Jump to content

Şarap Ve Yararları

Recommended Posts

• İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

42 minutes ago, haci said:

Dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne ve hastalığına neden olan şarabın yararından bahsetmek kadar ironik başka bir konu bulamazsınız.

Hacı gene salladın.

Şarap içenler öldü de, su içen ölmedi mi?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Hacı gene salladın.

Şarap içenler öldü de, su içen ölmedi mi?

Yalnız su içenlerde ölüm nedeni şarap içenlerin ölüm nedeninden oldukça farklıdır.

Şarap içenlerin ölüm nedenlerinden bazılarına kısaca bir göz atalım.

Siroz, pankreatitis, bazı kanserler, ülserler, Korsakof sendromu, bunama, trafik kazaları, cinayetler

Yalnız su içenlerde bu ölüm nedenleri oldukça azdır.

Şarabın ve içkinin sosyal disfonksiyonlara neden olduğunu da unutmayalım. Boşanmalar, aile içi kavgalar, anlaşmazlıklar vs...

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, haci said:

Yalnız su içenlerde ölüm nedeni şarap içenlerin ölüm nedeninden oldukça farklıdır.

Şarap içenlerin ölüm nedenlerinden bazılarına kısaca bir göz atalım.

Siroz, pankreatitis, bazı kanserler, ülserler, Korsakof sendromu, bunama, trafik kazaları, cinayetler

Yalnız su içenlerde bu ölüm nedenleri oldukça azdır.

Şarabın ve içkinin sosyal disfonksiyonlara neden olduğunu da unutmayalım. Boşanmalar, aile içi kavgalar, anlaşmazlıklar vs...

Hacı gene konuştun oradan..

Şarap içenlerle, içmeyenler arasındaki ölüm oranı aynıdır: Hepsi bir gün kesinlike ölür. 

Velakin sen, Şarap içenlerle, alkol içenleri birbirine karıştırmışsın, hepsi bu. Sene olmuş 2018, şarap artık alkol adına kullanılan en son sıradaki içki. Yeterince çok içersen, su da öldürür aynı şekilde zaten. 

Sen şarabın ne olduğunu bilmiyorsun, hepsi bu ayrıca. 

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, haci said:

Senin gibi çok şarap ayyaşı gördüm ve tedavi ettim ben...

Senin de tedaviye ihtiyacın olabilir.

Ben şarap içmem hacı, gene sayıkladın. Sevmem şarabı, içeceksem votka içerim mesela, absynth içerim falan. 

Yani, sanırım hayallerini gerçek sanmaya başladın, bir psikyatrsit sana iyi gelebilir iki gözüm.

Ama ekleyeyim, ayıp olmasın, şarap içmem, ama yemeklere koyarım, hele beyaz şarap, balık, karides falan onsuz olmaz.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, haci yazdı:

En tehlikeli ve zararlı alkollü içkilerin başında şarap gelir.

Yaygındır, ucuzdur. Kültürün bir parçası olmuştur.

Bence zehirdir.. Kimseye tavsiye etmem..

Haci sence nasıl beslenmeliyiz?

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek zararlı dedi Anibal

Sen ne düşünüyorsun?

Hangi besinleri tüketmemizi tavsiye edersin?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, adalet123 yazdı:

Haci sence nasıl beslenmeliyiz?

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek zararlı dedi Anibal

Sen ne düşünüyorsun?

Hangi besinleri tüketmemizi tavsiye edersin?

Beslenmeye sınır koymak yanlıştır. İnsan her türlü gıda ile beslenebilir. Zararlı olan yalnız bazıları ile beslenmede israr etmektir.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, haci said:

En tehlikeli ve zararlı alkollü içkilerin başında şarap gelir.

Yaygındır, ucuzdur. Kültürün bir parçası olmuştur.

Bence zehirdir.. Kimseye tavsiye etmem..

Hacı sen nerde yaşıyorsun, zaman makinesi falan icat ettin de bizim mi haberimiz yok? Şarap ucuz mu? Neresi ucuz? En dandik şarap bile, diğerlerindne pahalıya geliyor. Ha, şaraptan bahsediyorum elbette, şarap şişesine tıkılmış neydiği belirsiz şeylerden değil. 

Evet, kültürün bir parçasıdır. Ege'de tabakta sofraya konur, kaşıklanır. Fransa'da malum... Ve sağlık sorununa sebep olduğu da hiç görülmemiş, duyulmamıştır. Hatta, uzun yaşayan pek çok fransızın ömrünü uzatanın şarap olduğu bile iddia edilir. 

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, anibal yazdı:

Hacı sen nerde yaşıyorsun, zaman makinesi falan icat ettin de bizim mi haberimiz yok? Şarap ucuz mu? Neresi ucuz? En dandik şarap bile, diğerlerindne pahalıya geliyor. Ha, şaraptan bahsediyorum elbette, şarap şişesine tıkılmış neydiği belirsiz şeylerden değil. 

Evet, kültürün bir parçasıdır. Ege'de tabakta sofraya konur, kaşıklanır. Fransa'da malum... Ve sağlık sorununa sebep olduğu da hiç görülmemiş, duyulmamıştır. Hatta, uzun yaşayan pek çok fransızın ömrünü uzatanın şarap olduğu bile iddia edilir. 

Fransızların ortalama ömrü ne bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Fransa'da kalpten ölümler ABD'ye göre azdır ama sirozdan ölümler çoktur.

Fransızlar kalpten ölmezler. Sirozdan ve alkolün yan etkilerinden ölürler.

Sitelerde Paylaş
Just now, haci said:

Fransızların ortalama ömrü ne bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Fransa'da kalpten ölümler ABD'ye göre azdır ama sirozdan ölümler çoktur.

Fransızlar kalpten ölmezler. Sirozdan ve alkolün yan etkilerinden ölürler.

Yanlış biliyorsun demek ki.. Fransa'da sirozdan ölen pek çıkmaz. En azından şarap içenlerden pek çıkmaz. Siroz'dan ölen arıyorsan, İrlanda'ya git mesela. 

Şarap kafa çekmek için içilmez Hacı. Karıştırıyorsun diyoruz ya, kaç defadır. 

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, anibal yazdı:

Yanlış biliyorsun demek ki.. Fransa'da sirozdan ölen pek çıkmaz. En azından şarap içenlerden pek çıkmaz. Siroz'dan ölen arıyorsan, İrlanda'ya git mesela. 

Şarap kafa çekmek için içilmez Hacı. Karıştırıyorsun diyoruz ya, kaç defadır. 

Ne için içersen iç.... Şarabın diğer alkollü içkilerden farklı olduğu iddiası alkol almak için bir mazerettir...

Fransa'da siroza bağlı ölümlerin oranını iyice araştr. Google a sor...

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, haci said:

Ne için içersen iç.... Şarabın diğer alkollü içkilerden farklı olduğu iddiası alkol almak için bir mazerettir...

Fransa'da siroza bağlı ölümlerin oranını iyice araştr. Google a sor...

Buyur, sor... 

Velakin, sirozdan ölenlerin şarap içtiğini nerden çıkarıyorsun ki? Avrupa, şaraptan bin kez ölümcül tonla içkinin mekanıdır, ABD gibi. Fransa'da özellikle, şarap evde, yemekte içilir, gidip kafaya dikilmez. Bu da halkın en az %80'i için geçerlidir. Eğer Fransızların %80'i sirozdan ölüyorsa, ancak o zaman senin iddian geçerli olacaktır. 

Sirozdan ölen çok adam tanıyorum, ama şarap içip siroz olan kimseyi tanımıyorum. Eminim vardır, ama ben hiç görmedim daha. 

Sitelerde Paylaş

Bir ülkede diğer ülkelerle kıyaslanınca sirozdan ölümler kalpten ölümlerden daha çoksa, o ülkede alkol önemli bir sorundur..

Sirozdan ölenlerin yüzde 90'ında siroz nedeni alkoldür. Şarap bu ölümlere alkol içerdiği için dahil edilir.

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, haci said:

Bir ülkede diğer ülkelerle kıyaslanınca sirozdan ölümler kalpten ölümlerden daha çoksa, o ülkede alkol önemli bir sorundur..

Sirozdan ölenlerin yüzde 90'ında siroz nedeni alkoldür. Şarap bu ölümlere alkol içerdiği için dahil edilir.

Sorun da bu ya. Sen her alkolden öleni, şaraptan ölmüş diye sayamazsın. Her şarap içen, alkolden ve sirozdan ölseydi, ancak o zaman haklı olurdun. Ama şarap içenlerin çok azı, atıyorum belki %5'i alkol kaynaklı ölümle yüz yüze geliyorken, sen gidip şarabı amanda alkol diye damgalayamazsın. 

Bak bunu votkaya, rakıya yapabilirsin tabi. Neden dersen, bunların tek varlık noktası, içlerindeki alkoldür. Bunlar, bir gıda şeklinde tüketilmez, alkol olsun diye bilhassa içilir. 

Bugün avrupa'da, şarap içmeyen kimseyi gösteremezsin, hemen herkes bir şekilde evinde şarap bulundurur, pek çokları da yemeklerde vs. mutlaka içer. Senin hesabınla, alayının da alkolden gitmesi beklenirdi.

Sitelerde Paylaş

Alkolü bırakalı 20 yıl oldu ama 15 yıl Güzelbağ 15 yıl Papaskarası toplam 30 yıl şarap içtim, hiç de bir sağlık sorununu görmedim.

Üstelik günlük en az dört şişe bazen on şişeyi bulurdu, bu bilgiyi de vereyim.

Tabi herhangi bir faydasını da görmedim, şarap yararlıdır gibi sözler biraz da reklam maksatlı olsa gerek...

Sitelerde Paylaş

Avrupa'da yalnız şarap değil, her türlü içki yaygın olarak içilir. Bazı ülkelerde ayık bulamazsın. Finlandiye gibi..

Ben bu ilginç gerçeği çok iyi bilen bir doktor olarak içkiye karşıyım. İçkinin hastalarda her türlü komplikasyonunu gördüm. Onları gördükten sonra içki içilmesine müsamaha edemem. Şarap da onların arasında.. İçkiye karşı gelmenin boş bir çaba olduğunu ben de biliyorum ama bu zararlı ve tehlikeli gelenekle elimden geldiği kadar mücadele etmek bir doktor olarak benim insanlık borcum. Etik olarak da bunu yapmaya mecburum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...