Jump to content

Bir ateistin istiklal marşi karsisindaki tutumu

Recommended Posts

• İleti 426
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Milli ve ulusal değer dedikleriniz de bir zamanlar ütopyaydı. Kendini ne sanıyorsun ki insanlık adına bir şey kabul edilip edilmeyeceğini söylüyorsun? Bir umut olduğuna inanan insanları tümüyle yok olduğunda dünya da yok olacaktır. Neyin saygınlık kazanıp kazanacağını kimse bilemez. Umarım seni yanlış anlamışımdır. Çünkü evrensel değerlere inanmak ve ortak noktalarımıza vurgu yapmak insanlığı ve dünyayı kurtaracaktır. Savaş, kutuplaşma, demir perde, komunizm ve bilimum düşünce biçimi dünyayı yeterince şekillendirdi. Bugünün düşman ve milliyetçi dünyası o günlerin eseri. Asıl senin düşüncelerin ezik ve artık geçerliliğini yitirmiş. Savaşın ve ona bağlı kahramanlık zırvalarının saygınlık kazandığı böyle bir dünyada bu gibi amaçların saygınlık kazanmayacağını söylemek ancak ne dediğini bilmemekle ilgili olabilir. Seni bilim forumuna geri dönmeye ve bu tür konularda artık saçmalamaya davet ediyorum.

Umarım seni yanlış anlamışımdır....

Yani seninkiler kabul edilecek ama benimkiler kabul edilmeyecek.

Onu mu demek istiyorsun?

Ne dediğin ve neye inandığın senden başkasını ilgilendirmez.

Benimkiler de seni ilgilendirmemeli. Onları beğenirsin veya beğenmezsin.

Ama benim onları savunma hakkına müdahale edemezsin.

Sen başkalarının inanç ve düşüncelerine bu şekilde müdahale etme hakkını nereden alıyorsun.

Başkalarının düşünce ve inançlarını beğenmeyebilirsin.

Ama onların o düşünce ve inançlarını belirtme özgürlüğüne müdahale edemezsin..

Bu yazdıkların senin düşüncelerin.

Benim için onlar senin kadar değersiz.

Ama onları burada özgürce belirtebilirsin.

Çünkü burası özgür bir forum.

Sapkın da olsalar sen onları burada belirtebilirsin.

Ama başkalarının düşüncelerini belirtmelerini ne eleştirebilirsin ne de önleyebilirsin.

12 yıldır yazarım bu forumda.

Size düşünce özgürlüğünü öğretemedim.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaları izledim.. Farklı bir görüşü var, ama herkes tornadan çıkmış gibi aynı şeyleri söylemek zorunda değil. Özellikle Ateistlerin aynı şeyleri söylediği pek görülmüş bir şey değil. O nedenle bu forumda politik yazılar, politik başlıklar istenmiyor. Doğru olan da bu... Bence bu tür sakıncalı başlıklara en baştan müdahale edilmelidir. Yoksa sonu buralara kadar dayanıyor...

Görüşlerinin farklı olduğu için atılmadı o sapık.

Kişisel saldırı iddialarını delillerle destekleyemediği için atıldı. Özür dileme şansı bile verildi.

Sitelerde Paylaş

İstiklal Marşı içerik bakımından bu ülkede yaşayan herkesi kapsamıyor malesef. İster dini boyuttan ister milletler boyutundan bak durum aynı. Ama benim için bir sıkıntı teşkil etmiyor artık kalıplaşmış. İnsanlar ilk bir iki kere okuduğunda anca anlamına bakar sonraki okumalar tamamen kalıp olmuş anlamak amaçlı değil söylemek okumak amaçlı dile getiriyorlar önemli olan bu ülkeyi temsil edebilmesi bütünleyici olabilmesi. Tabi ki benim açımdan böyle düşünüyorum bunu ateizme yaftalayamazsın.

tarihinde Troth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani seninkiler kabul edilecek ama benimkiler kabul edilmeyecek.

Onu mu demek istiyorsun?

Ne dediğin ve neye inandığın senden başkasını ilgilendirmez.

Benimkiler de seni ilgilendirmemeli. Onları beğenirsin veya beğenmezsin.

Ütopik fantezilerle mi insanlığı yönlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Bu zırvaları insanlığın kabul mu edeceğini sanıyorsunuz.

İçinde yaşadığınız her toplum sizden kendini arındıracaktır.

Siz milli ve ulusal değerleri olmayan, ezik, aşağılık duyguları içinde çırpınan meczuplarsınız.

Düşünce ve inançlarınız hiçbir zaman saygınlık kazanmayacaktır.

Kendi düşüncelerini kendi düşüncelerinmiş gibi savun ve buraya yaz o zaman. Tüm insanlığı seninle aynı fikirdeymiş gibi göstermeye çalışma. Kendi düşüncelerinin zaten insanlık tarafından kabul gördüğünü sanan bir ezik olduğunu görmen gerek. Şimdi tekrar söyleyelim kendi düşüncelerimizi herkesin kabul etmesini beklememeliyiz doğru.

Kendi düşüncelerine göre bizim düşüncelerimizin saygınlık kazanmayacağını söylerken çoktan tüm dünyanın senin ikinci el ve ilkel düşüncelerini toptan kabul ettiğini ima ediyorsun?

Ne dediğini bile bilmiyorsun. Senin düşüncelerin zaten değersiz. Milyonlarca radikal zorbanın söylediğinden farklı değil. Değersizliği ispatlanmış düşüncelerin var.

Şuna bakın düşüncelere saygılı olmalı deyip tüm dünyayı kendiyle aynı fikirde sanan bir adam.

Sitelerde Paylaş

Milli ve ulusal değer dedikleriniz de bir zamanlar ütopyaydı. Kendini ne sanıyorsun ki insanlık adına bir şey kabul edilip edilmeyeceğini söylüyorsun? Bir umut olduğuna inanan insanları tümüyle yok olduğunda dünya da yok olacaktır. Neyin saygınlık kazanıp kazanacağını kimse bilemez. Umarım seni yanlış anlamışımdır. Çünkü evrensel değerlere inanmak ve ortak noktalarımıza vurgu yapmak insanlığı ve dünyayı kurtaracaktır. Savaş, kutuplaşma, demir perde, komunizm ve bilimum düşünce biçimi dünyayı yeterince şekillendirdi. Bugünün düşman ve milliyetçi dünyası o günlerin eseri. Asıl senin düşüncelerin ezik ve artık geçerliliğini yitirmiş. Savaşın ve ona bağlı kahramanlık zırvalarının saygınlık kazandığı böyle bir dünyada bu gibi amaçların saygınlık kazanmayacağını söylemek ancak ne dediğini bilmemekle ilgili olabilir. Seni bilim forumuna geri dönmeye ve bu tür konularda artık saçmalamaya davet ediyorum.

Umarım seni yanlış anlamışımdır....

Bir halt bilmeden zırvalıyorsun yine. Ateistin arabeski hiç çekilmiyor kardeşim.. Hiç çekilmiyorsunuz. Sizin gibi üç beş kişi insanlık tarihinden habersiz, insanlığın nasıl bugüne geldiğinden habersiz, can damarı dinamiklerin neler olduğundan habersiz, en kötüsü de dünyayı okumaktan habersiz, arabesk arabesk zırvalıyorsunuz.

Sınırlar mı kalkacak? Bütün dünya tek bir sürü olarak mı yaşayacak? Savaşlar bitecek, herkes kardeşçe mi yaşayacak?

Siz hepiniz romantik salaklarsınız. O kadardan ibaret de değil, cahilsiniz.

İnsan, var olduğu ilk günden beri kendi sınırını çizmiş ve sürüsünü kollayıp savunmuştur. Çünkü kendini var ettiği alan, bir başka sürü tarafından gaspedilebilir. Ksndisi de gidip bir başkasının alanına saldırabilir. Kaynakları azaldıkça bunu yapacaktır. Bu bir yaşam mücadelesidir ve bu mücadele içinde sürüyü birbirine bağlayan, mücadele azmini sağlayan veya pekiştiren dinamikler bulacaktır.

Daha dün Türkiye'yi paylaştılar, Atatürk önderliğinde bu toplum kendi alanını savundu ve korumayı başardı.

Bayrağını belirledi, milli marşını belirledi ve onları bağımsızlığının ilanı simgesi olarak bugünlere taşıdı. Daha da taşıyacak. Tüm ülkeler için vazgeçilmez ortak simgelerdir bunlar. Birliğin beraberliğin, alanına sahip çıkıp korumanın simgeleridir.

Sizler gibi insanı bilmeyenler, vatanı haritadaki çizgilerden, bayrağı bir metre bezden, milli marşını basit notalardan ibaret zannedip korumaktan acizdir.

Koruyamazsınız çünkü entel dantel romantik ütopyalarla elinizde tuzluk, koşar gidersiniz. Gelir sizi bir güzel sömürüler, ağzınız açık izlersiniz.

Vatan, ulus diye kendini polis jopunun, polis gazının önüne atanlardan daha mı akıllı ve değerlisiniz siz? Onlar geri kalmış aptallar mı?

Ne diye yazıyorsunuz burada? Amacınız nedir? Ya kişisel rezil mastürbasyonunuz ya da toplumunuz için bir şeyler yapma dürtüsü. Ben bu ikincisine pek ihtimal vermiyorum, o ayrı..

Demek ki insanlar bir şekilde alanlarını sağlama almak, toplumunu güçlendirmek ve geliştirmek ister. Vatan sınır bilmemne işe yaramayan şeylerse, çeker gider hayatınıza bakarsınız, hiç öyle aydınlık mücadelesi lafları etmezsiniz. Bu çelişkinizin hesabını kendinize verin.

Hacı baştan sona haklı. Bu konunun İstiklal Marşı'nın içeriğiyle ilgisi yok, onun savunduğu şeyler çok başka. Hepsine de sonuna kadar katılıyorum, özellikle de 48. iletisinin altına imzamı atıyorum.

Sitelerde Paylaş

IFeel yine fişşek gibi dalmış konuya ''netekim'' kendisinin çok içten ve hararetli bişekilde marş, bayrak savunması kuran inananlarınınki gibi bir durum, öbürüde derki islam ne savaşlarla yayıldı ne şehitler verildi diye bi dolu anlamlar yükleyip onu sonsuza taşıma hırsını anlatır ama ''netekim'' ne bayraklar ne sınırlar ne marşlar değişti bu topraklarda o farklı bayrak ve marşlar için ne canlar yitti bence arabeskin babasını sen yapmışsın diğerleri daha realist,.

Biliyorum sen haşin dövüşürsün forumda onun için ben ikiliyip fazla küfür yemeden uzuyorum :D

Sitelerde Paylaş

Kendi düşüncelerini kendi düşüncelerinmiş gibi savun ve buraya yaz o zaman. Tüm insanlığı seninle aynı fikirdeymiş gibi göstermeye çalışma. Kendi düşüncelerinin zaten insanlık tarafından kabul gördüğünü sanan bir ezik olduğunu görmen gerek. Şimdi tekrar söyleyelim kendi düşüncelerimizi herkesin kabul etmesini beklememeliyiz doğru.

Kendi düşüncelerine göre bizim düşüncelerimizin saygınlık kazanmayacağını söylerken çoktan tüm dünyanın senin ikinci el ve ilkel düşüncelerini toptan kabul ettiğini ima ediyorsun?

Ne dediğini bile bilmiyorsun. Senin düşüncelerin zaten değersiz. Milyonlarca radikal zorbanın söylediğinden farklı değil. Değersizliği ispatlanmış düşüncelerin var.

Şuna bakın düşüncelere saygılı olmalı deyip tüm dünyayı kendiyle aynı fikirde sanan bir adam.

İyi de benim aptal çocuğum.. İnsanların çoğunun bu tür sapık ütopik fantezileri kabul edeceklerini mi düşünüyorsun?

Herkesi sizlerin gibi ezik mi sanıyorsun? Senin gibiler de olacaktır mutlak. Her türlü insan var bu dünyada..

Ama azınlıkta olduğunuzu bilmek için fazla akıllı olmanıza gerek yok. Dangalak olmayın yeter.

Bir bayrak yakmaya teşebbüs et de gör başına gelecekleri..

Ya da milli marş okunurken sen bir gazel oku..

Sana ne yaparlar biliyor musun?

Hiç tavsiye etmem.

Sitelerde Paylaş

Bir halt bilmeden zırvalıyorsun yine. Ateistin arabeski hiç çekilmiyor kardeşim.. Hiç çekilmiyorsunuz. Sizin gibi üç beş kişi insanlık tarihinden habersiz, insanlığın nasıl bugüne geldiğinden habersiz, can damarı dinamiklerin neler olduğundan habersiz, en kötüsü de dünyayı okumaktan habersiz, arabesk arabesk zırvalıyorsunuz.

Sınırlar mı kalkacak? Bütün dünya tek bir sürü olarak mı yaşayacak? Savaşlar bitecek, herkes kardeşçe mi yaşayacak?

Siz hepiniz romantik salaklarsınız. O kadardan ibaret de değil, cahilsiniz.

İnsan, var olduğu ilk günden beri kendi sınırını çizmiş ve sürüsünü kollayıp savunmuştur. Çünkü kendini var ettiği alan, bir başka sürü tarafından gaspedilebilir. Ksndisi de gidip bir başkasının alanına saldırabilir. Kaynakları azaldıkça bunu yapacaktır. Bu bir yaşam mücadelesidir ve bu mücadele içinde sürüyü birbirine bağlayan, mücadele azmini sağlayan veya pekiştiren dinamikler bulacaktır.

Daha dün Türkiye'yi paylaştılar, Atatürk önderliğinde bu toplum kendi alanını savundu ve korumayı başardı.

Bayrağını belirledi, milli marşını belirledi ve onları bağımsızlığının ilanı simgesi olarak bugünlere taşıdı. Daha da taşıyacak. Tüm ülkeler için vazgeçilmez ortak simgelerdir bunlar. Birliğin beraberliğin, alanına sahip çıkıp korumanın simgeleridir.

Sizler gibi insanı bilmeyenler, vatanı haritadaki çizgilerden, bayrağı bir metre bezden, milli marşını basit notalardan ibaret zannedip korumaktan acizdir.

Koruyamazsınız çünkü entel dantel romantik ütopyalarla elinizde tuzluk, koşar gidersiniz. Gelir sizi bir güzel sömürüler, ağzınız açık izlersiniz.

Vatan, ulus diye kendini polis jopunun, polis gazının önüne atanlardan daha mı akıllı ve değerlisiniz siz? Onlar geri kalmış aptallar mı?

Ne diye yazıyorsunuz burada? Amacınız nedir? Ya kişisel rezil mastürbasyonunuz ya da toplumunuz için bir şeyler yapma dürtüsü. Ben bu ikincisine pek ihtimal vermiyorum, o ayrı..

Demek ki insanlar bir şekilde alanlarını sağlama almak, toplumunu güçlendirmek ve geliştirmek ister. Vatan sınır bilmemne işe yaramayan şeylerse, çeker gider hayatınıza bakarsınız, hiç öyle aydınlık mücadelesi lafları etmezsiniz. Bu çelişkinizin hesabını kendinize verin.

Hacı baştan sona haklı. Bu konunun İstiklal Marşı'nın içeriğiyle ilgisi yok, onun savunduğu şeyler çok başka. Hepsine de sonuna kadar katılıyorum, özellikle de 48. iletisinin altına imzamı atıyorum.

Düşünceler kişiye özgü. Öyleyse zoruna giden nedir? İnsanlığın bu güne nasıl geldiğini bilmeden geleceği düşünebileceğimizi kim iddia etti. Nefret dolu aptalca bir yazı daha. Dünyanın bugününü değil geleceğini düşünüyoruz ve fikir üretiyoruz. Ettiğin hakaretleri ispatlayamazsan sen de gidicisin bu siteden. Hacının tezine göre öyle olması gerek. Düşüncelerini savunacaksan hiç durma. Kendi ezik ve ilkel düşüncelerini herkesin kabul edip onayladığı şeyler olarak yazmaktan da vazgeç.

Sitelerde Paylaş

Irkci, ayrimci tek bir inanca, zümreye hizmet eden istiklal marsini sevmiyorum ve nefret ediyorum var mi bir diyecegi olan?

Zorla sevdirebilecegini düsünenler var mi?

Iste böyle itici Yurdunu Mustafa Kemal'i seven radikal beyond bir ateistim..

Var mi itirazi olan?

Sen bir halt değilsin. Ne Atatürkçüsün ne de yurtsever. Sen sadece "radikal beyond ateist"sin. Aslında "beyond ateist" diye bir şey yok, beyond ateizm var ama onu sana anlatmakla uğraşamayacağım.

Senin varlık sebebin ateizm. Kopmuşsun sen dünyadan. Ateist kimliğin elinden çekip alsalar yaşayamaz, ölürsün.

Daha da "beyond ateist" olabilmek için gece gündüz inanmadığın Allah'a küfürler ediyor, önüne gelen inanıra hakaretler savuruyorsun. Türkiyeli ateistleri bile bu hastalığın nedeniyle sürekli aşağılayıp duruyor, beğenmiyorsun. Ve artık o hale gelmişsin ki, İstiklal Marşı'ndan rahatsız olmayan ateistleri dinci bile ilan edebileceksin.

Hadi gel sıkıyorsa beni ilan et. Ben İstiklal Marşı'nı delice seven, dinlerken söylerken gururla dolan, dinci temalardan zerre kadar rahatsızlık duymayan, onca dinci dizeye rağmen orada Mustafa Kemal'i ve onun kendini feda etmiş halkını gören bir ateistim. Senin gibi ex müslüman falan da değilim hani.. Bırak dini, Tanrı inancı bile bilmem...

Hadi beni de sapık ilan, din besleyen ateist ilan et şimdi.

Boş bulmuşlar ortalığı, über ateistçilik oynuyorlar. Dinciler gibisiniz. Onlar da bu marşa düşmandır, onlar da "milliyetçi değiliz biz, milletçiliğin karşısındayız" deyip emperyaliste toprak ikram eder..

Sitelerde Paylaş

Dünyanın bugününü değil geleceğini düşünüyoruz ve fikir üretiyoruz.

İstiklal marşı bugün söyleniyor.

Türk bayrağı göndere bugün çekiliyor.

Kendi çağında yaşamamak ve zamana uymamak önemli bir akıl hastalığı belirtisidir.

Ama ben sizlerin deli olduğunuzu düşünmüyorum.

Ahmaklığınız daha ağır basıyor.

Sitelerde Paylaş

IFeel yine fişşek gibi dalmış konuya ''netekim'' kendisinin çok içten ve hararetli bişekilde marş, bayrak savunması kuran inananlarınınki gibi bir durum, öbürüde derki islam ne savaşlarla yayıldı ne şehitler verildi diye bi dolu anlamlar yükleyip onu sonsuza taşıma hırsını anlatır ama ''netekim'' ne bayraklar ne sınırlar ne marşlar değişti bu topraklarda o farklı bayrak ve marşlar için ne canlar yitti bence arabeskin babasını sen yapmışsın diğerleri daha realist,.

Biliyorum sen haşin dövüşürsün forumda onun için ben ikiliyip fazla küfür yemeden uzuyorum :D

Yazilani anlamadigin ortada. Bayrak ve mars olmayan zamanlar hakkinda once bilgi sahibi olacaksiniz ki, sonra bayrak ve mars insanliga ne vermis onun tahlilini yapabilesiniz. Ve bunu yaparken anadolu topraklari sanki dunyanin geri kalanindan ayri gayri bir yermis ve kendi basina herseyden izole yasarmis gibi bir tavir takinmaktan ziyade, dunya tarihi icindeki yerine bakacaksiniz.

Obur yurlu, aynen soylendigi gibi, cok arabesk kaliyor; "o bayrak ugruna ne canlar yitti". Fonda bir muzik eksik...

Sitelerde Paylaş

Şu acıklı hatıramı da paylaşayım, ortaokuldayım cuma akşamı okul kapanma vakti istiklal marşı okunacak sıraya geçmişiz arkamdakiler şımarıyo bende etkilenmiş istiklal marşını hafif gülerek okudum marş bitti müdür muvini bana seslenip odasına çağırdı, gittim niye istiklal marşı okunurken gülüyosun diye bi girişti kaçgün omuzlarım ağrıdı bide bağrıyo ananı babanı çağır seni atacam okuldan diye, neyse ben bişey demedim eve oda tekrar sormadı bişey.

İşte bu marşta bayrakta sınırlarda barınan tek şey ölüm şiddet, başkada bir halt yok.

Sitelerde Paylaş

Düşünceler kişiye özgü. Öyleyse zoruna giden nedir? İnsanlığın bu güne nasıl geldiğini bilmeden geleceği düşünebileceğimizi kim iddia etti. Nefret dolu aptalca bir yazı daha. Dünyanın bugününü değil geleceğini düşünüyoruz ve fikir üretiyoruz. Ettiğin hakaretleri ispatlayamazsan sen de gidicisin bu siteden. Hacının tezine göre öyle olması gerek. Düşüncelerini savunacaksan hiç durma. Kendi ezik ve ilkel düşüncelerini herkesin kabul edip onayladığı şeyler olarak yazmaktan da vazgeç.

Düşünceler kişiye özgüyse yazma. Yazıp paylaşmanın, Hacı'yı buradan kovmanın amacı ne?

Neden sauvnuyorsun düşüncelerini? Ben de diyorum ki düşüncelerin çöp. Cahilsin, insanı tanımıyorsun, insanlık tarihini bilmiyorsun, uygarlığın bugüne nasıl geldiğini ve vazgeçilmez dinamiklerin neler olduğunu bilmiyorsun.

Arabesk arabesk zırvalıyorsun diyorum.

Bak bu da bana özgü düşünceler işte.

Gidici miyim bu siteden?

Edersin şikayetini, gerekiyorsa atarlar. Ama sen hala arabesk bir züppe ateist modeli olarak kalmış olursun. Yani benim atılmam bir şeyi değiştirmez senin açından.

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazilani anlamadigin ortada. Bayrak ve mars olmayan zamanlar hakkinda once bilgi sahibi olacaksiniz ki, sonra bayrak ve mars insanliga ne vermis onun tahlilini yapabilesiniz. Ve bunu yaparken anadolu topraklari sanki dunyanin geri kalanindan ayri gayri bir yermis ve kendi basina herseyden izole yasarmis gibi bir tavir takinmaktan ziyade, dunya tarihi icindeki yerine bakacaksiniz.

Obur yurlu, aynen soylendigi gibi, cok arabesk kaliyor; "o bayrak ugruna ne canlar yitti". Fonda bir muzik eksik...

Senin beni anlamdığın asıl ortada olan :D yahya severim senide ıfeel ide ama kusura bakma bence karşılıklı olarak ortada anlaşılamayan bişey var :D

Sitelerde Paylaş

İyi de benim aptal çocuğum.. İnsanların çoğunun bu tür sapık ütopik fantezileri kabul edeceklerini mi düşünüyorsun?

Herkesi sizlerin gibi ezik mi sanıyorsun? Senin gibiler de olacaktır mutlak. Her türlü insan var bu dünyada..

Ama azınlıkta olduğunuzu bilmek için fazla akıllı olmanıza gerek yok. Dangalak olmayın yeter.

Bir bayrak yakmaya teşebbüs et de gör başına gelecekleri..

Ya da milli marş okunurken sen bir gazel oku..

Sana ne yaparlar biliyor musun?

Hiç tavsiye etmem.

Söylediklerimi bayrak yakmakla veya gazel okumakla ilişkilendirebilecek kadar kafasız olduğunu bilmiyordum. Eğer ortada bir dangalaklık varsa ben yeni model dangalaklığı savunuyorum. Senin dangalaklığının modası geçti. Aşağı yukarı 300 yıl öncesinde kaldı. Hiç kimse sınırlarını kaldırmak istemiyorsa bayrak yakmak dediğin gibi aptallık olur. Ben bayrağı en az dini öğretiler ve hatta Kuran kadar değerli buluyorum. Hepsi geçmişimizin parçaları.

Onları çok iyi sahiplenmeden geleceği düşleyemezsin. Azınlıkta olan düşünceler biliyorum bugün dünyaya hakimler. Bir zamanlar milliyetçilik akımının azınlıkta olduğu gibi. Bu bir moda. Senin de içinde bulunduğun bir dangalaklık. Eskinin azınlıkta olan bugünün hakim modası. Senin bu kadar sığ olduğunu bilmiyordum. Amacım ütopyalar içinde kaybolmak da değil. GErçeği yaşayıp olması gerekene savunurum. Bayrağı yakmam tıpkı değerli bir tarih kitabını yakmadığım gibi. İstiklal Marşını söylemekten de çekinmen. Makro düşünceleri savunacağım diye kendi geçmişimi ona kurban etmem ama geçmişimin yanlış olduğunu da söyler ve kabul ederim. Biz büyük bir oluşumdan nasibini alıp kendi milli yapısını kurmuş bir milletiz. Adına da Türklük demişiz. Ne kadar kapsayıcı olduğu hala tartışılıyor. Yani bu oluşumdan Türkiye adında bir ülke çıkmış. Aynen balkanlarda ve ortadoğuda onlarca ülke çıktığı gibi. Sen küresel siyaseti domine eden bir düşünceyi savunuyorsun ve genel geçer olduğunu söylüyorsun ben de zaten buna itiraz etmiyorum. Ama bunun yanlış olduğunu söylüyorum, Olması gerekeni de tekrar ediyorum. Sınırların olmadığı tek bir dünya devleti. Kimse bunun bir uygulamada olmasa bile fikir olarak yanlış olduğunu söyleyemez.

Ayrıca gerçek aptalın sen olduğunu düşünüyorum. Aptal olduğumu ispatlamadığın taktirde de kendini bu siteden şutlamanı tavsiye ediyorum.

Herkesi kendim gibi ezik sanmıyorum. Herkes kendi ezikliğini savunur ve her düşüncenin içinde bir aptallık ve bir eziklik vardır. Böyle diyen birisi kadına şiddetin yaygın olduğu bir dünyada kadına şiddet yapılmamasını savunanlara da ezik der veya işçi ücretlerinin adaletsizliğini yıllardır savunan ve düzeltilmesini isteyenlere de ezik der. Çünkü bunlar da çözümü mümkün olmayan olaylar. Kadına şiddet ve ücret adaletsizliği de her daim var olacaktır. Ama bu bizim çıkıp bunların yanlış oldğunu ve doğrusunu söylememizi engellemez.

Senin bu kadar batmış bir faşist kafalı olduğunu bilmiyordum. En komiği de herkesin senin gibi düşündüğünü sanman. Evet dünyada çok çeşit insan var.

Sitelerde Paylaş

Senin beni anlamdığın asıl ortada olan :D yahya severim senide ıfeel ide ama kusura bakma bence karşılıklı olarak ortada anlaşılamayan bişey var :D

Cevap yazdigim mesajini cok anladigimi iddia edemem acikcasi. Benim anladigimdan farkli birsey anlatmaya calismis olabilirsin. Sonucta senin anlatmak istediklerin benim anlamak istediklerime uydugu surece anlasabiliriz.

Eger bir bayragin ve bir marsin insanliga verdigi ve verecekleri hakkinda ongoru sahibi olmak istiyorsak, muneccimlik yapmak yerine gidip tarihe bakacagiz. Sen istiklal marsinda guldun diye sana kafa goz dalan adam varya, bayrak ve mars olmasa sana dalmak icin gulmeni beklemezdi. Simdi bundan sikayet ediyorsun ve haklisin, ama alternatifini hic dusunmedigini varsayimak durumundayim, cunku varsaydigina dair hicbir belirti gormuyorum.

Sitelerde Paylaş

Niye değişecekmiş? Bayrağını marşını sınırlarını değiştiren ülke gördün mü durduk yerde Kürtçü kardeş?

Birileri gelip gasp etmeye kalkar, bağımsızlığına müdahalede bulunur, senin toprağını kaynaklarını ele geçirmek ister ve başarır, ancak o zaman bayrak da marş da sınırlar da değişir.

Kimse kimseye dokunmasın, herkes kendi alanı içinde güzelce yaşasın, alış verişini yapsın, saygısını duysun.. Bu kadar hepsi.

Madem sınırlar önemsiz, bayrak vatan bir şey ifade etmiyor, kimse kimseninkine göz dikmesin, karışmasın, işine baksın, di mi ama?

Sitelerde Paylaş

Cevap yazdigim mesajini cok anladigimi iddia edemem acikcasi. Benim anladigimdan farkli birsey anlatmaya calismis olabilirsin. Sonucta senin anlatmak istediklerin benim anlamak istediklerime uydugu surece anlasabiliriz.

Eger bir bayragin ve bir marsin insanliga verdigi ve verecekleri hakkinda ongoru sahibi olmak istiyorsak, muneccimlik yapmak yerine gidip tarihe bakacagiz. Sen istiklal marsinda guldun diye sana kafa goz dalan adam varya, bayrak ve mars olmasa sana dalmak icin gulmeni beklemezdi. Simdi bundan sikayet ediyorsun ve haklisin, ama alternatifini hic dusunmedigini varsayimak durumundayim, cunku varsaydigina dair hicbir belirti gormuyorum.

Benim derdim bayrak marş vesaire olmasın değil ki, olmalı aya gidiyosan dikecek bişey olmalı ben olmasın hiç demedimki, ben olayın değiştirilemez olduğu iddasına karşıyım, herşey yenilenebilir benim dediğim bu, herşeyin daha iyisi gelebilir, tarih öğrenmemi öğütlemeden önce karşılıklı anlaşmayı deneyelim :D

Sitelerde Paylaş

Niye değişecekmiş? Bayrağını marşını sınırlarını değiştiren ülke gördün mü durduk yerde Kürtçü kardeş?

Birileri gelip gasp etmeye kalkar, bağımsızlığına müdahalede bulunur, senin toprağını kaynaklarını ele geçirmek ister ve başarır, ancak o zaman bayrak da marş da sınırlar da değişir.

Kimse kimseye dokunmasın, herkes kendi alanı içinde güzelce yaşasın, alış verişini yapsın, saygısını duysun.. Bu kadar hepsi.

Madem sınırlar önemsiz, bayrak vatan bir şey ifade etmiyor, kimse kimseninkine göz dikmesin, karışmasın, işine baksın, di mi ama?

Kötü laf koymuşsun

Kusura bakmayın araya girdim ama

tarihinde nefridium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...