Jump to content

EVRİM GERÇEĞİ

Recommended Posts

Sevgili kardeşim. Sizin en büyük hatanız, bilim ve dini kıyaslamanız. Bilim dediğin şey, her an kendini yalanlayabiliyor öyle değil mi? Bilim adamları bundan 500 sene önce "Dünya düzdür." diyor muydu? Diyordu.

Yakın zaman önce Einstein diye bir adam çıktı, Newton'un bazı tespitlerini çürüttü mü? Çürüttü. Sizin adeta taptığınız o bilim, böyle kaygan bir zemin üzerine kurulu. Bu denli kaygan bir zemin üzerine kurulu bilim ile dini kısaylamanızdaki tutarsızlığı görebiliyor musun? Ya da böyle bir şey, hayatı nasıl açıklıyor?

İlave olarak diyeyim ki, bilim "nasıl"lara cevap verir, "neden"lere cevap veremez. "Neden varız?" sorusunu cevaplayabiliyor musun bilimle? 1 milyon yıl sonra da cevaplayamayacaksın. Ateizmin ise buna cevabı şu: "Tesadüfen varız."

İşte "ikna etmiyor" derken kastettiğim buydu. Şimdi bunları şöyleyince "bilim düşmanı" ya da "kara cahil" ilan ediliyoruz malesef, ama bu daha tutarlıdır. Ot gibi yaşayıp ölmek için var olduğuma inandıramaz kimse beni.

Evde akşam akşam kahkaha attım, teşekkür ederim :D

Öyle bir konuşmuşsun ki sanki dinin iddia ettiği her şey kanıtlanmış da biz reddediyormuşuz gibi. Duygularına hapsolmuşsun. Sırf bir kitap yüzünden beynini her şeyi kapatma zavallılığına düşmüşsün. Acıyorum sana kardeşim. Beni üzüyorsun. Halbuki çelik gibi bir beynin var, bu beynin boşa gitmesi beni üzüyor. İnsanlığın gelişmesi için düşünen diğmalara ihtiyaç var...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 293
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sevgili kardeşim. Sizin en büyük hatanız, bilim ve dini kıyaslamanız. Bilim dediğin şey, her an kendini yalanlayabiliyor öyle değil mi? Bilim adamları bundan 500 sene önce "Dünya düzdür." diyor muydu? Diyordu.

Bilim sürekli kendisini geliştirir. Din ile bilimi bu açıdan karşılaştırmak çok doğal. Din kendisini yanlışlanmaktan korktuğu için giderek daha yanlış olur. Bilim ise sürekli doğruya yaklaşır. Bu utanılacak bir şey değil. Ancak dinin korkaklığı utanılacak bir şey. Bu karşılaştırmayı yapıyoruz çünkü din yanlış bir yöntem uyguluyor. Değişime açık olan dinleri eleştirmiyoruz.

Yakın zaman önce Einstein diye bir adam çıktı, Newton'un bazı tespitlerini çürüttü mü? Çürüttü. Sizin adeta taptığınız o bilim, böyle kaygan bir zemin üzerine kurulu. Bu denli kaygan bir zemin üzerine kurulu bilim ile dini kısaylamanızdaki tutarsızlığı görebiliyor musun? Ya da böyle bir şey, hayatı nasıl açıklıyor?

Kıyaslıyoruz çünkü bilimin sahip olduğu gelişmeye açıklığı dinde de görmek istiyoruz. Bilim din için iyi bir örnek. Yanlışlarını kabul etmek bir felsefeyi her zaman geliştirir. Hatta gelişmenin tek yolu budur.

İlave olarak diyeyim ki, bilim "nasıl"lara cevap verir, "neden"lere cevap veremez. "Neden varız?" sorusunu cevaplayabiliyor musun bilimle? 1 milyon yıl sonra da cevaplayamayacaksın. Ateizmin ise buna cevabı şu: "Tesadüfen varız."

Neden sorusuna cevabını istediğin şekilde verebilirsin. Bu konuda seni durduran bir şey yok. Bilim de o konuya girmiyor. Neden sorusuna "tesadüfen varız" da demez. Bence sen bilimdeki rastlantısallık kavramını pek bilmiyorsun.

İşte "ikna etmiyor" derken kastettiğim buydu. Şimdi bunları şöyleyince "bilim düşmanı" ya da "kara cahil" ilan ediliyoruz malesef, ama bu daha tutarlıdır. Ot gibi yaşayıp ölmek için var olduğuma inandıramaz kimse beni.

Bilim seni ot gibi yaşayıp ölmek için var olduğuna inandırmaya çalışmaz.

Sitelerde Paylaş

Evde akşam akşam kahkaha attım, teşekkür ederim :D

Öyle bir konuşmuşsun ki sanki dinin iddia ettiği her şey kanıtlanmış da biz reddediyormuşuz gibi. Duygularına hapsolmuşsun. Sırf bir kitap yüzünden beynini her şeyi kapatma zavallılığına düşmüşsün. Acıyorum sana kardeşim. Beni üzüyorsun. Halbuki çelik gibi bir beynin var, bu beynin boşa gitmesi beni üzüyor. İnsanlığın gelişmesi için düşünen diğmalara ihtiyaç var...

Neresi seni güldürdü onu anlamadım? Bilime tapıyor oluşunuzu eleştirmem mi? Tapmıyor musunuz? Buna "Hayır." deme sakın, ben dürüst insan severim.

Sitelerde Paylaş

insan kucukken tek basina karanlik bir odaya girmek istemez, Korktugu birsey gorse anneye babaya siginir. Bilmedikleri coktur, bilinmeyen ve anlasilmayan cok olunca korkular egemen olur. Buyudukce cevresini daha iyi anlamaya baslayinca korkular azalir ama yine de yasadigimiz evren bize yuzde yuz guven vermiyor. Bence insanlarin cocukken anne babaya siginmalari gibi buyuyunce de Allaha, dine siginmalari bu korkulardan.

Dindar insan evrenin bilinmezligine, Anlamsizligina, acimasizligina tahammul edemez. Bir anlam olmali, herseyin bir cevabi olmali der. Ama ne yazikki kendini kandirir. Bilim yetmez cunku bilim mutlak gercegi vaad etmiyor. Yalan da olsa din vaadediyor. Bende aciyorum boyle insanlara , ama ne yapalim insan aciz bir varlik ve korkulari var.

Evrim vardir ve gercektir ey ummeti muhammed. Muslumanlara tavsiyem dinlerine bagli kalmak istiyorlarsa bu evrimi fazla kurcalamasinlar , ogrendikce imaninizdan bir parca gider. Ne kadar az bilirseniz imaniniz o kadar saglam olur. Bu devirde insanin kendini kandirmasina bie izin vermiyorlar ne yazikki . Internet icad oldu Islam bozuldu.

Sitelerde Paylaş

Dindar insan evrenin bilinmezligine, Anlamsizligina, acimasizligina tahammul edemez. Bir anlam olmali, herseyin bir cevabi olmali der. Ama ne yazikki kendini kandirir. Bilim yetmez cunku bilim mutlak gercegi vaad etmiyor. Yalan da olsa din vaadediyor. Bende aciyorum boyle insanlara , ama ne yapalim insan aciz bir varlik ve korkulari var.

Bak işte sen, anlamsızlığı kabul etmişsin. Başkaları da etmek zorunda değil. Evet, Tanrısız bir hayat boştur, saçmadır. Siz buna "kendini kandırmak" diyebilirsiniz, ben "gerçeği bulmak" diyorum.

Sitelerde Paylaş

Abi,ölünce göreceğiz işte neden bu kadar merak ediyoruz ki? :D

Sözüm ateistlere,öldürün kendinizi.Kurtulun işte.Yokolacaksınız ya.

En nihayetinde hayvanız. Yaşama içgüdümüz var. Ölmek için o kadar nedenimiz varken bizi hayatta tutan büyük ölçüde o.

Sitelerde Paylaş

Abi,ölünce göreceğiz işte neden bu kadar merak ediyoruz ki? :D

Sözüm ateistlere,öldürün kendinizi.Kurtulun işte.Yokolacaksınız ya.

Gerçekten ben ateist olsam, bu konuda şüphem olmasa ve bir de fakir olsam, öldürürüm kendimi. Yaşamak için hiçbir sebep yok çünkü. Ateizm umutsuzluktur.

Sitelerde Paylaş

Müslüman inancli forumdaslarimizi seviyorum...Yazdiklari ile insani gülmekten bir hal ediyorlar... Cem Yilmaz bu yazilanlari okuyup repertuvarina mutlaka almali. Seyirciler altlarina iserler. :lol:

Sitelerde Paylaş

Gerçekten ben ateist olsam, bu konuda şüphem olmasa ve bir de fakir olsam, öldürürüm kendimi. Yaşamak için hiçbir sebep yok çünkü. Ateizm umutsuzluktur.

Yani seni yaşama bağlayan memeleri yeni tomurcuklanmış huri vaadi ve cennet hayali. Bekle, belki gökten kemik yağar.

Sitelerde Paylaş

Müslüman inancli forumdaslarimizi seviyorum...Yazdiklari ile insani gülmekten bir hal ediyorlar... Cem Yilmaz bu yazilanlari okuyup repertuvarina mutlaka almali. Seyirciler altlarina iserler. :lol:

Yaşama içgüdüsünü tesadüf olarak gören ben değilim ki, sensin. Kendine gülmelisin.

Sitelerde Paylaş

Yani seni yaşama bağlayan memeleri yeni tomurcuklanmış huri vaadi ve cennet hayali. Bekle, belki gökten kemik yağar.

Çok boş bir insansın. :) Sinek kadar bile değilsin. Senin gibi hiçbir baltaya sap olamayan zavallılar, ömürlerini böyle dine saldırmakla geçirir. Zavallı seni.

tarihinde botanik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bravo! Iste bu yuzden Dunyada fakir ve ezilen halklarin cogu dindar dir. Dedigin gibi ya isyan eder ya kendini oldurur ama kole olmaz dine inanmayan.

Ote yandan Dini-butun insanlara Sabretmeyi tavsiye ederler : "Bu dunyada sabret, obur dunyada kralsin be oglum" Tabi kendileri mali goturur bu bastaki "elit musluman" kesim, obur dunyaya kadar sabretmiyorlar nedense.

Sitelerde Paylaş

Bak işte sen, anlamsızlığı kabul etmişsin. Başkaları da etmek zorunda değil. Evet, Tanrısız bir hayat boştur, saçmadır. Siz buna "kendini kandırmak" diyebilirsiniz, ben "gerçeği bulmak" diyorum.

Devekusu da kafasini kuma sokunca bircok sorunlarindan kurtuldugunu zannediyor.

Biraz cesaret edip bu anlamsizligi once gogsunde yumusatip. Kendin bir anlam yukleyebilirsin. Boylesi daha guzel degilmi dayatma bir anlami kabul etmekten.

Sitelerde Paylaş

Bravo! Iste bu yuzden Dunyada fakir ve ezilen halklarin cogu dindar dir. Dedigin gibi ya isyan eder ya kendini oldurur ama kole olmaz dine inanmayan.

Ote yandan Dini-butun insanlara Sabretmeyi tavsiye ederler : "Bu dunyada sabret, obur dunyada kralsin be oglum" Tabi kendileri mali goturur bu bastaki "elit musluman" kesim, obur dunyaya kadar sabretmiyorlar nedense.

Dinsizliğin arttığı ama kapitalizmin de aynı şekilde güçlendiği bir dünyada, intiharları önleyemezsin.

Sitelerde Paylaş

Bütün ateistlerin evrimin peşinden koştuğunu zannetmen önyargılı olmanızdan kaynaklı ''Kesin bunların aklını bilim çelmiştir'' kafası ama yanlış, ve bunun evrime inanmakla inanmamakla alakası da yok, açıkçası umrumda değil nasıl bu bünyeler vucut bulmuş çokta darvinimdeydi :rolleyes: biçoğuda evrimle ilgilenmez ama bunu dillendirmez ler, diğer bilim ezbercisi arkadaşlar tarafından ''aaa çok ayıııp'' diye ayıplancaklarını düşünebilirler belki, nadirdir gerçekten işi bu olupda ilgilenen çoğu gösteriş budalası ezberci.

Sitelerde Paylaş

Dinsizliğin arttığı ama kapitalizmin de aynı şekilde güçlendiği bir dünyada, intiharları önleyemezsin.

Ben bircok avrupa ulkesinde bulundum dinsizligin yuksek oranda oldugu ulkelerde insanlar hep gulumsuyor, hayati daha zevkli yasiyorlar, birde turkiyeye bak mesela, asik suratlar , memnuniyetsiz tipler. Zengin fakir farketmiyor.

Yani intihar etsede iyi bir yasam standardinda etsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...