Jump to content

Müslümana Göre Hayatın Anlamı/Amacı

Recommended Posts

• İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunada son kez cevap yazayım. Hakikaten boş bir tartışma olmaya başladı. Okumak yok, anlamak yok, herhangi bir internet genci gibi copy paste. Facebookta 1 kaynakta yazı görüp gaza gelen birisiyle tartışıyor gibi hissediyorum. Buda benim fikrim kabul edeceksiniz yapacak birşeyiniz yok. Ego tatmini yapmaya çalıştığınız düşünüyorum, reddeden reddedebilir benim fikrim kabul edeceksiniz. İkili tartışmaya döndü konudan çıktık. Başlık başka tartışmamız başka.

Sanki kendini tarif ediyorsun.

Ego tatminine gelince, Kuran'ı olduğu gibi kabul edemeyip taptığın tanrıdan daha iyi bildiğini iddia eden sensin. Farkında mısın bilmiyorum ama cevap verirken hiç ayetlerden yola çıkmıyorsun, hep kendi kafanda kurduğun cevapları veriyorsun. Herhalde Allah'ın ayetleri yeterli gelmiyor sana.

Bu ayet senin için, ben inanmadığım için gülüp geçerim ama senin ciddiye alman lazım.

Araf/36. Âyetlerimizi yalanlayanlar ve onlara uymayı kibirlerine yediremeyenlere gelince, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

Sitelerde Paylaş

Bak arkadaşım, terbiyesizliğin lüzumu yok. Birşey yazacakan saçmalama sınırılarını geçme. Birde utanmadan çıkıyosun bana benim dini zerre bilgin olmadığı taktirde öğretmeye çalışıyosun. Sana tüm ayetleri yorumladım, dedinki istediğin gibi algılıyorsun. Sana orda yorum yapmaman gereken açık seçik yazanları gösterdim, okumamış gibi hepsini yazdığını yazdın.

Sen daha taptığım tanrının ne demek istediğini anlamayı amaçladığımı bile anlayacak kapasiteye düşünce aydınlığına gelmemişsin. Kendi kafamdakileri verceğim tabi o ayetlerden anladığım o. Ayrıca eğer birşeyi ciddiye alacaksam, o yazdığın ayeti değil, senin gibi cahil laf dinlemeyen kafire oturup burda 100 satır yazı yazdım diye cezalandıracak beni onu ciddiye alırdım. Zerre bilgin yok, aklını bile çalıştırmıyorsun, seninle ben ne konuşayım allah aşkına ya. Şaka mısın nesin?

Daha benim anladığım bu, başka müslüman ne anlar bilemem yazdığımı anlayacak zeka kapasditesi sende yok benim suçum ne? Meclise döndük sen kendini tarif ediyorsun falan, yok ben değilim sensin. eyse ben daha böyle bir kafayı kaale alıp laf anlatamam, anlayışı geçtim fikir sahibi olmadan zikir sahibi olan birinden banane. Başkası gelsin tartışsın.

Sitelerde Paylaş

Bak arkadaşım, terbiyesizliğin lüzumu yok. Birşey yazacakan saçmalama sınırılarını geçme. Birde utanmadan çıkıyosun bana benim dini zerre bilgin olmadığı taktirde öğretmeye çalışıyosun. Sana tüm ayetleri yorumladım, dedinki istediğin gibi algılıyorsun. Sana orda yorum yapmaman gereken açık seçik yazanları gösterdim, okumamış gibi hepsini yazdığını yazdın.

Sen daha taptığım tanrının ne demek istediğini anlamayı amaçladığımı bile anlayacak kapasiteye düşünce aydınlığına gelmemişsin. Kendi kafamdakileri verceğim tabi o ayetlerden anladığım o. Ayrıca eğer birşeyi ciddiye alacaksam, o yazdığın ayeti değil, senin gibi cahil laf dinlemeyen kafire oturup burda 100 satır yazı yazdım diye cezalandıracak beni onu ciddiye alırdım. Zerre bilgin yok, aklını bile çalıştırmıyorsun, seninle ben ne konuşayım allah aşkına ya. Şaka mısın nesin?

Daha benim anladığım bu, başka müslüman ne anlar bilemem yazdığımı anlayacak zeka kapasditesi sende yok benim suçum ne? Meclise döndük sen kendini tarif ediyorsun falan, yok ben değilim sensin. eyse ben daha böyle bir kafayı kaale alıp laf anlatamam, anlayışı geçtim fikir sahibi olmadan zikir sahibi olan birinden banane. Başkası gelsin tartışsın.

Ne dini bilgin var, şu ana işkembeden sallamaktan başka ne yaptın? Ha, kıvırma işini çok güzel yapıyorsun, hakkını verme lazım. Gerçi müslümanların tipik özelliğidir, sen de onlardan farklı değilsin.

Geldin foruma, ben işte şöyle hoşgörülü oldum, böyle anlayışlı oldum falan diye sallamaya başladın. Biraz konuşturunca bütün cilan döküldü. Önce yok bana hakaret ediyorsun diye yakınmaya başladın, sonra kendin başladın hakaretlere. Zaten buraya aklı başında bir müslüman geldiğini pek görmedim, göreceğimi de sanmam, adamlar düşünme işini 1400 yıl önce yaşamış birine devretmişler zaten, ancak onun izin verdiği sınırlar üzerinde düşünebilirler.

Sitelerde Paylaş

Elcevab: Allaha iyi bir kul olmak.

Yok, boyle sormayacagim. Bir an icin zihin ve hayal gucunuzu zorlayip, bu forumda iddia edildigi gibi Allahin olmadigini ve dinin yalan oldugunu varsayin. Hayatin Anlami/Amaci nedir?

Anlayabiliyorum ki Dinden soyutlayip dusunmeniz cok zor ama bence baska turlu bakis acisini degistirmeye imkan yok.

Din yalan olsa nasil yasardiniz? Nelere deger verirdiniz? Hayatta ne yapmak isterdiniz?

Ahlak anlayisiniz nasil olurdu?

Nacizane ilk basligimi acmama su fikir sebep oldu :

(3 gun gorunmezlik basligindaki konu)

Farketmezdi şimdiki hayatlarına aynen devam ederlerdi,hayatlarında eksik kalan tek şey ibadet olurdu ama..manevi boşluğu dolduracak başka bir şeyler bululardı Yeşil renk hayatlarında yine önemli bir rol oynardı tabiki şimdi olduğu gibi Dolar yeşili..

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hayır, bir müslüman , bir budistin amacını bilemeyeceği gibi, seninde bunu bilememen gayet doğal, anlamadığım nedne illa birşeyler yazmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi,

sen bu hayatta kendi amacını anlayabilmişmisin , bir başkasının amacına teşhis koyuyorsun

Sitelerde Paylaş

hayır, bir müslüman , bir budistin amacını bilemeyeceği gibi, seninde bunu bilememen gayet doğal, anlamadığım nedne illa birşeyler yazmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi,

sen bu hayatta kendi amacını anlayabilmişmisin , bir başkasının amacına teşhis koyuyorsun

17464646 bilinmezli denklem mi müslüman hayatı?

cennette sonsuz hayatı yakalamak için, islami usullere göre bu dünya hayatını bitirmek..

var mı ekleyeceğin birşey?

Sitelerde Paylaş

17464646 bilinmezli denklem mi müslüman hayatı?

cennette sonsuz hayatı yakalamak için, islami usullere göre bu dünya hayatını bitirmek..

var mı ekleyeceğin birşey?

var sayın yargıç ...

Allah aşkı ...

bu iki kelime ansiklopediler doldurmaya yeterlidir.

Sitelerde Paylaş

allahtan islamdan ayrı mı?

islam allahtan ayrı mı?

bu soruyu pek anlayamadım , Yaradana ulaşmanın birçok yolu vardır , biz islam diyoruz bu yola ..

herşeyin gideceği yol Allaha ulaşır , hiçbirşey ondan ayrı değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...