Jump to content

Evrim ve Kuran Çatışırmı

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar evrim ve kuran çatışır mı yorumlarınızı almak istiyorum.

Ülkemizde Allaha inanıyormusun sorusuna gelen cevap hayır olduğunda direk evrime mi inanıyorsun diye

bir cevapla karşılaşıyoruz.Peki neden evrim ve islam ayrı çerçevelerde düşünülüyor.Ademin ve onun soyunun

evrimleşerek gelmesi kurana ters düşermi bu konu hakkında yorumlarınızı istiyorum.

Benim yorumum çatışmayacağı yönünde ve kuran evrim var da demiyor olmadığı yönündede bir atıfta bulunmuyor.

Ayrıca kuranda evrimin olamayacağı yönünde tespit ettiğiniz ayetler var ise bunlarıda söylerseniz sevinirim.

tarihinde muslim physicist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çatışmaz

Çünkü

Hem kuranda hemde bilimde..

Yıldızlar bir boncuktur onlarla yıldız larla şeytan taşlayabileceğiniz söylenir..

Bilim dolu yağışının Gökteki dağlardan olduğunu yazar..

Kuranda Dolu yağışının gökteki dağlardan olduğunu yazar...bulutu red eder..

Buluttan dolu yağarmı? değilmi.. Bulutun üstünde dolu duramaz..düşer

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Çatışmaz

Çünkü

Yıldızlar bir boncuktur onlarla yıldız larla şeytan taşlayabileceğiniz söylenir..

Ben sadece evrim teorisi üzerinde tartışmak istiyorum

Sitelerde Paylaş

Ülkemizde Allaha inanıyormusun sorusuna gelen cevap hayır olduğunda direk evrime mi inanıyorsun diye

bir cevapla karşılaşıyoruz.Peki neden evrim ve islam ayrı çerçevelerde düşünülüyor.Ademin ve onun soyunun

evrimleşerek gelmesi kurana ters düşermi bu konu hakkında yorumlarınızı istiyorum.

Benim yorumum çatışmayacağı yönünde ve kuran evrim var da demiyor olmadığı yönündede bir atıfta bulunmuyor.

Ayrıca kuranda evrimin olamayacağı yönünde tespit ettiğiniz ayetler var ise bunlarıda söylerseniz sevinirim.

Sayın müslim.

İslam ile evrim tabi ki çatışır. Şu yazıyı daha yeni yazmıştım, boş vaktinizde okuyun bir kere.

http://lordpirate.wordpress.com/2013/02/28/evrim/

Kuran'a göre Adem birden bire yaratılmıştır. Yani evrimleşerek oluşmamıştır. Tabi yukarıdaki verdiğim linkte de anlattığım gibi, reformistler artık Kuran'ı buna da uydurmaya çalışıyorlar ama yemiyor tabi.

Hucurat, 13:

Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık.

Nuh, 17:

Allah, sizi de yerden ot (bitirir) gibi bitirmiştir.

Bu iki ayet yeterince açıklayıcıdır bence. Ama diyorum ya, amaç, Kuran'ı bilimsel verilere uydurmak olunca, yapılan çarpıtmaların haddi hesabı yoktur. Yeter ki bilimsel hatalar bir şekilde giderilebilsin.

Sitelerde Paylaş

Çatışmaz

Çünkü

Ben sadece evrim teorisi üzerinde tartışmak istiyorum

evrim bilim değil mi?

mesela ..

Adem baba

zencidenmi evrimleşip çinli oldu..

yoksa çinliden mi evrimleşip Hindu oldu?

Yoksa kuran yalan yazıyor ..

Allah 7 tane Ademmi yarattı?

bak çelişmiyor :)

tarihinde ARAF-64 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türlerin birbirinden oluştuğu zaten gerçek değil.Bunu dışında çelişmez.Hatta Kuran canlıların yeryüzünde dağılışında düşünenler için ayetler vardır der.

Bekliyoruz senden..benim iddiamın kanıtını ver bana..kırmızıyı ver

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Sayın müslim.

İslam ile evrim tabi ki çatışır. Şu yazıyı daha yeni yazmıştım, boş vaktinizde okuyun bir kere.

http://lordpirate.wo...13/02/28/evrim/

Kuran'a göre Adem birden bire yaratılmıştır. Yani evrimleşerek oluşmamıştır. Tabi yukarıdaki verdiğim linkte de anlattığım gibi, reformistler artık Kuran'ı buna da uydurmaya çalışıyorlar ama yemiyor tabi.

Hucurat, 13:

Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık.

Nuh, 17:

Allah, sizi de yerden ot (bitirir) gibi bitirmiştir.

Bu iki ayet yeterince açıklayıcıdır bence. Ama diyorum ya, amaç, Kuran'ı bilimsel verilere uydurmak olunca, yapılan çarpıtmaların haddi hesabı yoktur. Yeter ki bilimsel hatalar bir şekilde giderilebilsin.

Kuranda insanın belirli bir safhalardan sonra yaratıldığı söylenir yani ortada bir süreç var insan nasıl bir süreçten geçti ve ne kadar bir sürede insan formunu aldı asıl konu bu bence.Benim düşüncem Ademin uzun bir süreçte evreler halinde yaratıldığı ve Allah diğer canlılarıda belirli tarihlerde belirli süreçlerden geçirip yeni türlerin ortaya çıkmasını sağladı.İnsanlığın gidişatına uygun olarakta bazı türlerin sonunu getirdi.Allah kuranda yaptığı

bazı işlerin zamanını verir mesela 6 günde yaratılma gibi... İnsanın ve diğer canlılarında böyle bir sürede (bize göre çok uzun Allaha göre bir anda) yaratıldığı kanaitindeyim.

Sitelerde Paylaş

Kuranda insanın belirli bir safhalardan sonra yaratıldığı söylenir yani ortada bir süreç var insan nasıl bir süreçten geçti ve ne kadar bir sürede insan formunu aldı asıl konu bu bence.Benim düşüncem Ademin uzun bir süreçte evreler halinde yaratıldığı ve Allah diğer canlılarıda belirli tarihlerde belirli süreçlerden geçirip yeni türlerin ortaya çıkmasını sağladı.İnsanlığın gidişatına uygun olarakta bazı türlerin sonunu getirdi.Allah kuranda yaptığı

bazı işlerin zamanını verir mesela 6 günde yaratılma gibi... İnsanın ve diğer canlılarında böyle bir sürede (bize göre çok uzun Allaha göre bir anda) yaratıldığı kanaitindeyim.

richard dawkins in ilk insan kavramıyla ilgili bir videosu var onu izlemeni tavsiye ederim

insanın aşamalarla yaratıldığını söyleyen kuranda cıvık çamurdan, pişirilmiş çamurdan, bir damla sudan, çamurdan süzülen özden ... yaratıldığıda yazar bunları nasıl evrime uyarlanacak

Sitelerde Paylaş

Evrime nasıl baktığınıza bağlı.

Lamarck evrimciliğiyle çatışmaz. Çünkü Lamarck'da amaç vardır ve ortak ata yoktur.

Darwin ile çatışır. Çünkü Darwin'de evrim amaçsız şekilde gelişir ve ortak ata vardır.

Müslümanlar bence Lamarck ile başlangıç yapmalı. Hemen Darwin'e gelince hazımsızlık yapıyor. Hristiyanlarda da öyle olmuştu :)

Sitelerde Paylaş

Evrime nasıl baktığınıza bağlı.

Lamarck evrimciliğiyle çatışmaz. Çünkü Lamarck'da amaç vardır ve ortak ata yoktur.

Darwin ile çatışır. Çünkü Darwin'de evrim amaçsız şekilde gelişir ve ortak ata vardır.

Müslümanlar bence Lamarck ile başlangıç yapmalı. Hemen Darwin'e gelince hazımsızlık yapıyor. Hristiyanlarda da öyle olmuştu :)

Sadece insan için bir istisna olmuş olabilir belki.

Sitelerde Paylaş

"Evrim ve Kuran Çatışırmı?"

Bu soruya cevap vermesi gereken muslumanlar aslinda. Cunku evrimin tanimi, ozellikleri, isleyisi bellidir. Bilimsel metod bunlari anlasmazliga yer vermeyecek sekilde ortaya koymustur.

Ancak islam boyle degil. Herkesin bir kuran ve islam anlayisi var ve yanindaki ayni dine inandigini iddia eden kisiden farkli. Bunu ozellikle modlarin muminlere imamlik etmedigi, hepsinin kafasina gore yazabildigi bu forumda gormek mumkun. Her muslumanin kafasindan ayri bir ses cikiyor, ki normal olani da budur zaten. O yuzden her muslumaninda kendisine donup sormasi lazim, "evrim kuranla catisir mi?" diye.

Sitelerde Paylaş

"Evrim ve Kuran Çatışırmı?"

Bu soruya cevap vermesi gereken muslumanlar aslinda. Cunku evrimin tanimi, ozellikleri, isleyisi bellidir. Bilimsel metod bunlari anlasmazliga yer vermeyecek sekilde ortaya koymustur.

Ancak islam boyle degil. Herkesin bir kuran ve islam anlayisi var ve yanindaki ayni dine inandigini iddia eden kisiden farkli. Bunu ozellikle modlarin muminlere imamlik etmedigi, hepsinin kafasina gore yazabildigi bu forumda gormek mumkun. Her muslumanin kafasindan ayri bir ses cikiyor, ki normal olani da budur zaten. O yuzden her muslumaninda kendisine donup sormasi lazim, "evrim kuranla catisir mi?" diye.

bence çatışmaz ama hangi evrimle çatışmaz tesadüfen oluşan evrimmi yoksa bir amaca doğru giden evrimmi. bir müslümanın vereceği yani benim vereceğim cevap amaçsal evrimdir.

Sitelerde Paylaş

Ol dediği anda vareden bir tanrı için yaratırken evrime başvurmasının mantıklı bir nedeni yok. Ol dediği anda oluyor zaten ne gerek var milyonlarca yıl beklemeye?

Hem bu ruh ve imtihan konuları ile de çelişiyor. İnsan hangi çağa kadar evrildi de ondan sonra içine tanrısal ruh üflendi?

İmtihan ne zman başladı? Amip olduğu zamandan mı? Tek hücreliler günah ve sevabı bilir mi?

Evrimle islamın çatışmadığını var saysak bile hiçbir ortak noktada buluşmadıklarını da görmezden gelemeyiz.

Sitelerde Paylaş

bence çatışmaz ama hangi evrimle çatışmaz tesadüfen oluşan evrimmi yoksa bir amaca doğru giden evrimmi. bir müslümanın vereceği yani benim vereceğim cevap amaçsal evrimdir.

Oyle bir evrim yok. Evrimin tanimi bellidir. Evrimi kitabiniza uydurmaya calismak yerine, onu anlamaya calismanizi oneririm.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar maalesef yaptıkları şeyleri ve inandıkları şeyleri sorgulama sıkıntısı çekiyorlar.Eski alimlerini adeta tanrılaştırmışlar.Bu nedenle onların sözüne karşı çıkmak istemiyorlar.Evrime karşı çıkılmasının sebebini bu görüyorum.Böylece din bilimle çelişmiş gibi sunuluyor.Ateistler de evrimi dinden çıkmak için adeta bir sebep olarak görüyor.Olay bundan ibaret.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...