Jump to content

Ateistlerin yanılgısı

Recommended Posts

Ateist arkadaşlar Müslümanların durumunu maddi bir cihetle değerlendirdiklerinden ve Müslümanların yaşadığı manevi atmosferi bilmediklerinden Müslümanların sadece cennet teklifi ve cehennem tehtidiyle davalarına sarıldıklarını zannetmektedirler. Müslümanların derecelerine ve Allaha yakınlıklarına göre hissettikleri huzuru ve mutluluğu aklen anlamaya çalıştıklarından yanlış ve hatalı tespitlerde bulunmaktadırlar. Ateistlerin bu durumu şu misale benzer ki bir dereye elini daldırıp suyun soğukluğunu ve ya sıcaklığını hissettiğini söyleyen kişileri görüp kendi de elinde tutuğu bastonunu (akıl ile anlama) dereye batırıp ben niye hissetmiyorum bu suyun sıcaklığını ve soğukluğunu diyen kişi ile ateistlerin durumu aynıdır.. güzel bir abdest alıp namaza durmadan namazın anlamı aklen idrak edilmez ve ruhen hissedilmez.. ateist kardeşlere tavsiyem aklen anlamlandırma yerine bir müddet inanarak ve tenkit gözlüğünü bir tarafa bırakarak müslümanca yaşamaları, ibadet etmeleri ve daha önceki düşünceleri ile müslümanca yaşayıp ibadet ettikten sonraki düşüncelerini kıyas edip bir karara varmalarıdır.

Müslümanlar neden ibadeti ve Müslümanlığı bir tarafa bırakıp ateist gibi yaşayarak Müslümanlığı değerlendirmiyor derseniz. Zaten her Müslüman dönem dönem Allah ile bağının zayıfladığı anlardaki ruhi sıkıntılarla ve dünyevi meşkalelerin Müslümanları çok uğraştırıp yeterince ibadete ve kulluk vazifesine yönlenmedikleri dönemlerdeki duydukları manevi huzursuzlukla ve ara ara nefsin arzularına ve isteklerine kapıldıkları zamanlarda ve günahlardan kendilerini sakındıramadıkları zamanlarda hissettikleri pişmanlıklarla ateistçe yaşamanın ruhi ve manevi sıkıntılarını hissetmektedirler. Bunun için Müslüman bu kıyası yapabilecek durumda olup ateist maneviyatın o huzurlu iklimine girmediğinden bunun kıyasını yapamamakta ve manevi unsurları aklen değerlendirip yanlışa gitmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 136
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Affınıza sığınarak bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Bu " misal " diye başladığınız cümleler çok itici geliyor. Çünkü hem verdiğiniz örnekler uyumsuz hem de bu tarz anlatımlar daha çok ülkemizde köylü toplumunu etkilemek için çok kullanılmış bir yöntemdir. Said in yazıları, sızıntı dergisi gibi yayınlarda çok örneği vardır. Ve pek çok ateist için bu tarz cümleler konuyu okumamamız için yeterli oluyor.

Sitelerde Paylaş

Kardeşim İslamiyetin kapısı var.. Adamlar damdan girmeye çalışıyorlar...

Giremeyince demek ki saray değil deyip bahanelerine sarılıyorlar...

Yani gerçeği görmek istemeyince bile bile inkar ediyorlar...

Aslında şeytana kul oluyorlar...

Allah'a kul olmamak için?

Bu akıl mıdır?

Akılsızlık mıdır?

O'nu da siz söyleyin..

Sitelerde Paylaş

Affınıza sığınarak bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Bu " misal " diye başladığınız cümleler çok itici geliyor. Çünkü hem verdiğiniz örnekler uyumsuz hem de bu tarz anlatımlar daha çok ülkemizde köylü toplumunu etkilemek için çok kullanılmış bir yöntemdir. Said in yazıları, sızıntı dergisi gibi yayınlarda çok örneği vardır. Ve pek çok ateist için bu tarz cümleler konuyu okumamamız için yeterli oluyor.

örneklerim her zaman basit ve anlaşılırdır.. aslında hakikat öyle dolambaçlı değil.. şaşalı cümler kurmaya gerek görmüyorum.. 2*2=4 diyebileceğin gibi 8*3-26+6=4 te diyebilirsin hakikati daha karmaşık hale getirmek onu daha doğru ve daha geçerli duruma getirmez.. bence hakikat herkesin anlayabileceği kadar sade ve basit.. teşekkürler..

Sitelerde Paylaş

örneklerim her zaman basit ve anlaşılırdır.. aslında hakikat öyle dolambaçlı değil.. şaşalı cümler kurmaya gerek görmüyorum.. 2*2=4 diyebileceğin gibi 8*3-26+6=4 te diyebilirsin hakikati daha karmaşık hale getirmek onu daha doğru ve daha geçerli duruma getirmez.. bence hakikat herkesin anlayabileceği kadar sade ve basit.. teşekkürler..

Benim içinde hakikat çok basit " Tanrı yok " Bu kadar yalın bir gerçeği nasıl göremiyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Benim içinde hakikat çok basit " Tanrı yok " Bu kadar yalın bir gerçeği nasıl göremiyorsunuz?

eğer kendi yaradılışımdaki muhteşemliği ve bütün kainattaki düzeni ve nizamı ve bu nizam ve intizama şehadet eden fenni ilimleri görmeseydim ben de inkar ederdim..

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin tek yanılgısı sizin adam olabileceğinize olan inançlarıdır.

Herkes kendine bakmalı, önce kafanı sadeleştir ki, doğruyu görebilesin..

Bu kadar karışık kafa, ancak kafadaki renklerle etrafı görür...

Sonra da bunu gerçek zanneder..

Sitelerde Paylaş

Kardeşim İslamiyetin kapısı var.. Adamlar damdan girmeye çalışıyorlar...

Giremeyince demek ki saray değil deyip bahanelerine sarılıyorlar...

Yani gerçeği görmek istemeyince bile bile inkar ediyorlar...

Aslında şeytana kul oluyorlar...

Allah'a kul olmamak için?

Bu akıl mıdır?

Akılsızlık mıdır?

O'nu da siz söyleyin..

Sen de Cuvcuv'a inanmıyorsun. Biz sana bir şey diyor muyuz? :)

Sitelerde Paylaş

Yine aynı hata yapılarak ateistlerin, özellikle de türkiye ateistlerinin atadan ateist olduğu yanılgısına düşülmüş...Mürted kelimesini duydunuz mu? O bağlamda bir değerlendirmeden yola çıksaydınız daha mantıklı olurdu.

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığı açan arkadaşım şöyle düşünüyor, buradaki ateistler hiç müslümanlığı bilmeyen şahıslar. Buradaki ateistlerin çoğunluğu hatta Hacı Bey bile önceden müslümandı. Bu yeterli mi? Neden müslüman olmuyora değil, neden dinden çıkmışlar ona bakılırsa daha anlamlı olur.

Sitelerde Paylaş

ne manevi huzurundan bahsediyorsun arkadaşım. burada yazan birçok ateist kimse önceden müslümandı. ben dahil. inanan insan şöyle huzur bulur, böyle mutlu olur diye sallaman boşa yani. kendinden azametli bir varlığa sığınmanın kişiyi motive ettiğini biliyoruz. ancak bunun kendini kandırmaktan ibaret olduğunu da çözmüştür ateist insan. sen huzur buluyorsan kendini kandırmaya devam et bizim için mahsuru yok. ama buraya gelipte islamdan huşudan huzurdan bahsedip sayıklama.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...