Jump to content

Allah'ın Allah'ı

Recommended Posts

Hımmm güzel açıklayıcı olmuşsunuz tşkler

Sizce bilim bir alan mıdır yoksa her alana uygulanabilir mi

Bilim bir metottur. Materyal alanın dışarısına çıkmaz, bir alana uygulamak için o alanda yanlışlanabilir önermeler olması ve bu önermelerin materyal olarak test edilmesi gerek.

Ayrıca kendi düşüncem, felsefe gibi alanları bir önceki iletimdeki metoda uymadığı için bilimden saymıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 518
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayın adams, onunla ilgili başlık çalışmamız vardır. Sabırlı olursanız açacağız. Kısa cevap vereceğim;

Bilim bir metottur: doğayı anlamak ve işleyişini ortaya çıkartmak için vardır.

Nasıl işler:

1-Sorunun keşfedilmesi (veya merak)

2-Hipotez kurulması (0 ve 1 şeklinde 0=bu böyledir, 1=değildir)

3-Kontrollü deneyler (deneyden sonra istatistiki analizler)

4- Hipotezin doğrulanması veya yanlışlanması (doğruysadan devam ediyorum)

5- Sonuçların yayınlanması,

6- Sonuçların başka araştırıcılar tarafından yukarıdaki işlemlere tabi tutulması

7- Doğruysa teori oluşturulması veya mevcut teorilerle birleştirilmesi.

Umarım yardımcı olmuştur, uzun versiyonu için başlığı tamamlamamız gerekiyor.

adam 77 boşuna sormadı sana bu soruyu.Anladı olayı.:)İşte bu sistemi aşağı yukarı kurandada uygulaman gerek.Ama bu sefer kriterleri kuran belirleyecek.
Sitelerde Paylaş

Eleştirel cevapla ilgisi yok.Bu bir sistem.Kuranın kendi kullanım yönergesi.Yani bu sistemi kullanabilmen için Kuranın sistemli bir kitap olduğunu kabul etmen gerek.Bu ateistlerin nefislerine ağır geliyor.Bu yüzden ciddimisin diye sordum.

Eleştirel olmadan hiçbirşey bulamazsın.Hatta Kuran ayetlerindeki doğru anlamı bile.

Allah Kuranın kendi açıkladığını söylüyor.Ama ayetlerin anlamını başkalarından dinliyoruz.Oysa Allahın direk bize anlatması gerekir.Bu yüzden bu sistemde tüm önkabullerini sıfırlaman gerek.İster ateist ol ister müslüman.Önkabullerin varsa iki taraf içinde doğru anlama ulaşmak imkansız.Tek ön kabul Allah, kitabın sahibi, ne diyor.Ne anlatmak istiyor.

Bak, ne diyip (kırmızı), ne yazmışsın (mavi).

Sitelerde Paylaş

Bilim bir metottur. Materyal alanın dışarısına çıkmaz, bir alana uygulamak için o alanda yanlışlanabilir önermeler olması ve bu önermelerin materyal olarak test edilmesi gerek.

Ayrıca kendi düşüncem, felsefe gibi alanları bir önceki iletimdeki metoda uymadığı için bilimden saymıyorum.

Neden saymıyorsunuz sizin için nasıl bir sakıncası var siz robotmusunuz ?

Sitelerde Paylaş

adam 77 boşuna sormadı sana bu soruyu.Anladı olayı. :)İşte bu sistemi aşağı yukarı kurandada uygulaman gerek.Ama bu sefer kriterleri kuran belirleyecek.

Zaten ne zaman nefs lerinden kurtulmayı başarsalar o zaman anlayacaklar ama malesef birileri dini ve kuranı kötü teşhir

etmiş bilinç altlarında otomatik olarak inkarı döngülüyorlar bir kere olsun oturup düşünmüyorlar neden niçin gerçekler

başlık bile anlamsız ama dine karşı olmak adına onu bile görmezden geliyorlar

Sitelerde Paylaş

Felsefeyi yok sayıyorum demedim, bilimden saymıyorum dedim. Felsefe tarihi bilimdir ama.

niçin bilimden saymıyorsunuz nedeniniz nedir bilim nasıl oluşuyor düşünmek modellemek yok mu ?

birilerinin ayak izlerini takip etmek ve formüller üzerine gitmek midir bilim

Sitelerde Paylaş

Bu metot "materyalist bilimler" içindir. Bir sonraki iletimide okusaydınız keşke.

Neden illa metaryalizm olması gereklidir. Bu da ön kabul değilmidir.Metaryalist bilimler demek ön kabuldur. Neden metaryalist bir anlayışla sınırlandırıyor insanlar kendini,bilimi ?

tarihinde postit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu metot "materyalist bilimler" içindir. Bir sonraki iletimide okusaydınız keşke.

Yaşantımızı madde üzerine bina etmiyormuyuz madde bizim için bir araç değil mi ?

herşeyin bir kuralı ve bilimi varsa yaşantının bilimi ve kuralı nedir ?

Sitelerde Paylaş

Yaşantımızı madde üzerine bina etmiyormuyuz madde bizim için bir araç değil mi ?

herşeyin bir kuralı ve bilimi varsa yaşantının bilimi ve kuralı nedir ?

Benim söylediklerimden tümevarım yapmayınız. Ben ne herşey bilimdir dedim, ne de öyle yaşayalım dedim.

Sitelerde Paylaş

Bakınız ben yanlış anlattım galiba, TEST edilebilir olması gerekiyor. Tamam materyal olmayan birşeyi nasıl kontrollü deneylerle test edeceğiz. Anlatınız bende öğreneyim.

Ayetlerde test edilebilir ? Bunu neden kabul etmiyorsunuz

Sitelerde Paylaş

Bakınız ben yanlış anlattım galiba, TEST edilebilir olması gerekiyor. Tamam materyal olmayan birşeyi nasıl kontrollü deneylerle test edeceğiz. Anlatınız bende öğreneyim.

Ayetlerde test edilebilir ? Bunu neden kabul etmiyorsunuz

Benim söylediklerimden tümevarım yapmayınız. Ben ne herşey bilimdir dedim, ne de öyle yaşayalım dedim.

Hayatımız bilime bağlı bilgiden geçiyor ben yanlış mı düşünüyorum şuan

Sitelerde Paylaş

Bana bilimsel metot soruldu bende anlattım. Bilim faşistliği yapıyormuşum gibi gösterilmeye çalışılmasın. Madem benim söylediklerimi beğenmiyorsunuz buyrun:

http://en.wikipedia....ientific_method

Mesele sizi bir şey göstermek değil lütfen

Sizde aynısını kuranın anlaşılması için yaptığınızı fark etmiyormusunuz

Üzerinde düşünmüyorsun analiz ve çalışma yapmıyorsunuz test etmiyorsunuz

sorgulamıyorsunuz birilerinden duyduklarınız ve yüzeysel eleştiriler ile karşı çıkıyorsunuz

bilim ile uğraşan birine yakışmayacak bir davranış değilmi heleki aklını kullanan insan için çelişki değil mi ?

Sitelerde Paylaş

Ayet? Kuran ayeti mi? yoksa atılanın diline pelesenk ettiği gerçekler manasında ayetler mi?

atılan2 Allahın ayetlerinden başka birşey okumuyor ki ?

Farklı anlamlar yada anlaşmazlıklar olabilir ama bu bizim doğruya ulaşmamıza engel değil ki ?

kaos tan düzen çıkıyorsa bizdeki bu farklılıklardan neden birlik çıkmasın

Sitelerde Paylaş

Mesele sizi bir şey göstermek değil lütfen

Sizde aynısını kuranın anlaşılması için yaptığınızı fark etmiyormusunuz

Üzerinde düşünmüyorsun analiz ve çalışma yapmıyorsunuz test etmiyorsunuz

sorgulamıyorsunuz birilerinden duyduklarınız ve yüzeysel eleştiriler ile karşı çıkıyorsunuz

bilim ile uğraşan birine yakışmayacak bir davranış değilmi heleki aklını kullanan insan için çelişki değil mi ?

O söz size değildir.

Tamam nasıl test edeceğiz? Başkalarından duymadan, yıldızlar şeytanlara atılacak taşlardır ayetini okudum diyelim (ayete gerek var mı?). Ya da hiç müslümanlığı bilmeyen biri okudu diyelim, bu adam yıldızların nükleer fizyon reaktörleri olduğunu biliyor. Aklını çalıştırdı diyelim. Ne yapar sizce? Objektif olunuz.

Kuran'daki diğer ayetlerden çokça örnek verebilrim. Furkan 53, Nisa 34... Peki adam bunları okduğunda ne düşünecek?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...