Jump to content

CERN : Tanrı parçacığını bulduğunu açıkladı!

Recommended Posts

sadece diyarbakırda bulunan 2 peygamberi görmüş olsaydın, çürümüşmü yoksa sapasağlam bütün hatlarıyla örtülü bir şekildemi durduğunu anlayınca utanırmıydın bilmiyorum . örtüyü kaldırıp bakmaya müsade edilmediği için kimse yüzlerini görmedi sanırım bende görmeyi çok isterdim ebat ve hacim olarak iriliğide baz alınırsa, o an orada olmuş olsaydın, belki şuan daha ılımlı olabilirdin.

peygamber cesedi diyorsun bir de ciddi ciddi..

kimmiş o peygamber? vaftizci yahya falan mı :)

peygamber diye birşey yok arkadaşım. önünüze gelen herşeye inanıyorsunuz. kaynak sorgulamadan, bilmeden, incelemeden. tüm yönleriyle araştırmadan...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 305
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayrıca son gözlemlerde (Uzay) anti-maddenin doğada oluşabildiği tespit edildi. Dünyada üretimi çok pahalı (1 gram anti-hidrojen 62.5 trilyon dolar). Ve saklamak neredeyse imkansız. Sadece çok kısa sürelerde gözlemleyebiliyorlar. Tabi gelecekte ne olur bilinmez.

şuan tekerleği buldular, arabayı yapana kadar beklemek lazım.

Sitelerde Paylaş

şuan tekerleği buldular, arabayı yapana kadar beklemek lazım.

Güzel bakış açısı. Biraz uzun sürebilir ama arabayı yapmaları.

Gelelim Higgs olayına. CERN bunu neden arıyor? Nedir bu Tanrı parçacığı.

Adıyla bir alakası yok, adından çok spekülasyonlar yapılıyor ama Higgs bozonu veya parçacığı demek daha sağlıklı.

Peter Higgs ve arkadaşları, parçacık fiziğinde standart model adı verilen bir sistem geliştirdiler. Özetin özeti: Bu sistemde 12 adet temel parçacık vardı. Evrenimizin yapı taşları diyebileceğimiz parçacıklar. Fakat bu sistemi ayakta tutan en önemli parçacık bir türlü bulunamıyordu. Adını yazmama gerek yok herhalde...

Bu parçacığın görevi neydi?

Diğer parçacıklara kütle kazandırmak.

Higgs alanını su gibi düşünürsen, higgs parçacığı da bunun bir molekülü gibidir. Bu alanın bütün evreni sardığı kabul edilir. Çünkü ortada kütlesi olan cisimler varsa bu alanla etkileşim göstermelidirler. Alanı uzun uzun aramaktansa, bir parçasını bulmak daha mantıklıdır diyip kolları sıvadılar. Bekliyoruz...

Yanlış çıkarsa yeni bir model geliştirecekler...

CERN'de veya diğer hızlandırıcı lab.'larda sadece bu işlerle uğraşmıyorlar....Yerçekimi parçacıklarını, çoklu-evrenleri ve anti maddeyi de araştırıyorlar....

Öyle bazı yerlerde saçmalandığı gibi şeytani insanlar veya kurumlar değiller, senin benim gibi evreni merak ediyorlar o kadar....Onlar meraklı bir çocuk gibi sopa dürtüyorlar ve sonra gördüklerini bize anlatıyorlar...sağolsunlar...

Sitelerde Paylaş

Elektriksel yük, kısaca yük dedim orada. Bir cismin, başka elektriksel yüklü cisimle yaklaştığında ortaya bir kuvvet çıkmasını sağlayan fiziksel özelliğidir.

Ne oluyor da yüklü parçacıklar birbirlerini itiyor ya da çekiyorlar?

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güzel bakış açısı. Biraz uzun sürebilir ama arabayı yapmaları.

Gelelim Higgs olayına. CERN bunu neden arıyor? Nedir bu Tanrı parçacığı.

Adıyla bir alakası yok, adından çok spekülasyonlar yapılıyor ama Higgs bozonu veya parçacığı demek daha sağlıklı.

Peter Higgs ve arkadaşları, parçacık fiziğinde standart model adı verilen bir sistem geliştirdiler. Özetin özeti: Bu sistemde 12 adet temel parçacık vardı. Evrenimizin yapı taşları diyebileceğimiz parçacıklar. Fakat bu sistemi ayakta tutan en önemli parçacık bir türlü bulunamıyordu. Adını yazmama gerek yok herhalde...

Bu parçacığın görevi neydi?

Diğer parçacıklara kütle kazandırmak.

Higgs alanını su gibi düşünürsen, higgs parçacığı da bunun bir molekülü gibidir. Bu alanın bütün evreni sardığı kabul edilir. Çünkü ortada kütlesi olan cisimler varsa bu alanla etkileşim göstermelidirler. Alanı uzun uzun aramaktansa, bir parçasını bulmak daha mantıklıdır diyip kolları sıvadılar. Bekliyoruz...

Yanlış çıkarsa yeni bir model geliştirecekler...

CERN'de veya diğer hızlandırıcı lab.'larda sadece bu işlerle uğraşmıyorlar....Yerçekimi parçacıklarını, çoklu-evrenleri ve anti maddeyi de araştırıyorlar....

Öyle bazı yerlerde saçmalandığı gibi şeytani insanlar veya kurumlar değiller, senin benim gibi evreni merak ediyorlar o kadar....Onlar meraklı bir çocuk gibi sopa dürtüyorlar ve sonra gördüklerini bize anlatıyorlar...sağolsunlar...

bigbengi oluşturan maddeyimi arıyorlar yada maddeyi madde yapan şeyimi diyelim. bende devrik cümlelerle halkın sesi olayım

Sitelerde Paylaş

Ne oluyor da birbirlerini itiyor ya da çekiyorlar?

Elektromanyetizma oluyor. Bu doğadaki dört ana kuvvetten bir tanesidir. Tıpkı yerçekimi gibi Sonsuz mesafede etkilidir.

Bu temel bir interaksiyon yani etkileşimdir. Tıpkı mıknatısların davranışları gibi

Fakat neden elektromanyetizma veya yükler var derseniz....İşte bunu kimse bilmiyor. Ama şunu biliyoruz bu kuvvetler var ki buradayız.

Sitelerde Paylaş

bellerophon senin tahsil alanın nedir? Çok bilgilisin o nedenle merak ettim. kozmopolit'te evrim konusunda çok çok bilgili fakat hiç alakalı değil mesleğiyle..

Burada yazarsam kimliğim çıkabilir. Sadece bitki genetiği ve mühendisiliği doktora uzmanlık alanım o kadarını yazayım.

Biyoloji bilgim ve mühendislik bilgim vardır. Fizik oradan yadigar bana.

Sitelerde Paylaş

bigbengi oluşturan maddeyimi arıyorlar yada maddeyi madde yapan şeyimi diyelim. bende devrik cümlelerle halkın sesi olayım

Bigbang'e de cevap arıyorlar, maddeyi madde yapan parçacıkların çoğunu buldular, ama kütlesini veren şey Higgs bozonu, onu arıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Elektromanyetizma oluyor. Bu doğadaki dört ana kuvvetten bir tanesidir. Tıpkı yerçekimi gibi Sonsuz mesafede etkilidir.

Bu temel bir interaksiyon yani etkileşimdir. Tıpkı mıknatısların davranışları gibi

Fakat neden elektromanyetizma veya yükler var derseniz....İşte bunu kimse bilmiyor. Ama şunu biliyoruz bu kuvvetler var ki buradayız.

Evet haklısın. Daha bilinmeyen çok şey var.

Elektron negatif, pozitron ise pozitif elektriksel yüke sahip. Yüksüz olanı var mı? Elektronun yüksüz hali.

Sitelerde Paylaş

Burada yazarsam kimliğim çıkabilir. Sadece bitki genetiği ve mühendisiliği doktora uzmanlık alanım o kadarını yazayım.

Biyoloji bilgim ve mühendislik bilgim vardır. Fizik oradan yadigar bana.

Anlıyorum, tabiki çok özele girilmez burda ama okumuş tahsilli biri olduğunuz belli :)
Sitelerde Paylaş

Ne derece doğru bilmiyorum ama. Higgs parçacığı yeniden esir (ether) kavramına dönüş gibi birşey diyenler var.

Onun higgs'le değil karanlık enerji ve karanlık maddeyle alakası var diye biliyorum. Ether zaten felsefi bir kabul, bilimde bir yeri yok. Sadece karanlık enerjinin teorilerinde bir tanesine Aether ismini buna istinaden vermişler (alakasız fakat onuruna). Aynı tanrı parçacığı ismi gibi alakasız.

Sitelerde Paylaş

Bing bang den sonra ortaya çıkan enerji normalde sonsuz boşlukta ışık olarak dağılıp kaybolmalıydı ama kaybolmayıp kütle kazandı ve tüm evren, gezegenler dünyamız oluştu, işte bu kütle kazanmaya neden olan şeyi arıyorlardı, Tanrı parçacığı dedikleri şey bu işte...

Sitelerde Paylaş

Bing bang den sonra ortaya çıkan enerji normalde sonsuz boşlukta ışık olarak dağılıp kaybolmalıydı ama kaybolmayıp kütle kazandı ve tüm evren, gezegenler dünyamız oluştu, işte bu kütle kazanmaya neden olan şeyi arıyorlardı, Tanrı parçacığı dedikleri şey bu işte...

diğer şey anti madde, evreni oluşturan ilk madde ile eşit miktarda olduğu düşünülüyor, madde kainatı oluşturdu anti madde nerede.

Sitelerde Paylaş

diğer şey anti madde, evreni oluşturan ilk madde ile eşit miktarda olduğu düşünülüyor, madde kainatı oluşturdu anti madde nerede.

Anti madde bulundu. Yazmıştım daha önceden. Kainatin çoğunluğunda karanlık madde ve karanlık enerji var, maddeyle eşit miktarda değil bunun sebebini araştırıyorlar.

Anti madde-madde aynı ortamda bulunamaz, birbirlerini yok ederler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...