Jump to content

Bir ateistin istiklal marşi karsisindaki tutumu

Recommended Posts

Ne yaparsanız yapın, Ateizm'i ve Ateisti bir kalıba koyamazsınız... Kimi Ateizmi yaşar, kimi Ateisttir, kimi de Ateizme inanır...

İşte bu nedenledir ki Ateistlerin tanrının reddi dışında hiç bir ortak yanları yoktur.. Aslında böyle olması da en iyisidir...

Bu düşünce doğru gibi duruyor ama yanlış.

Çünkü çaresizliği, umutsuzluğu, depresyonu, düş kırıklığını ve hüznü çağrıştırıyor.

Aynı zamanda başarısızlığın itirafı ve kabulü anlamına da geliyor.

Ateist çaresiz değildir. Seçenekleri vardır. Onlardan hangisini seçeceği çoğu kere kendi yaşam anlayışı ve eğitimi ile ilgilidir.

Daha da ötesi ateizm anlayışı katıldığı forumun sahip olduğu soyut ateizm kavramı ile de uyumlu olmalıdır.

Bu da demektir ki bizim ateistforum olarak bir acendamız olmalı ve yalnız bizimle uyuşan bir ateizm türünü savunmalıyız.

12 yıl bir ekstremden diğerine kaydık ve bir türlü homojen ve düşünclerimizle bağdaşan bir ateizm anlayışını geliştiremedik. Bu yönetimin hatası.

Ateistforum ateistleri eğiten bir platform olamadı. Şimdiye kadar olması gerekirdi.

Son zamanlarda iyice çığrından çıktı. Tekrar rayına oturtmamız gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 426
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki bu aynı zamanda bir kısır döngü de olmuyor mu?

Hepimiz ateistiz.. Tanrı yok dedik, bitti. Evlere dağılıyoruz. Bizi bir araya getirecek, tutkal görevi görecek ve harekete geçirecek hiçbir dinamiğimiz yok demektir. Yani ateistlerin sık sık yakındığı dernek, örgüt vb yapıların hiçbir zaman hayata geçmesi ihtimali olmayacak bu durumda..

O halde ateizm ne işe yarar insan yaşamında? Bu forumlar ortak bir dil ve ideal oluşmasına katkıda bulunmuyor, bulunmayacak demektir bu.

Peki insanlar neyin mücadelesini veriyor? Bunca dert sıkıntı neden, bir dolu deli insanın derdini çekmek neden, bu kadar emek neden?

Tanrı yok deyince bitiyorsa, geri kalan ne?

Ortak bir noktada buluşulmasını diyalektik süreç ve koşullar belirler.. O zaman geldiğinde ortak bir payda kendiliğinden oluşacaktır..

Sitelerde Paylaş

Ortak bir noktada buluşulmasını diyalektik süreç ve koşullar belirler.. O zaman geldiğinde ortak bir payda kendiliğinden oluşacaktır..

Ateizm sadece Tanrı yok demekse, hiçbir zaman ortak bir payda oluşmayacak demektir. Tanrı yok diyoruz ve bitiyor işte.

Bunu bilmenin ve söylemenin, benim kişisel yaşamımda en küçük bir önemi ya da değeri yok. Hiçbir şey ifade etmiyor, hiç de aklıma gelmiyor.

Ateist örgütlenme veya parti gibi şeylere zaten hiç inanmıyorum, sorduğum şeyler onlar da değil. Yani senin ve benim "Tanrı yok" dememizde bir anlam yok, başka hiçbir ortak noktamız olması gerekmiyorsa ve hatta bu iyi bir şeyse, bizi bizim gibi Tanrı inancını reddedenlerle bir araya getirecek hiçbir dinamiğimiz olmayacak demektir.

Örneğin şu forum bunca ilke ideal belirlemiş ama şu söylediklerin hepsini uzaya gönderiyor. Çelişkili..

Sitelerde Paylaş

Bu forumda eskiden ateizm, çok daha sağlıklı bir biçimde anlatılır ve tartışılırdı. Ateistler gerçek dünyayla daha yakından ilgiliydiler ve ortak yanlarını konuşmaktan hiç çekinmiyorlardı. Tartışmalar kavgalar olsa da, ateist olmak dışında da ortak tutum gösterebiliyorlardı.

Uzunca bir süredir bu yok. Çünkü ateizm sanallaştı. Ateizm, ateist olarak yaşamaktan daha farklı bir şeye dönüştü. Yaşanılmaz, yaşanması mümkün olmayan, uç noktalara taşınmış fazlasıyla marjinal bir biçimde yansıtılıyor.

Çok dikkatimi çeken bir şey daha vardır mesela, o da light denilen klasik Türk tipi laik inançlılar yobazlarla bir tutulmazdı. Hatta o kadar ki, çoğu üye sık sık özür diler, Türkleri eleştirilerinden muaf tutarak konuştuklarını hatırlatmak isterlerdi. Yani daha gerçekçi insanlardık, bu denli öteleyici dışlayıcı bir tavır yoktu, ateizm bir din gibi değil doğal ve yalın bir gerçek gibi anlatılırdı.

Ateistlerin İstiklal Marşı hakkındaki düşünceleri daha önce defalarca soruldu, yarısı seviyorum derken yarısı sevmiyorum dedi ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Kimse kimseye kızmadı, baskı yapmadı, politik ajanda gütmeden neden öyle düşündüğünü anlattı ve konular hep böylece kapandı.

Şimdi bu basit ve herkesin fikrinin olduğu konu bile tartışılamıyor. Çünkü snob bir yaklaşım mevcut ve sürekli çarpıtmalarla güç savaşı veriliyor. Mesela ben marşı sevmeyip değişmesi iyi olur diyenlere tek bir söz bile söylememişken, böyle düşünmelerinden hiç rahatsızlık duymamışken akıl almaz biçimde faşist, dinciyi besleyen, o dinci dizeleri savunması gereken vs vs biri ilan edildim. Oysa benim eleştirdiğim; bayrak, sınır, marş vb kavramların artık kalkması gerektiğini, başkalarına saldırarak anlatmaya çalışanlardı. Marşı sevmek, ateistliğimizin ölçülmesi ve sonlandırılması demek oldu. Sanal ateizm işte..

Bu başlıkta yaşanan da aslında budur. Din haline getirilmiş sanal bir ateizm anlayışı hakim. Baktığı her yer ve her ayrıntıda din görüp şiddetli refleks gösteren, ülkesini gerçeklerini görmekten çok uzak, sadece kendini merkeze alan ama içi de doldurulamayan bir garip ateizm anlayışı var.

Züppe, snob, kendine aşık, karşısına her çıkanı müthiş küçümseyen, iletişime tümüyle kapalı, elinde her an cetveli hazır dolaşıp onu gösteren ve sık sık ateizm ölçmede kullanan ateistler domine ediyor artık forumları. Gerçek ateistler ki bunu söylerken agnostiğini vs de dahil ediyorum, bu sanal ateizmden uzak çünkü rahatsızlar.

Bu nereye gider, nasıl düzelir bilmiyorum. Bu tehlikeyi, bütün ateistler aynı değildir, herkes her düşünceyi kabul etmek zorunda değildir diyerek savuşturamayız. Bu mümkün değil. Bu herkesi kucaklayıcı bir tavır gibi görünse de, zararlı olanı besleyip doğruyu aynı potada eritmek demektir.

Birileri gerçekçi olmak zorunda..

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herkesin kendileri gibi düsünmelerini isteyen sanal soyut ateistleri tebrik ediyorum. Farkli düsüncelerin sahiplerine yaftalamalarin hakaretlerin ardi arkasi kesilmemekte.

Sanki bunlar bambaska bir ülkede gercek seküler laik sistemin evrensel hukuk kurallarinin, bireylerin hak ve özgürlüklerinin esit oldugu bir sistemin hakim oldugu sokaklarinda yasamaktalar veya sokakta dindarlarla birlikte ayni sekilde yasayip bilgi sayarin arkasinda farkli insanlar olmaktadirlar.

Peki ala efendim...

Herkes hayatindan memnunsa benim gibi düsünenlere sanal olmayan ateitslere halt yemek düser...Üstelik Hollanda gibi bir ülkede yasamakta ise. :lol:

Önceki iletilerde insanlarla birlikte yasam ve ateizm hakkinda olan aciklamalar sorularla birlikte sevgili basbakanin söylemi de pas gecildi bol bol düsüncelere tahammülsüzlük incileri dökülüp gercek sihniyetler ortaya cikti...Kocaman bir aferin,

Basbakanin söylemini tutmamak gibi bir unutkanlik sakin yapilmasin. :lol:

Hediyeyi tekrar sunalim ve allah kurtarsin diyelim...

Şu son 4 kıtayı birilerinin özellikle dinlemesini ve anlamasını istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde ‘’Türk askeri boşuna öldü’’ diyen bazı kendini bilmezlerin bu milletin manifestosu olan bu son 4 kıtayı özellikle dinlemesini istiyorum.

Bu ülke şehitlerimiz sayesinde İstiklal Marşımızın en güzel şekilde ifade ettiği yüreklerimizdeki sarsılmaz imanla hiçbir zaman da alçaklar uğrayamayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Milli değer nedir? Neye yarar?

Bayrak ve marş, milli değerlere sahip insanların olmazsa olmazıymış.

Putperestliği andıran bu değerler, her bir bireye ''bir yere ait olma'' hissi vererek toplumu bir arada tutarken, aslında sadece maske görevi görüyor.

''Bayrağı ve marşı seviyorsan, vatanını da seviyorsundur o vatana en faydalı adam sensindir'' kafası yüzünden bayrak tutup marşı mırıldanan herkesi iyi adam ilan ediyorlar.

Bayrak yada şiir bize ne kazandırdı? Onları kutsal sayanlara ne kazandırıyor? Kime ne faydası oluyor?

Çok insana zararı olmuştur ama. Her kim bunları sevmeze o adam yakılır.

Cansız şeylere kutsiyet atfetme çağını geride bırakmak sadece dinleri yokatmekle mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Milli değer nedir? Neye yarar?

Bayrak ve marş, milli değerlere sahip insanların olmazsa olmazıymış.

Putperestliği andıran bu değerler, her bir bireye ''bir yere ait olma'' hissi vererek toplumu bir arada tutarken, aslında sadece maske görevi görüyor.

''Bayrağı ve marşı seviyorsan, vatanını da seviyorsundur o vatana en faydalı adam sensindir'' kafası yüzünden bayrak tutup marşı mırıldanan herkesi iyi adam ilan ediyorlar.

Bayrak yada şiir bize ne kazandırdı? Onları kutsal sayanlara ne kazandırıyor? Kime ne faydası oluyor?

Çok insana zararı olmuştur ama. Her kim bunları sevmeze o adam yakılır.

Cansız şeylere kutsiyet atfetme çağını geride bırakmak sadece dinleri yokatmekle mümkün değil.

Bir Müslümanın putperestliği eleştirmesi gibi bir fetva olmuş.

Müslüman İslam'la putperestlik arasında bir ayrım yapar.

İslam'ı yüceltirken putperestliği kötüler.

Ateist için böyle bir analoji yanlış olmaktan öte, birbirleri ile uyuşmayan kavramlara değindiğinden, münasebetsiz bir benzetmedir.

Milli marş ve bayrak ateist için ve aklı başında olan bir vatandaş için, putperestliği simgelemez.

Ateist savunduğu ilkelerin putperestlik olup olmadıklarını dikkate alarak davranmak zorunda olan bir inanır değildir.

Putpereslik umurunda bile değildir ateistin.

Bende yüzlerce, evin her tarafına dağıttığım, irili ufaklı, bazılarını çok sevdiğim heykeller vardır. Onlar beni putperest mi yapıyorlar?.

Bu analoji Müslümanlar için uygun ama ateistler için hiç uygun değil.

Kaldı ki ateistler bazı değerlere inanmayan, odun gibi, öküz gibi, duygusuz insanlar da değil.

Milli marşı ve bayrağı ateistlere birer putmuş gibi dayatmak, ateistlerin duyarlığına karşı kaba bir müdahale olma dışında, onları manevi değerleri arasında sayan insanlığa karşı saygısızlıktan başka birşey değil.

Ve bu saygısızlığı yapanlar Türk ateistleri..

Eminim ki siz utanmıyorsunuzdur. Sizin adınıza ben utanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Evdeki biblolar ile bahsettiğim putperestlik benzer bile değil.

Hiçbir ortak değeri olmayan bir toplumu bir bayrak birde marş ile ''alın bunlar sizin milli değerleriniz'' diye bir araya toplamanın nasıl bu nesneleri temsil ettikleri bir değer olmayan putlar haline getirdiğini görebilmek gerek.

Nesnelere yüklenen değer onların ''temsil'' ettiği değerdir. Nesnenin kendi başına bir değeri olamaz.

Nedir bu marşın ve bayrağın temsil ettiği değerler gerçekten?

Sitelerde Paylaş

Nedir bu marşın ve bayrağın temsil ettiği değerler gerçekten?

Herşeyden önce bağımsızlığı simgeler onlar..

Onlarsız bağımsız olduğunu bilemezsin.

Ayrıca onlar bir ulusu bir arada tutan tek tutkal değiller.

Diğerleri de var. Din de tutkal, dil de. Kültür ve gelenekler de.

Şimdi siz milli marşı ve bayrağı tutkallıktan çıkarıyorsunuz.

Geride en önemli tutkal olarak din kalıyor. Dil zayıf bir tutkal. Gelenek göreneller de yeterince güçlü değil.

Din etafında bir araya gelmek ateizmle bağdaşıyor mu?

Bazılarınız düşünmeden yorum yapıyorsunuz.

Milli marş ve bayrak sandığınızdan çok daha önemli değerleri simgeliyor.

Onları puta benzetmeniz, sizi dindar yapıyor. Dindar ateist oluyorsunuz.

Bunu da düşündüğünüzü sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne biçim insanlarsınız siz anlamıyorum.

Ne kadar düşüncesiz, değersiz, önemsiz insanlarsınız.

Ne kadar hain.. saygısız...

Sizi kim böyle yetiştirdi.. aklım almıyor benim. İnanamıyorum.

Burada belirttiğiniz değerleriniz çarpık..

Var mı onlar bilmiyorum. Yok olsa daha iyi..

Eğer bir takım milli değerlere sahip değilseniz, şikayet etmeye hiç hakkınız yok.

Bir savaş sırasında benim ilk öldüreceklerimden biri siz olursunuz.

Çünkü sizden daha tehlikeli bir düşman olamaz.

Bu düşünce ve inançlarınızla ülkemizin bütünlüğüne karşı bir tehditsiniz.

Atatürk'ün neden bazı temizlikler yaptığını şimdi çok iyi anlayıp takdir edebiliyorum.

Sitelerde Paylaş

Hacı, tıpkı din gibi bayrak ve marş ta hiçbir ortak değeri simgelemiyor.

Tek ortak değer dil. O da değerden sayılırsa.

Açık olan şu ki, kimsenin ortak bir değeri yok. Yalan ortak değerler etrafında bir arada tutulmaya zorlanan bir toplum var.

Zorlamayla da değer gelişmiyor işte. Toplum içinde bunca sorunun nedeni bunun aslında bir toplum olmayışından kaynaklanıyor.

Bu bir toplum değil, bunlar sadece birarada yaşamya zorlanan bir yığın. Yığının ortak değerleri olmaz.

Ama biz varmış gibi davranıyoruz.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne biçim insanlarsınız siz anlamıyorum.

Ne kadar düşüncesiz, değersiz, önemsiz insanlarsınız.

Ne kadar hain.. saygısız...

Sizi kim böyle yetiştirdi.. aklım almıyor benim. İnanamıyorum.

Burada belirttiğiniz değerleriniz çarpık..

Var mı onlar bilmiyorum. Yok olsa daha iyi..

Eğer bir takım milli değerlere sahip değilseniz, şikayet etmeye hiç hakkınız yok.

Bir savaş sırasında benim ilk öldüreceklerimden biri siz olursunuz.

Çünkü sizden daha tehlikeli bir düşman olamaz.

Bu düşünce ve inançlarınızla ülkemizin bütünlüğüne karşı bir tehditsiniz.

Atatürk'ün neden bazı temizlikler yaptığını şimdi çok iyi anlayıp takdir edebiliyorum.

Sen ne istiyorsun.Hiç kimse bu değerleri sorgulamasın mı?

Sitelerde Paylaş

Hacı, tıpkı din gibi bayrak ve marş ta hiçbir ortak değeri simgelemiyor.

Tek ortak değer dil. O da değerden sayılırsa.

Açık olan şu ki, kimsenin ortak bir değeri yok. Yalan ortak değerler etrafında bir arada tutulmaya zorlanan bir toplum var.

Zorlamayla da değer gelişmiyor işte. Toplum içinde bunca sorunun nedeni bunun aslında bir toplum olmayışından kaynaklanıyor.

Bu bir toplum değil, bunlar sadece birarada yaşamya zorlanan bir yığın. Yığının ortak değerleri olmaz.

Ama biz varmış gibi davranıyoruz.

Tutkalı olmayan toplumlar bağımsızlıklarını sürdüremezler sevsen de sevmesen de böyle olmak zorundayız. Düzen böyle.

Sitelerde Paylaş

Tutkalı olmayan toplumlar bağımsızlıklarını sürdüremezler sevsen de sevmesen de böyle olmak zorundayız. Düzen böyle.

Bunlar sadece savaş alanında söylendiğinde anlamlı gelecek sözler.

Şu an bağımsız mıyız yani? Gerçekten bağımsızlaşmamız için bir savaş başlat, sonra gel tutkal değerlerden bahset, o zaman anlayalım.

Ama bunlar şu an için sadece boş ama yüksek sesli sloganlar.

Sitelerde Paylaş

Sen ne istiyorsun.Hiç kimse bu değerleri sorgulamasın mı?

Bunlar sorgulanacak değeler değiller..

Sen ananı babanı sorguluyor musun?

Babanın gerçekten baban olduğunu sorgulamak aklından geçti mi hiç?

Bir ulusu bir arada tutan değerler de aynı nedenlerden sorgulanmazlar.

Sadece kuvvetlendirilirler. Her zaman taze tutulurlar. Her zaman güvenilirler.

Çünkü onlar sayesinde bu aşamaya ulaşmışızdır.

Bizden öncekiler sizin gibi onları sorgulasalardı, biz olmayacaktık. Bu ülke olmayacaktı.

Herşey sorgulanmaz. Bazı değerleri sorgularsan, onlara ihanet ediyor olursun.

Babanı sorguladığını düşün..

Sitelerde Paylaş

Bunlar sorgulanacak değeler değiller..

Sen ananı babanı sorguluyor musun?

Babanın gerçekten baban olduğunu sorgulamak aklından geçti mi hiç?

Bir ulusu bir arada tutan değerler de aynı nedenlerden sorgulanmazlar.

Sadece kuvvetlendirilirler. Her zaman taze tutulurlar. Her zaman güvenilirler.

Çünkü onlar sayesinde bu aşamaya ulaşmışızdır.

Bizden öncekiler sizin gibi onları sorgulasalardı, biz olmayacaktık. Bu ülke olmayacaktı.

Herşey sorgulanmaz. Bazı değerleri sorgularsan, onlara ihanet ediyor olursun.

Babanı sorguladığını düşün..

Babamı da sorguladım. Onun tüm geçmiş dedelerini, atalarını da. ''sorgulamaz'' denebilecek tek bir değer benim aklıma gelmiyor.

Demek ki bazılarımız için sorgulanamaz değerler varken bazılarımız için yok.

Temel ayrım da burda.

Bu konuda daha fazla tartışılmaz.

Kısacası diyeceği şudur ki, bayrak ve marş gibi şeyler sahte değerleri, sahte bir özgürlüğü simgeliyor.

Gerçek değerler ''sorgulanamaz'' semboller ile simgelenmeye ihtiyaç duymaz, gerçek bir özgürlük te hiç bir sembol ile simglenemez.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Babamı da sorguladım. Onun tüm geçmiş dedelerini, atalarını da. ''sorgulamaz'' denebilecek tek bir değer benim aklıma gelmiyor.

Demek ki bazılarımız için sorgulanamaz değerler varken bazılarımız için yok.

Temel ayrım da burda.

Bu konuda daha fazla tartışılmaz.

Kısacası diyeceği şudur ki, bayrak ve marş gibi şeyler sahte değerleri, sahte bir özgürlüğü simgeliyor.

Gerçek değerler ''sorgulanamaz'' semboller ile simgelenmeye ihtiyaç duymaz, gerçek bir özgürlük te hiç bir sembol ile simglenemez.

Bana gerçek olduğuna inandığın bir değer söyle.

Bakalım ne diyeceksin?

Sitelerde Paylaş

Tutkallar önemlidir. Toplumun geçmişi bir tutkaldır. Bir ülkedeki kişilerin kendini birlik halinde hissetmesi gerekir. Yoksa başka toplumların altında yaşamaya mahkumdurlar. İşte o yüzden şehitlerimiz anılıyor, o yüzden bayramlarımız var, neden öğrenciler haftada 2 kere İstiklal Marşı okuyor? Bu değerleri taze tutmak için. Tutkala bakım yapmak için. Siz insanlara küçüklükten itibaren birlik olduğunu öğretmezseniz, kendilerini birlik gibi hissetmezler. Bir toplumun varlığı birlik olmalarından geçer. Birlik olmasalar, kültürleri benzemese bile onlara birlik gibi hissettirmek zorundasın. Sen Atatürk'ün ilkelerini elbette sorgulayabilirsin. Ama bırak kendi içinde kalsın. Marşı da sorgularsın. O da kendi içinde kalmalı. Çünkü doğru veya yanlış olsalar da , onlar gereklidir...

Sitelerde Paylaş

Bana gerçek olduğuna inandığın bir değer söyle.

Bakalım ne diyeceksin?

Hiçbirşey. Öyle bir değer yok. Bu cevabı biliyorsun da zaten.Nihlizm de tüm ''kendinden değer'' (inherent value) lerin inkarı vardır.

Buna içine doğduğun toplumun ''sorgulanamaz'' denilen değerleri de dahildir. Onlar da inherent değildir. Bayağı da sorgulanabilirler.

Eğer gerçek bir değer gibi değilse, reddedilebilirler. Tüm değerler böyledir.

Bu insanlığın başına ne geldiyse bu sorgulanamayan değerlerden geldi zaten.Müslümanlara görede allah sorgulanamıyor, kuran sorgulanamıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...