Jump to content

Herkesin anlayacağı şekilde madde ve enerji

Recommended Posts

• İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Enerjinin negatifi olur mu? Negatif enerjiyi araştırdığımda karşıma bir sürü abuk şey çıktı.

İyi araştır o zaman.

Gravity

Dark energy

Is gravity negative

Is dark energy negative

terimlerini ve tümcelerini araştır İngilizce olarak.

Enerji negatif olabilir elbette.

Sitelerde Paylaş

Enerji negatif olabilir mi?

Sanal parçacıklar için negatif enerji söz konusu. Bunun haricinde mümkün olup olmadığını bilmiyorum.

Görecelik ve kuantum mekaniği birleştirilmeye çalışıldığında sanal parçacıklar matematiksel olarak zaruri hale geliyor. Sanal parçacıklar gerçek parçacıklardan çok matematiksel bir araç. Yani matematiksel olarak negatif enerji gerekli ancak gözlemlenen bir olgu değil.

Sitelerde Paylaş

Sanal parçacıklar için negatif enerji söz konusu. Bunun haricinde mümkün olup olmadığını bilmiyorum.

Görecelik ve kuantum mekaniği birleştirilmeye çalışıldığında sanal parçacıklar matematiksel olarak zaruri hale geliyor. Sanal parçacıklar gerçek parçacıklardan çok matematiksel bir araç. Yani matematiksel olarak negatif enerji gerekli ancak gözlemlenen bir olgu değil.

Mammal sen ateistler gibi konuşmaya başladın biraz zorlasak dinden çıkacaksın

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Enerji negatif olabilir mi?

Hacı, haklısın. Gravitonların enerjisi negatif olabiliyormuş. Gravitonlar (sanal parçacıklar gibi) henüz tespit edilmemiş (genel kanı doğrudan tespit edilmelerinin mümkün olmadığı). Ama matematiksel olarak negatif enerjili gravitonlar görecelik ve kuantum mekaniğiyle tutarlı.

http://arxiv.org/pdf/gr-qc/0501086.pdf

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Madde denilen şey enerjinin yoğunlaşmış hali, tabi bu yukarıdaki düzembaz arkadaşa göre bizim üniversite kitaplarımızda yazılanlar yalan yalan bing bang ile zaman ve maddenin oluştuğu sonra evreni gezegenleri ve uzayı oluşturduğu falan yalan yani, bunlar herşeyi daha iyi biliyorlar. Nedense bu Adnan Hoca da bütün sorunlarını güzel kızlara anlatıyor

Sitelerde Paylaş

Forumda enerji kelimesinin çok yanlış anlamlarda kullanıldığını görüyoruz. Bu konuda biraz bilgilenmemiz gerekiyor.

Enerji fizikte en zor anlaşılan kavramlardan birisidir. Bunu herkesin anlayacağı şekilde anlatmaya çalışalım.

Einsteinin görecelik teorisine (yani yaklaşık 100 yıl öncesine) kadar enerji ve maddenin birbirinden ayrı şeyler olduğu düşünülüyordu.

Bu başlık altında enerjinin bilim tarihindeki algılanışı ve enerji çeşitlerinin tanımları verilebilir (isteyen bu bilgileri paylaşsın).

Ancak ben öncelikle fiziğin geldiği son noktada yani kuantum mekaniksel bakış açısıyla enerjiyi ve maddeyi herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışacağım.

Aşağıdaki resim üzerinden enerji ve madde çok kısa bir şekilde (sadece 2-3 cümle ile) anlatılabilir.

1) Enerji = Esnek ipin (ben buna yay diyeceğim) yani yayın üzerindeki gerilimdir.

2) Madde = Yay üzerindeki her bir tepe (ve dip noktası) bir parçacıktır yani maddedir. Daha doğrusu bir tepe noktadan bir sonraki tepe noktaya kadar olan yay bölümü bir parçacıktır.

jump%20rope%20wave.jpg

Bu resimde görülen yay (esnek ip) kuantum alan teorisindeki kuantum alanına karşılık geliyor. Her şeyin temeli kuantum alanı. Madde ve enerji kuantum alanının sonucu olarak meydana geliyor.

Enerji yayın üzerindeki gerilimdir. Resimdeki çocuk yayı ne kadar hızlı hareket ettirirse gerilim yani enerji o kadar yüksek olur. Dalga yükseldikçe gerilim yani enerji artar. Dalga tepeleri (ve alt noktaları) parçacıklardır yani maddedir. Biraz daha detaylı söylemek gerekirse bir tepe noktasından bir sonraki tepe noktasına kadar olan bölge bir parçacık yapar.

Sonuç olarak enerji ve madde kuantum alanı (yani yay) üzerinde meydana gelen istatistiksel bir sonuçtur. Burada gördüğünüz yay atom altı seviyede her an çalışıyor (yani çok çok küçük bir şey olarak hayal etmeniz lazım) ve evrendeki her şeyin çalışmasından kuantum alanı sorumlu.

Soru: Yukarıdaki yayda kaç tane parçacık olduğunu sayınız. Doğru cevabı ilk verene sanal da olsa :) bir ödül vermeyi düşünüyorum.

Not: Sonraki aşamalarda maddenin enerjiye enerjinin de maddeye dönüşmesi üzerine herkesin anlayabileceği şekilde bilgiler aktarabiliriz.

parçacığın sayısını bilmen için parçacıkları sayman gerekir.sayman içinse parçacıkların olması gerekir .olması için ispat etmen ispat için ise ölçmen gerekir.ama ölçemessin.parçacığın konumunun ve momentumunun aynı anda ölçülmesi imkansızdır.sadece ihtimaller üzerinde durabilirsin ama kesinlik yoktur.ölçülmeyen parçacığın varlığını ıspat edemessin.
Sitelerde Paylaş

Algılarımız maddenin ne olduğunu bize doğru birşekilde anlatabiliyor mu da bu derece kesin konuşuyorsun.Senin makatındaki sinirleri kesseler demek ki öyle bir deney sonucunda madde diye birşey yoktur diye böğüreceksin kesin bir dille. Elbette ortada bişey var sen enerjiye madde dersen adı madde olur. Mesela parçacıkların gerçekte dalga oldukları açıklanıyor ama gözlerimiz bize öyle olmadıklarını dikte ediyor.

Madde üzerinde mikro dünyaya doğru yolculuk edersek sürekli seyrelen dokular elde ediyoruz. Hiç bir zaman karşımıza duvar gibi elle tutulur bir madde gelmiyor. Mikro dünyaya doğru her derine inişte madde dediğimiz şey seyreliyor seyreliyor elle tutacak birşey bulamıyoruz. O halde madde nedir.

tarihinde areyougood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

O halde madde nedir.

Konuyu tekrar bilimsel bir noktaya taşıdığın için teşekkürler.

Maddenin ne olduğunu şu iletideki 2 video üzerinden algılamak daha kolay oluyor.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54590&st=20#entry1018136

Madde emergent bir özellik. Yani temelde kuantum alanlarının sonucu olarak meydana gelen istatistiksel bir gözlem. Ama bu madde yoktur anlamına gelmiyor; temel olmayan ama emergent bir özellik olduğu anlamına geliyor.

Emergent özelliğe bir örnek olarak vücut sıcaklığımızı verebiliriz. Aslında teker teker parçacıkları (atomların hareketlerini) düşünürsek sıcaklık diye bir kavram yok. Yani tek bir atomun sıcaklığı yoktur. Ama vücudumuzdaki gibi bir sürü atomun hareketini düşünürsek bunun sonucu olarak yaklaşık 37 derece santigrat bir ölçüm yaparız. Yani ölçülebilen şeylere bilim vardır der. Dolayısıyla madde de vardır demek durumundayız.

Her emergent özellik için vardır diyemiyoruz. Örneğin sanal parçacıkların yaşam süreleri 10^-43s civarında. Yaklaşık 50 planck zamanı kadar yaşamalarına rağmen vardır diyemiyoruz çünkü bu bir ölçüm değil matematiksel bir hesap. Gözlemlenebilirse/ölçülebilirse sanal parçacıklar da vardır diyeceğiz.

Sitelerde Paylaş

parçacığın sayısını bilmen için parçacıkları sayman gerekir.sayman içinse parçacıkların olması gerekir .olması için ispat etmen ispat için ise ölçmen gerekir.ama ölçemessin.parçacığın konumunun ve momentumunun aynı anda ölçülmesi imkansızdır.sadece ihtimaller üzerinde durabilirsin ama kesinlik yoktur.ölçülmeyen parçacığın varlığını ıspat edemessin.

Aptal bir Müslüman'ın mantığı ancak bu kadar olabilir.

Belirsizlik ilkesine göre parçacıkların iki özelliğini aynı anda ölçemezsin.

Ama onları teker teker sayabilir, bütün özelliklerini ölçebilirsin.

Zaten küçücük bir aklınız var. Onu da dine adayınca geride birşey kalmıyor.

Sitelerde Paylaş

Konuyu tekrar bilimsel bir noktaya taşıdığın için teşekkürler.

Maddenin ne olduğunu şu iletideki 2 video üzerinden algılamak daha kolay oluyor.

http://www.ateistfor...20#entry1018136

Madde emergent bir özellik. Yani temelde kuantum alanlarının sonucu olarak meydana gelen istatistiksel bir gözlem. Ama bu madde yoktur anlamına gelmiyor; temel olmayan ama emergent bir özellik olduğu anlamına geliyor.

Emergent özelliğe bir örnek olarak vücut sıcaklığımızı verebiliriz. Aslında teker teker parçacıkları (atomların hareketlerini) düşünürsek sıcaklık diye bir kavram yok. Yani tek bir atomun sıcaklığı yoktur. Ama vücudumuzdaki gibi bir sürü atomun hareketini düşünürsek bunun sonucu olarak yaklaşık 37 derece santigrat bir ölçüm yaparız. Yani ölçülebilen şeylere bilim vardır der. Dolayısıyla madde de vardır demek durumundayız.

Her emergent özellik için vardır diyemiyoruz. Örneğin sanal parçacıkların yaşam süreleri 10^-43s civarında. Yaklaşık 50 planck zamanı kadar yaşamalarına rağmen vardır diyemiyoruz çünkü bu bir ölçüm değil matematiksel bir hesap. Gözlemlenebilirse/ölçülebilirse sanal parçacıklar da vardır diyeceğiz.

Mammal sen ateist misin? Ne olduğunu ben anlamadım da

Sitelerde Paylaş

Mammal sen ateist misin? Ne olduğunu ben anlamadım da

Bilim forumunun kuralları gereği buraya tanrıyı sokmak istemiyorum ama yanlış anlamaları engellemek adına mecburen bir şeyler yazmam lazım.

Şunları yazan birisi teist olabilir mi? Agnostik bile olamaz. Belki negatif ateist olabilir.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54482entry1009948

Senin kafanın karışmasının nedeni teislere kafa kol girmeyişimdendir. Doğru ve yanlış argümanları tarafsız olmaya çalışarak (bunu her ne kadar tam başarmak mümkün değilse de) ayrıştırıp kimden geldiğine bakmadan ele almaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

Forumda enerji kelimesinin çok yanlış anlamlarda kullanıldığını görüyoruz. Bu konuda biraz bilgilenmemiz gerekiyor.

Enerji fizikte en zor anlaşılan kavramlardan birisidir. Bunu herkesin anlayacağı şekilde anlatmaya çalışalım.

Einsteinin görecelik teorisine (yani yaklaşık 100 yıl öncesine) kadar enerji ve maddenin birbirinden ayrı şeyler olduğu düşünülüyordu.

Bu başlık altında enerjinin bilim tarihindeki algılanışı ve enerji çeşitlerinin tanımları verilebilir (isteyen bu bilgileri paylaşsın).

Ancak ben öncelikle fiziğin geldiği son noktada yani kuantum mekaniksel bakış açısıyla enerjiyi ve maddeyi herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışacağım.

Aşağıdaki resim üzerinden enerji ve madde çok kısa bir şekilde (sadece 2-3 cümle ile) anlatılabilir.

1) Enerji = Esnek ipin (ben buna yay diyeceğim) yani yayın üzerindeki gerilimdir.

2) Madde = Yay üzerindeki her bir tepe (ve dip noktası) bir parçacıktır yani maddedir. Daha doğrusu bir tepe noktadan bir sonraki tepe noktaya kadar olan yay bölümü bir parçacıktır.

jump%20rope%20wave.jpg

Bu resimde görülen yay (esnek ip) kuantum alan teorisindeki kuantum alanına karşılık geliyor. Her şeyin temeli kuantum alanı. Madde ve enerji kuantum alanının sonucu olarak meydana geliyor.

Enerji yayın üzerindeki gerilimdir. Resimdeki çocuk yayı ne kadar hızlı hareket ettirirse gerilim yani enerji o kadar yüksek olur. Dalga yükseldikçe gerilim yani enerji artar. Dalga tepeleri (ve alt noktaları) parçacıklardır yani maddedir. Biraz daha detaylı söylemek gerekirse bir tepe noktasından bir sonraki tepe noktasına kadar olan bölge bir parçacık yapar.

Sonuç olarak enerji ve madde kuantum alanı (yani yay) üzerinde meydana gelen istatistiksel bir sonuçtur. Burada gördüğünüz yay atom altı seviyede her an çalışıyor (yani çok çok küçük bir şey olarak hayal etmeniz lazım) ve evrendeki her şeyin çalışmasından kuantum alanı sorumlu.

Soru: Yukarıdaki yayda kaç tane parçacık olduğunu sayınız. Doğru cevabı ilk verene sanal da olsa :) bir ödül vermeyi düşünüyorum.

Not: Sonraki aşamalarda maddenin enerjiye enerjinin de maddeye dönüşmesi üzerine herkesin anlayabileceği şekilde bilgiler aktarabiliriz.

ben daha önce kuantum fiziği hakkında hiç kafa yormadım. aslında ilk sormak istediğim soru yayın üzerindeki parçacıklar bir bütün ve.yukarı aşşağı hareket etmeye başladığında enerji sayesinde birer parçacık oluyorlar.enerji yoksa sadece madde oluyor tek bir bütün yaydan ibaret. asıl sorum şu örneğin bir trafik polisi elini kaldırıp gelen araçlara dur işareti yaptığında araçların durması kuantum fiziği ile alakalımıdır?

Sitelerde Paylaş

ben daha önce kuantum fiziği hakkında hiç kafa yormadım. aslında ilk sormak istediğim soru yayın üzerindeki parçacıklar bir bütün ve.yukarı aşşağı hareket etmeye başladığında enerji sayesinde birer parçacık oluyorlar.enerji yoksa sadece madde oluyor tek bir bütün yaydan ibaret. asıl sorum şu örneğin bir trafik polisi elini kaldırıp gelen araçlara dur işareti yaptığında araçların durması kuantum fiziği ile alakalımıdır?

Kuantum fiziği bu tür günlük olgulara uygulanmaz. Ama diğerlerine uygulanabilir. Hangilerine uygulanacağını bilmek istiyorsanız, kuantum biyoloji konusu ile ilgilenmeniz gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

asıl sorum şu örneğin bir trafik polisi elini kaldırıp gelen araçlara dur işareti yaptığında araçların durması kuantum fiziği ile alakalımıdır?

Ölçek molekül seviyesinden daha büyük ölçeklere geldiği zaman kuantum etkilerini gözlemlemek zorlaşıyor. Ancak makro ölçeğin de temelinde kuantum alan teorisinin yattığı öngörülüyor. Polisin elini kaldırıp araçların durması biraz daha farklı bir örnek. Algılayıp karar veren bir sistemden bahsettiğini düşünüyorum. Tüm sinir sistemini düşünürsek belki kuantum mekaniğiyle açıklamaya çalışan kocaman bir problem tanımlanabilir ama bunun merak ettiğin şeye cevap verebileceğini zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...