Jump to content

Recommended Posts

Halid bin Velid

Seyfullah (Allah'ın kılıcı)

551132_250644858372130_1559248239_n.jpg

-Sahabi

-Mükemmel bir stratejist,askeri bir deha

-Katıldığı 100'ü aşkın savaşta hiç mağlup olmamış nadir bir komutan

-Irak ve İran'ın fatihi

-Savaş meydanında ölmediğine üzülen onurlu bir gazi

-Buradan Halid'in biyografisine ulaşabilirsiniz: http://www.biyografi...halid-bin-velid

-Buradan Halid'in 40.000 kişilik İslam ordusuyla 200.000 kişilik Bizans ordusunu mağlup ettiği Yermük Savaşı'nın detaylı bir incelemesini bulabilirsiniz: http://dunyaharptari...asi-ms-636.html

-Halid ile ilgili bir video:

"Analar,Halid gibisini doğurmaktan acizdir." Halife Ebu Bekir (Ahmet Cevdet Paşa Kısas-ı Enbiya)

Allah rahmet eylesin.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuranı kerimde yazıyormu bunlar ...

Ben bu bilgileri dini kaynak edinmiyorum.Tarih olarak okuyorum sadece.Aradaki farkı anlarsın inşallah.

Yermuk Savaşı ile ilgili linkteki kaynaklar şunlar:

YARARLANILAN KAYNAKLAR:

* Christon I. Archer - John R. Ferris vd., Dünya Savaş Tarihi, (Çev.) Cem Demirkan, Tümzamanlar Yayıncılık, 2006, (s. 117 - 129)

* David Nicolle, Yarmuk 636 AD: The Muslim Conquest of Syria, Osprey Publishing, 1994.

* David Nicolle - Angus McBride, Romano / Byzantine Armies 4th - 9th Centuries, Osprey Publishing, 1992.

* David Nicolle - Angus McBride, The Armies of Islam 7th - 11th Centuries, Osprey Publishing, 1995.

* William Weir, Dünyayı Değiştiren 50 Savaş, (Çev.) Emine Demirtaş - Mehmet Usta, Etkileşim Yayınları, 2009, (s. 167 - 171)

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

köroğlu , kara murat , malkoçoğlu da tarihi kaynaklarda yazıyor.

o kaynaklar uydurma ise, nereden bileceğiz, ispatla ...

Tarih bir bilim dalı biliyorsun değil mi?Belgeler karşılaştırmalı olarak inceleniyor.

Hatırlatayım,bunlar dini kaynak değil olamaz.Dini kaynak Kur'an'dır.Bu başlığı müslümanlar için gurur kaynağı olsun,diğerleri için örnek teşkil etsin diye açtım.Malum Halid sonradan kendi rızasıyla müslüman oldu.

Sitelerde Paylaş

nereden biliyorsun, sonradan kendi rızasıyla müslüman olduğunu, çağrı filminde izlediklerini gelip buraya tarihi kaynak diye yazıyorsun.

ispatla hadi .

Mutlak doğru değil bunlar.Sadece elimizdeki kaynaklar böyle.

Sitelerde Paylaş

Efendi Toranaga'yı tanıyormusun, Japaon kılıç ustası Hattoi Hanzo'nun kılıçlarını ve o kılıçlarla savaşanları ve hatta içi su dolu seramik bir vazoyu gatana ile kestikten sonra suyun akmadan durduğunu biliyormusun? Bende bilmiyorum ama bu gibi bilgiler her tarafımızdan bize aktarılıyor,ben inanmakta temkinli davranıyorum,tavsiye ederim. Ayrıca Allahın kılıcı lafzı Ali'de yakıştırılmıştır Allahın aslanı ile beraber ama Halide bunu diyenler daha azdır..Atillada Allahın kırbacıydı..Gücü eline geçiren kendine sıfat bulmakta zorlanmaz bende Allahın Soytarısıyım ee... napalım..

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...