Jump to content

Kaç kişi aynı şeyi yapardı?

Recommended Posts

Haberin özeti şöyle:

"Temizlik işçisinden insanlık dersi...

Elazığ Belediyesi'nnini taşeron firmasında temizlik işçisi olarak asgari ücretle çalışan ve 3 aydır maaş alamayan 48 yaşındaki Doğan Güneş, çöp toplarken bulduğu bir cüzdan içindeki 250 lirayı götürüp polise teslim etti.

Elazığ Belediyesi'nin taşeron firmasında 17 yıldır temizlik işçisi olarak çalışan ve 3 aydır da maaş alamayan 4 çocuk babası Doğan Güneş, çöp toplarken bir cüzdan buldu. Cüzdan içinde hiç bir kimlik bilgisi olmadığını ve 250 lira para bulunduğunu belirten Güneş, cüzdanı diğer arkadaşlarına haber vermeden akşam eve götürdüğünü söyledi. Güneş, "Eve geldikten sonra düşündüm para haram yiyemezdim, sonra götürüp emniyete teslim ettim tutanakla birlikte. Sahibi çıktığında gidip alsın" dedi. haber 7"

- Bu insan Allah'tan korktuğu için bu durumda bile harama göz dikmemiş ve bugüne kadar bu nedenle temizlik işçisi kalmıştır. Peki böyle insanlara "dürüst olma" özelliğini sağlayan Allah inancı ise bunun nesi kötü?

- Yanlış anlaşılmasın, ben ateistleri suçlamıyorum kesinlikle. Sadece bu davranışın "özüne" inmeye çalışıyorum. Sizce dürüst olmanın şartları nelerdir? Ben sammi inanan müminlerin çok dürüst ve güvenilir olduklarına şahit oldum. Siz kendinizi ve çevrenizi nasıl görüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

- Bu insan Allah'tan korktuğu için bu durumda bile harama göz dikmemiş ve bugüne kadar bu nedenle temizlik işçisi kalmıştır. Peki böyle insanlara "dürüst olma" özelliğini sağlayan Allah inancı ise bunun nesi kötü?

Bence kötü bir şey yok. İnsanlar dürüst olmanın yolunu nasıl buluyorlarsa bulsunlar. Önemli değil.

Ancak yukarıdaki sorun toplumsal bir sorun. Allah korkusu problemli bir toplumda münferit olayları çözebilir. Ancak toplum genelinde sorunları çözmeye yetmez. Hatta zarar verir.

Sitelerde Paylaş

Bence kötü bir şey yok. İnsanlar dürüst olmanın yolunu nasıl buluyorlarsa bulsunlar. Önemli değil.

Ancak yukarıdaki sorun toplumsal bir sorun. Allah korkusu problemli bir toplumda münferit olayları çözebilir. Ancak toplum genelinde sorunları çözmeye yetmez. Hatta zarar verir.

yok yaa.bu kadar basit yani.hangi toplumlarda allah korkusu zayıfsa o toplumlarda sıkıntı var.
Sitelerde Paylaş

Ben de sandim ki 250 bin bulmuş. Ben olsam 250 bin bulsam asla teslim etmem.

teslim etmen için korkacak bir allahının olmsı gerekir.

elbette dinlerin güzel öğretileri vardır ancak bunlar için günümüzde dinlere gerek yoktur.

o zaman şunuda söyleyebiliriz.bilimsel anlamda güzel çıkarımlar yapabilen ateist bilim adamları olmuş olabilir ama şu anda bilimi öğrenmek için dinsiz olmaya gerek yoktur.ki bizim dinimiz eğitimi ve öğretimi emreder
Sitelerde Paylaş

Toplumumuzda insanların çoğunun sadece adı müslüman. Eğer Allah'a imanımız tam olsa her birimiz o temizlik işçisinin yaptığını yapardık.

Allah imanımızı arttırsın.

Sitelerde Paylaş

Toplumumuzda insanların çoğunun sadece adı müslüman. Eğer Allah'a imanımız tam olsa her birimiz o temizlik işçisinin yaptığını yapardık.

İman artma ve eksilme göstermez. Allah'ın varlığına çok mu inanıyorsun az mı?

Sitelerde Paylaş

Sizin dininiz fıkıh, tefsir, hadis gibi ilimleri öğrenmenizi emreder. Fenni ilimler size yasaktır. Allahın hikmetinden sual olmaz.

allahın hikmeti gezegenlerden yörüngelerden bahseder dünyada varolan bir yağmur döngüsünden bahseder.matematikten bahseder.allahın hikmetini bilen alimler matematik yapar fizik yapar cebir matematiğini bulur.allahı inkar edenlerde bu buluşlarla allahın yokluğunu ıspata çalışırlar ve başaramazlar.
Sitelerde Paylaş

İdealize ettiğin böyle bir Müslüman toplum belki 70-80 yıl önce en iyi örneğini Türkiyede gösterdi (o da çok iyi değildi). Başka da bir örnek yok. Türkiye dahil tüm Müslüman ülkelerde durdulamayan büyük bir yozlaşma devam ediyor. İdealizmi bir kenara bırakıp gerçekçi düşünmeni tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş

İman artma ve eksilme göstermez. Allah'ın varlığına çok mu inanıyorsun az mı?

Evet iman artma ve eksilme gösterir. Maalesef toplumumuzdaki müslümanların çoğu anadan babadan görme taklid-i iman sahipleridir. Allah bizi Hakka'l yakin mertebesine ulaştırsın.

Bir çekirdek, nasıl büyüyüp ağaç olana kadar büyük bir gelişme ve inkişaf gösteriyorsa, îman da öyledir. İslâm âlimleri, imânı önce iki mertebeye ayırmışlardır:

1- Taklidî îman, 2- Tahkikî îman...

Taklidî İman: Ana - babadan, hocadan, muhîtten duyduğu ve öğrendiği şekilde, mes'ele üzerinde hiçbir akıl yürütmeden îman esaslarına bağlanmak demektir. Taklidî îman, inanç esaslarına, şuuruna ve teferruatına vâkıf olarak bir inanma olmadığı için, bilhâssa bu zamanda bâzı şüphe ve vesveselere mâruz kalabilir ve sarsılıp yıkılma tehlikesi geçirebilir:

Tahkikî îman ise: İmâna âit bütün mes'eleleri delilleriyle, tafsilâtlı ve teferruatlı bir surette bilmek, tasdik etmek, tereddütsüz inanmaktır. Böyle bir îman şüphe ve vesveseler karşısında sarsılıp yıkılmaktan kendini koruyabilir. Tahkikî îmanın da pek çok mertebesi vardır. Bu mertebeleri İslâm âlimleri başlıca üç kısma ayırmışlardır:

1 - İlme'l-yakîn mertebesi: İmânî mes'eleleri ilmen, tam teferruat ve tafsilâtıyla, delilleriyle bilmek ve inanmaktır.

2 - Ayne'l-yakîn mertebesi: İmanî mes'eleleri gözle görmüş, doğruluklarını bizzat müşahede etmiş gibi bilmek ve inanmaktır. Gözle görmekle ilmen bilmek, insana kanaat vermesi bakımından çok farklıdır. İnsan bir şey'i tereddütsüz, kesin olarak bilebilir, ama bir de gözleriyle görünce kanâatı kat kat artar. Amerika'nın varlığını ilmen bilmekle, bizzat görmek gibi... İşte îmanın ayne'l-yakîn mertebesi de, îman esaslarına gözle görmüş kat'iyetinde inanma hâlidir.

3 - Hakka'l-yakîn mertebesi: İmanî mes'eleleri görmekten ayrı, bizzat yaşayarak, içine girerek kabûl ve idrâk etmek demektir. İmanın bu üç mertebesini îzah bakımından şöyle bir misal verilmektedir: Bir yerden duman yükseldiğini uzaktan görmekle insan bilir ki, o yerde ateş yanmaktadır. Dumanı görmek suretiyle ateşin varlığını bilmek, ilme'l-yakîn inanmaktır. Sonra, duman çıkan yere gidip ateşi gözümüzle gördüğümüzü farzetsek, bu da ateşin varlığına ayne'l-yakîn inanmaktır. Bir de ateşin bizzat yakınına gidip sıcaklığını hissetmek, elimizi aleve doğru tutup yakıcılığını duymak suretiyle ateşin varlığını bilmek vardır ki, buna da hakka'l-yakîn inanma denilir.

Sitelerde Paylaş

Allah korkusu olduğu için mı tum uç kağıtcı ve milleti kandıran insanlar hep dincilerden çıkıyor? Bu cevabı bir müslonun vereceğini biliyordum. Ben eğer özgür irademle kimseden korkmadan ve bağlı kalmadan o parayı teslim etmem gerektiğine karar verebiliyorsam herhangi bir dine mensup olmama gerek yok. Diyeceksin ki o zaman o parayı sahibine neden teslim etmek istemiyorsun, ben mükemmel biri değilim. Parayı her dain ihtiyacı olan bir ınsanım. Siz her Müslüman mükemmel olmak zorunda değil derken veya onlar tam musluman olamamis derken iyi de her ateist ve agnostigin mükemmel olmadigini söyleyince niye hoşunuza gitmiyor?

Evet ben bir agnostigim ve dinlerin yaratilmis en Büyük sahtekarlik oldugunu biliyorum ve bunu söylüyorum ama mukemmel bur insan oldugumu soylemiyorum. Fakir fukaranın ayni anda o kadar çok parayi kaybedemeyeceğini bilecek kadar da akıllıyım. Evet herşeye rağmen parayi yasalara gore teslim etmem gerek ama mevcut yasaların üstünde bir düşünüşe sahip olduğum için o paranin zengin birine ait oldugunu düşünebilirim. Bu da benim zaafimdir belki. Dedigim gibi mükemmel olduğumu söylemedim.Allah korkusu o kadar önemli ise müslümanım deyip milleti dolandıranlar niye yapıyor bunu?

Sitelerde Paylaş

İdealize ettiğin böyle bir Müslüman toplum belki 70-80 yıl önce en iyi örneğini Türkiyede gösterdi (o da çok iyi değildi). Başka da bir örnek yok. Türkiye dahil tüm Müslüman ülkelerde durdulamayan büyük bir yozlaşma devam ediyor. İdealizmi bir kenara bırakıp gerçekçi düşünmeni tavsiye ederim.

yozlaşmadan maksadın dinsizleşmeyse bir tercih iyi veya kötüde olsa kullanılma ihtimali her zaman vardır.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...