Jump to content

Kur'an Evrimle Çelişir mi?

Recommended Posts

• İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle 9 ay aradan sonra hodri meydan forumunun açılmasından ötürü mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Umarım iki tarafın da birbirine saygılı olduğu seviyeli bir tartışma ortamı olur. Tartışmanın farklı yönlere kaymaması adına, kim ne savunduğunu yazsın öncelikle ki taraflar anlaşılsın. Ben Kuran'ın kesinlikle evrime ters düşen bir zihniyetinin olduğunu savunuyorum. xseddx de kendi düşüncesini belirttikten sonra tartışmaya başlayabiliriz. Öncelikle ufak bir sorum olacak xseddx. Bu soru büyümezse sevineceğim. Sadece meraktan soruyorum. Nedenini merak etmiyorum. Yaptığımız tartışma sonucunda ben haklı çıkarsam ve Kuran'ın evrimin yanında olmadığını sana ispatlar isem inanç durumun değişecek mi?

tarihinde BrainDamage tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah her zaman bir anda (tabiri caizse şak diye) yaratmaz.Örneğin herhangi bir insanın meydana gelmesi için 2 hücrenin birleşmesi ve uygun koşullarda ana rahminde belirli evrelerden geçmesi gerekir.Böyle doğan bir insanı da Allah yaratmıştır.Bu Allah'ı güçsüzmüş gibi göstermez aksine evrenin işleyişine ve Allah'ın yasasına(sünnetullah) daha uygundur.Bunu kabul eden müslümanların evrimi kabul edememesine bir neden göremiyorum.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

6:2 - Sizi çamurdan yaratan, sonra size bir ecel takdir eden O'dur. Tayin edilen bir ecel de (kıyamet zamanı) O'nun katındadır. Sonra bir de şüphe ediyorsunuz.

7:12 - (Allah) buyurdu: "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?" (İblis): "Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın."

15:26 - Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.

15:33 - İblis şöyle dedi: "Kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın bir insana secde edemezdim."

32:7 - Yarattığı her şeyi güzel yaratan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayan O'dur.

38:71 - Hani Rabbin meleklere demişti ki: "Ben çamurdan bir insan yaratmaktayım."

55:14 - Allah insanı, pişmiş bir çamura benzeyen bir balçıktan yarattı.

Bu ayetlerdeki çamurdan kasıt nedir?

Sitelerde Paylaş

32:7 Yarattığı her şeyi güzel yaratan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayan O'dur.

Canlılığın çamur,balçık,göl gibi ortamlarda başladığı kabul ediliyor.'İnsanı yaratmaya çamurdan başlamak' ifadesi gayet anlaşılır.

18:37 Arkadaşı, ona cevap vererek dedi ki: “Seni topraktan, sonra bir damla döl suyundan yaratan, sonra da seni (eksiksiz) bir insan şeklinde düzenleyen Allah’ı inkâr mı ediyorsun?”

Bizi topraktan ve bir damla nutfeden(döl) yaratan O'dur.Topraktan,çamurdan yaratılma diyince Allah'ın topraktan bir heykele sihirli bir dokunuşla insanı yarattığını akla geliyor galiba.Peki böyle düşünenler neden insanın sperm-yumurta karışımından yapılmış bir heykelin sihirli bir dokunuşla yaratıldığını düşünmüyor?Aynı ifade için 2 farklı yorum getirmek saçma oluyor.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim ilerledikçe kitabın daha da 'apaçık'laşacağına inanıyorum.Nitekim bu zamana kadar böyle oldu.

Ruhu Yunan felsefesindeki gibi kabul etmiyorum.Zaten Kur'an'da ruh tanrısal bilgi,kutsal mesaj gibi anlamlara geliyor.Mesela Cebrail dediğimiz aslında Ruhül Kudüs diye geçer(bak.16:102).Ölümde insandan alınan uykuda ise geçici olarak alınan şey aslında 'nefs' tir(bilinç,kişilik,can)(bak.39:42)

Sitelerde Paylaş

Beyin adı verilen organımızla düşünüyoruz.

Ruh kelimesinin anlamı çok belirsiz olduğu için bu kelimeyi kullanmasak iyi olur.

Hislerin kaynağı nedir? Sevgi, nefret gibi duyguları beynimiz ve birtakım hormonlar sayesinde mi yoksa ruh sayesinde mi tadıyoruz?

Sitelerde Paylaş

Allah'ın acıma,nefret gibi duygular hissettiğini sanmıyorum.Merhamet,sevgi gibi duyguları hissedip hissetmediğini tartışabiliriz ama bunu da sanmıyorum.

Şu şiir belki sana bir şeyler düşündürebilir.Benim hoşuma gitti.

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum.

Öyleyse ölümden korkmak niye?

Hiçbir sefer kötüye dönüştüğüm,

Ya da alçaldığım görüldü mü?

Bir gün insan olarak ölüp,

ışıktan bir yaratık,

rüyaların meleği olacağım.

Fakat yolum devam edecek,

Allah’tan başka her şey kaybolacak.
En sonunda ona döndürüleceksiniz. 2:28

Hiç kimsenin görüp duymadığı birşey olacağım.

Yıldızların üstünde bir yıldız olup,

Doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.

Celaleddin Rumi (Mevlana yazmak istemiyorum çünkü bizim tek mevlamız Allah'tır bak.2:286)

Sitelerde Paylaş

2:30 Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.

Yaratılmamızın ardında bizim bilmediğimiz sebepler de olduğunu düşünüyorum.

Mutlaka bir şey hissetmeli ki ifadesi yanlış.Ne alakası var?

Neden yaratsın? Nasıl düşünsün? Evrim teorisini kabul edenler beyin ile düşünüldüğünü bilirler ve beyin olmadan düşünce olmayacağını da bilirler. İşte bu sebeple evrim ile Kuran uyuşmaz.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...