sitelerde Paylaş

Elcevab: Allaha iyi bir kul olmak.

Yok, boyle sormayacagim. Bir an icin zihin ve hayal gucunuzu zorlayip, bu forumda iddia edildigi gibi Allahin olmadigini ve dinin yalan oldugunu varsayin. Hayatin Anlami/Amaci nedir?

Anlayabiliyorum ki Dinden soyutlayip dusunmeniz cok zor ama bence baska turlu bakis acisini degistirmeye imkan yok.

Din yalan olsa nasil yasardiniz? Nelere deger verirdiniz? Hayatta ne yapmak isterdiniz?

Ahlak anlayisiniz nasil olurdu?

Nacizane ilk basligimi acmama su fikir sebep oldu :

(3 gun gorunmezlik basligindaki konu)

Case-1 : Din ve Allah denilen birşey yoktur durumu ne peygamberler ne kutsal kitaplar gelmemiş mesela dünyaya. Büyük ihtimal, para delisi, kendimden zayıf insan olsun canlı olsun hepsini hor görüp ezen, Aşırı egoist, bencil, hazır para yiyen, çalışmayı sevmeyen, düşünmeyi sevmeyen, karşımdakini dinlemeyen, karşıt görüşe asla saygı duymayan vb. bir birey olurdum.

Case-2 : Diyelim ki, beynimde bir ses yankılandı, bir melek gelmiş 3 gün muafsın arkadaş diyor. Ne yaparsan yap diyor, sınır yok. Eminim ki şu anda nasılsam aynen devam ederdim. Bu şekilde mutlu ve rahatım çünkü. Benim görüşüme göre, benim dinim "İnsan" olmaktır. "İnsan" olursam zaten iyi bir kul olmak gibi bir düşünceye gerek kalmaz.

Case-3 : diyelim ki gene bir melek geliyor, sana büyü gücü vereceğiz, birkaç dokunuş yapacaksın dünya üzerinde diyor. Düşünmeden, bilim insanlarının imkanlarını maksimuma çıkartıp, silahlanma ayrılan paraları, wallstreette bir yerlerini boş beleş yayıp paraları götüren tiplerin götürdüğü paraları tamamen bilime ve insanlığın refahını iyileştirme ile ilgili araştırmalarda kullandırtırdım.

Sitelerde Paylaş

Case-1 : Din ve Allah denilen birşey yoktur durumu ne peygamberler ne kutsal kitaplar gelmemiş mesela dünyaya. Büyük ihtimal, para delisi, kendimden zayıf insan olsun canlı olsun hepsini hor görüp ezen, Aşırı egoist, bencil, hazır para yiyen, çalışmayı sevmeyen, düşünmeyi sevmeyen, karşımdakini dinlemeyen, karşıt görüşe asla saygı duymayan vb. bir birey olurdum.

Toplum da aynen sana öyle davranırdı, seni bir pislik olarak görür, dışlardı, hiç bir gerçek dostun olmazdı, kimse seni sevmezdi, kimse değer vermezdi. Etki-tepki meselesi.

Case-3 : diyelim ki gene bir melek geliyor, sana büyü gücü vereceğiz, birkaç dokunuş yapacaksın dünya üzerinde diyor. Düşünmeden, bilim insanlarının imkanlarını maksimuma çıkartıp, silahlanma ayrılan paraları, wallstreette bir yerlerini boş beleş yayıp paraları götüren tiplerin götürdüğü paraları tamamen bilime ve insanlığın refahını iyileştirme ile ilgili araştırmalarda kullandırtırdım.

Allah senin düşündüklerini neden düşünemiyor, hayret halbuki dediklerine göre bunları yapacak gücü de var. Sadist bir varlık olmalı sana göre, insanları sonsuza kadar yakmaktan tuhaf bir zevk alıyordur belki de. Öyle ya, daha insanlığı bile yaratmadan "Ben cehennemi insan ve cinlerle dolduracağım" diye yemin etmiş kendi kendine.

Sitelerde Paylaş

Elcevab: Allaha iyi bir kul olmak.

Yok, boyle sormayacagim. Bir an icin zihin ve hayal gucunuzu zorlayip, bu forumda iddia edildigi gibi Allahin olmadigini ve dinin yalan oldugunu varsayin. Hayatin Anlami/Amaci nedir?

Anlayabiliyorum ki Dinden soyutlayip dusunmeniz cok zor ama bence baska turlu bakis acisini degistirmeye imkan yok.

Din yalan olsa nasil yasardiniz? Nelere deger verirdiniz? Hayatta ne yapmak isterdiniz?

Ahlak anlayisiniz nasil olurdu?

Nacizane ilk basligimi acmama su fikir sebep oldu :

(3 gun gorunmezlik basligindaki konu)

Öncelikle insanı ilk frenleyen din ondan sonra kendi vicdanıdır kimi zaman din ve vicdan bütünleşir kimi zaman ayrı ayrı sistem oluşturabilir..her insan bir değildir kimi vurdum duymazdır doğuştan piskopat olur din sayesinde kendini kontrol edebilir çevdemde çok örnek var.Vicdanda her zaman işe yaramayabilir kendimden örnek vermek gerekirse beni frenleyen nedir? dindir din olmasaydı ne olacağım mechul ama aklınızın almadığı kadar kötü biri olabilirdim açık yüreklilikle söylüyorum gayba iman bu yüzden önemlidir.Vicdan herkeste vardır. kendim için konuşuyorum yolda böcek görüp ayagımla basmıyorsam dinin sayesindedir çünkü Allahın yarattığı bir canlıdır o güzelliğe basmaya vicdanım el vermez.ne demek istediğimi anlamışsınızdır bu olaya din olmayasaydı ne yapardınız diye değil din sizi ne şekilde tutuyor frenliyor(olumlu şekilde ) bakmak lazım . din insanın iyiliğine olanları frenlemez kötü şeyleri frenler.

tarihinde nero_life tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Toplum da aynen sana öyle davranırdı, seni bir pislik olarak görür, dışlardı, hiç bir gerçek dostun olmazdı, kimse seni sevmezdi, kimse değer vermezdi. Etki-tepki meselesi.

Allah senin düşündüklerini neden düşünemiyor, hayret halbuki dediklerine göre bunları yapacak gücü de var. Sadist bir varlık olmalı sana göre, insanları sonsuza kadar yakmaktan tuhaf bir zevk alıyordur belki de. Öyle ya, daha insanlığı bile yaratmadan "Ben cehennemi insan ve cinlerle dolduracağım" diye yemin etmiş kendi kendine.

1. yazdığınıza katılmak isiyorum. Hemde çok istiyorum ama malesef etrafımdaki öyle tipler dışlanmak ve yanlız kalmak yerine 500 tane yağcıyla geziyor. Üstüne her işini yaptırıyor ve üstüne yükselmeye deva mediyor. Ha şikayetçi miyim? Benim bir sıkıntım yok, iyi seviyedeyim, etrafındaki açlara yazık.

2. yazdığınız içinse ben Allah olmadığım için cevap veremem. Benim inancım doğruysa, kısmet öteki tarafta sorarsınız, ha sizin savunduğunuz doğruysa zaten bir problem yok, öldükten sonra merak kalmaz. Ama düşüncemi belirtiyim. Üzgünüm ama Mystra ve Tempus, düzeni sağlayamaz. Faerun'da yaşamıyoruz, özgür irade korunmalı. İnsanın şekillendirdiği bir dünyadayız. Her ne kadar sistem özgürmüş gibi bizi yaşatıp aslında köle gibi bizi kontrol etsede genede özgürüz diyelim.

Gelelim Kuran'dan alıntı yaptığınız yere. Ben o sureyi okuduğumda ne anladığımı yazayım; ama öncelikle belirteyim muhtemelen okumamışsınız Kuran'ı eğer göz atmış olsaydınız belki farklı düşünebilirdiniz. O surede anlatılan şudur; kafirler ölüm zamanı geldiği an Allah'ın varlığını görecekmiş. O zaman akılları başlarına gelecekmiş. Diyeceklermiş ki "hadi biz bir halt ettik, affet bizi bağışlayansın sen artık gördük sen varsın". Tanrı bunu kabul etmeyecekmiş, iş işten geç diyip bunları cehenneme gönderecekmiş. Benim anladığım buydu, siz okumanıza rağmen o anlamı çıkardıysanız fikrinize saygı duymaktan başka birşey yapamam.

Birde şu yanma olayı garibime gidiyor. niye cehennem böyle yanardağ gibi oluyor biz ızgara oluyoruz. Belkide, tamamen beyinde biten tamamen psikolojik travma hesabı bir parçalanma yaşatacak cehennem? Somutlaştırmayın bence. Zaten tüm kavga gürültü burdan çıkıyor. Biri der kebap olacaz, öteki der cennette şiir gibi ablalardan harem kuracaz. Hey allaam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...