Jump to content

CERN : Tanrı parçacığını bulduğunu açıkladı!

Recommended Posts

bellerophon, sahilde kayıkçılar balık ekmek balık ekmek diyince aklıma evrim teorisi geliyor :)

Sen dediğimi yap, çok şahane makara olur. Youtube'a koy tıklanma rekorları kırar. Ama muzip bir hocaya denk gelirsen, güzel cevaplar alırsın.

Tabi anfibileri görünce aklına ne geliyor? Deri ayakkabı, çanta malzemesi mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 305
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen dediğimi yap, çok şahane makara olur. Youtube'a koy tıklanma rekorları kırar. Ama muzip bir hocaya denk gelirsen, güzel cevaplar alırsın.

Tabi anfibileri görünce aklına ne geliyor? Deri ayakkabı, çanta malzemesi mi?

aslında celal şengörün bir konferansı olsa gitmek isterim, adam bıkmadan usanmadan her soruya güzellikle cevap veriyor birde inancı beni ilgilendirmez ama harbiden çok bilgili bir adam, türkiyede böyle zeki insanlar pek çıkmıyor, çünkü dilimiz katledildi 100 yıl geriye gittik.

şanslı olanlar ise yurtdışında eğitim gördüler, celal hocalar gibi kişilerde sadece örnek olarak dünya ya tanıttılar kendilerini.

Sitelerde Paylaş

aslında celal şengörün bir konferansı olsa gitmek isterim, adam bıkmadan usanmadan her soruya güzellikle cevap veriyor birde inancı beni ilgilendirmez ama harbiden çok bilgili bir adam, türkiyede böyle zeki insanlar pek çıkmıyor, çünkü dilimiz katledildi 100 yıl geriye gittik.

şanslı olanlar ise yurtdışında eğitim gördüler, celal hocalar gibi kişilerde sadece örnek olarak dünya ya tanıttılar kendilerini.

Celal Hoca, Ali Demirsoy bunların konferansları çok zevkli geçer. Aslında Türkiye'de Oxford'daki gibi bir kürsü kurulsa. Halkın bilimi anlaması için kurulmuş bir kürsü var Dawkins başkanıydı. Burada da Celal Hoca başkanı olsa çok güzel olur. Adam her seviyeye inip derdini anlatabiliyor. Kimseye de hakaret etmez anlatırken. İnanmıyorum, sebepleri de şu şu der geçer.

Sitelerde Paylaş

Celal Hoca, Ali Demirsoy bunların konferansları çok zevkli geçer. Aslında Türkiye'de Oxford'daki gibi bir kürsü kurulsa. Halkın bilimi anlaması için kurulmuş bir kürsü var Dawkins başkanıydı. Burada da Celal Hoca başkanı olsa çok güzel olur. Adam her seviyeye inip derdini anlatabiliyor. Kimseye de hakaret etmez anlatırken. İnanmıyorum, sebepleri de şu şu der geçer.

Celal Şengör ün annesi müslümanmış, oğlunun ateist olmasına üzülüyormuş. sempatik adam vesselam :)

Sitelerde Paylaş

sen uyuyunca rüya görmüyomusun, sol yanında kalbin atmıyor mu, güneş doğunca için ısınmıyor mu, bunlar olmuyorsa sen yoksun demek, komple teorilerine fazla takılma, biz yokuz, şu var , hepimiz matrixin parçasıyız vs vs vs

bunlar başı boş insanların uydurdukları hikayelerdir, tıpkı canı sıkılıp karaya çıkan balık hikayesi gibi...

valla ben "var" olduğumuza inanmıyorum sadece midemizde 2 kilo bakteri var bunu biliyorum artık diğer kısımlarda ne kadar var bilmiyorum ama kalbimin gerçek olduğuna bile inanasım gelmiyor. Ayrıca ben bayanım erkek değilim, ancak ben evrende matematiksel bir düzen olduğunu görüyorum bunu söyleyebilirim. Sanki evrende matematikten başka birşey yokmuş gibime geliyor.

Sitelerde Paylaş

valla ben "var" olduğumuza inanmıyorum sadece midemizde 2 kilo bakteri var bunu biliyorum artık diğer kısımlarda ne kadar var bilmiyorum ama kalbimin gerçek olduğuna bile inanasım gelmiyor. Ayrıca ben bayanım erkek değilim, ancak ben evrende matematiksel bir düzen olduğunu görüyorum bunu söyleyebilirim. Sanki evrende matematikten başka birşey yokmuş gibime geliyor.

bakteri var diye sen insan değilmisin, bakteri olmasa zaten yaşayamazsın, hayatta kalma nedenin o bakteriler, hertürlü bağışıklık sistemi bakterilerle vucut gerçekleştirir. öyle bir yazmışsın ki sanki bu bakteriler birer zararlı canlılar.

Sitelerde Paylaş

SOnuçta bakteriler tamamen başka canlılar yani

sen vucudundaki başka maddeleri ve canlıları bilsen, hepimiz fabrika gibiyiz, bütün elementler vucudumuzda var, bakteriler var, herşey var, bizleri biz yapan bu dünyada aktif olarak yaşamamızı sağlayan bu bedenimizi oluşturan maddelerdir. bunlar olmasaydı bizler olmazdık.

Sitelerde Paylaş

Ünlü profesörden ilginç açıklama

Atomaltı parçacığı teorisini ilk kez ortaya atan İngiliz Profesör Peter Higgs: ‘Tanrı Parçacığı’ şaka amaçlı kullanıldı, terimin adından rahatsız oluyorum...

Maddeye kütle ve yoğunluk kazandıran atomaltı parçacığı teorisini ilk kez ortaya atan İngiliz Profesör Peter Higgs, aranan parçacığa ‘Tanrı Parçacığı’ olarak hitap edilmesinden rahatsız olduğunu söyledi. 83 yaşındaki profesör, “Her şeyden önce, ben bir ateistim. İkinci olarak, atom bileşenine ‘Tanrı Parçacığı’ ismi bir şaka sonucu verildi. Ama tatlı bir şaka değildi. Yanlış anlaşılmalara yol açtığı için buna izin vermemeliydim” diye konuştu.

Tanrı Parçacığı terimi, ilk olarak 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman ve bilim yazarı Dick Teresi’nin kitabı için üretilmişti. Milliyet'de yer alan habere göre, Higgs, bir türlü izine rastlanamadığı için parçacığa “Lanet olası” anlamına gelen “Goddamn” diyerek hitap edilmesini istemedi, bunun yerine “God Particle” (Tanrı Parçacığı) denilmesini istedi

İsviçre’nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (Cern) yürütülen deneylerle aranan Higgs Bozonu’nun izine ilk kez geçen yıl temmuz ayında ulaşılmıştı. Geçen ay ise, Cern’den yapılan açıklamada temmuz ayında bulunan izlerle parçacığın varlığından kesin olarak emin olunduğu belirtilmişti.

Yüzyılın deneyini sakar bir kuş durdurdu

İSTANBUL - CERN (Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi) dünyanın en büyük parçaçık fiziği laboratuvarı. Tesisleri İsviçre ve Fransa sınırında kurulu.

CERN 1954 yılında 12 ülke tarafından kuruldu. Halen 20 asil üyesi var. Hedefi, fizik alanında Avrupa’yı ABD ve Rusya’yla yarışır hale getirmek.

‘Gözlemci’ Türkiye ve İsrail de CERN’e üye olmak için başvurdu. İsrail kabul edilirse Avrupa dışından ilk üye olacak.

Laboratuvarda evrenin yapısını ve nasıl oluştuğunu anlamaya yönelik çok sayıda deney yapılıyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcı (BHÇ) ise bu deneylerin en medyatiği.

Sitelerde Paylaş

Aslında ben de bazen panteistler gibi evrenin kendisi acaba Tanrı'nın kendisi olabilir mi diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Öyle bir evrende yaşıyoruz ki insanı hem dehşete hem de hayranlığa düşürüyor, ben şimdi bu satırları yazarken, içimden ışıktan hızlı nötrinolar geçiyor mesela, bu Tanrı Parçacığı sayesinde zaten eğer dedikleri gibi görünmezlik, ışınlanma falan olacaksa biz zaten öbür taraf gibi bir yere gidip gelmiş gibi oluruz herhalde...

Sitelerde Paylaş

Aslında ben de bazen panteistler gibi evrenin kendisi acaba Tanrı'nın kendisi olabilir mi diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Öyle bir evrende yaşıyoruz ki insanı hem dehşete hem de hayranlığa düşürüyor, ben şimdi bu satırları yazarken, içimden ışıktan hızlı nötrinolar geçiyor mesela, bu Tanrı Parçacığı sayesinde zaten eğer dedikleri gibi görünmezlik, ışınlanma falan olacaksa biz zaten öbür taraf gibi bir yere gidip gelmiş gibi oluruz herhalde...

bazı konularda yorum olarak belirtmiştim belki hatırlarsınız, aslında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki, insanlar şuan bilim bilim diyip herşeyi çözdük edası içerisinde, çözülenler sadece okyanusta bir damla gibi, zaman ilerleyip bilim ve teknoloji geliştikçe karşımıza çıkanlar her zaman hayret verici olup bir önceki neslin bütün bulgu ve teorilerini baştan yazmalarını gerektirecektir.

mesela kitaplarda bizlere öğretilen maddenin en küçük yapı taşı atom, plutonun gezegen oluşu, dünyanın yaşı, evrenin yaşı, evrenin başlangıcı gibi birçok terimler sürekli yeni keşiflerle kendilerini yenileyerek ilerliyor.

bundan dolayıdır ki, hiçbirşeye körü körüne bağlı kalmamakta fayda var her zaman bir açık kapı bırakmak gerekir.

tarihinde Bersann tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

E bersann bilim budur, bilim her zaman bulur, din gibi her şeye kökten vakıf olmaz, ki din hiç bir şey yapmadan buna vakıf olduğunu söyler ama icraat dedin mi tıssssssss, hiç bir icraatede el atmaz anca terane atar..

bu sizin görüşünüz, insan yeni bir element keşfetti de Allah mı dur dedi, din olarak bakarsanız hutbe verip vaaz verip parasını faize yatıranların konuşmalarını baz alırsanız yada buna benzer birçok kişiyi örnek gösterirseniz ne o bahsi geçen dini nede o dinin hitap ettiği yaratıcıyı anlayamazsınız. peki ne yapmalı, aklı ve mantığı kullanmalı, amaç bilgi ise buna dur diyecek adama mantık ve ilim çerçevesinde ccevap verilmeli, zaten böyle kişileri kaale almakta ayrı bir yanlıştır ama mantıklı bir insan doğruyu yanlışı ayırt edip attığı adımların neden ve nasılını analiz etmeyi kendisinin bulabileceğini temenni ediyorum.

Sitelerde Paylaş

bu sizin görüşünüz, insan yeni bir element keşfetti de Allah mı dur dedi, din olarak bakarsanız hutbe verip vaaz verip parasını faize yatıranların konuşmalarını baz alırsanız yada buna benzer birçok kişiyi örnek gösterirseniz ne o bahsi geçen dini nede o dinin hitap ettiği yaratıcıyı anlayamazsınız. peki ne yapmalı, aklı ve mantığı kullanmalı, amaç bilgi ise buna dur diyecek adama mantık ve ilim çerçevesinde ccevap verilmeli, zaten böyle kişileri kaale almakta ayrı bir yanlıştır ama mantıklı bir insan doğruyu yanlışı ayırt edip attığı adımların neden ve nasılını analiz etmeyi kendisinin bulabileceğini temenni ediyorum.

Mantıkla o dinini bir araya getireceksen hodri meydanda bir başlık aç, ne dersin?

Allah zaten hiç bir şey demiyor ki, çünkü allah yok, o dediklerinse bedevilerin örfünden adetinden başka dinlerden aşırarak oluşturduğu sözlerden başkada bir şey değil..

Sitelerde Paylaş

Mantıkla o dinini bir araya getireceksen hodri meydanda bir başlık aç, ne dersin?

Allah zaten hiç bir şey demiyor ki, çünkü allah yok, o dediklerinse bedevilerin örfünden adetinden başka dinlerden aşırarak oluşturduğu sözlerden başkada bir şey değil..

hodri meydanda başlık açıp egomu mu tatmin edeyim, düşüncelerimle birilerini haksız ilan edip ben haklı çıktım diyerek nefsimi mi tetikleyeyim, nereden bakarsam bakayım ifadeyi nasıl yapacağımı bazı zamanlar bilemiyorum, yol arıyorum bulamıyorum. bildiğim birşey var sanal alemde insanların egoları tavan yapmış durum da en küçük kelimeyi beklerler karşıdakini küçüp düşürüp alaylamak için, ben yaptım ben bildim ben buldum duygusu o kadar tavan yapmış ki, 15 yaşındaki bir çocukta 75 yaşındaki bir insanda yeri geldiği zaman aynı davranışları sergiliyorlar. o açıdan kimseye birşeyler ispat etme derdim yok, herkes dilediği gibi yaşasın, mutlu ve uzun ömürle...

Sitelerde Paylaş

bazı konularda yorum olarak belirtmiştim belki hatırlarsınız, aslında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki, insanlar şuan bilim bilim diyip herşeyi çözdük edası içerisinde, çözülenler sadece okyanusta bir damla gibi, zaman ilerleyip bilim ve teknoloji geliştikçe karşımıza çıkanlar her zaman hayret verici olup bir önceki neslin bütün bulgu ve teorilerini baştan yazmalarını gerektirecektir.

mesela kitaplarda bizlere öğretilen maddenin en küçük yapı taşı atom, plutonun gezegen oluşu, dünyanın yaşı, evrenin yaşı, evrenin başlangıcı gibi birçok terimler sürekli yeni keşiflerle kendilerini yenileyerek ilerliyor.

bundan dolayıdır ki, hiçbirşeye körü körüne bağlı kalmamakta fayda var her zaman bir açık kapı bırakmak gerekir.

Mesela kuarkları bilmiyorduk şimdi kuarkları da biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Zaten ben, var mıyız, yok muyuz diye düşüne düşüne sıyırcam, bazen de düşünüyorum evrende matematik var başka birşey yok, pisagorcular gibi sayılara mistik anlamlar yükleyeceğim neredeyse, evin her tarafında sayılar var, teknoloji var, teknolojiyi matematikle üretiyoruz, öyleyse herşey matematik midir, evrende sadece sayılar mı vardır diyesi geliyor insanın...

senin nasıl bir perspektifin var çok merak ediyorum..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Ya ben bu matematik olayına çok takıyorum matematiği insan türü mü üretti yoksa zaten evrende matematik var da biz mi keşefediyoruz? Şimdi biz keşfediyoruz dersek işin ucu ALlah'a gider.

Ne Allahı ya? Yaratıcı de hiç olmazsa, senden bir şey anlamadım ben. Hem bu bölüm" bilim" bölümü hatırlatayım dedim..

NOT: ATEİSTKAFEYMİŞ, KONUŞ KONUŞABİLDİĞİN KADAR, YİNEDE SENDEN BİR ŞEY ANLAMADIM BEN..

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...