Jump to content

Şarap Ve Yararları

Recommended Posts

Şarabın az içilmesinin günlük olarak yararlı olduğunu duymuştum. Hepimiz duymuşuzdur. Ancak ben bir türlü içerken oluşan mide bulantısını engelleyemiyorum. Kokusu bile midemi bulandırıyor. Acaba içindeki alkolün fazla olmasından mı kaynaklanıyor? Çünkü sonuçta bu bir üzüm suyu nektarı ama içinde ek olarak alkolde var. Alkol oranı yüzde 14. Şarap nasıl içilir bilen var mı? Başlangıçta mide bulantısı normal midir? Tadı çok hoş olan bir içki biliyor musunuz? Meyve tadı versin ama aynı zamanda da bir şarap türü olsun. Şarap olmayabilir ama tadı midemi bulandırmayacak bir şey.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Midem bulansa da illa ki günaha gireceğim diyorsun yani... (müslüman üye olarak bu bu espriyi diğerlerine bırakmak sitemedim.)

Cevap likör. Kendin votkanın içinde mevsimlik (portakal kabuğu) ya da zevkine göre (vanilya çubuğu, tarçın, keçi boynuzu, kahve) koyarak bir ay beklettiğinde enfes bir içecek oluyor. Alkol derecesine dikkat, sulandırmazsan %40'lara çıkıyor. Küçük bir shot bardağını aşmadıkça problem yok. Problem: son zamlardan sonra alkollü mamüller çok pahalı gelmeye başladı. %80 alkol alıp evde imal edenler var, hatta alkolü kendi distile edenler.

Edit: bu haltın şarap kadar yararlı olduğunu hiç sanmıyorum.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ucuz ve kalitesiz sarapin bir faydasi olmaz aksine zararlidir... Günde bir iki bardak kaliteli kirmizi veya beyaz sarap icmek faydalidir... Zaten onun icin kuranda sarap icimi yasaklanmamistir. :)

Örnegin Kavaklidere Kalecik Karasi kaliteli bir saraptir... Asiti az bogazi yakip susatmayan olmalidir.Kalite fiyatla ilede ilgilidir. BIrde damak tadi ile.

Sitelerde Paylaş

Şarabın az içilmesinin günlük olarak yararlı olduğunu duymuştum. Hepimiz duymuşuzdur. Ancak ben bir türlü içerken oluşan mide bulantısını engelleyemiyorum. Kokusu bile midemi bulandırıyor. Acaba içindeki alkolün fazla olmasından mı kaynaklanıyor? Çünkü sonuçta bu bir üzüm suyu nektarı ama içinde ek olarak alkolde var. Alkol oranı yüzde 14. Şarap nasıl içilir bilen var mı? Başlangıçta mide bulantısı normal midir? Tadı çok hoş olan bir içki biliyor musunuz? Meyve tadı versin ama aynı zamanda da bir şarap türü olsun. Şarap olmayabilir ama tadı midemi bulandırmayacak bir şey.

ben alkole karşı değilim ama için için bu günlerinizi iyi değerlendirin.

Sitelerde Paylaş

Şarabın veya genelde alkollü içeceklerin zararları faydasından çoktur. Yani faydalı olduğunu düşünerek içmek doğru değil. Keyif verici maddeler adı üstünde zararı göze alınarak keyif için içilir.

Mide hassasiyeti olanlar için şarap gibi mayalı içkileri değilde, rakı gibi damıtık içkiler daha uygun. Ancak bulantı anlık bir tepki olduğu için belki genelde alkollü içkilerden uzak durmanız gerekiyordur.

Sitelerde Paylaş

Ucuz ve kalitesiz sarapin bir faydasi olmaz aksine zararlidir... Günde bir iki bardak kaliteli kirmizi veya beyaz sarap icmek faydalidir... Zaten onun icin kuranda sarap icimi yasaklanmamistir. :)

Örnegin Kavaklidere Kalecik Karasi kaliteli bir saraptir... Asiti az bogazi yakip susatmayan olmalidir.Kalite fiyatla ilede ilgilidir. BIrde damak tadi ile.

Cigi tam üstüne bastın. Midemi bulandıran da tam olarak kalecik karası şarabı. Elimde şu an küçük 9,5 liraya carrefurdan aldığım şişe var ve midemi bulandırıyor. İyi bir ürün olduğunu biliyorum. Zaten sarhoş olmaya da niyetim yok. Zaten içen biri değilim. Aslında bu da ilk içkim sayılır. Sadece şarabın yararından ötürü içmek istiyorum. Bu mide bulantısını anlamadım.

Alkolün fazlasının zarar verdiğini bilmek için ne islama ne de başka bir saçmalığa ihtiyacım var. Zaten sokaklara düşmüş alkolikler bunu bilmeyen genelde kendine inançlı diyen kafasızlar.

Neyse ne alkol ne de sigara alışkanlığım var. Ancak özellikle tat olarak zaman zaman puro ve şarap denemeyi bir hobi olarak görüyorum. bu zamanla bende bağımlılık yaratmaz. Zaten bünye olarak bağımlı olacak biri değilim. Albastının da dediği gibi alkol midemi bulandıran şey ve belki bende ona karşı bir hassasiyet olabilir.

Sitelerde Paylaş

ben alkole karşı değilim ama için için bu günlerinizi iyi değerlendirin.

Allah bizi içtik diye cehenneme atar değil mi? Üzümü yarattım, alkolü de yarattım, insanı da yaratıp sonra onların bu ikisini birleştirip şarap yapmasına göz yumdum. sonra ben niye düşünemedim diyen allah sinirinden insana gıcık olup onu cehenneme attı. Kafaya bak ya. Kardeşim zararlı ise zararlıdır. Bunu biliyoruz. Cehennem masalları beni bir şeyi yapmaktan veya yapmamaktan alıkoyamaz. Ben yanlışa ve doğruya karar verebilirim. Akıl boşa değil.

Sitelerde Paylaş

Sarap icmeden önce veya birlikte ne yenildigi de önemli...Onlara dikkat etmek gerekir.Konu hakkinda uzman degilim ama Vedat Milor'u sever takip ederim. Örnegin yogurtla sarap birlikte olmaz mide bulandirabilir. Eski kasar peynirini yaninda verirler. Tabi balik ve et yemeklerinde zararli yaglari bertaraf etmek icin genellikle bir iki bardak sarap icilir.

Üzüm baglarinin ve sarap yapiminin kaliteli oldugu bölge insanlarinin konu hakkinda bilgili olduklarini düsünüyorum.Güney Almanya'da bulundugumda az cok bilgi sahibi oldum cünkü sarap kültürü hakim olan bir bölge.Yani Almanya, Fransa, Isvicre sinirlarinin cakistigi bölge,

Sitelerde Paylaş

Şarap için şunu da kabul etmek gerekir. Kalite skalası çok geniş bir içkidir. Damak tadı, kalite, fiyat dengesini kurmak epey zaman alabilir. Tercih meselesi bir şey demem de yine de az çok standart yakalamış rakı iyidir. Hemde Milli içki :)

Sitelerde Paylaş

Şarap için şunu da kabul etmek gerekir. Kalite skalası çok geniş bir içkidir. Damak tadı, kalite, fiyat dengesini kurmak epey zaman alabilir. Tercih meselesi bir şey demem de yine de az çok standart yakalamış rakı iyidir. Hemde Milli içki :)

Sahte rakı olayı dolayısıyla bende rakıya bir öcü algısı oluşmuş durumda şu an. Yani rakının tadı nasıldır bilmiyorum bile. Ben aslında zevk düşkünü bir adamım. Şampanya denen içeçeği çok merak ediyorum. Tat meraklısıyım sadece. Şöyle zevk veren meyveli veya şekerli bir içki olsa onu içeyim. Az önce şarabı biraz daha denedim ve ilkine göre daha az midem bulandı. Sanırım alışıyorum. Tadı da fena değil. Bir uyuşma hissi veriyor boğaza. Sanırım alkolün etkisi. Sonrasında şarabın tadını alıyorsun en hoş kısmı da o.

Sitelerde Paylaş

Şöyle zevk veren meyveli veya şekerli bir içki olsa onu içeyim.

Tavsiye etmem...Alkol zaten seker barindirir tatli ickilerde daha fazladir.Alkolle pek hasir nesir olunmamasi icin aci ickilerden bir kadeh icilmeli ve icine tatli icecekler karistirilmamalidir.Tatli karisimlarla ne kadar icildiginin farkina varilmaz insani kötü durumlara sokabilir.Bedenin enerjisini gücünü tüketir.

Sitelerde Paylaş

Anadolu'ya girdikten Yunanlilar'dan raki icmesini yapmasini ögrendikten sonra Milli icki oldu. :)

Bu konuda değişik tezler var. Birisi de bu ama Yunanlılar değil de Rumlar ( Romalı / Bizanslı ) desek daha doğru olur. Biz de sonuçta bin yıldır coğrafi olarak da olsa Romalıyız.

Sık kullanan birisi olmamak la birlikte, kimden öğrenmiş olursak olalım rakı her haliyle kabulümdür ve artık bizimdir :)

Sitelerde Paylaş

Tavsiye etmem...Alkol zaten seker barindirir tatli ickilerde daha fazladir.Alkolle pek hasir nesir olunmamasi icin aci ickilerden bir kadeh icilmeli ve icine tatli icecekler karistirilmamalidir.Tatli karisimlarla ne kadar icildiginin farkina varilmaz insani kötü durumlara sokabilir.Bedenin enerjisini gücünü tüketir.

Su katarak içmeyi düşündüm ama su katmak alkol etkisini artırıyormuş çünkü su ile birlikte fermentasyon devam ediyormuş. Ben alıştım sayılır zaten.

Sitelerde Paylaş

için için faydalı diye de kendinizi avutun bakalım :)

benim tavsiyem; uzak durun ...

vücudunuz için faydalı birşeyler yapmak istiyorsanız dengeli beslenin yeter...

şaraba maraba gerek yok...

ha ama sen içmek için bahane arıyorsan o ayrı :D

seni tutan yok, buyur iç ! yarasın ! :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...