Jump to content

Bir ateistin istiklal marşi karsisindaki tutumu

Recommended Posts

• İleti 426
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hiçbirşey. Öyle bir değer yok. Bu cevabı biliyorsun da zaten.Nihlizm de tüm ''kendinden değer'' (inherent value) lerin inkarı vardır.

Buna içine doğduğun toplumun ''sorgulanamaz'' denilen değerleri de dahildir. Onlar da inherent değildir. Bayağı da sorgulanabilirler.

Eğer gerçek bir değer gibi değilse, reddedilebilirler. Tüm değerler böyledir.

Bu insanlığın başına ne geldiyse bu sorgulanamayan değerlerden geldi zaten.Müslümanlara görede allah sorgulanamıyor, kuran sorgulanamıyor.

O zaman sen nihilizmi de sorgulamalısın.

Sitelerde Paylaş

Tutkallar önemlidir. Toplumun geçmişi bir tutkaldır. Bir ülkedeki kişilerin kendini birlik halinde hissetmesi gerekir. Yoksa başka toplumların altında yaşamaya mahkumdurlar. İşte o yüzden şehitlerimiz anılıyor, o yüzden bayramlarımız var, neden öğrenciler haftada 2 kere İstiklal Marşı okuyor? Bu değerleri taze tutmak için. Tutkala bakım yapmak için. Siz insanlara küçüklükten itibaren birlik olduğunu öğretmezseniz, kendilerini birlik gibi hissetmezler. Bir toplumun varlığı birlik olmalarından geçer. Birlik olmasalar, kültürleri benzemese bile onlara birlik gibi hissettirmek zorundasın. Sen Atatürk'ün ilkelerini elbette sorgulayabilirsin. Ama bırak kendi içinde kalsın. Marşı da sorgularsın. O da kendi içinde kalmalı. Çünkü doğru veya yanlış olsalar da , onlar gereklidir...

Düşüncenin darlığı, düşüncenin merkezine sadece kendi ülkeni koymaktan kaynaklanıyor.

Biz bu değerlere sahip çıkmazsak, değerleri olan başka uluslar gelip kendi değerleri altında bizi yaşamaya zorlarlar.Bu da bağımsızlığı yitirmek olur, diye düşünüyorsunz sadece.

Onlarında değerleri boş. Onlarından kendi toplumdaki insanların bu gerçeği görmesi gerek.

Bir anlamsız değer, başka bir anlamsız değer ile değiştirldiğinde sorun çözülmüş olmaz.

Sitelerde Paylaş

O zaman sen nihilizmi de sorgulamalısın.

Tabiki. Nihilizmde ''sorgulayamazsın'' diye dayatılan hiçbirşey yok. Sorgulanacak bir şey de yok.

Gerçeğin tasviri sadece.Bir ''yapmalısın'' lar bütünü değil.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı değerler sorgulanamaz değil. Sorgulanmaz. Çünkü sorgulmanın bir yararı olmaz.

Sen nihilizmi sorgulasan da izleyeceksin, sorgulamasan da..

Sorgulamanın ne anlamı var?

Bana sorguladıktan sonra izleyip izlemeyeceğine karar vereceğin bir değer söyle...

Nihilizmi seçmeden önce sorguladın mı?

Kendi adını, soyadını, aile adını, sorguladın mı?

Sitelerde Paylaş

Ateizm sadece Tanrı yok demekse, hiçbir zaman ortak bir payda oluşmayacak demektir. Tanrı yok diyoruz ve bitiyor işte.

Bunu bilmenin ve söylemenin, benim kişisel yaşamımda en küçük bir önemi ya da değeri yok. Hiçbir şey ifade etmiyor, hiç de aklıma gelmiyor.

Ateist örgütlenme veya parti gibi şeylere zaten hiç inanmıyorum, sorduğum şeyler onlar da değil. Yani senin ve benim "Tanrı yok" dememizde bir anlam yok, başka hiçbir ortak noktamız olması gerekmiyorsa ve hatta bu iyi bir şeyse, bizi bizim gibi Tanrı inancını reddedenlerle bir araya getirecek hiçbir dinamiğimiz olmayacak demektir.

Örneğin şu forum bunca ilke ideal belirlemiş ama şu söylediklerin hepsini uzaya gönderiyor. Çelişkili..

Süreç geriye veya ileriye işler.. Bunu bilemezsin.. Bunu zaman gösterir.. Ama işin aslı bu forumun varlığı bile o sürecin ileriye doğru yaşandığının kanıtıdır. Forum tek başına yüzyıllardır yapılmayanı yapıyor, yalanı-dolanı anlatıyor.. Bu bile başlı başına önemli bir iş... Zaten bunun için kuruldu, din denilen musubetleri anlatarak en az bir kişiye bile ulaşılması kar sayıldı.. Bunu da 12 yıldır gayet güzel başardı...

Şu sorularınızla (haci da buna dahil) müslümanların "hani niye bir uzvum gelişmiyor, hani niye maymunlar hala konuşmuyor" der gibisiniz... Hadi Haci ABD'de rahat içinde yaşıyor çok şeyden haberdar değil, ama sana şaşırmamak elde değil...

Sitelerde Paylaş

Bana sorguladıktan sonra izleyip izlemeyeceğine karar vereceğin bir değer söyle...

Nihilizmi seçmeden önce sorguladın mı?

Nihilizm bir değer değil. Onun sadece akla ne kadar yatkın olduğunu sorgulayabiliriz.Evet onu sorguladım.

Ama burda mantığın sorgusunu değil, değerlerin sorgusunu tartışıyoruz.

Her bireyin kendine göre değerleri olabilir, o birey istemezse o değerlerini hiç sorgulamadan da sahiplenebilir.

Ama bir toplumun değerleri bireylere ''sorgulamadan sahiplen'' diye dışarıdan dayatılamaz.

Milli değerler de inherent değildir. Neden sorgulanamaz olsunlar?

Kendi adını, soyadını, aile adını, sorguladın mı?

Tabi ki.

Sen hiç sorgulamadın mı bunları? -Hatta, hayatında hiç bir şey sorguladın mı?

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir Müslümanın putperestliği eleştirmesi gibi bir fetva olmuş.

Müslüman İslam'la putperestlik arasında bir ayrım yapar.

İslam'ı yüceltirken putperestliği kötüler.

Ateist için böyle bir analoji yanlış olmaktan öte, birbirleri ile uyuşmayan kavramlara değindiğinden, münasebetsiz bir benzetmedir.

Milli marş ve bayrak ateist için ve aklı başında olan bir vatandaş için, putperestliği simgelemez.

Ateist savunduğu ilkelerin putperestlik olup olmadıklarını dikkate alarak davranmak zorunda olan bir inanır değildir.

Putpereslik umurunda bile değildir ateistin.

Bende yüzlerce, evin her tarafına dağıttığım, irili ufaklı, bazılarını çok sevdiğim heykeller vardır. Onlar beni putperest mi yapıyorlar?.

Bu analoji Müslümanlar için uygun ama ateistler için hiç uygun değil.

Kaldı ki ateistler bazı değerlere inanmayan, odun gibi, öküz gibi, duygusuz insanlar da değil.

Milli marşı ve bayrağı ateistlere birer putmuş gibi dayatmak, ateistlerin duyarlığına karşı kaba bir müdahale olma dışında, onları manevi değerleri arasında sayan insanlığa karşı saygısızlıktan başka birşey değil.

Ve bu saygısızlığı yapanlar Türk ateistleri..

Eminim ki siz utanmıyorsunuzdur. Sizin adınıza ben utanıyorum.

Bu baglam da nufüsunun büyük orani ateist olan Isvec misal olarak verilebilir. Ezici üstünlük ateistlerdedir fakat bayraklarinda ki 'haci' degistirmek gibi girisim icinde degiller.

Sitelerde Paylaş

Süreç geriye veya ileriye işler.. Bunu bilemezsin.. Bunu zaman gösterir.. Ama işin aslı bu forumun varlığı bile o sürecin ileriye doğru yaşandığının kanıtıdır. Forum tek başına yüzyıllardır yapılmayanı yapıyor, yalanı-dolanı anlatıyor.. Bu bile başlı başına önemli bir iş... Zaten bunun için kuruldu, din denilen musubetleri anlatarak en az bir kişiye bile ulaşılması kar sayıldı.. Bunu da 12 yıldır gayet güzel başardı...

Şu sorularınızla (haci da buna dahil) müslümanların "hani niye bir uzvum gelişmiyor, hani niye maymunlar hala konuşmuyor" der gibisiniz... Hadi Haci ABD'de rahat içinde yaşıyor çok şeyden haberdar değil, ama sana şaşırmamak elde değil...

Yalan dolan insanlığa binlerce yıldır anlatılıyor. Eski Yunandan başladı bu anlatma.. Yeni değil yani.

Ama en ufak bir yararı olmadı.

Neden?

Çünkü yalan dolan adına ne dediğin hiç önemli değil.

Onları nasıl dediğin önemli.

Ben de onu diyorum zaten.

Biz 12 yıldır çabalayıp duruyoruz. Elbette doğru işler yapıyoruz. Yalanı dolanı ortaya koyuyoruz.

Ama bunu nasıl yapıyoruz?

Etkili oluyor muyuz? Kime hitabediyoruz? Nasıl hitabediyoruz? Şimdiye kadar ne değiştirdik? Nasıl değiştirdik?

İnsan bu soruların cevabını merak ediyor.

Yoksa sadece ego tatmini mi yapıyoruz?

Kaç ateisti eğittik? Kaç ateisti iyi bir ateist yaptık? Kaç ateistin yaşamını etkiledik ve daha güzelleştirdik? Kaç ateist bizden esinlendi?

Bunları da bilmek isterim.

Çok çaba gösteriyoruz ve bu konuda tembel değiliz ama, bir yerlerde hata yapıyoruz.. Eksiğimiz var..

Yoksa yararımızı sorgulamıyorum. Elbette birçok konuda etkili olduk.

Biraz daha bilinçli olsaydık, çok daha etkil olabilirdik. Hala da olabiliriz. Yeni nesil ateistlere yer vererek aradan çekilebiliriz.

Ateistforumun yeni nesil, forumun felsefesini devam ettirecek taze kana ihtiyacı var.

Ama ben bu yeni nesilin bir takım milli değerlerden yoksun hainlerden oluşmasını istemem şahsen.

Sitelerde Paylaş

Bencede gençlere bırakılmalı, yoksa gençlerin dinlediği müziğe tukaka yapan alaturka hayranı ihtiyarlar gibi ''ne anlıyolar bu zımbırtıdan'' diyip milleti vatan haini ilan edip dururuz :D

Hani kendinizce efsane olduğunu düşündüğünüz bir şarkının videosunu açarsınız o da ne ? 20-30 bin tıklamada kalmış alttada yorumlar vardır ''Şimdiki nesil müzikten anlamıyor'' diye söylenen insanlar birde güncel videolara bakarsınız hiç haz etmediğiniz halde o da ne ? 500 milyon tıklama alttada ''süper bişiiii'' diye yorumlar ozaman anlarsınız devir başkadır zevkler başkadır kafalar başkadır, devretmek lazımdır artık piyasayı genç fikirlere.

Sitelerde Paylaş

Benim söylediklerimin Hacı'yla veya onun ABD'de rahat içinde ama benim risk altında olmamla ne ilgisi var?

Ben forumdan bahsediyorum. Forumun dışarıdan nasıl göründüğünü, işlevinin artık nasıl değiştiğini, hedefini şaştığını ve kontrolden uzak tutulduğunu söylüyorum.

Burada anlatılan ateizm sanal, saçma bir hal aldı.

Şöyle söyleyeyim, belki ne demek istediğimi daha iyi anlatırım.

Bir süre öncesine kadar (iki yıl diyelim) burada çok daha aklı başında, kucaklayıcı, dışlayıcı değil bağlayıcı bir tavır hakimdi ve forum hedefine ulaşmada daha başarılıydı.

Şimdi agresif, öfke ve kin dolu, dışlayıcı, anlayışsız, kaba, sert ve garip bir anlayış hakim ve bu virus gibi yayılıyor. Bu tavırlardan uzak ateist arkadaşlarım alınmayacaktır eminim, hatta muhtemelen bana katılacaklardır. Çünkü tavizsiz eleştiriyle dışlayıcı aşağılayıcı tavır arasında ciddi farklar vardır ve onlar bunu zaten bilerek yazıyorlar.

Bu tavır, burayı küçülten bir tavırdır. Burası "ateistler ve ateist olmayanlar" gibi bir ayrımda içine sanki.. Böyle değildi. Olmamalı da zaten. Çünkü bu amaca direkt aykırı, çünkü bu tavır insanları iten ve öfke uyandıran bir tavır, çünkü bu gerçeklerden kopuk sakat bir tavır. Bu iletişim biçimi daima ters teper.

Bunun nedenlerinden bir tanesi de senin savunduğun şeydir işte. Ateizmin Tanrı yok demekten ibaret olduğu basit ve herkesin bildiği bir gerçekken; mevcut ortam içinde negatif, zararlı, geriye dönüşe neden olan, bilgiden ve gerçeklerden uzak düşüncelerin kendine çok daha geniş bir yer bulmasına neden oluyor.

Yapılması gereken belli. Ateistforum, ilkelerimiz amaçlarımız dediği o maddelere daha fazla sahip çıkmalı ve bu yönde atılımlar yapmalı.

Ülkenin geldiği noktada sadece Allah yok deyip dağılmak asla yeterli değil, forum "sorumluluklarımız" dediği her şeyi sahiplenmeli.

Bir süre öncesine kadar daha sorumluluk sahibi bir forumdu burası, kitle snob ateist modelinden uzak, işlevini yerine getiriyordu.

Ne oldu da bu bitti, nerede hata yaptık, neyi kaçırdık, hepsini iyi analiz etmek ve bir şeyler yapmak gerek.

Forumu okumuyor musun? Model olmuş davranış biçimini göremiyor musun?

Arabesk bir nihilizm, altı boş bir anarşizm ve tamamen forumu küçültücü bir ateist tavrı hakim.

Bunda hepimizin suçu var.

Sitelerde Paylaş

Bu forum hala öyle.. Ama önüne geleni, senin gibi konuşmayanı atma eğilimi başladığından beri bozuldu.. Oysa ki gayet güzel işlemekteydi..

Son günlerde 100-150 mesaj civarında yazılıyor.. Oysa ki 500'ün altına inmezdi... Çünkü bu forumda artık baskı ile susturma, olmadı atma yöntemi uygulanmaya başlandı..

Ateistforum'un ilkesi en başta konuldu.. Bunu değiştirirsen, forum da ilkeler de çöker..

Forum yanlış yönetiliyor, hata aslen buradadır ve bu hatadan dönülmelidir...

Sitelerde Paylaş

Benim söylediklerimin Hacı'yla veya onun ABD'de rahat içinde ama benim risk altında olmamla ne ilgisi var?

Var tabi.. Sen ülkenin durumundan haberdar olduğun için bir an evvel sonuç aradığından "maymunlar neden hala konuşmuyor" felsefesindesin, Haci ise rahat ortamda olduğundan Ateist'in kıravatı, takım elbisesi, efendiliği, adam gibi adamlığı ile ilgili..

Bilmem izah edebildim mi?

Sitelerde Paylaş

Atılmaması gerekenleri atıp çöpleri beslemek buranın hatası. Ben hiç senin gibi düşünmüyorum.

Bu dejenerasyon, bu sanal ateizm pompalanması vs nin insan atmakla ilgisi yok. Eğer öyle olsaydı en başta bu kitle tek tek atılırdı. Çünkü sorunlular.

Forumu canlandırmak da işten bile değil. Doğru düzgün insanları engelleyen troller ve başlıklara çöreklenip bir tür sabote eden hevesli görgüsüz tipleri kontrol altına alırsın, forum da gayet güzel işler, canlanır.

Değerli yazarların yavaş yavaş çekilmesinin temel nedeni zaten bu. Başka faktörler de var ama onları şimdi burada konuşmamak daha iyi.

Her ne ise işte, sonuçta yönetim hatası hepsi.

Sitelerde Paylaş

Senin gibi konuşmayanları yaftalayıp atmak, ucu çok açık, her bir yöneticinin nasipleneceği bir hata.

Ama benim yukarıda uzun uzun açıklamaya çalıştığım sorunların bunlarla da ilgisi yok.

Çünkü o eleştiriler yeni değil, yani son zamanlarla ilgili değil. Son birkaç yıldır forumda ortaya çıkan dışlayıcı, itici, ayırımcı, agresif ve gerçek yaşamda olamazmış gibi gösterilen ateizmdir.

Diğer bir sorun da kitleyle işbirliği yapamamak, doğru yönlendirememek ve sahip olunan imkanları kullanamamak.

Bu forum çok ciddi bir güç olabilirdi. Hala olabilir. Yoksa birilerini yaftalayıp atmak vb hataları düzeltmek zor değil, yöneticiler de birbirini kontrol edip uyarır vs vs..

Sitelerde Paylaş

Düşüncenin darlığı, düşüncenin merkezine sadece kendi ülkeni koymaktan kaynaklanıyor.

Biz bu değerlere sahip çıkmazsak, değerleri olan başka uluslar gelip kendi değerleri altında bizi yaşamaya zorlarlar.Bu da bağımsızlığı yitirmek olur, diye düşünüyorsunz sadece.

Onlarında değerleri boş. Onlarından kendi toplumdaki insanların bu gerçeği görmesi gerek.

Bir anlamsız değer, başka bir anlamsız değer ile değiştirldiğinde sorun çözülmüş olmaz.

Merkeze kendini koymak bizim doğamız.

Kişisel dünyamızda da herşeyin merkezine kendimizi koyarız.

Duygularımız perspektiftir.

Yani yakınımızda olanı daha çok severiz.

En çok kendimize değer veririz sonra ailemize. sonra da vs. vs.

Problem bu perspektif doğamızdanmı kaynaklanıyor.

Peki perspektif doğamızı değiştirelim herşeyi olduğu gibimi değerlendirelim.

Mesela kendi çocuğumuz ile herhangi bir çocuk aynı anlama mı gelsin bizim için.

Bu mu çözüm.

Mesela kendi çocuğumuz ile sokakdaki çocuğu yer değiştirebilmelimiyiz.

Halbuki perspektif doğamıza uygun bir çözümde var. Herkes kendi çocuğuna sahip çıkarsa sahipsiz çocuk kalmaz. Bu bizim doğamıza daha uygun.

Doğadaki kütlelerin enerji seviyeleri gibi bizlerinde enerji seviyeleri var. Kendimiz merkezdeyiz ve etrafımızda ailemiz var. En çok onlara değer veririz, ama ailemizle kendimiz arasındada bir boşluk var. Ben ve ailem diyoruz mesela. Başka bie seviyede akrabalar veya arkadaşlar.

Kendimiz merkezde olmak üzere bu şekilde yörünglerimiz var. Kendi milletimizde bir yörünge, ülkemizde. Bence semboller yörüngelerin işaretleri.

Kendimiz merkezdeyiz ve etrafımızda yörüngelerde bulunan başka varlıklar var. En yakın yörüngede genelde ailemiz var.

Bence insanın doğası bu. Herkes ailesine, akrabalarına, milletine, ülkesine sahip çıkarsa fazla sorun kalmaz. Hem bu insanın doğasına daha uygun.

Yoksa herkesi ve herşeyi eşitlemek (teorik olarak iyi bir çözüm gibi gözüksede ) sorunu çözmez çünkü insanın gerçeğine aykırıdır. Tutmaz. Daha fazla sorun doğurur.

Sitelerde Paylaş

Milli marstaki o dinsellik iceren satirlarin ve bayraktaki o hilalin orda durmaasi beni rahatsiz ediyor. Onlar olmamali . Bayrakta dinsel simgeler olamaz, yada milli marslarda din ile alakali sozler.

Ben kendimi bu millete ve ülkeye ait hissediyorum. Bu milletin ve bu ülkenin geçmişine ve geleceğine ait hissediyorum. İçinde dinciside bulunan, yobazıda bulunan, hastasıda bulunan, orospusuda bulunan, pezevengide bulunan, ateistide bulunan bu ülkeye ait hissediyorum.

Bence sende böyle hissediyorsun, bence sende bu ülkeye birşeyler vermek istiyorsun. Yoksa sadece kendini ateist bir grubamı ait hissediyorsun. Kendini ait hissettiğin bir ülken ve bir milletin yokmu?

Bu ülkenin tarihini sahiplenmiyormusun. Bu ülkenin ve milletin geleceğine ait bir ülkün yokmu?

Bence var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...