Jump to content

Dünya neden yaşam için uygun, hatta ideal bir gezegendir?

Recommended Posts

• İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

dış dünyada yaşam olması İslama ters düşmez Kuran göklerde yaşayan canlılardanda bahseder.Kuranda bahsedilen cinler suya sürekli muhtaçtırlar ve cinlerin bir zamanlar göklerde gezdiği Kuranda geçer aynı zamanda cinlerin sularının bir zamanlar bol kılındığını Kuran bildirir.Benim tahminim cinlerin başka gezegenlerde çok uzun süre bulunduğudur fakat daha sonra Allahın gazabına uğrayıp sularının ellerinden alınması gibi olaylar olmuş olabilir.Diğer gezegenlerde su bulunmasının yada canlı yaşam izlerine rastlanması Kurana aykırı birşey değildir.

Dünyadaki yaşamsal parametreler (oksijen oranı,dünyadaki ısı oranı ve daha bir çok yaşamsal oranlar) dünyanın özel bir mekan olduğunu ima ediyor.Tabi bu kadar büyük bir evrende belki bizim dünyamızdan da güzel mekanlar olabilir onlar Allahın yarattığı canlılara göre ayarlanmış olabilir o konu hakkında şuan hiç kimse yorum yapamaz.Kısacası dünya özel bir yerdir,akıllıca oluşturulmuştur,tesadüfen oluşması trilyonda birden bile azdır bazı şeyleri görünce...

tarihinde muslim physicist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben burada canlılığın tanımını görmüyorum. Yani canlılığın ne olduğu yazılı değil. Nasıl olduğu yazılı. Narin olması nasıl olmasıdır. Narin bir sıfat olduğuna göre...

Canlılığın ilginç bir tanımı var. O tanımı yaparsanız, evrende yaygın olabileceğini kanıtlarsınız.

Bilmece mi soruyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bilmece mi soruyorsun?

Aslında biraz haksız bir soru. Bilinmesi için sormadım zaten. Aklımdaki cevabı kim bilebilir ki..

Evet. Bilmece idi aslında.Kimsenin düşünmediği, aklına getirmediği bir bilmece.

Enerjinin manüple ettiği maddeyiz. Enerjinin tabi olduğu termodinamik kanulara tabiyiz.

Bunları bilmeden canlılığı ve biyolojik süreçleri anlayamayız..

Sitelerde Paylaş

Aslında biraz haksız bir soru. Bilinmesi için sormadım zaten. Aklımdaki cevabı kim bilebilir ki..

Evet. Bilmece idi aslında.Kimsenin düşünmediği, aklına getirmediği bir bilmece.

Enerjinin manüple ettiği maddeyiz. Enerjinin tabi olduğu termodinamik kanulara tabiyiz.

Bunları bilmeden canlılığı ve biyolojik süreçleri anlayamayız..

Enerji artıklarıyız hepimiz. Madde ve anti maddenin mücadelesinden arta kalan savaş kalıntılarıyız. Toz zerrecikleri.

Sitelerde Paylaş

Eger yasamin nedeni Entropi kanunlariysa, yani Haci nin yazilarinda okugum kadariyla evrende bircok yerde degisik yasam turleri olmasi gerek. Cunku bu bir fizik kanunu. Bu dunyadaki yasamla ayni olmayabilir, oksijensiz, baska elementler, baska kurallar ama ote yandan dunyaya benzer sartlari olan belki binlerce gezegen var. Evren cok buyuk de, ben bize yakin yildizlarda var midir onu merak ediyorum. Bu olasilik biraz zayif.

Birkac milyon isikyili uzaktaki canlilarida biz zaten bulamayiz.

Sitelerde Paylaş

Ben yasami ve bilinci cok guzel bir mucize olarak goruyorum. Bize bir sans verilmis Evrene bakalim bu ilginclikleri idrak edelim diye. Kim tarafindan bilinmez, belkide evrenin kendisi tarafindan. Cok da onemli degil, hayran olmak ve takdir etmek lazim, yasam tecrubesinin degerini bilmek lazim diyorum ben.

Sitelerde Paylaş

Senden böyle bir yazı gördüm ya şu an gözlerim doldu. Peki dünyanın konumu geçmişte de aynı mıdır? "Sol" yani güneş bizi nasıl cansız hale getirecek?

dünyanın 1000 yıl ömrü kaldığı söyleniyor, zaten buzullardaki erimeler bir kere dünyayı bitirir, küresel ısınma

Sitelerde Paylaş

Enerji artıklarıyız hepimiz. Madde ve anti maddenin mücadelesinden arta kalan savaş kalıntılarıyız. Toz zerrecikleri.

Ama biz şu anda galaksideki en zeki canlı türü değil miyiz?NAsıl olup da böyle süper bilgisayarlar icad edecek bir zekaya sahip olduğumuzu hala anlayabilmiş değilim

Sitelerde Paylaş

Biz birbirimiz savaşlarla bitirmezsek ve bunlara bir çözüm bulmazsak doğa bizi bitirecektir.

Kotumser olmayalim tutucu dinler olmazsa pek savaslarla bitmeyiz. Ben iyimserim, cozum bulunur dogaya bile, belki baska gezegene kolonilesebiliriz 1000 sene cok zaman.

Dusunun simdiki kitle imha silahlari ortacag insanlarinin elinde olsa neler olurdu? Bilinc duseyi gelisti insanlik degerleride.

Sitelerde Paylaş

Kotumser olmayalim tutucu dinler olmazsa pek savaslarla bitmeyiz. Ben iyimserim, cozum bulunur dogaya bile, belki baska gezegene kolonilesebiliriz 1000 sene cok zaman.

Dusunun simdiki kitle imha silahlari ortacag insanlarinin elinde olsa neler olurdu? Bilinc duseyi gelisti insanlik degerleride.

Savaş sadece dinden çıkmıyor. Ne kadar gelişirsek gelişelim, kötülük, zalimlik ...vb. Bu fikirleri yok edebilecek miyiz? Bizim zamanımızdaki versiyonlarını yok etsek, biri yeni versiyonunu mutlaka bulacak. Bu kez uzay kolonileri için savaş çıkacak. Ne olursa olsun yapımız bu. Ortaçağdan aramızdaki tek fark teknoloji, belki biraz daha bilinç.

Sitelerde Paylaş

Ama biz şu anda galaksideki en zeki canlı türü değil miyiz?NAsıl olup da böyle süper bilgisayarlar icad edecek bir zekaya sahip olduğumuzu hala anlayabilmiş değilim

En zeki canlı türüyüz ama türümüzün devamını sağlayacak kadar zeki değiliz. Doğada çoğu canlı biz yok olduğumuzda varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Sitelerde Paylaş

Savaş sadece dinden çıkmıyor. Ne kadar gelişirsek gelişelim, kötülük, zalimlik ...vb. Bu fikirleri yok edebilecek miyiz? Bizim zamanımızdaki versiyonlarını yok etsek, biri yeni versiyonunu mutlaka bulacak. Bu kez uzay kolonileri için savaş çıkacak. Ne olursa olsun yapımız bu. Ortaçağdan aramızdaki tek fark teknoloji, belki biraz daha bilinç.

Bence savaşın da politize olmuş dinin de (bireysel dini ayrı tutuyorum) kaynağı insanların genetik olarak miras aldıkları nefret duygusu. İnsan nefret duygusuna sahip olması sayesinde rakip türleri (Homoerectus, Neanderthal vb.) yok etmeyi başardı. Şimdi aynı şey ırkçılık, milliyetçilik, dincilik ve mezhepcilik olarak karşımızda. Ben gelecek için çok karamsar değilim. Nefretin doğal bir sebebi olduğunu anladıkça bunu kontrol etmeyi de öğreneceğiz. Milyonlarca yıldır gelişen ve medeniyet denen şey zaten bundan farklı bir şey değil. Ateşi kontrol etmek neyse nefreti kontrol etmek de öyle bir şey.

Sitelerde Paylaş

Bence savaşın da politize olmuş dinin de (bireysel dini ayrı tutuyorum) kaynağı insanların genetik olarak miras aldıkları nefret duygusu. İnsan nefret duygusuna sahip olması sayesinde rakip türleri (Homoerectus, Neanderthal vb.) yok etmeyi başardı. Şimdi aynı şey ırkçılık, milliyetçilik, dincilik ve mezhepcilik olarak karşımızda. Ben gelecek için çok karamsar değilim. Nefretin doğal bir sebebi olduğunu anladıkça bunu kontrol etmeyi de öğreneceğiz. Milyonlarca yıldır gelişen ve medeniyet denen şey zaten bundan farklı bir şey değil. Ateşi kontrol etmek neyse nefreti kontrol etmek de öyle bir şey.

iyi ama genetik olarak sevgi ve sosyalleşme duygusu da var

bence sevgi nefrete galip gelecek

çünkü sevgi yönünde yapay/kültürel seçilim var

Sitelerde Paylaş

iyi ama genetik olarak sevgi ve sosyalleşme duygusu da var

bence sevgi nefrete galip gelecek

çünkü sevgi yönünde yapay/kültürel seçilim var

Evet ikisi birden olabiliyor. Sevgiyi bize yakın olanlara nefreti ise uzak olanlara karşı hissediyoruz.

Bence de nefret giderek azalacak ve sonunda savaşlar da azalacak. Bunu sevgiyle mi yaparız bilmem. Ben daha çok akıl yoluyla yapacağımızı düşünüyorum. Nefret azalsın da nasıl azalıyorsa azalsın.

Sitelerde Paylaş

Bence, nefret duygusu değil bencillik duygusu, bu duygu insan var oldukça var olmaya devam edecek. Bencillik, iyilik ve güzelliğe dönüşebilen bir hammadde olduğu gibi, kötülüğe de dönüşebilen bir hammadde. Ne kadar gelişirsek gelişelim, eğitilirsek eğitilelim bu miras yok olmayacak. Biri veya birileri mutlaka değişik bir versiyon icad edecek. Bugüne kadar gelen ve bugün olan "insan datası" ortada. Dinden kesmiyor, başka sebep buluyor. Gerçi hala dinden dolayı kesen var. Genetik mirasımız olan bencillik ve benlik bilinci yok olmadan kötülük yok olmaz. Bu miras yok olursa iyilikte yok olur.

Habil ve kabil metaforunu çok severim hepte anlatırım bu konularda. Bence onlar iki fikri temsil ediyor. Sen ne kadar kardeşini seversen sev, o senin elindekini alıyor sonra da öldürüyor. Kabilin fikri biz yaşadıkça bizle yaşayacak yapımız bu. Ve mutlaka birinin aklına tekrardan gelecek.

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...