Jump to content

Bir ateistin istiklal marşi karsisindaki tutumu

Recommended Posts

işte aslında insanın ateizme soğuk bakmasına bir sebep daha...

aslında sorun şu: ateistlerin tek ortak noktası bir tanrıyı reddetmeleridir. diğer konularda genelede ortak noktalarını pek göremezsiniz...

bu ve benzeri konularda hep farklı görüşlere sahip olduklarından ortak bir karara varmaları da güç.

her kafadan bir ses çıkıyor ve kim neye göre haklı sayılacak ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 426
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu son 4 kıtayı birilerinin özellikle dinlemesini ve anlamasını istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde ‘’Türk askeri boşuna öldü’’ diyen bazı kendini bilmezlerin bu milletin manifestosu olan bu son 4 kıtayı özellikle dinlemesini istiyorum.

Bu ülke şehitlerimiz sayesinde İstiklal Marşımızın en güzel şekilde ifade ettiği yüreklerimizdeki sarsılmaz imanla hiçbir zaman da alçaklar uğrayamayacaktır.

Alinti da olan cümleleri acaba kim söyledi?

Istiklal marsinin sözlerini savunan ateistler yukarida ki sözleri de savunmaildirlar diye düsünüyorum. :lol:

Sitelerde Paylaş

Cigi sen ateizm için yaşıyorsun. Dindar ateistsin. Dogmatiksin.

Biz ise ateizmi yaşıyoruz..

Aramızda çok önemli bir fark var..

Sen bizden değilsin. Biz de senden değiliz.

Senin gibi kaç ateist var bilmiyorum ama, bildiğim kadarıyla o ateizm türü başarılı olamadı ve olamaz.

Sen de olamayacaksın. Çünkü sağlıksız, katı, pratik çözümler getirmeyen ve insanlığa yararlı olamayacak dogmatik bir atezimi savunuyorsun.

Simgelediğin ekstrem pozisyonu destekleyecek malzemeden yoksunsun. Stalin başarılı olamadı. Sen de olamayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Yanlis düsünmektesin Haci abi...

Ben ateizm icin yasamiyorum, insanlarin kutuplastirildigi birlikte yasam harmonisinin huzurunun bozuk oldugu sistemi kabul etmiyor ona karsi cikiyorum.

Neden anlasilmak istenmiyor?

30 sene öncesinin Hollanda'sinda yasantida böyle problemler yoktu ve yasanti huzur icindeydi... Bilerek insanlari hain politikalarla kutuplastirmaya calismaktalar ve kutuplastirdilar. Bizim burada ki tek cabamiz kutuplastirimalarin ortadan kaldirilmasi... Bu mu ateizm icin yasamak?

Sitelerde Paylaş

Cigi sen ateizm için yaşıyorsun. Dindar ateistsin. Dogmatiksin.

Biz ise ateizmi yaşıyoruz..

Aramızda çok önemli bir fark var..

Sen bizden değilsin. Biz de senden değiliz.

Senin gibi kaç ateist var bilmiyorum ama, bildiğim kadarıyla o ateizm türü başarılı olamadı ve olamaz.

Sen de olamayacaksın. Çünkü sağlıksız, katı, pratik çözümler getirmeyen ve insanlığa yararlı olamayacak dogmatik bir atezimi savunuyorsun.

Simgelediğin ekstrem pozisyonu destekleyecek malzemeden yoksunsun. Stalin başarılı olamadı. Sen de olamayacaksın.

Biraz açar mısın? Cigi'nin neden dogmatik olduğunu düşünüyorsun?(Amacım kimseyi savunmak değil.)

Sitelerde Paylaş

Insanlarin kutuplasmis bir sekilde ve dinlerin ön plana ciktigi bir sistemde ateizm yasanmaz.!

Eger yasaniyorsa sessiz sedasiz kendi icinde yasiyor demektir...Dinlerin ulu orta konusulup herkesin ayni olmasinin beklentileri icinde olan bir ortamda ateist oldugunu söyleyip dinleri elestiremiyorsa kendisini bu sekilde kabul ettiremiyorsa kusura bakmayin ama gizli ateist olunmaktadir.

Peki ateist kendini gizlemeli midir?

Sitelerde Paylaş

Değişebilir veya değişmeli diyen arkadaşlara neden değişemeyeceğini anlatmak yerine nedense sürekli kişisel tahlillerle şusun busun diye hakaret edildi,

Önce biriniz çıkıp neden değişmemesi gerektiğini anlatın, bu yapılan sadece ''din elden gidiyor'' un değişik bi versiyonu,

Merak etmeyin bu değişimler taptığınız her neyse onu batırmaz daha ileriye taşır, yoksa hala ''Köylü milletin efendisi'' mi sizin için ?

Sitelerde Paylaş

Beyond ateistler, Richard Dawkins'in tanri ile ic ice yorumlar yapip düsünceler üretmesinden rahatsizlar. Kaldi ki Richard Dawkins'in yeri baskadir.

Dinleri kullanip insanlari kuutuplastiranlar dinlerin her tarafa yayilmasini sagladikca ateizm de gelismektedir.

Sitelerde Paylaş

Kavramlara takilip kalinmasin baska bir isim de olabilir...Düsüncelerinin ana hatlarini yazdim...Tanri kelimesini gereksiz buldugum, din kitaplarini gökten inmis gibi kabul etmeden tartisip düsüncemi ifade ediyorsam dogmatik olmam

Birakin insanlari yaftalamayi herkesi kendiniz gibi olmasini ve düsünmelerini istemeyi.

Sitelerde Paylaş

Yazilanlari okuyunca insanlar ateistlerin güllük gülüstanliklar icinde dindarlarla esit hak ve özgürlükleri varmis gibi yasadiklarini anlayacaklar.

Neresi bu ülke?

Iyice kisisellesmeye basladi... Kimse kimseyi kandirmaya calismasin.!

Heee yaaa Ateist:

Hakkidir hakka tapan milletimin istiklal der, kafasini egip her yerde dindarlarin söylediklerini dayatmalarini onaylayip yasantisini sürdüren icinden de "ben tanri tanimiyorum" deyip bilgi sayar arkasinda ateistcilik oynamaktir.

De hade gidin isinize...

Sitelerde Paylaş

Benim gözümde ateist gerçekçi, pragmatik, anlayışlı, olgun, otoriter ama duyarlı olmalı ve pratik çözümlerle ilgilenmeli.

Benim yaymak istediğim ateizm türü bu. Militan ateist olmak istemiyorum.

İnançsız olabilirim ama inançsızlığı yaymak için de yaşamak istemiyorum.

Dindar da olsa bir toplumda onuru, gururu ve dürüstlüğü ile bilinen bir ateist olarak yaşamak istiyorum.

Aziz Nesin gibi yani..

Sitelerde Paylaş

Yazilanlari okuyunca insanlar ateistlerin güllük gülüstanliklar icinde dindarlarla esit hak ve özgürlükleri varmis gibi yasadiklarini anlayacaklar.

Neresi bu ülke?

Iyice kisisellesmeye basladi... Kimse kimseyi kandirmaya calismasin.!

Heee yaaa Ateist:

Hakkidir hakka tapan milletimin istiklal der, kafasini egip her yerde dindarlarin söylediklerini dayatmalarini onaylayip yasantisini sürdüren icinden de "ben tanri tanimiyorum" deyip bilgi sayar arkasinda ateistcilik oynamaktir.

De hade gidin isinize...

klavyeme yazık olmasın aynı şeyleri söylüyorum. +1

Sitelerde Paylaş

Ne yaparsanız yapın, Ateizm'i ve Ateisti bir kalıba koyamazsınız... Kimi Ateizmi yaşar, kimi Ateisttir, kimi de Ateizme inanır...

İşte bu nedenledir ki Ateistlerin tanrının reddi dışında hiç bir ortak yanları yoktur.. Aslında böyle olması da en iyisidir...

Sitelerde Paylaş

Ateistin yazılı ve sözlü kaynaklarda geçen Tanrı, Allah gibi terimlerden ve kavramlardan kurtulma çabaları hem geri teper hem de ateizmle bağdaşmayan aptalca bir çabadır.

Ateist Tanrı saplantılı olmamalıdır. Ateist saplantılı olmamalıdır.

Gerçekçi, mantıklı ve akıllı bir yaklaşımla dinlerdeki sapkınlıkları, aşırılıkları ortaya koymak ateistin yapacağı ilk ve en önemli açıklamalardır.

Onları militeri bir aşırılıkla yapmaya teşebbüs etmek elbette toplumda tepkiye neden olacaktır.

Aslında Müslüman Türk toplumu İran, Afganistan ve Suudi Arabistan halkları kadar tepkisel değildir. Aziz Nesin'i tolere etmiştir. Hatta bağrına basmıştır.

Turan Dursun'u dışlamasınının nedeni onun imam olarak geçmişi ve militan üslubu olabilir. Aslında belki de onu Türk Müslümanları değil, İran hükümeti asasine etmiştir.

Burada yazan bazı ateistler olayı hem nalına hem de mıhına yorumlamaktadırlar.

Ateist olduklarını korkusuz ilan etmenin sakıncası olmadığını savunanların, aynı toplumda ateistlere şiddet uygulandığını da iddia etmeleri ahmakça bir çelişkiden başka ne olabilir?

Bu ahmaklığı yapanlar bu iletinin hemen üstündeki iletileri yazanlardır.

Ateizm dolu dolu, insanca, onur ve gururla yaşanabilir ve yaşanmalıdır da.

Ateist dürüst ve özgün yaşantısı ile diğerlerine örnek olmalıdır.

Bu da yalnız cesaret gerektirmez. Aynı zamanda entellektüel ve aydın bir dürüstlük, onur ve gurur da gerektirir.

Ateist asıp kesmez. Yaşamı, başarıları ve entellektüalitesi ile başkalarına örnek olur.

Ben başka tür bir ateizmi kabul etmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne yaparsanız yapın, Ateizm'i ve Ateisti bir kalıba koyamazsınız... Kimi Ateizmi yaşar, kimi Ateisttir, kimi de Ateizme inanır...

İşte bu nedenledir ki Ateistlerin tanrının reddi dışında hiç bir ortak yanları yoktur.. Aslında böyle olması da en iyisidir...

İyi de bir tür ateist diğer tür ateisti taklit etmesin o zaman.

Bizim kimseyi bir kalıba koyma isteğimiz yok. Onları tanımak, doğalarını bilmek isteğimiz var.

Bu yalnız istek değil. Aynı zamanda ihtiyaç.

İsteyen istediğine inanır ve istediği gibi yaşar. Bunu her zaman savunmuşumdur. Ama kim ve ne olduğunu saklamamalıdır.

Ateistlerin Tanrı'sız yaşamaları dışında başka ortak paydaları olmadığı da pek doğru değil.

Vardır mutlaka ama, onları bulmak ve onlardan da yararlanarak bir ateist örgüt kurmak zordur.

Türk olmak da cabası zaten. İki Türkü bir araya getirmek imkansız denecek kadar zordur.

Bazı ateistlere tahammül etmek sanıldığı kadar kolay değil.

Sitelerde Paylaş

Peki bu aynı zamanda bir kısır döngü de olmuyor mu?

Hepimiz ateistiz.. Tanrı yok dedik, bitti. Evlere dağılıyoruz. Bizi bir araya getirecek, tutkal görevi görecek ve harekete geçirecek hiçbir dinamiğimiz yok demektir. Yani ateistlerin sık sık yakındığı dernek, örgüt vb yapıların hiçbir zaman hayata geçmesi ihtimali olmayacak bu durumda..

O halde ateizm ne işe yarar insan yaşamında? Bu forumlar ortak bir dil ve ideal oluşmasına katkıda bulunmuyor, bulunmayacak demektir bu.

Peki insanlar neyin mücadelesini veriyor? Bunca dert sıkıntı neden, bir dolu deli insanın derdini çekmek neden, bu kadar emek neden?

Tanrı yok deyince bitiyorsa, geri kalan ne?

Sitelerde Paylaş

Richard Dawkins'in bu konuda bir sözü var: Ateistleri gütmek kedi gütmek gibidir, imkansızdır fakat kediler toplanırsa hep birlikte, ortak olmasada, bir ses çıkartabilirler. Bu şekildeydi sanırım.

Edit: Orjinalini buldum,

“Indeed, organizing atheists has been compared to herding cats, because they tend to think independently and will not conform to authority. But a good first step would be to build up a critical mass of those willing to 'come out,' thereby encouraging others to do so. Even if they can't be herded, cats in sufficient numbers can make a lot of noise and they cannot be ignored.”

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...