Jump to content

İnanmayanlardan Bu Ayetler için Yorum Bekliyorum...

Recommended Posts

İnananların en büyük yanılgısı bilimin kesin bilgi ürettiğine inanmaları. Bilim öngörü üretir, öyle uzun erimli de değildir bunlar. Bir adım daha atabilmek için sağlam zemin tespitinden ibarettir çaba ve bu yüzdendir öğrenme sürecinin hiç bitmemesi. Her şeyin ne olduğunu bilmekle uğraşmaz bilim, sıradakini öğrenmeye çalışır. Buradan hareketle müslümanların kitaplarını bilime onaylatmaya çalışması trajik, neredeyse her sene yeni mealler bu yüzden yazılıyor zaten.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 200
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Haklısın arkadaşım. Eğer mümkünse müslim' in Nahl'in bazı ayetleri hakkındaki yorumlarını da alalım ...

Anlaşılan Allah tüm müslümanları sevmiyor. Müslümanların zenginlerini, üst düzey ve mevki sahiplerini seviyor. Öyle fakirle- fukarayla ,kel- kör- topalla işi yok. Onları hakir görüyor.

Nahl-75.

Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler.

Nahl-76.

Allah (şöyle) iki adamı da misal verdi: Onlardan biri dilsizdir, hiçbir şeye gücü yetmez, efendisine sadece bir yüktür. Nereye gönderse olumlu bir sonuç alamaz. Bu, adaletle emreden ve doğru yol üzere olan kimse ile eşit olur mu?

Evet bu kitapda hakaret ve kibirden başka bi halt yok, tanrı dediğin iki üç ilaç tarifi verirde ağrıya sızıya şifa olur hiç değilse, cehennemde giydire giydire yakcam da yakcam başka bişey yok.

Sitelerde Paylaş

İnanmayanlardan aşağıdaki vereceğim ayetler hakkında yorumlarını bekliyorum...

Evrenin Genişlemesi :

Ve Evren’i (Göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (51 : 47)

Bu "genişletmekteyiz" şeklindeki çeviri, bu salaklık örneği kitabı, bilim alanındaki yeni bulguları kullanarak güvenilir, inanılır kılma gayretiyle yapılmış bir "meal" sahtekarlığı.

Zamanın İzafiliği :

Gökten yere işleri çekip çevirir. Sonra sizin saymakta olduğunuz bin yıla denk bir günde/dönemde O’na yükselirler. (32:5)

Melekler ve Ruh, süresi elli bin yıl olan bir günde/dönemde O’na yükselirler. (70:4)

Zaman, insanların, ayın dünya etrafındaki dönüşünü (kameri) ya da dünyanın güneş etrafındaki dönüşünü (şemsi) temel alarak oluşturdukları bir kavramdır. Senin Allah (si si) hangi gök cismi üzerinde ikamet ediyor ve zamanı hangi gök cisminin hangi (diğer bir) gök cismi etrafında dönüşünü temel alarak hesaplıyor?

Parmak İzine İşaret :

İnsan, kemiklerini kesin olarak biraraya toplamayacağımızı mı sanıyor? (75:3)

Evet, parmak uçlarını dahi düzenlemeye gücümüz yeter. (75:4)

Herkesin kendine bir mühür yaptırma olanağının olmadığı, yazmayı ve dolayısıyla imza atmayı bilmediği dönemlerde parmak izi imza olarak kullanılırdı. Bu yüzden parmak izinin önemi İslam'dan çok daha önce de bilinirdi. Kaldı ki ayette her insanın parmak izinin farklı olduğunu ortaya koyan bir ifade yok. Bu ayetten böyle bir anlam çıkarmak da neyin nesi?

Bir Damla Meniden Yaratılış :

İnsan başıboş bırakılacağını mı sanıyor?(75:36)

Kendisi dökülmüş menide bir damla değil miydi?(75:37)

Bu saçma salak kitapta meninin insanın neresinden geldiğini yazan ayeti de koysana buraya.

Rahim Duvarında Asılı Dururken :

Sonra onu dayanıklı bir karar yerinde bir damlacık haline getirdik.(23:13)

Sonra o damlacığı asılıp tutunan birşeye dönüştürdük…(23:14)

Bak burada takılıp kaldım. Buna yazacak bir şey bulamadım. İmana geliyorum. Sübhansın ya rabbbbb!

Sitelerde Paylaş

Saka maka bunlar kurani bayagi degistirdi, bu yuzden bu sahtekarliklarindan dolayi kutluyorum.

Kurandaki basit arapca kelimeleri bu kadar evirip cevirmek aslinda bu isten para kazananlara yarar saglar, maalumunuzdur her hangi bir konu ne kadar gizemli olursa o kadar cok ilgi olusur ve bu ilginin giderilmesi icinde kisiler bu isten anlayanlara yani yesil sermayenin ac gozlu tuccarlarina yonelirler.

Farz edelimki bunlarin dedikleri dogru o zaman su soru sorulmali; ey Muslumanlar siz musluman oldugunuz halde ne diye bu kurani anlamadiniz ve bilime katki sunmadiniz? Bunlar 1000 sene once belirlenseydi insanlik su anda cok daha degisik bir yerde dururdu.

Muminler kurandan bi b.k anlamiyor ama ne hikmetse elin gavuru kafirler tutuyor kurani cozuyor ve buluslar yapiyor. Ilginc valla

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar bilimde o kadar geri kaldı ki aradaki farkı kapatamayacaklarını bildiklerinden Kuran'la avunmaya çalışıyorlar.

Muslim, bil ki bizi sömüren ülkeler bu saçmalıklarla uğraşmanızdan avantaj sağlıyor ve farkı daha da açıyor. Siz de Allah'ı böyle bulacağınızı zannediyorsunuz.

Bu forumda çok aklı başında birkaç Müslüman da var. Onların da görüşlerini alsan iyi olur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin Genişlemesi :

Ve Evren’i (Göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (51 : 47)

- 1400 yıl önce evrenin genişlediği bize Kuranda haber veriliyor.

Zamanın İzafiliği :

Gökten yere işleri çekip çevirir. Sonra sizin saymakta olduğunuz bin yıla denk bir günde/dönemde O’na yükselirler. (32:5)

Melekler ve Ruh, süresi elli bin yıl olan bir günde/dönemde O’na yükselirler. (70:4)

- 1400 yıl önce Allah bize zamanın her ortamda aynı olmadığını haber veriyor.

Parmak İzine İşaret :

İnsan, kemiklerini kesin olarak biraraya toplamayacağımızı mı sanıyor? (75:3)

Evet, parmak uçlarını dahi düzenlemeye gücümüz yeter. (75:4)

- Parmak ucumuzdaki bizim kimliğimiz gibidir.Ahirette insanı yeniden yaratacak olan Allah

parmak ucunun rastgele bir nokta değil önemli bir detay olduğuna işaret ediyor.

Bir Damla Meniden Yaratılış :

İnsan başıboş bırakılacağını mı sanıyor?(75:36)

Kendisi dökülmüş menide bir damla değil miydi?(75:37)

- Meni içindeki bir çok maddeyle beraber 100 milyon ile 200 milyon arası sperm barındırır.Dişi

yumurta ise bu milyonlarca spermden sadece 1 tanesini döller.Yani insanı oluşturacak olan zigot,

meninin tamamından değil ayetinde işaret ettiği gibi çok küçük bir parçasından oluşmaktadır.

Rahim Duvarında Asılı Dururken :

Sonra onu dayanıklı bir karar yerinde bir damlacık haline getirdik.(23:13)

Sonra o damlacığı asılıp tutunan birşeye dönüştürdük…(23:14)

- Ayetin çevirisinde "asılı tutunan şey" olarak çevirilen kelime "alak"tır.Bu kelimenin Arapçadaki temel

anlamı "asılı duran,tutunan maddedir".

İnanmayanlardan yukarıdaki ayetler için yorum bekliyorum.

İşte bunlar Allah’ın delilleridir (ayetleridir). Bunları sana gerçek olarak okuyoruz. Öyleyse onlar Allah’tan ve delillerinden (ayetlerinden) sonra hangi söze inanıyorlar.(45:6)

"İnanmayanlardan yukarıdaki ayetler için yorum bekliyorum."

Bizde sana Ateistforum a hosgeldin diyoruz mubarek kardesim :)

Sitelerde Paylaş

Kuran öyle bir kitap ki 1400 yıl sonrasına mucize getiriyor.Allah sizin gibilerin ortaya çıkıp Allah yok diyeceğini bildiği için

binlerce yıl sonra insanlar kitabımı okuduğunda bana inanabilsin diyor ve bunu açıkça söylüyor.

ben mucize getiremem demiş kuran

ŞUARA SURESİ-154 AYET "Sen ancak bir beşersin. Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi bize bir mucize getir."

İSRA SURESİ- 59 AYET" Bizi mucize göndermekten alıkoyan, ancak, öncekilerin onları yalanlamış olmalarıdır"

Şuara-154.de istenen mucizeye cevabı İsra-159.da verilmiştir.Sonra mucizeye güç yetmediği beyan edilir.

Bu Kuranın karmakarışık yapıldığının hatta birçok eksiklikler ve fazlalıklar olabileceğinin kanıtıdır.

Yukardaki ayette mûcize gösterilmeyeceğine dâir kesin ve net beyânına rağmen; Arapçada bir kelimenin farklı anlamından , teknolojik gelişmelere göre vaziyet alıp âyetleri hâlden hâle sokarak, 'Bak gördünüz mü, Kur'an bunu 1400 sene evvel söylemiş' şeklindeki 'Mûcize' üretme çabaları, acaba hangi aklın ürünüdür ?

Bakınız Elmalılı hamdi YAZIR, Zâriyat: 47'yi nasıl çevirmiş!

ZARİYAT:47.göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz."

Fakat daha sonra uzayın oluşumuna dâir 'Bing-Bang' teorisi ön plâna çıkınca,

Edip Yüksel tarafından aynı âyet şöyle çevrilir.

ZARİYAT:47"Göğü gücümüzle biz kurduk ve onu biz genişletmekteyiz."

Bing bang evrenin genişlediğini ispatlayınca,Allah genişlik ve kudret sahibiyken,genişleyen gök kubbe olur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin Genişlemesi :

- 1400 yıl önce evrenin genişlediği bize Kuranda haber veriliyor.

Biz göğü kudretimizle bina ettik.Hiç şüphesiz biz çok genişlik ve kudret sahibiyiz.

Evrenin genişlemesi olayının keşfinden önceki çarpıtılmamış çeviri. Fazla söze gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Sonra bu az suyu "alaka" haline getirdik. Alakayı da "mudga" yaptık. Bu "mudga"yı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere de et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allah'ın şânı ne yücedir! müminun 14

embriyolojik fail

kemik, kas, ve organların gelişimi aynı anda olur kemiğe et giydirme şeklinde değil. Ultrasonda iskelet gören varsa başka tabi

Sitelerde Paylaş

Bana Kurandan öyle bir ayet getirki bir yerinde birşeye evet derken diğer yerinde aynı konu hakkında

tam zıttını desin yani çelişki istiyorum.Öyle çelişki var diyip çekilmek yok.

Andolsun, biz insanı, çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık. müminun 12

Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık. hicr 26

Çelişki mi istemiştin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...