Jump to content

Herkesin anlayacağı şekilde madde ve enerji

Recommended Posts

• İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bunlar enerjinin bir yansıma şeklidir, bir çok enerji çeşidi doğada vardır, maddeye etki eden, maddeye etki etmeyen. enerji bilimin üzerinde çalıştığı, benimde beğendiğim bir konudur.

enerjiye etki edip, yeni bir enerji üretmek aklımdaki soru işaretlerinden birisidir, belkide ilerde bilim, kainattaki karadelik, solucan deliği gibi bilinmeyenleri,

yeni enerji kaynakları ile keşfedecektir.

Sitelerde Paylaş

Bilim forumunda bilimsel yorumlar yapalım lütfen.

Efendim, siz anlatmaya devam edin. Öğreniyoruz ne güzel.

bunlar enerjinin bir yansıma şeklidir, bir çok enerji çeşidi doğada vardır, maddeye etki eden, maddeye etki etmeyen. enerji bilimin üzerinde çalıştığı, benimde beğendiğim bir konudur.

enerjiye etki edip, yeni bir enerji üretmek aklımdaki soru işaretlerinden birisidir, belkide ilerde bilim, kainattaki karadelik, solucan deliği gibi bilinmeyenleri,

yeni enerji kaynakları ile keşfedecektir.

Sizinde hep merak ettiğiniz konuyu bilimsel açıdan anlatıyor, hepimize faydalı olacak.

Sitelerde Paylaş

Efendim, siz anlatmaya devam edin. Öğreniyoruz ne güzel.

Sizinde hep merak ettiğiniz konuyu bilimsel açıdan anlatıyor, hepimize faydalı olacak.

insan , altın demir gibidir... iletken , yalıtkan, ayrıştıran , değiştiren, belkide ilerde bunları kilim gibi işleyip ortaya bir sanat eseri çıkaracak.

anlatanda , biryerlerden kaynakla aktarıyor sayın belle,

bunları hayatınıza yansıtın, deneyleri kendi üzerinizde yapın, belki adı konmamış birçok durumla karşılaşacaksınız.

Sitelerde Paylaş

B u enerji olayı aklıma şey getiriyor uzakdoğu inançları vardır ya enerjiyi vücutlarında toplamak için meditasyon falan yaparlar, biz de hep saçmalık gözüyle bakardık bu olaylara demek ki varmış gerçeklik payı....

Ne yapıyorlar o enerjiyle? o enerji bu mammal'ın konusundaki enerji değil.

Sitelerde Paylaş

Gördüğüm kadarıyla "bazı" arkadaşlarımızda hatlar karışmış. :)

Bunun üzerine tek bir iletide madde ve enerjinin herkes tarafından anlaşılabilmesini sağlayan bir yol göstermeye karar verdim.

Aşağıda yazılan adımları takip edin.

Adım 1:

Enerji, yay (esnek ip) üzerindeki gerilimdir.

Bir parçacık (yani madde), ip üzerindeki S şeklinde bir dalga parçasıdır. (Dalga tepelerinin sayarak parçacıkları sayabilirsiniz.)

jump%20rope%20wave.jpg

2. adıma geçmeden önce kendinizi sınayın.

Her parçacığın bir S şeklinde olduğunu anladığınızdan emin olun. Yukarıda kaç parçacık var? Parçacık sayısı 3 olacak (bunu doğru saymış olmanız lazım).

Enerjinin yay üzerindeki gerilim olduğunu unutmayın. Yay esnek olduğu için hareket ettirilince üzerinde gerilim oluşur.

Bunları anlamadıysanız 1. adımın başına dönün ya da soru sorun.

Adım 2:

Yukarıdaki resimdeki parçacıklar sağa veya sola hareket etmez. Sadece yukarı aşağı hareket eder. Aşağıdaki videonun ilk 40 saniyesini izleyerek bunun nasıl olduğunu gözlemleyin (ingilizce konuşmalar var dinlemenize/anlamanıza gerek yok).

3. adıma geçmeden önce kendinizi sınayın.

Videodaki dalgaların sağa veya sola hareket etmediğini gözlemlemiş olmanız gerekli.

Dalgalar sadece yukarı ve aşağı hareket ediyor.

Bunları anlamadıysanız 2. adımın başına dönün ya da soru sorun.

Adım 3:

2. adımda parçacıklar o kadar kısa bir yay üzerine sıkıştırılmak zorunda olmasaydı bunların hareketi yukarı-aşağı değil ileri-geri olacaktı. Aşağıdaki videoyu izleyin ve parçacıkların (dalga bölümlerinin) ileri-geri hareket ettiklerini gözlemleyin.

Serbest ortamda bir parçacık hiç durmaz ve sabit bir hızla ilerler. Parçacık serbest olduğu zaman parçacığın tamamına enerji denir. 2. adımdaki videodaki gibi parçacıklar sınırlandırılmış ise ve sadece yukarı-aşağı dalga hareketi görülüyorsa parçacığa madde denir.

4. adıma geçmeden önce kendinizi sınayın.

Sınırlandırılmış yerdeki parçacıkların yukarı-aşağı ve serbest alandaki parçacıkların ileri-geri hareket ettiğini anladığınızdan emin olun.

Yukarı-aşağı hareket eden parçacıklara madde, ileri-geri hareket eden parçacıklara enerji dendiğini unutmayın.

Dikkat ederseniz madde ve enerji yayın hareketi sonucu oluşan farklı davranıştan ibaret. Temelde bunlar aynı şeyler.

Bunları anlamadıysanız 2. adımın başına dönün ya da soru sorun.

Adım 4:

Uzay çok büyük (veya sonsuz büyüklükte) olduğu için parçacıkları sınırlandırmak mümkün değil. Yani bu durumda maddenin (yukarı-aşağı hareket eden dalgaların) oluşması asla mümkün değil. Sadece ileri-geri giden parçacıklar olacaktır.

Bunları anlamadıysanız 3. adımın başına dönün ya da soru sorun.

Adım 5:

Öyleyse madde neden var? Neden her şey enerji değil?

Maddenin oluşması için (yani ileri-geri giden parçacıkların yukarı-aşağı hareket yapan parçacıklara dönüşmesi için) sınırlandırılmaları gerektiğini (mesela yayın ağaca falan bağlanması gerektiğini) önceki adımlarda gördük. Öyleyse yay üzerinde bazı bölgeleri sınırlandırıcı etkisi olan bir şeyler olmalı.

Kuantum alan teorisine göre uzayda farklı niteliklere sahip birkaç tane alan var. Bu alanlar birbirlerini etkiliyorlar. Böylelikle enerji maddeye dönüşebiliyor. Eğer uzayda tek bir kuantum alanı olsaydı bütün parçacıklar salt enerji durumununda olacaktı. Hepsi ışık hızında hareket eden fotonlar olacaktı.

2 farklı alanı olan bir uzayı resmetmeye çalışalım. (Aşağıdaki 2 değişik resmi birlikte düşünmemiz gerekecek)

Sine%20Wave.jpg

Ocean_Screensaver.jpg

Yukarıda yay ve suda ilerleyen dalgaların olduğu 2 farklı alan var. 2 alan arasındaki etkileşim enerjinin maddeye maddenin de enerjiye dönüşmesini sağlayabiliyor. Örneğin yay üzerinde serbest hareket eden bir dalga aşağıdan yükselen su dalgaları arasında sıkışıp ileri-geri hareketi önlenebilirdi ve sadece yukarı-aşağı hareket edebilirdi.

Kuantum alan teorisine göre uzayda var olan birkaç alan birbirlerini etkileyerek dalgaların ileri-geri veya yukarı-aşağı hareket etmelerine neden oluyor. Bu da parçacıkların madde ve enerji arasında dönüşmelerini sağlıyor. Eğer tek bir alan olsaydı madde olmayacaktı.

Aslında kuantum alan teorisinde yukarıda anlattığımdan daha karmaşık bir yapı var (ve her şey çok çok daha küçük). Ancak ana fikri herkesin anlayabileceği şekilde verebileceğini tahmin ediyorum.

Anlamadıysanız başa dönün ya da soru sorun :)

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

enerji nedir ; güçtür peki, bir çeşitmidir, her çeşit enerji vardır, genel adı enerjidir, mekanik, kinetik, diye isimler alabilir, isimlerini bilmediğiniz enerjiler yokmu olacak.

ayrıca enerjilerin işlevleri ve çeşitlilikleri hakkında ne biliyorsunuz, kitaplarda yazılan genelimi kapsıyor.

binlerce yıllık metodlar var. enerji konusu o kadar derin bir konu ki, doğa , madde, diye sınıflandırıp isim vermek çok yetersiz olur.

şuan bilim henüz keşfedilmemiş yeni enerji kaynakları var diyor, siz kömür maden petrol diye cevap verirseniz komik duruma düşersiniz.

Sitelerde Paylaş

enerji nedir ; güçtür peki, bir çeşitmidir, her çeşit enerji vardır, genel adı enerjidir, mekanik, kinetik, diye isimler alabilir, isimlerini bilmediğiniz enerjiler yokmu olacak.

ayrıca enerjilerin işlevleri ve çeşitlilikleri hakkında ne biliyorsunuz, kitaplarda yazılan genelimi kapsıyor.

binlerce yıllık metodlar var. enerji konusu o kadar derin bir konu ki, doğa , madde, diye sınıflandırıp isim vermek çok yetersiz olur.

şuan bilim henüz keşfedilmemiş yeni enerji kaynakları var diyor, siz kömür maden petrol diye cevap verirseniz komik duruma düşersiniz.

Müreh bence çok soyut düşünüyorsun. Mantığını kullan. Binlerce yıllık metod dediğin nedir?

Sitelerde Paylaş

:) :) Bir de soru sorabilirsin.

Neyse, buradan aldığım mesaj takip edenler olmuş. Belki de bir sonraki adıma yani enerjinin maddeye dönüşmesine geçmek lazım.

Devamı gelecek...

sayın mamal hoca diyecem cami hocası deyil bilim hocası. takip etme diye yazdım bu konuları anlamdan nasıl bir soru sorabilirmki öyrenmye çalışıyorum. istersen soru sorabilirim sen istedin bende sorayım bu enrjinin bir yere sıkışması mede dönşmesi nasıl oluyor? sıkşacak yer nersi her yer açık enrjiyi sıkıştıracak ne var ilaki enrjiyi birileri dalgaldırmasımı gerek çocuk olmasa ne nasıl enrji sıkışcak madeye dönüşecek kusuruma bakmayın bilmiyorum öyrenmek istiyorum sadece he hocam bu arda bir soru daha sorcam bilirsen bende sana bir hediye verceyim sanal almde olsa hazreti peygamberimiz muhmmedin kaç karsı vardı? i pardon iki sorum olcak dinimiz islamda cariyelik kölelik serbesmi? hayda soru üç oldu :D bunları bilirsen hatim indirmiş gibi olcaksın.seni hocalığını iki olcak imam hocası.ayrıca bir kuran hediye kazancaksın .

Sitelerde Paylaş

bu enrjinin bir yere sıkışması mede dönşmesi nasıl oluyor? sıkşacak yer nersi her yer açık enrjiyi sıkıştıracak ne var ilaki enrjiyi birileri dalgaldırmasımı gerek çocuk olmasa ne nasıl enrji sıkışcak madeye dönüşecek

Bu soru iyi. Diğerlerini kırptım :).

Önce bunu izle.

Dikkat edersen hareketsiz kırmızı bir çizgi var. Onun içine hapsolmuş hareketli mavi bir çizgi var.

Kırmızı çizgi yayın belirli bölgelerde sertlik derecesini gösteriyor. Kırmızı çizginin yüksek olduğu yerlerde yay çok sert bu yüzden mavi renkli dalganın dışarı çıkmasına izin vermiyor.

Şimdi soru şu. Kırmızı çizgi nasıl öyle oluyor? Yani yayın farklı bölgeleri nasıl farklı sertlikte oluyor. Başka bir alandaki dalgalanmalar bu kırmızı çizginin şeklini değiştiriyor. Yani alanlar (farklı tipte yaylar olarak düşünebilirsin) birbirlerinin farklı bölgelerinin sertlik derecelerini değiştiriyorlar.

Yukarıdaki videoda kırmızı çizginin değişimi gösterilmemiş. Bunun nasıl olduğunu aşağıdaki videodan anlayabilirsin. 52 saniyeye kadar izle (sonrası önemli değil).

Bu videoda sarı, yeşil ve kırmızı çizgiler farklı kuantum alanları olarak düşünülebilir. Kırmızı olan parçacıkları takip ettiğimiz alan oluyor. Dikkat edersen hem sarı hem de kırmızı alanın şekli değişiyor. 30-52 saniyeleri arasında yukarıya doğru uzanan yeşil çizgilerin arasında kırmızı parçacıkların hapsedildiğini görüyoruz. Tam 50. saniyede durdurup incelersen hapsedilen bölgede sarı ile kırmızı çizgilerin aynı 2 noktada tepe yaptığını göreceksin. Bu alanlar birbirlerini etkileyerek enerjiyi maddeye çevirmiş oluyor (2 tepe noktası yani 2 adet parçacık var).

Mantığı kabaca böyle.

Sitelerde Paylaş

Madde enerji eşdeğer kavramlardır, birbirinin eşleniğidirler, yani manavdan üç kilogram patates aldım dediğimde, öyle bir enerji almışımdır ki, üç kilo patates dünyanın çoğunu patlatmaya yeter.

Sorun şudur ki bu enerjiyi kullanamayız, çünkü bizdeki fırınlar patatesin atomlarını dağıtacak kadar yüksek sıcaklık ve basınca çıkamazlar, sonuçta patates kızarır ama atomları olduğu yerde kalır. Güneşin merkezine atsak, patates hidrojen olur, hidrojen de birleşir Helyum olur, yine de enerjisinin çok küçük bir kısmı ortaya çıkar, birkaç elektron gider, biraz da foton atar. O gram kadar da dünyayı ısıtır.

Biz hep maddeyi bir çekirdek ve etrafında dönen küçük topçuk elektronlar halinde düşünmüştük, bu kolaydı. Onlar lisedeki güzel günlerdi. Ama aslında fena halde yanılmış ve çuvallamıştık, çünkü maalesef elimizdeki en kral teoriler artık toplar falan demiyor, temel etkileşimler diyor, toplar kalktı, etkileşim geldi, kütleçekim, elektromanyetik, güçlü zayıf nükleer güçler geldi, bunların müsebbibi olan bir ton parçacıklar geldi ki saymakla bitmez, anlatsan kimse anlamaz.

Gerçek şu ki artık var dediğimiz herşey küçük topçuklar değil, birbirini etkileyen alanlardır, belki kütle bile böyle, yokuz yani, etrafı itip çekiyoruz uzay zamanı yamultuyoruz, kendimiz hakkında tüm bildiklerimiz bu. Hem o kadar garibiz ki bu kuantum parçacıklar, aynı anda iki yerde olabiliyoruz, ancak bakınca duruyoruz, nerede olduğumuzu da anca dalga fonksiyonları ile tanımlayabiliyoruz, bir tür zar atma oyunu gibi, ele avuca sığmaz zıpzıp parçacıkları, parçacık bile sayılmazlar, dalgalar, dalga geçiyorlar bizimle...

Pratikte yokuz demektir bu. Ben seni etkiliyorum sen beni bundan evren güneş yıldızlar ve patatesler ortaya çıkıyor yani.

Kısacası maddenin ne olduğunu - ve yani enerji de aynı şey olduğuna göre onun da ne menem olduğunu pek anlayamadık. Onun ne yaptığını çok iyi bilmemize rağmen, ne olduğunu hiç bilmiyoruz. Uğraşıyoruz ama.

tarihinde cinali tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçek şu ki artık var dediğimiz herşey küçük topçuklar değil, birbirini etkileyen alanlardır,

Arkadaşlar, işte en önemli cümle budur.

CERN'de son olarak doğrulanan Higgs alanı da bu yüzden çok önemli. Bize nasıl bir evrende yaşadığımızı anlatıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu soru iyi. Diğerlerini kırptım :).

Önce bunu izle.

Dikkat edersen hareketsiz kırmızı bir çizgi var. Onun içine hapsolmuş hareketli mavi bir çizgi var.

Kırmızı çizgi yayın belirli bölgelerde sertlik derecesini gösteriyor. Kırmızı çizginin yüksek olduğu yerlerde yay çok sert bu yüzden mavi renkli dalganın dışarı çıkmasına izin vermiyor.

Şimdi soru şu. Kırmızı çizgi nasıl öyle oluyor? Yani yayın farklı bölgeleri nasıl farklı sertlikte oluyor. Başka bir alandaki dalgalanmalar bu kırmızı çizginin şeklini değiştiriyor. Yani alanlar (farklı tipte yaylar olarak düşünebilirsin) birbirlerinin farklı bölgelerinin sertlik derecelerini değiştiriyorlar.

Yukarıdaki videoda kırmızı çizginin değişimi gösterilmemiş. Bunun nasıl olduğunu aşağıdaki videodan anlayabilirsin. 52 saniyeye kadar izle (sonrası önemli değil).

Bu videoda sarı, yeşil ve kırmızı çizgiler farklı kuantum alanları olarak düşünülebilir. Kırmızı olan parçacıkları takip ettiğimiz alan oluyor. Dikkat edersen hem sarı hem de kırmızı alanın şekli değişiyor. 30-52 saniyeleri arasında yukarıya doğru uzanan yeşil çizgilerin arasında kırmızı parçacıkların hapsedildiğini görüyoruz. Tam 50. saniyede durdurup incelersen hapsedilen bölgede sarı ile kırmızı çizgilerin aynı 2 noktada tepe yaptığını göreceksin. Bu alanlar birbirlerini etkileyerek enerjiyi maddeye çevirmiş oluyor (2 tepe noktası yani 2 adet parçacık var).

Mantığı kabaca böyle.

Teşkür ederim çok güzel yazmışın alatmışın hocam cinaliyde teşkür

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...