Jump to content

norveç'e, isveç'e bakın, bir de bize bakın

Recommended Posts

norveçte isveçte her tür görüşten insanlar var.şiddetsiz terörsüz bir arada yaşıyorlar.bir de türkiyeye bakın.karışık bir ülkeyiz.şiddet terör cehalet bizde..neden isveçte ve norveçte olduğu gibi bir arada yaşama kültürünü edinemiyoruz?ya bir arada yaşama kültürünü edineceğiz, yada ayrılacağız..böyle olmaz..her şeyin başı eğitim ve aydınlanma..norveç isveç bu yüzden medeni..kitap okuma kültürünü herkese aşılamamız lazım.avrupayı örnek almalıyız arap ülkelerini değil.islamcılar da kendilerine bir çekidüzen vermeli şiddetten kavgadan vazgeçmelidirler..norveç isveç dururken ırak, suriye, arabistan gibi birbirlerini bombalayan pislik arap ülkelerini örnek almayı bıraksınlar.kürtçüler de silah bırakmalı adam olmalıdırlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Isvecte bulundum. Orada da duzeni bozan yine muslumanlarin cogunlukta oldugu gocmenler ve siginmacilar. Ama iyi isleyen sistemde bu unsurlari da yavas yavas uygarlastiriyorlar.

Asil siz Londra ya bakin ingilterenin baskenti ama ingilizler azinlik orada. Her milletten insan var ve Istanbuldan filan kat kat duzenli ve yasanir bir yer (Iklimini saymazsak tabi.)

Sitelerde Paylaş

Isvecte bulundum. Orada da duzeni bozan yine muslumanlarin cogunlukta oldugu gocmenler ve siginmacilar.

haklısın ya bunlar gittiği her yeri bozuyorlar..kara solucanlar..nedir çektiğimiz bunlardan..
Sitelerde Paylaş

alphonse gayet güzel bir noktaya deginmissin zaten azıcık dusunebilen insanlar ve dunyanın sadece oturdugu yer olmadıklarının dunyada bi cok insanın kültürün düzenin oldugunun farkında olan insanlar bu ülkedeki düzene sisteme karsı durmakta ve bir şekilde sesini duyurmakta duyurmasa bile bunu yureginde hissetmekte kendini baska insanlardan ayrı tutmakta hersey iyi güzel ama sonuna yazdıgın seyi sana yakıstıramadım ben zazayım ama senin yaptıgın ırkcılık kürtcüler nedemek adam olmalılar nedemek sen bi soruna deginirken bi sorun yaratıyorsun

Sitelerde Paylaş

seyi sana yakıstıramadım ben zazayım ama senin yaptıgın ırkcılık kürtcüler nedemek adam olmalılar nedemek sen bi soruna deginirken bi sorun yaratıyorsun

ben de zazayım..aleviler lazlar rahat duruyor ama kürtçüler askerine kurşun sıkıyor..beni de güneydoğuda rahat bırakmamış ezmişlerdi.öfkem bundandır..çok vahşi bağnaz bir yaşam tarzları var.
Sitelerde Paylaş

alphonse gayet güzel bir noktaya deginmissin zaten azıcık dusunebilen insanlar ve dunyanın sadece oturdugu yer olmadıklarının dunyada bi cok insanın kültürün düzenin oldugunun farkında olan insanlar bu ülkedeki düzene sisteme karsı durmakta ve bir şekilde sesini duyurmakta duyurmasa bile bunu yureginde hissetmekte kendini baska insanlardan ayrı tutmakta hersey iyi güzel ama sonuna yazdıgın seyi sana yakıstıramadım ben zazayım ama senin yaptıgın ırkcılık kürtcüler nedemek adam olmalılar nedemek sen bi soruna deginirken bi sorun yaratıyorsun

ya arkadaş kimse ırkçı falan değil..

Türküm diyorsun..ırkçı diyorlar kürtsün diyorsun ırçısın diyorlar..

Birinin milletini söylemek neden ırkçılık olsun..

şu fıransızlar adam olsunlar deyince ırkçımı olunuyor..

insanlara milliyetleriyle hitap etmek güzeldir..

çocukluğumdan bu yana bir tek kürt demekten hoşlanmazdım..

bunuda söylediğimde arkadaşlarım kendimi onlardan ayırdığımı düşünmesinler diye söylemezdim..

Bu memlekette kürtün türk olmadığını biliyorduk ama hiç te türkten ayrı tutmadık

herkes bir alıngan oldu..

Bi alman komşumuz olsa onada alman demeye çekiniriz..kendimizden değil demek gibi olur diye..

Bu ülkede lazı horon tepti..Kürt halayını çekti..türk kaşık oyunu oynadı..hiç sorun olmadı..olmayacaktırda..

Güzellikte burda zaten herkes kültürünü yaşadı..

Sitelerde Paylaş

Isvecte bulundum. Orada da duzeni bozan yine muslumanlarin cogunlukta oldugu gocmenler ve siginmacilar. Ama iyi isleyen sistemde bu unsurlari da yavas yavas uygarlastiriyorlar.

Asil siz Londra ya bakin ingilterenin baskenti ama ingilizler azinlik orada. Her milletten insan var ve Istanbuldan filan kat kat duzenli ve yasanir bir yer (Iklimini saymazsak tabi.)

Avrupa başkentlerinde hep yabancılar çoğunluk gibi görünüyor. Çünkü onlar göze batıyor. Paris'te Araplar çok diyorlar. Berlin'e Türk şehri diyorlar. Brüksel'de dolu dolu Türk var.. Yabancılar genelde başkentlerde yaşıyor. Ama gene de çoğunluk oranın yerlileri.

Stokholm'e gitmiştim. Bakkaldaki basit bir kasiyer bile, ya da serserisi bile ingilizce biliyor.. İnsanları sana insan muamelesi yapıyor gerçekten..

Sitelerde Paylaş

norveçte isveçte her tür görüşten insanlar var.şiddetsiz terörsüz bir arada yaşıyorlar.bir de türkiyeye bakın.karışık bir ülkeyiz.şiddet terör cehalet bizde..neden isveçte ve norveçte olduğu gibi bir arada yaşama kültürünü edinemiyoruz?ya bir arada yaşama kültürünü edineceğiz, yada ayrılacağız..böyle olmaz..her şeyin başı eğitim ve aydınlanma..norveç isveç bu yüzden medeni..kitap okuma kültürünü herkese aşılamamız lazım.avrupayı örnek almalıyız arap ülkelerini değil.islamcılar da kendilerine bir çekidüzen vermeli şiddetten kavgadan vazgeçmelidirler..norveç isveç dururken ırak, suriye, arabistan gibi birbirlerini bombalayan pislik arap ülkelerini örnek almayı bıraksınlar.kürtçüler de silah bırakmalı adam olmalıdırlar.

Oralarda siyasi düşünce yok. Adamlar hayatlarından memnunlar. Devletten daha fazla isteyecekleri bir şeyleri yok. Onun için siyasi kavgalar pek olmuyor. Adamların oy kullanmaları için para bile verecekler artık. O derece yani.. Devletin başında kimin olduğu umurlarında değil.

Ayrıca kitap okumak bir kültür göstergesi değildir. Avrupa da bir cennet değil. Çok güzel şehirleri, düzenli, çalışkan insanları var. Biraz güneye gidince İspanya, İtalya taraflarının bizden pek farkları yok. Ama o kuzey ülkeleri, Birleşik Krallık falan.. Oralara cennet diyebiliriz.

Kürtçü, Araçı falan.. Benim ilgi alanımın dışında..

Sitelerde Paylaş

Yani öyle bir şeyi kıyaslamışınızki elma ile armut değil elma ile patates. Bari italya ispanya yunanistan gibi bize benze ülkeler ile kıyaslasaydınız.

Bu kuzey ülkelerinin hem nüfüsları az, hem doğal kaynakları var, din diye töre diye bir şey yok, hem iklim şartları onları mantıklı kalmaya itiyor.

Sitelerde Paylaş

Devlet halkini severse halkta devletini sever. Halkin devleti sevmesi icin toplanan vergilerin halk tarindan hizmet olarak geri alinmasidir. Isvecte hasta birisi doktora gider doktor muayene masrafinin belkide %10 unu oder gerisini devlet sigorta kasasi oder, peki hastaneye yatar ve ameliyat olursa ne olur? :) O zamanda hasta cok ama cok az buda yatak ucretidir oder ve ameliyatini olur evine gelir. Peki ilaclar ne olacak? O zaman yine ayni sekilde devlet sogortasi devreye giriyor ve doktor ucreti misali hasta cok ama cok az bir miktar oduyor, fakat bir yil icinde sanirim 1800 krondur bu miktari ilacicin odemis ise hasta bir yil bedava ilac alma hakkini kazaniyor. Bunu dunyada kac ulke yapiyor? belki uc yada dort ulke. Egitim cok onemlidir, Isvec devlet tv kanallarinda evrim teorisi Richard Dawkins belgeselleri oynatiliyor, yani halk uyutulmuyor, isteyen istedigini soyler, oyleki bir polisin Krala hizli araba kullandi diye ceza yazmasi gibi(bu olay gercektir :) )

Sitelerde Paylaş

türkiye bağımsız bir ülke olmadığı için , olabilirmi... ülkemizin girdiği savaşları , yenilgileri, maddeleri üst üste koyarsan, sebep ortaya çıkıyor da, siz yanlış yerde arıyorsunuz.

kuveyt neden bu kadar gelişmiş, deseler ,petrol diyeceksiniz, bizim ülkemizdeki sorunları önce analiz etmeyi bilin.

her türlü durumu alakasız senaryolara bağlamakta üstünüze yok.

Sitelerde Paylaş

türkiye bağımsız bir ülke olmadığı için , olabilirmi... ülkemizin girdiği savaşları , yenilgileri, maddeleri üst üste koyarsan, sebep ortaya çıkıyor da, siz yanlış yerde arıyorsunuz.

kuveyt neden bu kadar gelişmiş, deseler ,petrol diyeceksiniz, bizim ülkemizdeki sorunları önce analiz etmeyi bilin.

Türkiye bağımsız değilse ABD Nato başta olma üzere batı bloguna bağlıdır. Eğer bu bloğun desteği olmasa Türkiye çok daha dinsiz bir ülke olur sokakta elini sallasan ateiste çarpardı bunun için müslümanların yatıp kalkıp dua etmesi lazım.

Sitelerde Paylaş

Kuveyt gelismis falan degildir. Onlar birakin birsey uretmeyi petrolu dahi yalniz baslarina cikaramayacak kadar zavalli insanlardir. Petrol gelirlerinin sadece belki %10 halka donerken geriye kalan gelirler seyhlere gider, buna gelismislikmi diyorsunuz? Yuksek binalara bakip, son model arabalara bakipta bi ulkeye gelismis denemez. Arapl ulkelerinin hic biri gelismemizsitr, hepsi baska ulkelerin karisi olmaya mahkumdur.

Sitelerde Paylaş

Yani öyle bir şeyi kıyaslamışınızki elma ile armut değil elma ile patates. Bari italya ispanya yunanistan gibi bize benze ülkeler ile kıyaslasaydınız.

kıyaslayalım.italya yunanistan bizden kat kat iyidir..hem demokrasi hem aydınlık babından.adamlarda şiddet terör yok.bizimkiler gibi terörist değiller.
Sitelerde Paylaş

kıyaslayalım.italya yunanistan bizden kat kat iyidir..hem demokrasi hem aydınlık babından.adamlarda şiddet terör yok.bizimkiler gibi terörist değiller.

Türkiye de o kadar berbat değil. Türkiye Yunanistan'a göre iyidir. İtalya'ya, İspanya'ya göre kıyaslanabilir. Ama bir Almanya'yla şu an kıyaslanamaz. Daha 100 fırın ekmek yememiz lazım onun için.. 40 değil yani.. Bir Japonya.. Asla..

Sitelerde Paylaş

Türkiye de o kadar berbat değil. Türkiye Yunanistan'a göre iyidir.

yunanistana göre iyi mi? sen hiç urfaya d.bakıra gitmedin sanırım.adamlar yobaz cahil katil kaynıyor..ha izmir antalya güzeldir o ayrı..
Sitelerde Paylaş

yunanistana göre iyi mi? sen hiç urfaya d.bakıra gitmedin sanırım.adamlar yobaz cahil katil kaynıyor..ha izmir antalya güzeldir o ayrı..

Sen sanırım şu doğuda çalışıp kafayı dincilerle bozan şahıssın. :)

Krakow tarafları da öyle mesela.. Adım başı kilise var.

Ne bileyim İtalyanlar din konusunda cahildir mesela.. Türkler gibidir. İnanırlar ama uygulamazlar. Dinlerini pek bilmezler.. Ekonomik olarak satın alma gücü olarak İtalya-İspanya arasında pek fark yok. Sadece onların malları biraz pahalı. Maaşları da ona göre çok.

Neyse kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...