Jump to content

Bu durumda ne yaparsınız?

Recommended Posts

Siz,tanımadığınız kimsesiz bir insan ile ıssız bir adadasınız.Sizin orada olduğunuzu kimse bilmiyor.Telefonunuzun şarjının son damlalarıyla yardım istiyorsunuz ve size 1 ay sonra yardıma geleceklerini söylüyorlar(malum uzak bir yerde ada).Adada başka biri olduğunu bilmiyorlar çünkü telefonla konuşan sizdiniz.Adada 2 kişiye 1 ay yetecek yiyecek ve su yok.Mevcut yiyecek ve suyun 1 kişiye yetme ihtimali var.Tesadüftür ki siz bir polissiniz ve yanınızda silahınız da var.

Yaşama şansınızı 0'dan %70-80'lere yükseltmek için yanınızdaki kişiyi öldürür müsünüz?

Unutmayın;sizi yargılayacak insanlar yok,ceza yok,bunu sonradan öğrenecek insanlar yok!

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim canıma kastetmediği sürece öldürmem hayır...

birini öldürmektense kendimi öldürürm daha iyi...

aslında kimsenin ölmesine de gerek yok, adada heralde başka canlılar da vardır. onları avlar, pişirirdim. o kişiyle de paylaşırdım...

tarihinde Vicdanımın Sadakası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim canıma kast etmediği sürece öldürmem hayır...

birini öldürmektense kendimi öldürürm daha iyi...

aslında kimsenin ölmesine de gerek yok, adada heralde başka canlılarda vardır. onları avlar, pişirirdim. o kişiyle de paylaşırdım...

Başka yiyecek falan yok.Durumu anlattım yukarıda.

Sen bir müslüman olduğun için (benim gibi) öldürmemen normal.

Sağol cevabın için.

Diğer cevapları bekleyelim.

Sitelerde Paylaş

Siz,tanımadığınız kimsesiz bir insan ile ıssız bir adadasınız.Sizin orada olduğunuzu kimse bilmiyor.Telefonunuzun şarjının son damlalarıyla yardım istiyorsunuz ve size 1 ay sonra yardıma geleceklerini söylüyorlar(malum uzak bir yerde ada).Adada başka biri olduğunu bilmiyorlar çünkü telefonla konuşan sizdiniz.Adada 2 kişiye 1 ay yetecek yiyecek ve su yok.Mevcut yiyecek ve suyun 1 kişiye yetme ihtimali var.Tesadüftür ki siz bir polissiniz ve yanınızda silahınız da var.

Yaşama şansınızı 0'dan %70-80'lere yükseltmek için yanınızdaki kişiyi öldürür müsünüz?

Unutmayın;sizi yargılayacak insanlar yok,ceza yok,bunu sonradan öğrenecek insanlar yok!

Öldürürüm, sonuçta bir rüya olsa gerektir. Sonra da kendimi vururum ki uyanayım. Allah kahretsin, karadan 1 ay sonra yardım gelecek kadar uzak olan bir yerde cep telefonu çekiyorsa, bu biraz ilginç ve saçma sapan bir kabus olsa gerektir. Ve ben polis olarak ıssız adada cebimde silahımla ne yapıyorum Allah aşkına?

Sahil güvenlik falan olsam neyse, onlar da karadan çok fazla ileri açılmazlar yani.

Sitelerde Paylaş

Öldürürüm, sonuçta bir rüya olsa gerektir. Sonra da kendimi vururum ki uyanayım. Allah kahretsin, karadan 1 ay sonra yardım gelecek kadar uzak olan bir yerde cep telefonu çekiyorsa, bu biraz ilginç ve saçma sapan bir kabus olsa gerektir. Ve ben polis olarak ıssız adada cebimde silahımla ne yapıyorum Allah aşkına?

Sahil güvenlik falan olsam neyse, onlar da karadan çok fazla ileri açılmazlar yani.

:D Güzel.

Bunlar kabul,varsayım.

Sitelerde Paylaş

İnsanların ahlak anlayışlarını sınamak için bu kadar sapık senaryolar yazmak şart mı?

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanların ahlak anlayışlarını sınamak için bu kadar sapık senaryolar yazmak şart mı?

3 no lu iletiye dikkat edersek, aslında soruyu bizim için değil kendi iç dünyası için açtığını anlayabiliriz. Vicdanını rahatlatmaya, inancını sağlam tutmaya çalışıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet.

Cevabın da evet sanırım.

Sen başkalarının ahlak anlayışını çok sert senaryolarla sınamaya çalışırken aslında çok daha hassas bir yaklaşımla irdelenmesi gereken gerçekleri kaçırıyorsun.

İnsanların beyan etmedikleri bilgiden yola çıkarak hüküm vermek ahlaklı bir davranış değildir. Çağdaş ahlak anlayışı kaba senaryolar üzerinden değil hassas senaryolar üzerinden sorgulanır. Sen de bu noktada kendini ele veriyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sen bir müslüman olduğun için (benim gibi) öldürmemen normal.

Müslümanlıkla cinayet birbirinden uzakmış gibi bir hava estirmeye çalışmışsınız ama gerçek hayat bunun bir balondan öte olmadığını gösteriyor....

Bu soruya verilen yanıtlar ahkam kesmekten öte olmayacaktır. Ben "öldürmem" derim ama gerçek hayatta ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Ayrıca bir müslüman olarak" Allah açlıkla sınamasın" sözünü de unutmayın.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Bunlar varsayım.Neden herkes böyle bir şeyin olamayacağına yönelik yorumlar yazıyor anlamadım.

Ben cevap vereyim:Öldürmem.Belki adadan kurtulamadan açlıktan öleceğiz ama yine de öldürmem.Çünkü etrafımda insanlar veya yasalar olmasa dahi yaptıklarımdan sorumlu olduğumu biliyorum.Yaptığım iyiliklerin amacını insanlara hoş görünmek,toplumsal zorundalık olarak görmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Gereksiz bir soru. İnsan yaşamak için her şeyi yapar. Buna sen de dahilsin. Bu bir içgüdüdür. Benim ne yapacağıma gelirsek, canıma kastedip kastetmemesine bakardım. Gereksizse büyük ihtimalle öldürmem, fakat gerekirse mutlaka öldürürüm. Her an tetikte olmalısın. Ben belirli bir süreye kadar öldürmezdim, ama hep tetikte dururdum. Zaten belirli süre sonra anlaşmazlıklar çıkacaktır. Dediğim gibi, çok gereksiz bir soru. İnan orada müslümanlığın falan kalmaz. Gözünü kırpmazsın.

Sitelerde Paylaş

Gereksiz bir soru. İnsan yaşamak için her şeyi yapar. Buna sen de dahilsin. Bu bir içgüdüdür. Benim ne yapacağıma gelirsek, canıma kastedip kastetmemesine bakardım. Gereksizse büyük ihtimalle öldürmem, fakat gerekirse mutlaka öldürürüm. Her an tetikte olmalısın. Ben belirli bir süreye kadar öldürmezdim, ama hep tetikte dururdum. Zaten belirli süre sonra anlaşmazlıklar çıkacaktır. Dediğim gibi, çok gereksiz bir soru. İnan orada müslümanlığın falan kalmaz. Gözünü kırpmazsın.

Mecbur kalırsam ben de öldürürüm tabiki bunda bir sorun yok.Bana saldırırsa mesela.

Yiyeceğin ve suyun 2 kişiye 1 ay yetmeyeceğini hesap ettikten sonra öldürmek pek bir zorunluluk değil bence.Ama bir ateistin bu hesabı yaptıktan sonra hayatta kalabilmek için o adamı öldüreceğini düşünüyorum.Nasılsa hapis,mapis yok.Bu da ateistlerin ahlakının temellerinin pek sağlam olamayacağını ortaya koyuyor.

Sitelerde Paylaş

Mecbur kalırsam ben de öldürürüm tabiki bunda bir sorun yok.Bana saldırırsa mesela.

Yiyeceğin ve suyun 2 kişiye 1 ay yetmeyeceğini hesap ettikten sonra öldürmek pek bir zorunluluk değil bence.Ama bir ateistin bu hesabı yaptıktan sonra hayatta kalabilmek için o adamı öldüreceğini düşünüyorum.Nasılsa hapis,mapis yok.Bu da ateistlerin ahlakının temellerinin pek sağlam olamayacağını ortaya koyuyor.

Doğanın işleyişi böyle. Allah "isteseydi" insanları birbirini öldürmeyeceği şekilde yaratabilirdi. Biz hapisten falan tırsmıyoruz. Hayatım zorda kaldığı zaman öldürürüm.

Sitelerde Paylaş

:)

Çok komiksin gerçekten. Şimdi tatmin mi oldun yani. Bir kitap korkusundan insanların ahlaklı olduğunu, geri kalanının temelsiz olduğunu kanıtlamış mı oldun şimdi? Ne kanıtladın? Bu ahlak meselelerini tartışmak fasa fisodur. Önce Allah'ı kanıtlayın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...