Jump to content

Bir ateistin istiklal marşi karsisindaki tutumu

Recommended Posts

Ayni durum söz konusu degil... Yurtlarindan yerlerinden sadece inanclari farkli olduklarindan sürülüp atilan has Türklerin yerlerine kendilerini koyabilenler birazcik düsünsün... Insanin kendisinden farkli olan insanlarla oturup konusmak onlarla birlikte bir seyleri paylasmak, bazi olaylari birebir yasamak PC alimligine benzemez.

Belki o insanlar pc mücahitligi ve kafatasi irkcilgi yapmaya calisanlardan kat be kat daha Türk olabilirler.

Irkciligin savunulacak hic bir seyi yoktur ama savunanlarin gözlerine utanabilecekleri gerceklerin sokulmalarinda faydalar var diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 426
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bütün mesajları okuyamadım, bazılarına göz attım ve aslında birbirine yakın düşüncelerde olanların birbirine düştüklerini

görünce üzüldüm. Bunun sebebi sanıyorum asıl karşıt olunacak kesimin tartışmada yer almaması.

İstiklal Marşı ile ilgili konuya bir benzetme yapalım:

Varsayalım ki siz Türkiye'nin mevcut düzeninden rahatsızsınız.

Daha sosyal, daha adil, daha uygar, daha demokratik, daha ileri bir düzen düşünmektesiniz.

Ancak siz azınlıksınız ve güçlü olanlar, egemen olanlar da düzeni değiştirmek istiyorlar

Ama onların düşündüğü düzen size göre daha ilkel, daha geri, daha antidemokratik.

Bu durumda siz de onların sesine ses katıp "düzen değişsin" dediğinizde onlara güç katmış olursunuz.

Ve ileri bir düzen değişikliği isterken, tam tersine geri bir düzen için çalışmış, istemediğiniz bir düzeni

kendi katkılarınızla getirtmiş olursunuz. Örnek: iran'da Tudeh'in tavrı.

Bu anayasa için de böyledir, laiklik için de, İstiklal Marşı için de.

İstiklal Marşı'nın içeriğindeki dinsel ve ırksal ifadelerden ateistlerin memnun olduğunu düşünmek olanaksızdır.

Tabi ki bu ifadelerin olmadığı bir marşı benimserler.

Hatta sosyalist ateistler, savaş karşıtları-antimilitaristler marşlara da karşıdır. Marşların yerini şarkıların, türkülerin almasını arzularlar.

Ama bilirler ki bunlar bugünün meselesi değil, geleceğin meselesidir ve bunun için dünyanın, insanlığın büyük aşamalar kaydetmesi gerekir.

Yurt savunmasında da aynıdır.

"Sınırlar kalkmalı, herkes için vatan dünyamız olmalı" diye düşünenler bile, emperyalistler karşısında vatansever saflarda yer alırlar, almak zorundadırlar. Çünkü bilirler ki: "İşçilerin vatanı yoktur" vb. söylemler geleceğin dünyasını kurmak içindir. Ve geleceğin ideal dünyasını ideoloji edinenler için milliyetçilik ilkelliktir. Dinler gibi milliyetçilikler, ırkçılıklar da insanlığı bölmekte, birbirine düşürmekte, savaşlara, katliamlara neden olmaktadır. Ama bugünün dünyasında emperyalistlere karşı zorunlu kalarak yurtsever olmak yani milliyetçiliğin en masum, en haklı temel niteliğini savunmak durumundadırlar.

Bugün ateistler hoparlörle ezana da karşıdır, Hatta geleceğin dünyası için ezanların da, çanların da, tüm dinlerin de ortadan kalkmasını arzularlar. Ama bir düşman saldırısında o karşı oldukları ezanı, değişmesini istedikleri marşı duymak onları da moralize eder.

Sonuç olarak demir tavında dövülür. Değişimler için doğru zamanlama olmazsa, daha beteri başa gelebilir.

Sitelerde Paylaş

O da önemli ama, bütün sorun yalnız o değil, sevgili Pante..

Bir toplumun gelenekleri ve görenekleri olur, yok olmak tehlikesi ile karşılaştığı zaman geçtiği dar boğazlar olur, bütün halkın paylaştığı başarıları, çektiği ızdıraplar, acılar, felaketler olur.

Geride onları simgeleyen bir takım yapıtlar kalır. O yapıtlar o devrin ızdıraplarını, çilelerini ve onlara karşı olan başarıları hatırlatır. Başımıza gelenler az değil.

Olmak olmamak olgusunda bir mücadele yapılmıştır.

O mücadeleyi simgeleyen bayrak, milli marş ve diğer milli değerlerimizi, kendi inançlarına alet etmeye çalışan bir avuç çapulcuya mı terkedeceğiz yani.

Olacak iş mi bu?

Sitelerde Paylaş

Hacı haklı;

Aitlik hissi bu...

Ateistliğimi yeni yeni kendime itiraf edebildiğim zamanlarda (30'lu yaşlarımda) Moskova'da bu duyguyu iliklerime kadar hissetmiştim.

Yoğurt görsem ağlayabilirdim... (natural olmalı, meyveli değil. :) )

Bayram namazı için (ki hiç işim olmadı, ne öncesi ne sonrasında...) cami aramıştık arkadaşlarla Moskova kazan biz kepçe, bulunca da, gelenleri kapıda karşılayan Özbek hocalar Türkiyeden geldiğimizi duyunca daha bir coşku ile kucaklamışlardı bizi "Hoj gelmişsiiiz"... Yine ağlamıştık...Onlar da gülerken gözleri yaşlıydı... Hacı haklı...

Büromuz turistik bir caddede idi. (Arbat) Penceresine Türk bayrağı asmıştım...PKK saldırır diye korkuyordu arkadaşlar, "bu bayrak yüzünden gelen belanın, başımız üzerinde yeri var" demiştim (Breh breh :) ). Bela gelmedi. Bayrağı gören pek çok Türk geldi, kapımızı çaldı çayımızı içti. Yardıma ihtiyacı olanlar oldu elimizden geleni yaptık. Kardeşimizdiler çünkü...

"Ama farklı görünüyorsunuz" diyen Ruslara her dilden anlatmaya çalışıyordum doğulu Kürt arkadaşlar ile aynı ülkenin vatandaşı olduğumuzu...Biz kardeştik orada...

Kulpsuz ince belli sıcak çay bardağını nasıl tuttup içebildiğimize şaşırıyordular... Biz aynıydık orada.

Hacı haklı. Anlıyorum.

Ankara'da Üniversitede iken saat 9,05 geçeyi Gündoğdu'da, en kalabalık yerde karşılardım. O sirenler kornalar da ağlatırdı beni, tüylerim ürperirken...

Babama "Baba biz Türk müyüz, yok sa Boşnak mı?" diye sorardım küçükken. (Atalarımız balkanların en uzak haddine kadar gidip yerleşmiş ve 1900'lerin başlarında Yurda dönmüşler) cevap olarak milli marşımız okunurken tüylerin ürperip bir yumruk gırtlağına dayanıyorsa Türk'sün derdi...

Hacı haklı...Biz biriz, bir olmalıyız bugün gerçek bu...

Gerçek bu ama, artık bu "bir ve birlik olmalıyız" lafı sadece Türkiye'de Türkleri, Çin'de Çinlileri, Almanya'da Almanları, Brezilya'da Brezilyalıları değil Bütün Dünya'da Dünyalıları kapsamalı...

Bu "Dünyalılar" lafına sadece İnsanlar dahil de değil üstelik. Hayvanı bitkisi eko sistemi ile tüm dünya dahil olmalı.

Mili marşımız "geneli" kucaklıyor doğru. Ancak beni değil. Beni "Imagine" kucaklıyor...

Hayal Et

Hayal et cennetin olmadigini

Denersen bu kolay

Altimizda cehennem yok

Üstümüzde sadece gökyüzü

Hayal et bütün insanlarin bugün için yasadigini

Hayal et ülkeler olmasa

Bunu yapmak zor degil

Ugruna ölücek ve ya öldürülücek bir sey yok

Hayal et bütün insanlarin

Baris içinde yasadigini

Bana bir hayalci diyebilirsin

Ama ben tek degilim

Umarim bir gün sende bize katilirsin

Ve dünya tek vucüt yasar

Hayal et mal mülk olmasa

Bunu yapabilir misin merak ediyorum

Açliga ve aç gözlülege gerek yok

Insanlarin kardesligi

Hayal et bütün insanlarin

Dünyayi paylastigini

Bana bir hayalci diyebilirsin

Ama ben tek degilim

Umarim bir gün sende bize katilirsin

Ve dünya tek vucüt yaşar

Ve artık;

"Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak Dinimdir" diyebilmeliyiz.

Sitelerde Paylaş

bayrağı bayrak yapan üzerindeki kandır, ......

Bir Güney Amerika ülkesi (sanırım Meksika) savaşçıları vur kaç taktikleri ile savaşırken sığındıkları mağralarda neredeyse sürekli kapuz ile beslenirlermiş. Yine birgün mağrada hep birlikte karpuz yerken, içlerinden biri yerde karpuz suyundan oluşan birikintiye bakıp; "bizim bayrağımız böyle olmalı, suyu gibi kırmızı, dışı gibi yeşil kabuğun içi gibi beyaz... Karpuz bu hareketin en büyük destekçisi çünkü..." demiş.

Bayraklar toplulukların niteliklerini temsil ettiği sürece "kan" şart değil diye düşünüyorum.

Suudi Arabistan'ın (Hz. Muhammedin memleketi) bayrağında kılıç olması, bu ahalinin fıtratını iyi yansıtıyor diye düşündürüyor bana...

Sitelerde Paylaş

Ayrımcılığın ve dışlamanın en üst düzeyde olduğu bir çağda milliyetçilik, din gibi olguları eleştirirken pante'nin dediği gibi güvende oldugun yapıyı yani millet ve vatan yapısını içindeki yanlışları ike birlikte savunman gerekir. Çünkü elindeki en değerli şey odur. İnsanlik henüz evrenselliği veya sınırları kaldırmak gibi uçuk idealleri anlayamamisken bunu gerçekleştirmeye çalışmak gemileri yakmaya çalışmak akılla bağdaşmaz. Ancak bu ileri idealar hiçbir düzlemde yanlış olarak sayılamaz. Zamanı gelmemiştir doğru ama yanlış değildir.

Sitelerde Paylaş

geldim..öncelikle sn giray hanın uslübuna çok üzüldüm gürcü bozması vs bunlar hoş şeyler değil tamam başbakanı sevmeyebilirsiniz ama bu sözünüzle bir nevi ırkçılık yapıosunuz eğer düşünürseniz bana hak vereceksiniz..ikincisi bayrak vs değişirmi değişir neden değişmesin..4.maddenin meclisten geçmesine bakar ki bu günümüz şartlarında zor değil..ancak sanıldığının aksine islami öğelerin ağır basacağı bir anayasa beklemiyorum..aksine modern tc nin olan ve olabilecek topraklarında yaşayan tüm halkları kapsayan çağdaş bi anayasa olacaktır die düşünüorum..üçüncüsü devletlerin bayrakları olmalıdır marşları da olmalıdır bunlar barışa dünya barışına zarar verecek unsurlar değildir die düşünüorum sevgiler..

Sitelerde Paylaş

Demokrasileri carpuk curpuk devletin bireylere egemen olup tepeden baktigi tam bagimsiz olmayan ülkeleri sömürmek isteyenler, sömürmeye devam edenler bir diktatör, padisah yaratip onu yönlendirip agzinin icine bakip biat edenler toplulugunu kolaylikla yönetmis olurlar.

Padisah bikip usanmadan neleri gündemde tutmakta ve neleri pompalamaktadir? Ateistlere, dinsizlere hakaretler eden Alevilerin inanclarini bir cirpida cöpe atan, diger inanclilari, farklilklari görmezden gelip istedigi anda "Yargiya söyledim geregini yapacak" diyebilen bir padisah.

Bütün farkliliklarin vergilerine el koyup dur durak demeden hanefi müslümanligini ve fasizmini pompalayan bir padisah.

Acaba neden?

Orta Doguyu yeniden dizayn edip enerjilerin tepelerine oturma hesaplari yapanlar nedense padisahin bütün falsolarina ragmen onu el üstünde tutumaya devam etmektedirler.

Bireylerin hak ve özgürlüklerinin esit dagilimi olsaydi padisah, hapiste bulunan bir terör örgütü lideri ile pazarliklar yapip "President" olma hesaplari yapabilecek miydi?

Ya da durmadan istiklal marsinin sözlerini ve dini kullanmasa padisah olabilecek miydi?

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cok cok cok seven, en cok seven en seven ama cok cok cok cok kere cok seven bizler degildik... Laf olsun cuvallar dolsun diye bilip bilmeden kisiler hakkinda yapilan yaftalamalar karalamalar iftiralardan gina geldi...

Imam zart yaparsa cemaat altina bez baglayacak degil tabi ki.

Sitelerde Paylaş

bakın sn cigi bunlar özel konular ancak ak partinin yönetime geliş sürecinde en çok sıkıntıyı çeken bendim aslında yani özel hayatımda evet ailem ak partili hatta sülalem ak partili..ben bunları panteye anlattım ama yanlış anlaşıldım neyse yada gaza geldim..yani demem o ki dönen oyunları çok çok iyi biliyorum ancak şu da bi gerçek ki bugün onlar sayesinde çok hakkımız var yani en azından eskiden ezilenlerin diyim..bu da insanın elini kolunu bağlıyo haliyle çünkü tc de şu anda alternatif yok hoş olsa da işe yaramıyo artık..eminim ki benim yerimde siz olsanız iddaa ediyorum ki benim kadar objektif bakamazdınız..kürtlere gelince gerçekten sevdiğinizi düşünüyodum yani ateistler olarak ama sizin bu konuda ne düşündüğünüzü bilmiyorum..yada şöyle mi diyelim eskiden seviyodunuz gerçek bir bağımsızlık mücadelesi verdiklerini düşündüğünüz için..bu daha doğru galiba..

Sitelerde Paylaş

Bir Güney Amerika ülkesi (sanırım Meksika) savaşçıları vur kaç taktikleri ile savaşırken sığındıkları mağralarda neredeyse sürekli kapuz ile beslenirlermiş. Yine birgün mağrada hep birlikte karpuz yerken, içlerinden biri yerde karpuz suyundan oluşan birikintiye bakıp; "bizim bayrağımız böyle olmalı, suyu gibi kırmızı, dışı gibi yeşil kabuğun içi gibi beyaz... Karpuz bu hareketin en büyük destekçisi çünkü..." demiş.

Bayraklar toplulukların niteliklerini temsil ettiği sürece "kan" şart değil diye düşünüyorum.

Suudi Arabistan'ın (Hz. Muhammedin memleketi) bayrağında kılıç olması, bu ahalinin fıtratını iyi yansıtıyor diye düşündürüyor bana...

toplulukların nitelikleri de o bayrağı dalgalandıran ecdadın kanları sayesindedir, bu topraklarda şuan bayrağımız dalgalanıyorsa, ölümden korkmayan, , vatan uğrunda ölmeyi şeref gören şehitler sayesindedir, bu inanç ve ruh olmadan bu toprakların bağımsızlığını alabileceğini söyleyecek yiğit varmı. destan yazan bir millet, şerefli ölümlere göğsünü siper ettikleri için , şuan sizler bu duyguları yaşıyorsunuz.

ölmek değil, yaşamayı tercih edebilirlerdi, savaşmak yerine kaçmayıda , sizler bu şekilde düşünüyorsunuz ama bu topraklar materyalis bakış açısıyla kazanılmadı, kan verildi, can verildi, eğer türk ulusu yerine farklı bir ulus olsaydı belkide biz bu yazdıklarımızı hiç yazmamış olacaktık.

bu yüzden diyorum bayrağı bayrak yapan üzerindeki kandır ...

Sitelerde Paylaş

Yazilanlardan pek bir sey anlamis degilim.Bir önceki iletide yaftalama daha sonra farkli baska anlatimlar.

Mecbur kaldigimi hissettigim "Hain" damgasi da vuruldugundan bazi özel aciklamalar oldu ki hala pismanim.Ama bu tip konular hakkinda tartismalar birazcik olsun yasanilanlar ve yasayanlarin neler hissettiklerini gercekten bilerek olmalidir.

Türkiye Cumhuriyeti su anda tartismacilarin bazilarinin isimlerini andigi ülkeler gibi olsa istiklal marsinin sözleri ile kimse ugrasmazdi... Burada anlasilmasi gereken ince bir ayrinti bulunmaktadir iste bazi tartismacilar bu ayrintiyi kacirmaktalar.

Isvecte herkesin her konuda suyu, tuzu kuru kimin umurunda marsin icinde nelerin oldugu? Kaldi ki senede bir kac kez dinlenilir birde belli zamanlarda yapilan spor ( olimpiyatlar v.b.) karsilasmalarinin serenomilerinde.

AKP zihniyeti basa geldiginden beri insanlar ayristirilmakta ve durmadan hanefi cogunlugun duyarli oldugu konular üzerinde israrla oynanilmaktadir... Ülkenin geleceginde karanliklardan baska bir sey görünmemektedir.

Tartisilan konular üzerinde ülke genelinde konsensüs saglanilirsa bazi felaketlerin önüne gecilmis olur...

ANADOLU ve Türkiye Cumhuriyeti hepimizin...

...ama lafta degil.

Sitelerde Paylaş

Yazilanlardan pek bir sey anlamis degilim.Bir önceki iletide yaftalama daha sonra farkli baska anlatimlar.

Mecbur kaldigimi hissettigim "Hain" damgasi da vuruldugundan bazi özel aciklamalar oldu ki hala pismanim.Ama bu tip konular hakkinda tartismalar birazcik olsun yasanilanlar ve yasayanlarin neler hissettiklerini gercekten bilerek olmalidir.

Türkiye Cumhuriyeti su anda tartismacilarin bazilarinin isimlerini andigi ülkeler gibi olsa istiklal marsinin sözleri ile kimse ugrasmazdi... Burada anlasilmasi gereken ince bir ayrinti bulunmaktadir iste bazi tartismacilar bu ayrintiyi kacirmaktalar.

Isvecte herkesin her konuda suyu, tuzu kuru kimin umurunda marsin icinde nelerin oldugu? Kaldi ki senede bir kac kez dinlenilir birde belli zamanlarda yapilan spor ( olimpiyatlar v.b.) karsilasmalarinin serenomilerinde.

AKP zihniyeti basa geldiginden beri insanlar ayristirilmakta ve durmadan hanefi cogunlugun duyarli oldugu konular üzerinde israrla oynanilmaktadir... Ülkenin geleceginde karanliklardan baska bir sey görünmemektedir.

Tartisilan konular üzerinde ülke genelinde konsensüs saglanilirsa bazi felaketlerin önüne gecilmis olur...

ANADOLU ve Türkiye Cumhuriyeti hepimizin...

...ama lafta degil.

sevgili cigi tabiki Hanefi dicek tabiki adamlar iktidar olurken marştan atadan vuracaklar bu oy içindir ne bekliyordun ki...yaftalama yapmadım ayrıca..hainlik ise benim bakış açıma göre söz konusu bile değildir..yıllarca süren bi savaş oldu evet türkler kadar kürtlerde can verdi bu gözden kaçırılmamalı ama yüzyılımızın sloganı DEVİR POLİTİKA DEVRİ DEVİR SİYASET DEVRİ..masada anlaştıktan sonra sorun yok..

Sitelerde Paylaş

Istiklal marsinin sözlerinin yazildigi zamani ortami asla elestirmedigimi ölenleri minnetle andigimi asla unutmadigimi yeri geldikce vurguladim... Ama su anda Türkiye'nin geldigi nokta hicte ic acici degildir...

Son 10 senedir insanlar ayristirilmakta durmadan hanefi müslümanligi üzerine oynanan oyunlar hizla bilinmezliklere dogru sürüklemektedir diye düsünmekteyim.

Sitelerde Paylaş

Istiklal marsinin sözlerinin yazildigi zamani ortami asla elestirmedigimi ölenleri minnetle andigimi asla unutmadigimi yeri geldikce vurguladim... Ama su anda Türkiye'nin geldigi nokta hicte ic acici degildir...

Son 10 senedir insanlar ayristirilmakta durmadan hanefi müslümanligi üzerine oynanan oyunlar hizla bilinmezliklere dogru sürüklemektedir diye düsünmekteyim.

işte ben bunu da anlamıyorum yani ben mi başka bi türkiyede yaşıyorum yoksa siz mi..türk halkı rahat cigi tarihinde görnediği kadar rahat..insanlar artık istedikleri arabaya biniyo istedikleri evde oturuyor neyse..istiklal marşına gelince değişebilir olabilir oturupta bu forumda herşeyi sizinle paylaşamam ama şartlarla beraber herşey değişebilir..

Sitelerde Paylaş

İyi de bunun İstiklal marşımızın yazıldığı ve kabul edildiği zaman ve mekanla ne alakası var.

Birisi yüzünüze osursa hıncınızı bayrağımızdan, .ıçsa milli marşımızdan alıyorsunuz.

Sorunun sizde olabileceğini hiç mi düşünmediniz?.

Sitelerde Paylaş

işte ben bunu da anlamıyorum yani ben mi başka bi türkiyede yaşıyorum yoksa siz mi..türk halkı rahat cigi tarihinde görnediği kadar rahat..insanlar artık istedikleri arabaya biniyo istedikleri evde oturuyor neyse..istiklal marşına gelince değişebilir olabilir oturupta bu forumda herşeyi sizinle paylaşamam ama şartlarla beraber herşey değişebilir..

kim onlar istedikleri arabaya binip istediği evde oturanlar?

yoksa geçende yazdığın gibi sizinkiler mi? hani akrabalaríndan biliyormuşsun ya, yargınín heryerindeymişler.

Sitelerde Paylaş

kim onlar istedikleri arabaya binip istediği evde oturanlar?

yoksa geçende yazdığın gibi sizinkiler mi? hani akrabalaríndan biliyormuşsun ya, yargınín heryerindeymişler.

bak korintli dostum sen daha iyiisni yapabilirsin ya başarabilirsin ben sana güveniorum yani senin üst limit bu sözler değil..kaldı ki ailemden sana ne..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...