Jump to content

Bir ateistin istiklal marşi karsisindaki tutumu

Recommended Posts

• İleti 426
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bayrağımız ve milli marşınız ateistlere ve Müslümanlara aynı şeyleri ifade etmiyor.

Önce bunu anlamamız gerekiyor.

Onların simgelediği kavramlar farlı anlamlara sahip.

Ateistler için onlar milli gurur ve onurumuzu, bağımısızlık ve özgürlüğümüzü simgeliyor.

Aynı kavramlar Müslümanlar için İslam'ı çağrıştırıyor. Onların Allah'a ve İslam'a kölelikten başka anlamları yok.

O köleliği başka türlü daha iyi ifade etmek mümkünse, Müslümanlar onu yeğleyebilirler.

Müslümanların ulusal bütünlüğümüz, TC olarak onur ve gururumuz, milliyetçiliğimiz, özgülük ve bağımsızlığımız için mücadele ettiklerini sanmıyorum.

Onlar için milli marşımız ve bayrağımız, Kurtuluş savaşından sonra kazandığımız diğer bütün başarılar gibi, fazla önemli değil.

Din için savaşanlar ve yaşayanların öncelikleri, ateistlerin önceliklerinden çok farklı.

Ben şahsen Erdoğan ve şurekasının milli hislerden yoksun, dinci yobazlar oldukları düşünüyor ve onlara hiç güvenmiyorum..

Tabii aramızda bazı liboş ateistlerin de onlara çanak tuttuklarını biliyoruz.

Onlar aramızda her zaman olacaklar.. Ama azınlıkta kalmaktan da kurtulamayacaklar.

Sitelerde Paylaş

Bayrağımız ve milli marşınız ateistlere ve Müslümanlara aynı şeyleri ifade etmiyor.

Önce bunu anlamamız gerekiyor.

Onların simgelediği kavramlar farlı anlamlara sahip.

Ateistler için onlar milli gurur ve onurumuzu, bağımısızlık ve özgürlüğümüzü simgeliyor.

Aynı kavramlar Müslümanlar için İslam'ı çağrıştırıyor. Onların Allah'a ve İslam'a kölelikten başka anlamları yok.

O köleliği başka türlü daha iyi ifade etmek mümkünse, Müslümanlar onu yeğleyebilirler.

Müslümanların ulusal bütünlüğümüz, TC olarak onur ve gururumuz, milliyetçiliğimiz, özgülük ve bağımsızlığımız için mücadele ettiklerini sanmıyorum.

Onlar için milli marşımız ve bayrağımız, Kurtuluş savaşından sonra kazandığımız diğer bütün başarılar gibi, fazla önemli değil.

Din için savaşanlar ve yaşayanların öncelikleri, ateistlerin önceliklerinden çok farklı.

Ben şahsen Erdoğan ve şurekasının milli hislerden yoksun, dinci yobazlar oldukları düşünüyor ve onlara hiç güvenmiyorum..

Tabii aramızda bazı liboş ateistlerin de onlara çanak tuttuklarını biliyoruz.

Onlar aramızda her zaman olacaklar.. Ama azınlıkta kalmaktan da kurtulamayacaklar.

çok doğru bi yorum bence..istiklal marşı ateist birine başka anlam ifade ediyor olabilir ancak bana islamı çağrıştırıyor..ateistler beni çok şaşırtıyolar çünkü M.akif ersoyun yazdığı istiklal marşını savunmalarını anlamıyorum..bu benim kişisel yorumum ancak ben ateistlerin milliyetçi olabilmelerini de anlamıyorum ..dediğim gibi benim görüşüm bu belki de yanılıyorum önyargılı bakıyorum ..bilemiyorum..

Sitelerde Paylaş

çok doğru bi yorum bence..istiklal marşı ateist birine başka anlam ifade ediyor olabilir ancak bana islamı çağrıştırıyor..ateistler beni çok şaşırtıyolar çünkü M.akif ersoyun yazdığı istiklal marşını savunmalarını anlamıyorum..bu benim kişisel yorumum ancak ben ateistlerin milliyetçi olabilmelerini de anlamıyorum ..dediğim gibi benim görüşüm bu belki de yanılıyorum önyargılı bakıyorum ..bilemiyorum..

Bir ateist Milliyetçi, ulusalcı, Yurtsever olur veya olmaz. Bu tamamen onun meşrebine kalmış bir durum. Ama dünyayı kaçınılmaz olarak Ümmet çerçevesinden gören - Görmek zorunda olan - bir Müslüman hiç bir halde Milliyetçi veya vatansever olamaz.

tarihinde albastı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir ateist Milliyetçi, ulusalcı, Yurtsever olur veya olmaz. Bu tamamen onun meşrebine kalmış bir durum. Ama dünyayı kaçınılmaz olarak Ümmet çerçevesinden gören - Görmek zorunda olan - bir Müslüman hiç bir halde Milliyetçi veya vatansever olamaz.

bu çok iddialı bi laf sn albastı

Sitelerde Paylaş

Kan akitilmamasi ülkenin parcalanmamasi icin her sey degistirilir oynanan oyunlar bozulur... Osmanliyi hortlatmaya calisan zihniyet rol model oynamakta padisahlik sistemine gecis hazirliklari adina oy potansiyelini ayni oranda tutabilmek icin dini ve buna bagli olanlari kasiyip durmaktadir.

Ülke parcalandiktan sonra dogal olarak her sey degisecektir...Birlikte yasamanin basit olan kurallarini bilmeyenler ülkeleri parcalandiktan sonra neyin ne oldugunu ögrenirler ama is isten gecmis olur.

Yugoslavya'da nelerin hangi ötelestimelerin kutuplastirilmalarin islenip milyonlarca insanin kaltedilip ülkenin parcalandigi ne cabuk unutuldu?Sirbistana, Kosova'ya, Bosna'ya, Hirvatistan'a gidip ic ice girmis irklarin cektikleri acilari görüp bilmekte fayda vardir...

AB ülkeleri ve Amerika nedense demokratik hukuksal siyasal bireysell haklarin üzerlerinde durmazlarken cemaatin, tarikatlarin hanefi müslümanlarin özgürlüklerini vurgulamaktadirlar. Gercek laik ve demokratik bir ülkede cemaat ve cemaat lideri ülkeyi istedikleri sekilde yönlendiremez.

Ayni zihiyet Suriye'de kimleri nasil neden destekleyip para ve silah yardimlari yapmaktadir? Insanlar yerlerinden yurtlarindan edilmekte ve kan oluk oluk akmaktadir... Yasanan vahset daha cok körüklenmekte midir yoksa baris icin mücadele mi edilmektedir.

Kuzey Afrika ülkelerinin radikal islama gecisleri, Esad yönetimine karsi ayni taktigin kullanilip insanlarin silahlandirilmalari belirlenmis hedefllere dogru adim adim ilerlendiginin somut göstergeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti; Isvec, Almanya, Hollanda, Norvec gibi bir ülke degildir konumu ise hepsinden önemlidir.

Sitelerde Paylaş

Kan akitilmamasi ülkenin parcalanmamasi icin her sey degistirilir oynanan oyunlar bozulur... Osmanliyi hortlatmaya calisan zihniyet rol model oynamakta padisahlik sistemine gecis hazirliklari adina oy potansiyelini ayni oranda tutabilmek icin dini ve buna bagli olanlari kasiyip durmaktadir.

Ülke parcalandiktan sonra dogal olarak her sey degisecektir...Birlikte yasamanin basit olan kurallarini bilmeyenler ülkeleri parcalandiktan sonra neyin ne oldugunu ögrenirler ama is isten gecmis olur.

Yugoslavya'da nelerin hangi ötelestimelerin kutuplastirilmalarin islenip milyonlarca insanin kaltedilip ülkenin parcalandigi ne cabuk unutuldu?Sirbistana, Kosova'ya, Bosna'ya, Hirvatistan'a gidip ic ice girmis irklarin cektikleri acilari görüp bilmekte fayda vardir...

AB ülkeleri ve Amerika nedense demokratik hukuksal siyasal bireysell haklarin üzerlerinde durmazlarken cemaatin, tarikatlarin hanefi müslümanlarin özgürlüklerini vurgulamaktadirlar. Gercek laik ve demokratik bir ülkede cemaat ve cemaat lideri ülkeyi istedikleri sekilde yönlendiremez.

Ayni zihiyet Suriye'de kimleri nasil neden destekleyip para ve silah yardimlari yapmaktadir? Insanlar yerlerinden yurtlarindan edilmekte ve kan oluk oluk akmaktadir... Yasanan vahset daha cok körüklenmekte midir yoksa baris icin mücadele mi edilmektedir.

Kuzey Afrika ülkelerinin radikal islama gecisleri, Esad yönetimine karsi ayni taktigin kullanilip insanlarin silahlandirilmalari belirlenmis hedefllere dogru adim adim ilerlendiginin somut göstergeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti; Isvec, Almanya, Hollanda, Norvec gibi bir ülke degildir konumu ise hepsinden önemlidir.

bilmiyorum trollük mü yapıyorum ancak elimden geldiğince az msj yazıp yer işgal etmemeye çalışıyorum bu msj da başlık sahibinden özür dileyerek yazıyorum..işin açıkçası ben türkiye için artık geç kalındığını düşünüyorum sn cigi..nur cemaatinin lideri abd den ülkeyi yönetiyor ve ne derse de oluyor.bu vahim bi durum tabiki ancak orta asya da durum daha vahim gidip görseniz cemaat orda herşey olmuş..yılanın başı baştan ezilmeliydi ama arkasında abd var bu mümkün değildi..yani asıl düşman emperyalistler bu açık..orta asya da cemaatin yurtlarını kgb ajanları koruyo inanamazsınız yani..

Sitelerde Paylaş

Benim için de bir önemi yok açıkçası. Bu ülkenin ulusal marşında müslüman ya da Türk olmayan herkesin dışlanması, yok sayılması Türkiye gibi kozmopolit bir ülke açısından akla mantığa hiç uygun değil. He dönemin şartları şurtları diyebilirsiniz ama gördüğüm kadarıyla hala bağırlara basılmakta.

Sitelerde Paylaş

Bir ateistin istiklal marsi karsisindaki tutumu ne olmali, ne olmamali? Dedigim yanlis anlasilmamali, milletini, vatanini seven biri olarak, samimiyetle soruyorum. Cunku, mehmet akif ersoy'un bu eserinin bircok yerinde din icerikli yerler oldugunu hepimiz biliyoruz(belki farketmiyoruz.)

acikcasi ben 2. Kitanin son 2 dizesini genelde okumuyorum. (sana olmaz dokulen kanlarimiz sonra helal, hakkidir hakka tapan milletimin istiklal)

eserden birkac bolum:

bu ezanlar ki shadetleri dinin temeli,

ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli.

Yorumlarinizi bekliyorum

Türkiye devleti kurulduğundan beri din devletiydi.

Türkiye devletinde laikliğin anlamı devletin dini kendi çıkarlarına göre kulanması ve yeni islam yaratma projesiydi.

Herkes müslüman olsun ama şeriat olamasın mantığıyla var edilmeye çalışıldı.Herkes müslüman olsun ama kadınların başı açık olsun. Çürük temeller olunca sitem çöktü...

Türkiyenin bayrağı, milli marşı herşeyiyle din devletinin göstergesi. Kimliklere zorla islam yazılması bile din devleti olduğunu gösterir.

Sürekli cami yapan bir devlet din devleti değilmidir ?

İnsanlar yılarca kendini laik bir ülkede yaşadığını sanıyor.

Türkiye şeriatı olamayan bir islam devleti. Ama unutmamak gerek birşey var herşey birgün özüne dönecektir.

Irak, iran, afkanistan, mısır, suriye hepsi özüne döndü...

Sitelerde Paylaş

Ateizm- non teizm yada anti teizm bilincinin istiklal marşıyla bir bağıntısı yoktur.

Milliyetçilik-Ulusalcılık, vatansever bilinç açıklığıyla ilgili bir durum olup, bu değerlerin sahiplenip benimsenmesiyle ilgilidir.

Herkesin her kelimeye verdiği anlam ve içerik aynı olmak zorunda değildir.

İstiklal Marşı da bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Benim için ulusal marşımız sorun teşkil etmiyor yada vatandaşlar için etmemelidir.

Sonuçta ülkelerin marşları olur ve bu olgu yeni bir şey değildir.

Angel'a da katılıyorum.

Cigi'nin yaptığı analiz yada öngörü de ilginçti.

Saygılarımla

Rumpels

tarihinde Rumpelstiltskin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye devleti kurulduğundan beri din devletiydi.

Türkiye devletinde laikliğin anlamı devletin dini kendi çıkarlarına göre kulanması ve yeni islam yaratma projesiydi.

Herkes müslüman olsun ama şeriat olamasın mantığıyla var edilmeye çalışıldı.Herkes müslüman olsun ama kadınların başı açık olsun. Çürük temeller olunca sitem çöktü...

Türkiyenin bayrağı, milli marşı herşeyiyle din devletinin göstergesi. Kimliklere zorla islam yazılması bile din devleti olduğunu gösterir.

Sürekli cami yapan bir devlet din devleti değilmidir ?

İnsanlar yılarca kendini laik bir ülkede yaşadığını sanıyor.

Türkiye şeriatı olamayan bir islam devleti. Ama unutmamak gerek birşey var herşey birgün özüne dönecektir.

Irak, iran, afkanistan, mısır, suriye hepsi özüne döndü...

İşin aslı Türk'lerin özünde böyle bir şey olmaması. Türkler Osmanlıyla beraber arapsever olmuşlardır. Ama asla arap değiller. Hiç de olmadılar.

Sitelerde Paylaş

Dini öğeler olan son kısmını okumuyorum.

Kazara o kelimeleri okursan, pişmanlık mı duyacaksın? Üzülecek misin? Sana nazar mı değecek? Biryerlerine birşeyler mi olacak?

İstiklal marşımızın dine atıfta bulunan kelimelerini söylemek bir Müslümanın inançlarını ortaya koyması ise, onları söylemekten çekinmenin bir ateist için uygun olmadığını düşünmek, Müslümandan farklı olunmadığının en kesin delilidir.

Dinsel deyimler bir Müslümana Müslümanlığı simgeliyor olabilir. Ama aynı deyimlerin bir ateiste İslam'ı simgelemesi ve onlardan uzak durması, ateistin yaşamını da İslam inançlarından etkilendiğinin belirtisidir. Müslümanlar İslam için yaşıyorlarsa, siz de ateizm için yaşıyorsunuz demektir. Ateizmi bir yaşam tarzı yapınca da, bir Müslümanın İslam'ı yaşam tarzı yapmasından farkınız kalmaz.

Dine atıfta bulunan kelimleri kazara ağzınızdan kaçırınca, kendinizi suçlu mu hissediyorsunuz. O zaman siz ateist falan değilsiniz.

Siz kendini kandıran bir ahmaksınız.

Gerçek ateist bu tür ayrıntılara önem vermez. Şekilci değildir. Dinsel kelimler umurunda bile değildir. Onları kullanmamak için özel bir itina göstermez.

Çünkü o zaman o kelimelere büyük bir önem verdiği anlamı ortaya çıkar.

Gerçek ateist dini deyimlere hiç önem vermez. Onları kullanıp kullanmamak onun için bir sorun değildir.

Ben çoğunuzun gerçek anlamda ateist olduğunu sanmıyorum.

Siz kendini ateist sanan, Türk Müslüman kılıklı sahte ateistlersiniz. Hepiniz değilse bile birçoğunuz.

Sitelerde Paylaş

Kazara o kelimeleri okursan, pişmanlık mı duyacaksın? Üzülecek misin? Sana nazar mı değecek? Biryerlerine birşeyler mi olacak?

İstiklal marşımızın dine atıfta bulunan kelimelerini söylemek bir Müslümanın inançlarını ortaya koyması ise, onları söylemekten çekinmenin bir ateist için uygun olmadığını düşünmek, Müslümandan farklı olunmadığının en kesin delilidir.

Dinsel deyimler bir Müslümana Müslümanlığı simgeliyor olabilir. Ama aynı deyimlerin bir ateiste İslam'ı simgelemesi ve onlardan uzak durması, ateistin yaşamını da İslam inançlarından etkilendiğinin belirtisidir. Müslümanlar İslam için yaşıyorlarsa, siz de ateizm için yaşıyorsunuz demektir. Ateizmi bir yaşam tarzı yapınca da, bir Müslümanın İslam'ı yaşam tarzı yapmasından farkınız kalmaz.

Dine atıfta bulunan kelimleri kazara ağzınızdan kaçırınca, kendinizi suçlu mu hissediyorsunuz. O zaman siz ateist falan değilsiniz.

Siz kendini kandıran bir ahmaksınız.

Gerçek ateist bu tür ayrıntılara önem vermez. Şekilci değildir. Dinsel kelimler umurunda bile değildir. Onları kullanmamak için özel bir itina göstermez.

Çünkü o zaman o kelimelere büyük bir önem verdiği anlamı ortaya çıkar.

Gerçek ateist dini deyimlere hiç önem vermez. Onları kullanıp kullanmamak onun için bir sorun değildir.

Ben çoğunuzun gerçek anlamda ateist olduğunu sanmıyorum.

Siz kendini ateist sanan, Türk Müslüman kılıklı sahte ateistlersiniz. Hepiniz değilse bile birçoğunuz.

Sn. Hacı insanlara neden kızıyorsun.

Kimse ulusalcı olmak zorunda değil.

Hiçkimse bu topraklarda var olmayı seçmedi hiç kimse ırkını seçmedi hiç kimse ailesini seçmedi.

Hiçkimse birşey olmak zorunda değil...

Ulusalcı olup 75 milyonu sevmek yerine humanist olup 7 milyarı sevmek daha iyidir.

ulusalcılığında islamcılıktan hiç farkı yok insanları bölüyor.

Japonyadaki bir insanla bizim ne farkımız var

Sitelerde Paylaş

Bir ateistin istiklal marsi karsisindaki tutumu ne olmali, ne olmamali? Dedigim yanlis anlasilmamali, milletini, vatanini seven biri olarak, samimiyetle soruyorum. Cunku, mehmet akif ersoy'un bu eserinin bircok yerinde din icerikli yerler oldugunu hepimiz biliyoruz(belki farketmiyoruz.)

acikcasi ben 2. Kitanin son 2 dizesini genelde okumuyorum. (sana olmaz dokulen kanlarimiz sonra helal, hakkidir hakka tapan milletimin istiklal)

eserden birkac bolum:

bu ezanlar ki shadetleri dinin temeli,

ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli.

Yorumlarinizi bekliyorum

Ateistleri belli bir kalıba koymamak gerekir. Ateistlerin tek ortak noktası din üzerinedir. Onun haricinde, hayat görüşü aynı olacak diye bir kaide yoktur. istiklal marşını önemsemeyen veya önemseyenleri suçlamak anlamsızdır. Kısacası, din haricinde hiç bir konuda ,ateistler aynı görüşte olmak zorunda değildir.

Bu konuda benim görüşüme gelince, istiklal marşında veya herhangi bir şiirde, şarkıda allah kelimesinin geçmesinin sakıncası yoktur.Eğer ki allah kelimesinden rahatsız olursam,sadece bir kelime olan allaha anlam yüklemiş olurum.

Sitelerde Paylaş

Sn. Hacı insanlara neden kızıyorsun.

Kimse ulusalcı olmak zorunda değil.

Hiçkimse bu topraklarda var olmayı seçmedi hiç kimse ırkını seçmedi hiç kimse ailesini seçmedi.

Hiçkimse birşey olmak zorunda değil...

Ulusalcı olup 75 milyonu sevmek yerine humanist olup 7 milyarı sevmek daha iyidir.

ulusalcılığında islamcılıktan hiç farkı yok insanları bölüyor.

Japonyadaki bir insanla bizim ne farkımız var

Ben herkes ulusalcı olmak zorunda mı diyorum.

Ulusunu sever veya sevmez. Umurumda bile değil.

Ben ulusunu sevmeyeni sevmiyorum. Bu da benim seçeneğim.

Ayrıca ulusalcılık ile İslamcılık arasındaki farkı bilmiyorsanız size burada anlatamam.

Bu konuda bildiğiniz birşey varsa bizle paylaşın. Ulusalcılık neden İslamcılıktan farksız? Açar mısınız?

Bu arada şunu da ekleyim. Japonyadaki insanlar bizim farkımız, Japonların daha ulusalcı olmaları. Daha gururlu ve onurlu olmaları.

Ülkelerini sevmeleri.. Ülkeleri ve gelenekleri için ölümü göze almalaları..

Yedi milyar insanı sevmek güzel de, öncelikle kendi yakınlarını sevmek varken, başkalarını sevdiğini iddia etmek pek inandırıcı değil.

Siz beni kardeşinize yeğlemezsiniz herhalde.. Kardeşiniz daha önemli değil mi?

Sitelerde Paylaş

istiklal marşı islami öğeleri yansıtır ama bu ülkede yaşayan insanlar onu sevmese de saygı duymalıdır..biz ulus olarak geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmadığımız için bu haldeyiz..bunu illa Osmanlı die düşünmek aptallık ama türkler iyi bi millettir ama geçmişine sahip çıkmayanların gelecekleri de olmaz..örn.ben atatürkü sevmem neden mi öyle öğretildi bana ama şimdi şimdi tarafsız bakınca sandığım gibi değilmiş ciddiyim..yani bi taraf olarak doğunca ister isteemz bi taraf oluyosunuz ama kör de olmamak lazım dimi ya..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...