Jump to content

Primatlar

Recommended Posts

Kozmopolit çok güzel açıklamış yukarıda. En nihayetinde maymunuz. Tüysüz ve kuyruksuz.

Ben kabul ediyorum zatende iş insanların tamamı olmasada tamamına yakınının sıcak bakacağı şekilde nasıl doğru biçimde aktarılır, malum bilimsel değil toplum, irkilip malzeme yapma iç güdüsü ağır basıyor inanç bazında..Bunun doğru biçimi bu bunda hemfikirim, bilim kendini beğendirme derdindede değil gerçi, bilim bilimdir, bilimsel eğitimin ağır basmasıyla aşılacak gibi, bunun kaçarı yok..
Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Maymun türü olduğumuz kesinde nasıl ifade edilir? Maymundan geldik desek olmuyor, maymunuz desek olmuyor..

Neden olmasın?

Geriye doğru gittikçe maymundan uzaklaşıyor, maymuna evrilen bir hayvanla akraba oluyoruz.

Evrimin sürekliliği var. Bu süreklilik sırasında bir yerde maymun oluyor atamız. Bu keyfi bir nitelendirme aslında.

Evrim vertikal değil. Yani bir tür başka bir türe evrilmiyor.

Bir türden diğer türler türüyor. Yeni türeyen türler, çıktıkları türle birlikte varlıklarını sürdürebilirler.

Örneğin maymunlar lemur gibi bir hayvandan türedilerse, hem maymunlar var hem de lemur ve ona yakın lemur türleri var.

Ama muhtemelen maymunların türediği lemur türü artık yaşamıyor. Yaşıyorsa o çok farklı bir hayvan olabilir.

Sitelerde Paylaş

Maymun türü olduğumuz kesinde nasıl ifade edilir? Maymundan geldik desek olmuyor, maymunuz desek olmuyor..

Anlamak isteyen insanlar zaten anlar sevgili -inmanah-, anlamak isteyemeyen insana ne anlatırsan boş olacaktır, çünkü bu tür insanlar sunulan kanıtları görmezden gelip dinlemedikleri gibi aynı şekilde kulaklarını tıkıyorlar. Tabi biraz daha açık görüşlü olan insanlar için daha kesin ifade etme denemeleri üzerinde çalışılabilir.

Buna dair bir çok öneri verilebilir, mesela insan hücresi diye özel bir hücre türü olmadığı, sadece hayvan veya bitki hücresi gibi hücre türleri olduğu, modern Dna yöntemleri kullanarak genleri karşılaştırdığımızda birbirine harf harf denk düşen aile ağacımızdaki şekiller örnek gösterilebilir. Ama bu konuda çoğu insanı ürküten şey, insanın bir hayvan olduğu gerçeğini kabullenmek veya bununla yüzleşmek zorunda kalması. Bunun nedeni de anlaşılır bir şey, zira çoğu insan, hayvan olduğumuzu kabul edersek insanlık tanımından çıkacağımızı veya insan olduğumuzu reddetmiş olunacağından endişe duymaktadır.

Ben bu tür sakınca ve endişelere karşı genelde

"Birisine insanı insan kılan eşsiz ve benzersiz özelliklerle donatılmış olduğunu söylemeden onun hayvanlardan geldiğini ve sadece bir hayvan olduğunu söylemek tehlikelidir. Ama insanın bir hayvan olmadığını, diğer canlılardan ayrı özel bir varlık olarak yaratıldığını ve onlardan üstün olduğunu söylemek bundan çok daha tehlikelidir."

sözünü kullanıyorum..

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

Önce şu testi bir deneyin ( Küçükten büyüğe doğru sıralayacaksınız )

http://flashfabrica....rain/brain.html

Sonra şu videoya bir göz atın.

bunla ilgili başka bir video izlemiştim orada en az 12-13 sayı göz kırpma süresi gibi bir süre için veriliyordu ve şempanze yapıyordu. Belgeseldeki yorumcu bu şartlar altında insan gözünün herhangi bir sayıyı dahi göremeyeceğini söylüyordu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...