Jump to content

Recommended Posts

• İleti 488
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neyimi değiştirmeliyim ? 30 yıldır ateistim. Muhtemelen seninkinden daha rahat ortamlar da bulundum. Hayatımda bırak içmeyi herhangi bir uyuşturucuyu görmedim. Rakı yı severim ama nadir içerim. Kadınları hep sevmişimdir. Sanırım onlarda beni sevdi ama hiç bir kadına tecavüz etmedim. Asla çok eşli olmadım. Kimseyi öldürmedim. Kamu imkanlarını dolandırmadım, hırsızlık-soygun yapmadım çocukluğum hariç hayatımı hep çalışarak kazandım. vs.

Bir ateist olan bana neyimi değiştirmemi tavsiye ediyorsun?. Ha hatamı? elbette benim de hatalarım olmuştur ama daha çok kendime zararı olan hatalar, üstelik kimin hatası olmamıştır ki?

Ben sizin hatalarınızı bilmiyorum. Ateist olduğunuza göre İslami bir hayat yaşamadığınız belli. İçki içmek size göre hata olmayabilir ama içki içenlerin bile bir çoğu içmesek daha iyi olur diyorlar.

Bir bayanla nikahsız yaşamak, sonra biriniz ya da ikiniz birden sıkılınca ayrılmak size göre bir hata olmayabilir ama toplumun büyük bir kesimi böyle bir anne babaya sahip olmak istemez. Çünkü bir çocuk ölünceye kadar anne ve babasını beraber görmek ister. Ortalıkta gururla söyleyebileceği belli bir baba ve anneye sahip olmayı kim istemez ki?

Sitelerde Paylaş

İşte ben de onu soruyorum. Cennet-cehannem hikayelerini bir kenara bırakırsak, teist olmak bana ne kazandırabilir.

bir menfaat bekleyerek bir inanca değer verip benimseyenler, sahte staj yapan öğrenciler gibidir, diplomayı alırlar ama almayanlarla arasındaki tek fark elindeki kağıt parçası olur.

Sitelerde Paylaş

Ben sizin hatalarınızı bilmiyorum. Ateist olduğunuza göre İslami bir hayat yaşamadığınız belli. İçki içmek size göre hata olmayabilir ama içki içenlerin bile bir çoğu içmesek daha iyi olur diyorlar.

Bir bayanla nikahsız yaşamak, sonra biriniz ya da ikiniz birden sıkılınca ayrılmak size göre bir hata olmayabilir ama toplumun büyük bir kesimi böyle bir anne babaya sahip olmak istemez. Çünkü bir çocuk ölünceye kadar anne ve babasını beraber görmek ister. Ortalıkta gururla söyleyebileceği belli bir baba ve anneye sahip olmayı kim istemez ki?

Alkolün faydalı olduğunu söyleyecek değilim. Ama en azından benim için ve benim miktarımda rakı ya itirazım olmaz. Ama hiç içmeyene alkolü tavsiye etmem.

Kadınlarla ilişkilerim günü birlik olmadı. Nikahsız çocuğumda yok. Ama madem gururdan bahsediyorsunuz. Sormak isterim:

Bir babası ve onun biri annesi 4 karısyla bir evde yaşayan çocuk ne kadar gururlu olur?

Sitelerde Paylaş

Ben de bu sitede yazan, sonradan ateist olanlar gibi müslüman bir ailede doğdum. Fakat annem babam genç iken çok tahkiki iman sahibi değillermiş. Babam genç iken namaz kılmıyormuş, sonradan namaza başlamış. Kendileri namaz kılıyor olmalarına rağmen bana çocukken hiç namaz kıl falan demediler. Amcam biraz daha dindardı. 2-3 senede bir bize geldiğinde namaz kılsan iyi olur gibisinden bir şeyler söylerdi. Ben de ona Allah ve Peygamber efendimizle ilgili sorular sorardım. Onun verdiği cevaplar karşısında Allah'ı ve Peygamber Efendimizi çok sevdim ve daha ilkokula giderken namaz kılmaya başladım. Tabi düzenli kılmıyordum. Kendi isteğimle yazları Kuran Kursuna giderdim, burada daha çok Arapçasından Kuran okuma ve ilmihal bilgisi öğretiyorlardı. Tahkiki iman öğretilmiyordu. Ateistlerin aklına gelen Allah kendinden büyük taş yaratamaz mı gibi abuk sorular benim ve arkadaşlarımın da aklına geliyordu. Bazen aklımızın almadığı da oluyordu. Hocaya sorduğumuzda tatminkar cevaplar da alamadığımız oluyordu fakat Allah'a şükür ateistler gibi anlamadığımız için inkara gitmedik.

Daha sonra ergenlik döneminde ben de her genç gibi günaha meylettim ama Allah'a şükürler olsun ki ateistler gibi kendi günahıma kılıf uydurabilmek için inkara gitmedim. Namazlarımı aksattığım oldu, hatalar da yaptım ama Allah'a şükür tevbe etmeyi de bildim. Ateistler gibi kibrime yenik düşüp isyankar olmadım.

Üniversite ortamında çok serbesttim. Cebimde para vardı. Vaktim de çoktu. Ne yapıyorsun diye soran eden de yoktu. Kendimi dine vermesem de Allah'a şükür o serbestiyet ortamında ateistler gibi nefsimin her istediğini de yapmadım. Kendi kusurumu görmezden gelip kural tanımazlık yapmadım. Bazen nefsime karşı koymakta çok zorlandım ama Allah'a şükür, O’nun yardımıyla günahlara tam batmadım. İnkar etmek aklımın ucundan bile geçmedi. Oysa o zamanlar şu an bildiklerimin yüzde birini bile bilmiyordum. Daha sonra Kuran mealini bir kaç defa bitirdim ve o güne kadar meal okumadığım için kendime çok kızdım. Beni çok etkiledi. Hiç bir kitaba benzemiyordu. O zamana kadar bildiğim herşey sarsıntı geçirdi.

Ortaokuldan beri bugüne kadar hiç aksatmaksızın Bilim ve Teknik okuyorum. Önceleri Allah’ın fizik kanunlarını yarattığını sonra kainata fazla müdahale etmediğini düşünüyordum. Çünkü her hücrenin, her atomunun her daim kontrolünü aklım hayalim almıyordu. Çünkü Allah’ın o kadar kudretli olabileceğini hiç düşünememiştim. Daha sonra öğrendim ki biz Allah’ı kendimiz gibi bildiğimiz için yanılıyormuşuz. Onun ilmi ve kudreti sonsuz olduğu için herşeyi kontrol etmesinin ve yönetmesinin çok kolay olduğunu öğrendim. Kayyum olan Allah’ın, kâinattan bir dakikacık olsun o nisbet-i kayyûmiyeti kesilse, kâinatın mahvolacağını öğrendim. İşte o zamandan beri kendimi bir nebze olsun dahi olsa Allah’ı tanıyan bir Müslüman olarak addediyorum. Allah’a sonsuz şükürler olsun.

Peygamberin efendi oldugu yerde Allah'a iman yoktur. Taniyorsaniz bilmeniz gerekirdi...

Sitelerde Paylaş

Eğer babası iyi ve saygın biriyse diğer anneleri de iyi insanlarsa çok gururlu olur. İyi olan 5 kişi iyi olan 2 kişiden daha iyidir.

"Saygınlık" ve" iyi " anlayışlarımız çok çok farklı. Böyle bir saygınlık bazı islam toplumlarının dışında hiç bir yerde hoş karşılanmaz. Nikahsız ilişkiyi eleştirirken, Cinsel anlamda adının ne olduğunu tahmin edeceğiniz böyle bir ilişkiyi " iyi "olarak nitelendirmenizi yoruma bırakıyorum.

Sitelerde Paylaş

İşte ben de onu soruyorum. Cennet-cehannem hikayelerini bir kenara bırakırsak, teist olmak bana ne kazandırabilir.

Lütfen şaka söylediğimi zannetme, gerçek söylüyorum...

Sen şu ana duymuyorsun, görmüyorsun, gerçeği düşünmüyorsun....

Bunları fark edince gecen yılların boşuna olduğunu söyleyeceksin...

Bunun yaşanmış çok örnekleri var...

Sen şu an dikkat et bak hayatın mutluluksa eğer,, ani bir şimşeği devamlı bir güneşe tercih ediyorsunn...

Bu sence akıllıca mı arkadaşım...Düşün bi olmaz mı?

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Efendi rabb demektir.Rabb yalnızca Allah'tır.

Mutarrif İbnu Abdillah, babası (radıyallahu anh)'tan naklediyor: "Benî Amir heyetiyle Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanına gitmiştik:

"Sen bizim efendimizsin!"
diye hitap ettik.

"Efendi, Allah'tır!"
buyurdular. Biz:

"Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!"
dedik. Bize:

"Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medihlerde) koşturmasın!"
buyurdular."[Ebu Davud, Edeb 10, (4806)]

Seyyid, efendi, sahib anlamına gelmektedir. Bu bakımdan hadis, "seyyid" yani"efendi" kelimesini hakiki manada insanlara izafe etmeyi yasaklamaktadır. İnsanların alnından tutup, onları gerçek manada idare eden Allah'tır. Bu anlamda Seyyid Allah'tır.

Ancak alimler, bunun insanlara, daha hususi manada kişilere izafe edilerek kullanılmasını caiz görürler. Nitekim Resulullah (asm):

"Ben ademoğlunun efendisiyim. Bunu söylemem övünmek değildir."

buyurmuştur. Yani: "Ben bunu övünmek için değil, Allah'ın bana verdiği nimeti anlatmak ve açıklamak için söylüyorum." demek istemiştir. Nitekim Buhârî'de gelen bir rivayette Hz. Ömer (ra):

"Ebu Bekr bizim efendimizdir."
demiş ve Bilal'i kastederek:
"Efendimizi azad etti."

diyerek sözlerini noktalamıştır. (Buharî, Fezâilu'l-Ashab'ın-Nebi 23; Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)

Konuyla ilgili Başka bir rivayet:

“Beyaz elbiseler bürünmüş uzun boylu bir grup geldi ve birbiriyle konuşup şöyle dediler:

"Bu kula hayır verilmiştir, gözleri uyur fakat kalbi uyanıktır.. Sonra dediler ki; “bazılarımız onun için bir misal verelim, bir kısmımız da onu açıklasın” dediler. Bunun üzerine onlardan bazıları: “Bir seyyid / Efendi sağlam bir saray yapar, sonra da bir ziyafet vererek insanları davet eder, bu davete icabet etmeyenleri ise cezalandırır.” şeklinde bir misal getirdiler ve bazıları da onun tevilini şöyle yaptılar:

“Misaldeki Seyyid/Efendi Rabbu’l-âlemindir. Saray ise İslam’dır. Ziyafet ise cennettir. İnsanları Ziyafete davet eden ise Odur (Hz. Muhammed’dir). Onun bu davetine icabet eden cennete, icabet etmeyen de cehennem gider.”

derken, Hz. Peygamber (a.s.m) uyandı ve söylenenleri işittiğini, onların bir grup melekler olduğunu söyledi..”
(Müsned, I/399).

Görüldüğü üzere bu hadiste “Seyyid / Efendi Rabbu’l-âlemindir” ifadesi çok farklı bir zaviyede seslendirilmiştir.

Hz. Peygamber (a.s.m)’in kendisini efendi olarak nitelendirdiğine dair sahih hadisler vardır:

“Kıyamet günü insanların seyidi/efendisi benim.”
(Buharî Enbiya, 3, Tefsiru sureti 17/5; Müslim, İman, 237, 238).

“Ben Adem’in çocuklarının efendisiyim.”
(Ebu Davud, sünnet, 12).

Torunu Hz. Hasan (ra) için de bu ifadeyi kullandığı bilinmektedir:

“Bu oğlum seyyiddir / efendidir, Allah onunla iki büyük taifenin arasını bulur, barıştırır.”
(Buharî, Sulh, 9; Ebu Davud, Mehdi, 8)
Sitelerde Paylaş

"Saygınlık" ve" iyi " anlayışlarımız çok çok farklı. Böyle bir saygınlık bazı islam toplumlarının dışında hiç bir yerde hoş karşılanmaz. Nikahsız ilişkiyi eleştirirken, Cinsel anlamda adının ne olduğunu tahmin edeceğiniz böyle bir ilişkiyi " iyi "olarak nitelendirmenizi yoruma bırakıyorum.

Evet buna ben de katılıyorum. Kültürden kültüre bu değişir. Hollanda gibi bir kaç yer haricinde eşcinsellik de hoş karşılanmıyor. Fakat Hollanda'da eşcinseller evlenebiliyor hatta evlat edinebiliyorlar. Hatta Hollanda devleti Yunus adlı bir Türk çocuğunu sırf annesi Hollandaca bilmediği için zorla elinden alarak lezbiyen çifte evlatlık verdi. Annesi kaç yıldır çocuğunu geri almak için çırpınıyor. Eşcinsel hakkı diyerek bunu hoş karşılamak medeni olma ölçüsü de olabiliyor.

http://www.haber7.com/neler-oluyor-hayatta/haber/995987-kucuk-yunusun-annesinin-aci-feryadi

Artık sadece Hollanda bunu yapmıyor. Alman mahkemesi de benzer bir karar aldı.

http://zaman-online.de/16574/hollandadan-sonra-almanyadaki-turk-cocuklari-da-escinsel-cifltere-verilecek-mi

Sitelerde Paylaş

Hadis Kur'anın tefsiridir..

Komik olma. Belki bir kaci öyledir. Kurani (ayetleri) aciklamaya yönelik hadisler olabilir. Arkadasin astigi hadislere kurandan ayetler bul... Bakalim hangi ayetleri acikliyormus... Hem ben de yeni birsey ögrenmis olurum sayenizde...

Sitelerde Paylaş

Allah'tan baska Efendi yok! Bana kiytirik hadislerle degil kurandan ayetlerle cevab verin. Tanidiginizi iddia ettiginiz Allah'in sözleriyle...

Efendiyi hükmeden manasında kullanmıyorum. Evet Allah'tan başka hükmeden yoktur. Efendinin saygı ve hürmet anlamı da var. Bu yüzden Peygamber Efendimiz demekte hiç bir mahsur yoktur.

Sitelerde Paylaş

Komik olma. Belki bir kaci öyledir. Kurani (ayetleri) aciklamaya yönelik hadisler olabilir. Arkadasin astigi hadislere kurandan ayetler bul... Bakalim hangi ayetleri acikliyormus... Hem ben de yeni birsey ögrenmis olurum sayenizde...

Mümin kimse Resulullah'a uymak zorundadır. Birisi onun sözlerine dil uzatırsa Allah'a savaş açmış olur.

“Allah ve Resulü bir meselede hükmünü verdiği zaman, bir mü’min erkeğin yahut bir mü’min kadının artık işlerinde başka bir yolu seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse, apaçık bir sapıklığa düşmüştür.” (Ahzab Sûresi, 33/36)

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa Sûresi, 4/65)

“Peygambere itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(Nisa, 4/80)

“Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(Haşir Sûresi, 59/7)

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Âl-i İmran Sûresi, 3/31)

Sitelerde Paylaş

Eğer babası iyi ve saygın biriyse diğer anneleri de iyi insanlarsa çok gururlu olur. İyi olan 5 kişi iyi olan 2 kişiden daha iyidir.

İslamı savuncam diye saçmalamaktan kaçınmıyorsunuz.

Sen demek ki annene reva görürdün babanın 3 karısı daha olmasını. Bu kadar onursuz nasıl olabiliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Sen demek ki annene reva görürdün babanın 3 karısı daha olmasını. Bu kadar onursuz nasıl olabiliyorsunuz?

Eskiden insanlığın ilk devirlerinden böyle şeyler oluyormuş...

Şu ana bize hoş gelmeyyebilir...Ama gerçekse olmuşsa ne yapalım yani..

İnsanlık nasıl bu kader kadar çoğalmış..

Sitelerde Paylaş

Bu kültür meselesidir. Güneydoğuda ya da Arap ülkelerinde çok eşlilik normal karşılanırken diğer ülkelerde tek eşlilik normal karşılanıyor. İkisi de İslamidir. Bizim sülalede tek bir tane bile çok eşli olmamış. Ama eğer güneydoğulu olsaydım çok eşliliği fazla yadırgamazdım.

Bana göre yadırganması gereken eşcinsellerin evlat edinmesidir.Siz eşçinsellerin Türk çocuklarını evlat edinmesini destekliyor musunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...