Jump to content

Recommended Posts

• İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

:) Ya hu Pozitivist bilimi de az anlatalım.

Ünlü pozitivist isimlerden bazıları bilimselliği;

1. Bir bilginin bilimsellik ölçütünün doğrunabilirlik değil yanlışlanabilirlik olduğunu,

2. Bilimsel bilgilerin doğruların birktirilmesiyle değil, yanlışların ayıklanmasıyla ilerleyebileceğini,

3 Kuramdan bağımsız gözlem olmayacağını

4 tikel bilgilerin genellemeyle matıksallık taşımadığını belirterek anlatmışlar. :)

Eleştilerimi daha sonra sunarım :)

Gene aynı edebiyat..

Gene hep şu örnek verilir.. Sen bu zamana kadar hep beyaz kuğu gördün. Ve gördüklerini raporluyorsun. X gölünde beyaz kuğular yaşar. Y gölünde beyaz kuğular yaşar. Z denizinde ... Sonradan şu sonuca ulaşıyorsun. Tüm kuğular beyazdır. Heh. İşte birisi siyah bir kuğu bulana kadar bu doğrudur. Siyah kuğu bulmasalar da bu X, Y, Z sularında beyaz kuğu yaşadığı gerçeğini değiştirmez.. Birisi T gölünde siyah kuğu buldu. O zaman yeni bilgimiz. Kuğuların rengi siyah ya da beyaz olabilir. denir.. Yanlışlanırsa da yanlışlansın. Tüm bilim adamları ürettikleri bilginin yanlışlanmasından gurur duyarlar. Çünkü kendisini aşan insanlar olmuştur.

Bilim birikerek ilerler. Yanlışların ayıklanmasıyla değil. Doğruların çoğalmasıyla ilerler.. Bunda bir çelişki var..

Kuramdan bağımsız gözlem olmaması ne demek.. Bazı bilgiler tümevarımla ulaşılır. Mesela 10000 tane deney yaparsın ve bir grafik oluşturursun. Sonra da bu grafiğin nasıl oluştuğuna dair bir formül üretirsin. Her zaman önce teorini kurup sonra ona uygun sonuçlar alamayabilirsin. Ki en büyük buluşlar tümevarımla ulaşılmıştır. Tümdengelimleri çok az dahiler üretebilir ancak..

Bence 4. sünü sen de anlamadın ama neyse. Açıkla lan. :D Şaka.. Valla anlamadım. Ne demek tikel bilginin mantıksallığı falan..

Sitelerde Paylaş

Her bilgi arasında bir iletişim ,bir yorum ortaya koymak gereklidir. Bu da bilime sağduyuyu katar. Genellemelerin doğruluğu, parçaların incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin ne denli belirlendiğine bağlıdır...

Tilel bilgi de bu aynı katagoride bilgilerden her biri dir. Yani Cuzi kısmı. Mesela deneyimlerin bir çok tikel bilgiden oluşur...

tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oturduğu yerden düşünen, hayata hiçbir katkısı olmayan adamların saçmalamalarına değil. Felsefe neye çözüm üretti, kendi içindeki soruları bile cevaplayamadı daha.

ÇÖZÜM üretecek ve yeni BİLGİ katacak adamlara inanırız biz. Düşünmeye karşı değiliz, bu dediklerim çerçevesinde olursa hiç karşı değiliz.

Aynen katılıyorum. Aslında ben çok da fazla fen bilimlerine inanan birisi değilim. Ben işe inanan birisiyim. Dünyada 1000 yıl yetecek bilgi var zaten. Gücümüzü iş yapmaya harcarsak çok daha fazla verimli olabiliriz diye düşünüyorum. Bazen basit bir amelenin bile üniversitede sadece sınav yapan bir araştırma görevlisinden daha yararlı bir insan olduğunu düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş

Aynen katılıyorum. Aslında ben çok da fazla fen bilimlerine inanan birisi değilim. Ben işe inanan birisiyim. Dünyada 1000 yıl yetecek bilgi var zaten. Gücümüzü iş yapmaya harcarsak çok daha fazla verimli olabiliriz diye düşünüyorum. Bazen basit bir amelenin bile üniversitede sadece sınav yapan bir araştırma görevlisinden daha yararlı bir insan olduğunu düşünüyorum..

Felsefe düşünme sanatıdır. Bilimsel farklı bağlantılar veya farklı bakış açıları kazanmak adına Felsefeye de ihtiyacınız vardır. Düşünce olmadan yapılan iş genelde zarar verir... tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilgi olarak bilim, test edilmiş ve kanıtlanmış olayları kapsar ve bunun yanında yöntem olarak bilgi kazanmanın yollarını gösterir. Bilinmeyenin nasıl bilinir hale getirileceğinin yolunu ortaya koyar. Bu manada bilimsellik şüpheciliği, tarafsızlığı, evrenselliği, paylaşımcılığı, dürüstlüğü yansıtır.

Bilim var olan bilgileri ilişkilendirir ve yeni sonuçlar ortaya koyar...

Sitelerde Paylaş

Bilgi olarak bilimi test edilmiş ve kanıtlanmış olayları kapsar ve bunun yanında yöntem olarak bilgi kazanmanın yollarını gösterir. Bilinmeyenin nasıl bilinir hale getirileceğinin yolunu ortaya koyar. Bu manada bilimsellik şüpheciliği, tarafsızlığı, evrenselliği, paylaşımcılığı, dürüstlüğü yansıtır.

Bilim var olan bilgileri ilişkilendirir ve yeni sonuçlar ortaya koyar...

Buna ek yapmaya gerek var mı?

Sitelerde Paylaş

Her araştırma için kabuller yapmak gerekebilir, zira araştırmaların bir ayağı kabule dayanır. Her araştırmacının kabülleri farklı olacağından, aynı konuda arklı sonuçlar elde edilebilir. Eleştirellik genelde bu varsayımlar üzerinde olur...

Eleştiriyi yapan araştırmadaki varsayıma katılmayan, farklı görüşteki, araştırmacılar veya kişilerdir...

Sitelerde Paylaş

Her araştırma için kabuller yapmak gerekebilir, zira araştırmaların bir ayağı kabule dayanır. Her araştırmacının kabülleri farklı olacağından, aynı konuda arklı sonuçlar elde edilebilir. Eleştirellik genelde bu varsayımlar üzerinde olur...

Bilim adamı bilim adamına eleştiri yapar, bunu da bilgiyle ve sonuçla yapar. Kuru bir şüphe ve konuyla alakasız argümanlarla değil.

Sitelerde Paylaş

Bir araştırma yapıyorsun ödevin gereği mesela, bir çok bilgi topladın ve bir tez ortaya koydun. Bu ortaya koyduğun tez içersinde katılmadığın aynı konu hakkında yapılmış araştırmaları pekala eleştirebilirsin...

Neyle eleştireceksin onu? Kuru bir ben beğenmedimle mi? Yoksa başka bir "data" üretilmiş çalışmayla mı?

Sitelerde Paylaş

Neyle eleştireceksin onu? Kuru bir ben beğenmedimle mi? Yoksa başka bir "data" üretilmiş çalışmayla mı?

Araştımadan eleştirmek ya da bilmeden eleştirmek sadece cahillik olur. Benim kasteddiğim, her yapılmış araştırmaya veya ortaya konan varsayıma ya da araştımaya katılınamayacağıdır.

Araştırmacıı, inceleyeceği konu hakkında tahminde bulunabilmeli ve bu tahmin o alanda ilgili kuram, yasa veya kavramlara dayanmalıdır...

Sitelerde Paylaş

Araştımadan eleştirmek ya da bilmeden eleştirmek sadece cahillik olur. Benim kasteddiğim, her yapılmış araştırmaya veya ortaya konan varsayıma ya da araştımaya katılınamayacağıdır.

Araştırmacıı, inceleyeceği konu hakkında tahminde bulunabilmeli ve bu tahmin o alanda ilgili kuram, yasa veya kavramlara dayanmalıdır...

Yani bilimdeki itiraz yine bilime dayanır. Araştırmacıların tahmini yine bilimsel bilgilerinden gelir.

Sonuç olarak ne yapacak bu adamlar felsefeyi? Sci bilimlerinin içine girememesinin nedenini anladınız mı? Çözümden çok, çözümsüzlük getirir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...