Jump to content

Galiba kafayı yiyorum

Recommended Posts

İş hayatının verdiği standart stresler üstüne üstelik, dinci bir işe girince radyo yerine sohbetlerin dinlenmesine etkin bir şekilde manüpile olma riskim artıyor sanki. Sanırım neler yapacağıma karar verdim, geleceğim benim için şuan çok daha net.. İstediğim gelecek için yabancı dil öğrenmek zorundayım, az-buz ingilizceyi de pekiştirdikten sonra diğer dillere sıra geliyor.. Bu diğer diller arasında ticarete en yatkın olanı Çince ama Çince yerine İngilizce, İspanyolca veya Rusça kullanılabilir diye düşünüyorum.. Evin her tarafına stickerlar yapıştırdım, asosyal ergenler gibi her yerde stickerlar var ve ailem bana deli gözüyle bakacakmış gibi geliyor.. Aha bu da capsim ^_^

l5huc.jpg

Önerebileceğiniz başka yöntemler var mı? Evi incir reçeli filmindeki gibi yapayım :ph34r:

Sitelerde Paylaş

Dil böyle öğrenilmez hocam.

Önce ingilizceyi öğrenmeye çalış. Sonra diğerlerini ister ikili ister üçlü ister tekli öğrenirsin.

Dört temel dil yeteneği vardır. Konuşma dinleme, okuma yazma..

Bir de bunları destekleyen kelime bilgisi, gramer gibi şeyler var.

Bunların hepsini senkronlu geliştirmen gerekli. Tabi kendi kendine öğrenirken konuşma ve yazma biraz yavaş gelişecek. Belki hiç gelişmeyecek. Ama yapacak bir şey yok.

Kelime bilgisine de sık kullanılan kelimelerden başla. En sık kullanılan 1000 kelime bir dilin yüzde 70'i ediyor. En sık kullanılan 6000 kelime bir dilin yüzde 95'i ediyor. Bir dilde de ortalama 70-80.000 kelime vardır. Gerisini sen hesap et.

Çalışıyorsan öğrenmen biraz daha zor. Çok zaman istiyor ve dil maalesef o dilin konuşulduğu yerde yaşamıyorsan çok yavaş öğreniliyor.

Ben de şu an Fransızca ve Rusça öğrenmeye çalışıyorum. Fransızcanın burda bedava kursu vardı, ona gidiyorum. Rusça'yı da kendi kendime.. Rusça işime yarar da Fransızca'yı bilmiyorum. Fransızca'yı 3 4 ay içinde bayağı geliştireceğim. Çünkü hocasından öğreniyorum ve hoca da öğretmeye çok istekli. Rusça'yı bilemeyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Bir dili en iyi o ulkenin cocuk programlari ogretir. Cunku cocuk programlari cocuklarin kelime haznesini gelistirmek icin basitten alir. cocuk programlarini izle. Bende Fransizca ve ruscayi ogrenmeye calisiyorum ayni yontemle. Cinci hocama da katiliyorum.

Busuu yu deneyin etkili oluyor.

Sitelerde Paylaş

Bir dili en iyi o ulkenin cocuk programlari ogretir. Cunku cocuk programlari cocuklarin kelime haznesini gelistirmek icin basitten alir. cocuk programlarini izle. Bende Fransizca ve ruscayi ogrenmeye calisiyorum ayni yontemle. Cinci hocama da katiliyorum.

Hakkaten bu hiç aklıma gelmemişti hocam. Var mı sende bu tarz fransızca ve rusça çocuk programları? :) Ben fransızca için elektronik ortamda fazla kitap bulamadım. French in Action diye bir program vardı. Onu indirdim ama hiç izlemedim bile. Dizi tadında dil öğreten bir şeymiş. Fransızca konuşuyorlar. Senin "çocuk programı" yöntemine benziyor. Rusça da torrentlerde çokça kitap ve sesli öğrenme sesleri var. İlgili sitelere yazarsan çıkıyor. Torrent linki yazınca siliyorlar. Ondan dolayı istersen kendin bulacaksın maalesef. Bir iki tane Rusça anime de buldum. Biraz Rusçamı geliştirince onlara da bir el atmam lazım..

Japonca'ya da merak salmıştım. Şu animeleri anlayarak izleyeyim diye bir ara da.. Zaten hesapladım 2600 küsür japonca dublajlı anime var. Biraz kendimi geliştirirsem öğrenmek zor olmayacak diye düşündüm. Şu an o konuda biraz geri kaldım maalesef.

Almanca öğrenmeyi amaçlamıştım. Almanca ve Rusça istiyordum. Eğer ikisini de tam olarak öğrenebilseydim Asya kıtasında çekikler, Persler ve Araplar dışında herkesle konuşabilecektim. Avrupa'nın da yarısından fazlasıyla konuşabilecektim. Almanya'nın doğusu benimdi. Dünyanın diğer taraflarını saymıyorum bile..

Neyse her zaman hayat istediğin gibi gitmiyor. Fransızca ve Rusça'yla devam.

tarihinde Cinci-Hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rosetta Stone'u duyan yok galiba?

O parayı Rosetta'ya versem büyük ihtimalle ben de öğrenirdim. :) Cem Yılmaz'ın dediği gibi.. Biletimi karaborsadan alanlar daha bir kahkaha atıyorlar diye. :)

İnternette istemediğin kadar kaynak var zaten. İlla Rozetta'ya ihtiyaç yok. Belki Rozetta kadar kaliteli değildir ama kimin umrunda. Böylesi daha eğlenceli. :)

Edit: Rosetta torrent e düşmüş. Sömürün!!!!!!!!!!!!!! :D

tarihinde Cinci-Hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir kere rafın Rusçasını yanlış yazmışsın. Полка olacaktı. Senin yazdığın kelimenin anlamı ise kıta sahanlığı demek)))) bence bu dil öğrenme isi gecici bir hefestir. Yakında nasıl gectigini farkedemezsin bile))) ama ogrenmeyi gercekten cok istiyorsan once ingilizceyle basla derim.

Sitelerde Paylaş

Sanırım neler yapacağıma karar verdim, geleceğim benim için şuan çok daha net..

Ben senin geleceğinde derin bir depresyon görüyorum. Çünki hayal dünyasında yaşıyorsun.

Bunları bırakıp şimdiden kendine intihar etmemek için elle tutulur nedenler aramaya başamalısın.

Sitelerde Paylaş

Dil böyle öğrenilmez hocam.

Önce ingilizceyi öğrenmeye çalış. Sonra diğerlerini ister ikili ister üçlü ister tekli öğrenirsin.

Dört temel dil yeteneği vardır. Konuşma dinleme, okuma yazma..

Bir de bunları destekleyen kelime bilgisi, gramer gibi şeyler var.

Bunların hepsini senkronlu geliştirmen gerekli. Tabi kendi kendine öğrenirken konuşma ve yazma biraz yavaş gelişecek. Belki hiç gelişmeyecek. Ama yapacak bir şey yok.

Kelime bilgisine de sık kullanılan kelimelerden başla. En sık kullanılan 1000 kelime bir dilin yüzde 70'i ediyor. En sık kullanılan 6000 kelime bir dilin yüzde 95'i ediyor. Bir dilde de ortalama 70-80.000 kelime vardır. Gerisini sen hesap et.

Çalışıyorsan öğrenmen biraz daha zor. Çok zaman istiyor ve dil maalesef o dilin konuşulduğu yerde yaşamıyorsan çok yavaş öğreniliyor.

Ben de şu an Fransızca ve Rusça öğrenmeye çalışıyorum. Fransızcanın burda bedava kursu vardı, ona gidiyorum. Rusça'yı da kendi kendime.. Rusça işime yarar da Fransızca'yı bilmiyorum. Fransızca'yı 3 4 ay içinde bayağı geliştireceğim. Çünkü hocasından öğreniyorum ve hoca da öğretmeye çok istekli. Rusça'yı bilemeyeceğim.

Bir kaç yabancı dil bilen arkadaşım var onlarla pratik yapmayı düşünüyorum. Olmadı dışarıda Eyüp tarafında bir sürü turist var bir şekilde adres sorarım o.O

Bu arada sadece kelime haznemin genişlemesi için böyle bir şey deneyeyim dedim, İspanyolca ve Rusça öğrenmeye çalışmak yerine kelimelere aşina olmak için ekledim.. Önce İngilzice, ufak bir defterim var isimleri, fiilleri(1.,2.,3.) nasıl kullanılacakları kısacası dil bilgisini o defter üzerinde işliyorum. Yazarak çalıştığımda daha iyi anlıyorum, elimde

Yusuf Buz'un English Grammar kitabı var bayağı kalın her şeyi dökmüş adam, bir inceleyin tavsiye ederim..

Sünger bob, simpsonlar gibi çocuk programlarımı, gerçi bu dediklerim çizgi film oldu ama tam anladım ne tarz programlar olduğunu :S

Tabii ya busuu orayı unutmuşum, bir ara merak sarmıştım sonra ilgi alanlarım değişti falan fiso şeyler oldu..

Rosetta Stone'u duyan yok galiba?

Daylight duydum.

Dil öğrenirken tırnağının kenarındaki etleri yeme ya da yolma.

Şu sıra çok yapmaya başladım neden bende bilmiyorum :S

Bir de kutuphaneyi yenile, eski kitaplari at, Ustun Dokmen okumayi da birak.

O sari kagitlarla dil ogrenilmez, okul kurs ders dersane, bunlar yuzlerce senedir denenmis calisan yontemler, onlari dene.

Eski psikolojik durumumdan kurtulmama faydalı olmuştu üstün abi o zaman dinciydik :) Şimdi bakmıyorum bile öyle duruyor, oraya bir ayar çekmek lazım dediğin gibi..

Bir kere rafın Rusçasını yanlış yazmışsın. Полка olacaktı. Senin yazdığın kelimenin anlamı ise kıta sahanlığı demek)))) bence bu dil öğrenme isi gecici bir hefestir. Yakında nasıl gectigini farkedemezsin bile))) ama ogrenmeyi gercekten cok istiyorsan once ingilizceyle basla derim.

Google amcaya söyle onu hacı :D İngilzice devam dediğim gibi diğer dillerin kelimelerine aşina olma amacıyla onları ekledim yoksa nerede 1-2 dil birden öyle kafa yok bizde, normalde de olacağını sanmıyorum ama olabilir de.

27 yaşından sonr bende mi inglizceye el atsam diyorum

Hiç bir yabancı dil yoksa, 1 yıla kaparsın sanıyorum ;)

Ben senin geleceğinde derin bir depresyon görüyorum. Çünki hayal dünyasında yaşıyorsun.

Bunları bırakıp şimdiden kendine intihar etmemek için elle tutulur nedenler aramaya başamalısın.

Niye bu kadar karamsar düşünüyorsun ki hakkımda?

Ateizm yeni diller öğrenmeye sevk ediyorsa.. Bende mi ateist olsam. Hayatım kurtulur.. :) Girerim kpss ye değmen keyfime.

Ateizmin faydaları =)

Sitelerde Paylaş

Çince öğrenemezsin, vazgeç. Zaten gerek de yok.

Ben çin dili mezunuyum sinologum, tavsiye etmem.

İngilizce ve almanca çok yakındır bunlara el at.

İngilizce öğrenmeden başka dil öğrenmek anlamsız.

Ayrıca dil öğrenmeyi herkes ister ama pek azı başarır.

Sitelerde Paylaş

Bir kaç yabancı dil bilen arkadaşım var onlarla pratik yapmayı düşünüyorum. Olmadı dışarıda Eyüp tarafında bir sürü turist var bir şekilde adres sorarım o.O

Bu arada sadece kelime haznemin genişlemesi için böyle bir şey deneyeyim dedim, İspanyolca ve Rusça öğrenmeye çalışmak yerine kelimelere aşina olmak için ekledim.. Önce İngilzice, ufak bir defterim var isimleri, fiilleri(1.,2.,3.) nasıl kullanılacakları kısacası dil bilgisini o defter üzerinde işliyorum. Yazarak çalıştığımda daha iyi anlıyorum, elimde

Yusuf Buz'un English Grammar kitabı var bayağı kalın her şeyi dökmüş adam, bir inceleyin tavsiye ederim..

Gramer konusunda fena bir iş yapmamışsın. Ben de Oxford'un kitabı var. Arada bir bakarım. İçinde ingilziceden başka bir şey yok. ve tabii ki elektronik. İngilizce kaynak bulmada hiç sıkıntı yok. Her yer ingilizce kaynıyor. Artık ingilizce de bir halta yaramaz olmaya başladı. Herkes ingilizce biliyor gibi düşünüyorlar..

Türklerle pratik yapmak çok da sağlam bir iş değildir. Çünkü iki tane aynı milletten insanı yan yana getirirseniz kendi dillerini konuşurlar. Biz bir ara arkadaşlarla denedik de türkçe küfürleri ingilizceye çevirip söylemeye çalışıyorduk. Eğlenceli de oluyordu.. Neyse..

Eyüp'teki turistlerle sadece yer yön sormasını öğrenirsin. Bir de seni avlanıyor da sanabilirler.. Anladın umarım.. Yer yön de çok basittir. Artık onu bile kullanmıyorlar. Adresi ver diyorlar. Google Maps'ten yerini söylüyorlar. Tabi Avrupa şehirlerinde bu böyle. Türkiye'de her yer dağınık olduğundan caminin yanında, sağa sola dön, parktan sonra dümdüz yürü gibi vs.. :)

Sitelerde Paylaş

Ben uc dili cok iyi konusurum ama dile yetenekli oldugumdan degil, hayat sartlari.

Cocuk programlari derken "BBC iplayer" ingiliz cocuklarina yonelik programlar yapiyor onlari youtube dan da bulabilirsiniz. Benzeri programlar russian TV kanallarinda rusca da var. biraz arastirmak gerek. En iyi kaynak youtube yine de. Ruscayi oglumla beraber cizgi film , cocuk prgrami izleyerek bayagi ilerletmeye basladim.

Dili once dinlersin 1-2 yil sonra konusmaya baslarsin. Bebekler de aynen oyledir. birbaska konuda; ergenlikten once en az iki dili iyi ogrenmis cocuk artik yeni ogrenecegi dillerde aksani hemen hemen yok olur. Bilimsel gercek.

Sitelerde Paylaş

Gramer konusunda fena bir iş yapmamışsın. Ben de Oxford'un kitabı var. Arada bir bakarım. İçinde ingilziceden başka bir şey yok. ve tabii ki elektronik. İngilizce kaynak bulmada hiç sıkıntı yok. Her yer ingilizce kaynıyor. Artık ingilizce de bir halta yaramaz olmaya başladı. Herkes ingilizce biliyor gibi düşünüyorlar..

Türklerle pratik yapmak çok da sağlam bir iş değildir. Çünkü iki tane aynı milletten insanı yan yana getirirseniz kendi dillerini konuşurlar. Biz bir ara arkadaşlarla denedik de türkçe küfürleri ingilizceye çevirip söylemeye çalışıyorduk. Eğlenceli de oluyordu.. Neyse..

Eyüp'teki turistlerle sadece yer yön sormasını öğrenirsin. Bir de seni avlanıyor da sanabilirler.. Anladın umarım.. Yer yön de çok basittir. Artık onu bile kullanmıyorlar. Adresi ver diyorlar. Google Maps'ten yerini söylüyorlar. Tabi Avrupa şehirlerinde bu böyle. Türkiye'de her yer dağınık olduğundan caminin yanında, sağa sola dön, parktan sonra dümdüz yürü gibi vs.. :)

Olmadı gider niyetimi belli ederim yahu anlayışla karşılayacaklarına eminim, karşılamazlarsada ne yapalım :)

Ben uc dili cok iyi konusurum ama dile yetenekli oldugumdan degil, hayat sartlari.

Cocuk programlari derken "BBC iplayer" ingiliz cocuklarina yonelik programlar yapiyor onlari youtube dan da bulabilirsiniz. Benzeri programlar russian TV kanallarinda rusca da var. biraz arastirmak gerek. En iyi kaynak youtube yine de. Ruscayi oglumla beraber cizgi film , cocuk prgrami izleyerek bayagi ilerletmeye basladim.

Dili once dinlersin 1-2 yil sonra konusmaya baslarsin. Bebekler de aynen oyledir. birbaska konuda; ergenlikten once en az iki dili iyi ogrenmis cocuk artik yeni ogrenecegi dillerde aksani hemen hemen yok olur. Bilimsel gercek.

Hmm, aşina olmak lazım diyorsun dile önce.. Çaktım köfteyi =)

En saglam yontem, kizarkadas/erkek arkadas ogreneceginiz dili konusursa cok etkili. Turist tavlamaya bakacaksiniz.

Bu yolun sonu öyle gözüküyor :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...