Jump to content

Recommended Posts

Bilgi soyut bir kavramdır. Ama materyalistler beslendikleri bu soyut kavramı bile göremeden yine ona hizmet ederek bilim yaparlar. Bilgelik veya bilgi dostu, ne dersen de, sence fark var mı...

Soyut olduğu var olmadığı anlamına gelmez. Bunları nasıl üretiyorsunuz anlamıyorum ki..

Felsefe idealist açıdan yaklaşır, bilim daha çok mateyalisttir (Tamamen demiyorum). Bazı materyalistler,fen bilimlerinde kullanılan yöntemlerin sosyal bilimlerde de kullanılabileceğini öne sürmüşler, fakat bu görüş maalesef günümüzde çok defalar eleştirilmiştir ve geçerliliğini yitirmiştir.

Bilim materyalisttir! Aslında sosyal bilimler de fen bilimlerin metotlarını kullanır. Ama o konularda tahmin yapmak çok da kolay değildir. Belirli teoriler her zaman geçerli olmayabilir.

Forumda genelde pozitivist ekole yakın yaklaşımda olanlar var ve genel de cevapları aynı kısır döngüde. Ancak genel anlamda gerçek bilgi, şüpheci olmalıdır. Kesinlik bilimselliği bitirir...

Kesin bilgi de vardır.. Bilgi dediğin şudur.. X şartları altında Y olayı gerçekleşir. Tüm fen bilimleri aslında bunların toplamından oluşur..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Fikir sahibi olmadan bir konuya nasıl başlarsın?

Fikirle değil test edilmiş, şu an için doğru olan bilgilerle başlarsın test etmeye.

Başlangıcı değil sonda ürettiğiniz fikrin denemesini soruyorum. Neye göre fikir ürettiğinizi soruyorum, bu fikirlerin dayanaklarını soruyorum.

Sitelerde Paylaş

Soyut olduğu var olmadığı anlamına gelmez. Bunları nasıl üretiyorsunuz anlamıyorum ki..

Bilim materyalisttir! Aslında sosyal bilimler de fen bilimlerin metotlarını kullanır. Ama o konularda tahmin yapmak çok da kolay değildir. Belirli teoriler her zaman geçerli olmayabilir.

Kesin bilgi de vardır.. Bilgi dediğin şudur.. X şartları altında Y olayı gerçekleşir. Tüm fen bilimleri aslında bunların toplamından oluşur..

Materyalist, somut olanı öne koyar ama soyuta hizmet eder. Bir başkası o suyu alıp, somuta dönüştürür. Bilim materyalist olduğu kadar idealisttirde, matematik olmadan bilim, bilinmekten çıkar.

X şartları altında y şartları sabittir dediğin yerde ise bilim biter...

Sitelerde Paylaş

Bildiklerin, şüpheler üzerine kuruludur hocam...

Ucuz felsefe hocam..

Gerçekle alakası yok.

Basit bir kesinlik söyleyeyim.. Birinin kafasını demiryoluna bağla ve üstünden treni geçir.. Eğer bu işlemde hata yapmadıysan bu kişiyi öldürürsün. Kesin ki ne kesin.. Çok gaddar bir örnek oldu ama aklıma bu geldi napiyim..

Sitelerde Paylaş

Ucuz felsefe hocam..

Gerçekle alakası yok.

Basit bir kesinlik söyleyeyim.. Birinin kafasını demiryoluna bağla ve üstünden treni geçir.. Eğer bu işlemde hata yapmadıysan bu kişiyi öldürürsün. Kesin ki ne kesin.. Çok gaddar bir örnek oldu ama aklıma bu geldi napiyim..

Bu yazdığının üzerine bilim yapabilirmisin?
Sitelerde Paylaş

Fikirle değil test edilmiş, şu an için doğru olan bilgilerle başlarsın test etmeye.

Başlangıcı değil sonda ürettiğiniz fikrin denemesini soruyorum. Neye göre fikir ürettiğinizi soruyorum, bu fikirlerin dayanaklarını soruyorum.

:) Fikir, şüphelerinin sonucunda elde ettiğin deneyim ile oluşur...

Sitelerde Paylaş

Materyalist, somut olanı öne koyar ama soyuta hizmet eder. Bir başkası o suyu alıp, somuta dönüştürür. Bilim materyalist olduğu kadar idealisttirde, matematik olmadan bilim, bilinmekten çıkar.

X şartları altında y şartları sabittir dediğin yerde ise bilim biter...

Ben ne dedim. Sen ne anlamışsın. :)

Soyut somut değil.. Kanıtlanabilen ve kanıtlanamayan.. Kanıtlarsan vardır kanıtlamasan yoktur. Matematiğe soyut diyorsun ama önemli olan kanıtlanabilir olup olmaması. ok? kanıtlanabilme kanıtlanamama..

Bak mesela.. hep bu örneek verilir.. 1 atm basınç altında deniz seviyesinde su 100 derecede kaynar.. Önce şartını söylüyorsun. Sonra olayı söylüyorsun.

Mesela sürtünmenin sıfır olduğu ortamlarda (ki böyle bir ortam neredeyse mevcut değildir) bir cisme kuvvet uygulayıp bıraktığında eğer o cisim sonsuz bir düzlükteyse sonsuza kadar sabit hızla gider..

Neyse.. Çok felsefe okumuşsun. Hiç bilim okumamışsın hocam..

Sitelerde Paylaş

Bilim, türkçe bil kökünden gelir. Arapçası ilim, ingilizcesi ise science olarak geçer. Bilim, sistematik bilgilerin birikimi değildir. Bu bilimi daraltır.

Bilimsel bilgi ilişki ya da neden sonuç bildiren bir önerme ile oluşturulur...

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu yazdığının üzerine bilim yapabilirmisin?

Yaparım.. Kafanın dayanabileceği maksimum basıncı ölçerim. Sonra trenin oradan geçerken uygulayacağı minimum basıncı ölçerim. Trenin uygulayacağı minimum basınç kafanın dayanabileceği maksimum basıncın üstünde kalacağından bu sonuca ulaşırım..

tarihinde Cinci-Hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:) Ya hu Pozitivist bilimi de az anlatalım.

Ünlü pozitivist isimlerden bazıları bilimselliği;

1. Bir bilginin bilimsellik ölçütünün doğrunabilirlik değil yanlışlanabilirlik olduğunu,

2. Bilimsel bilgilerin doğruların birktirilmesiyle değil, yanlışların ayıklanmasıyla ilerleyebileceğini,

3 Kuramdan bağımsız gözlem olmayacağını

4 tikel bilgilerin genellemeyle matıksallık taşımadığını belirterek anlatmışlar. :)

Eleştilerimi daha sonra sunarım :)

Sitelerde Paylaş

Pardon, hangi Bilime? :)

Çok özür dilerimde, hangi bilim biliyor musunuz:

İnsanların lablarda sabahlara kadar test edip ulaştığı sonuçların ve peşinde bunların başka insanlar tarafından denenerek doğrulandığı bilime. Bunları doğrulayacağım diye bir ömürlerini veren insanların bilimine. Dağlarda, ovalarda testler yapan insanların bilimine. Dünyayı buldukları sonuçlarla değiştiren, en önemlisi ÇÖZÜM ve yeni test edilebilir ve yanlışlanabilir BİLGİ üreten insanların bilimine.

Oturduğu yerden düşünen, hayata hiçbir katkısı olmayan adamların saçmalamalarına değil. Felsefe neye çözüm üretti, kendi içindeki soruları bile cevaplayamadı daha.

ÇÖZÜM üretecek ve yeni BİLGİ katacak adamlara inanırız biz. Düşünmeye karşı değiliz, bu dediklerim çerçevesinde olursa hiç karşı değiliz.

Sitelerde Paylaş

Çok özür dilerimde, hangi bilim biliyor musunuz:

İnsanların lablarda sabahlara kadar test edip ulaştığı sonuçların ve peşinde bunların başka insanlar tarafından denenerek doğrulandığı bilime. Bunları doğrulayacağım diye bir ömürlerini veren insanların bilimine. Dağlarda, ovalarda testler yapan insanların bilimine. Dünyayı buldukları sonuçlarla değiştiren, en önemlisi ÇÖZÜM ve yeni test edilebilir ve yanlışlanabilir BİLGİ üreten insanların bilimine.

Oturduğu yerden düşünen, hayata hiçbir katkısı olmayan adamların saçmalamalarına değil. Felsefe neye çözüm üretti, kendi içindeki soruları bile cevaplayamadı daha.

ÇÖZÜM üretecek ve yeni BİLGİ katacak adamlara inanırız biz. Düşünmeye karşı değiliz, bu dediklerim çerçevesinde olursa hiç karşı değiliz.

İlk mesaja tekrar bir göz atın...
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...